AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Incident pe Aeroportul Baneasa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 25
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:12

Sursa: Onlinesport
Data: 21 Nov
Autor: ***

Gigi Becali a fost la un pas de moarte, vineri seara, in timp ce incerca sa decoleze spre Craiova.

Avionul a incercat sa decoleze de doua ori, iar in cea de-a doua incercare s-au oprit motoarele. "Daca mai intarzia zece secunde in aer, nu mai avea unde sa coboare si acum poate eram pe alta lume", a spus Becali la Realitatea TV.

Aeronava era una de afaceri, inchiriata. Becali dorea sa plece la Craiova pentru meciul Stelei din Banie.

"Dumnezu a fost cu mine, mi-a dat un semn", a declarat Becali dupa marile emotii. "Daca spun si eu ca Oprescu, au incercat sa ma opreasca sa candidez si nu au reusit", a mai avut el puterea sa glumeasca dupa o sperietura sora cu moartea.

Varul lui Gigi Becali, Virgil, a oferit mai multe detalii la gsptv despre acest incident care a avut loc vineri seara in jurul orei 18:00.

"Ne-am speriat foarte mult. Am decolat, avionul a decolat 10 metri, dar luminile s-au stins. Mai aveam cam 100 de metri si ieseam de pe pista, dar ni s-a spus ca ne intoarcem. Dupa 10 minute am plecat din nou, am decolat si s-a intamplat aceeasi chestie in aer. Pilotii ne-au spus apoi ca nu mai pot sa zboare. Pilotii au vrut sa incetam inca de prima data, dar Gigi le-a spus <<Stati ba linistiti, e Dumnezeu cu noi>>. Dar dupa aia cine mai avea curajul sa zboare?", a relatat Virgil Becali.

Directorul Aeroportului Baneasa, Stefan Mladin, a precizat ca astfel de incidente sunt unele dese si ca lui Gigi Becali i-a fost oferit un alt avion pentru a pleca la Craiova, insa acesta a refuzat din superstitie.

Onlinesport

Ca de obicei presa romana nu stie sa ofere date precise sau corecte... Cum sa decoleze si sa reaterizeze?.. Daca a trecut de V1 asta e, "point of no return". Foarte dubios. Pai daca s-au oprit motoarele si toate sistemele electrice cum a reusit sa se intoarca la hangar? Niciun comentariu la adresa domnului care abereaza as usual.

Poate stie cineva ce aeronava a fost.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:17

poti depasi V1 si sa-l aterizezi daca pista e suficient de lunga raportata la nevoile aeronavei
Sus In jos
RATus
Administrator

Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 33
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:21

hahah, becali ...

a ajuns si pe rospotters...
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 25
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:22

Suspect Asta nu stiam. wiki: V1: Maximum speed during takeoff at which a pilot can safely stop the aircraft without leaving the runway. This is also the minimum speed that allows the pilot to safely continue (to V2 takeoff) even if a critical engine failure occurs (between V1 and V2).
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1400
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:24

Eurofighter a scris:
poti depasi V1 si sa-l aterizezi daca pista e suficient de lunga raportata la nevoile aeronavei

Cu elicopterul, da...poti sa aterizezi. La avion dupa V1 orice s-ar intimpla, trebuie sa continui daca nu vrei sa-i bati la usa lu` Becali in Peepera.
V1 e calculata in functie de lungimea pistei, RTOW, presiune si altele.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:27

daca esti cu boeingu, da
da' daca ai ceva mic, sa zicem de exemplu un cel mai urat avion din lume
cu ala aterizezi si decolezi de 2 ori de pe pista de la baneasa
e o limita maxima a lui V1
nu imi aduc aminte in secunda asta, dar voi cauta
Sus In jos
Griff
Moderator

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:35

Eurofighter a scris:
daca esti cu boeingu, da
da' daca ai ceva mic, sa zicem de exemplu un cel mai urat avion din lume
cu ala aterizezi si decolezi de 2 ori de pe pista de la baneasa
e o limita maxima a lui V1
nu imi aduc aminte in secunda asta, dar voi cauta

Api daca vrei s-o luam cu ULM-uri sau An-2 da...cedeaza motorul in decolare, api chiar ca ai 3 km la dispozitie sa-l opresti. Asta vara am vazut un An-2 decoland de pe BBU. S-a aliniat la 07 si pe la jumatea distantei dintre intrare si pragul decalat An-ul era deja in aer.

Altfel la orice jet, incepind cu bizjet-urile si Boingii si Airbusii V1 e destul de important. L-ai depasit, ai constatat problema, tragi de mansa, zici 3 rugaciuni si faci 2 matanii, faci procedura si te intorci.

