AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Tu-143 /VR-3 Reys

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: TU-143/VR-3 "Reis"   Sam 01 Noi 2008, 22:49

Uimit de putinatatea informatiilor si a fotografiilor cu acest interesant avionas, deschid acest topic in speranta ca poate vom reusi sa grupam aici informatiile de care dispune fiecare, pentru a alcatui un portret cat mai cuprinzator al acestui aparat despre care se cunosc atat de putine.
Deci rog pe toti cei care au informatii despre istoricul operational al VR-3-ului in RoAF, precum si orice altceva legat de aparatele ce au zburat sub culorile romanesti, sa posteze aici. Stiu ca acest lucru ar usura enorm munca noastra, a celor de la MAv, care stim exact la fel de multe despre el cat stiti si voi, fiecare in parte! Desigur, inca un rezultat al secretomaniei...

Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
marius
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 96
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/05/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Dum 02 Noi 2008, 01:28

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=51101

http://ram-home.com/ram-old/tu-143.html
Sus In jos
http://www.resboiu.ro
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Dum 02 Noi 2008, 03:51

Dpdv organizatoric, cam prin 1983 (+/-) la aducerea in Ro a acetor aparate, s-a infintat o unitate cu rang de Escadrila in subordinea C.Av.M. Numele unitatii a fost ceva de genul Escadrila nn Cercetare Avioane fara Pilot. Unitatea a fost co-locata cu Regimentul Av. V de la MK unde au primit hangarul vechi.

Cred ca in dotare au fost doua variante: Foto si TV carora nimeni nu le spunea Tupolev ci VR-3 (ve-re-trei). Cum anii '80 au fost niste ani crunti pentru Aviatie in general, Esc asta a avut un low profile ( a se citi nu prea multa activitate). Membrii ei erau cunoscuti sub denumirea de surdo-muti.

Sorin
Sus In jos
Samyr444
Airport Level
Airport Level

Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/02/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Dum 02 Noi 2008, 13:50

lancer_two_one a scris:
Dpdv organizatoric, cam prin 1983 (+/-) la aducerea in Ro a acetor aparate, s-a infintat o unitate cu rang de Escadrila in subordinea C.Av.M. Numele unitatii a fost ceva de genul Escadrila nn Cercetare Avioane fara Pilot. Unitatea a fost co-locata cu Regimentul Av. V de la MK unde au primit hangarul vechi.

Cred ca in dotare au fost doua variante: Foto si TV carora nimeni nu le spunea Tupolev ci VR-3 (ve-re-trei). Cum anii '80 au fost niste ani crunti pentru Aviatie in general, Esc asta a avut un low profile ( a se citi nu prea multa activitate). Membrii ei erau cunoscuti sub denumirea de surdo-muti.

Sorin

Pot completa cu urmatoarele.
In cadrul Regimentului 57 Av. Vt. mai tarziu Bazei 57 Aeriene, au activat 4 ( patru) VR-3 in cadrul Escadrilei 143 Cc Fara Pilot. Unul din acestea (nr.6223) a fost expus static la RoIAS-2001 langa H-5 HONG nr.408
Sus In jos
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Varsta : 34
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: cineva a vizitat Muzeul aviatiei   Lun 03 Noi 2008, 19:41

cred ca muzeul aviatiei e unul dintre cele mai frumoase locuri din Bucuresti
avionul din imagine era numit Batrana doamna, de nimeni altul decat Doru Davidovici. 120-ul depasise cu mult orele de zbor(de aici si porecla), insa temerarii inca mai trageau de el. se zbura cu multe restrictii, pe care bineinteles majoritatea le incalcau... are o istorie f frumosa. din fericire avionul a fost salvat la timp de comandorul Paul Sandachi, directorul muzeului, din unitatea militara unde fusese abandonat. oamenii de acolo