Ma indoiesc cu Razboinicul Luminii a plecat la CRA cu ULM-ul sau An-2-ul.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 22:45

am gasit
VMCA>=V1>=VR
VMCA e minimum control speed
VR e viteza de rotatie
eu ma gandeam ca poate a plecat cu vreun bizijet ce putea sa ajunga la V1 repede
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4383
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Vin 21 Noi 2008, 23:06

Pana la urma despre ce avion e vorba? Nu cred ca s-ar sui nea Gigi intr-un Piper ca si Tariceanu cand a venit la OMR.
Sus In jos
Griff
Moderator

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 00:27

Eurofighter a scris:
am gasit
VMCA>=V1>=VR
VMCA e minimum control speed
VR e viteza de rotatie
eu ma gandeam ca poate a plecat cu vreun bizijet ce putea sa ajunga la V1 repede

Daca citesc eu bine ecuatia aia a ta V1 mai mare sau egal ca Vr ? Gresit.

V1<=VR<V2 asta e corecta
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 01:38

lol!
am scris-o pe dos
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 848
Varsta : 37
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 01:49

Bai,nu e adevarat!Sa mor eu ca l-am auzit pe nefericitul asta care voia sa plece la Craiova-da' io ca un incult ce sunt, de unde dracu sa stiu ca era Oieru'?!
Ascultam azi pe LROP feed si am auzit discutia dintrea controloarea de la TWR si pilotul avionului (na ca nici callsign-ul nu il mai tin minte!).De doua ori a incercat sa decoleze si tot de 2 ori s-a intors la stand;dar dupa cum i-a spus domnitzei din TWR pilotul nu au avut nevoie de"special assistance".
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 06:41

Bine ca nu s-a intamplat nimic, mi-ar fi parut rau, chiar daca era oierul in avion.Ce ma dispera pe mine este ca la stiri, a nu stiu cata oara, au aratat un Boeing al Taromului.Pacat ca pe astia din conducere nu-i intereseaza reclama negativa pe care ne-o fac stiristii Sad
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 08:12

"Dacă te-ai ridicat de la sol și se opresc motoarele, avionul cade ca un bolovan și se face praf, ar fi o catastrofă de neevitat pentru că aeronava e plină cu cherosen"
Pilot compania Tarom

Confirmarea autorităților
Evenimentele au fost ulterior confirmate de Ștefan Mladin, directorul aeroportului Băneasa: "Sub nici o formă aeronava nu s-a ridicat de la sol. În timp ce se pregătea manevra de decolarea, a apărut o semnalizare la bord și pilotul, conform procedurii, a întors avionul".

Povestea adevărată
Ce s-a întîmplat? Becali s-a urcat în avion și acesta a plecat pentru a se așeza în poziție de decolare. S-a aprins un led care arăta că generatorul nu mai produce curent electric. Avionul s-a întors, a fost remediată problema, după care s-a așezat iar în poziție de decolare. S-a început operațiunea de decolare, ledul s-a reaprins, lumina s-a stins în interiorul avionului, iar aeronava a fost oprită. Lui Becali i-a fost oferit un alt aparat de zbor, însă el a refuzat să mai facă deplasarea.

http://www.gsp.ro/stire/razboinicul-luminii-s-a-speriat-de-intuneric-109746.html
Sus In jos
Griff
Moderator

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 08:55

Eurofighter a scris:
lol!
am scris-o pe dos

You are forgiven Smile
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 13:34

Lyvyoo a scris:

Ce s-a întîmplat? Becali s-a urcat în avion și acesta a plecat pentru a se așeza în poziție de decolare. S-a aprins un led care arăta că generatorul nu mai produce curent electric. Avionul s-a întors, a fost remediată problema, după care s-a așezat iar în poziție de decolare. S-a început operațiunea de decolare, ledul s-a reaprins, lumina s-a stins în interiorul avionului, iar aeronava a fost oprită. Lui Becali i-a fost oferit un alt aparat de zbor, însă el a refuzat să mai facă deplasarea.

http://www.gsp.ro/stire/razboinicul-luminii-s-a-speriat-de-intuneric-109746.html

asta e motiv de rostogolit pe jos de ras
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   Sam 22 Noi 2008, 14:03

Asta cred ca era in broasca uriasa care dintr-o regretabila eroare a ajuns pe aeroport si s-a speriat de ceva avion si a inceput sa sara tot cate 10 metrii in aer............. scratch
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Incident pe Aeroportul Baneasa   

Sus In jos

Incident pe Aeroportul Baneasa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cozonaci si aluaturi dospite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-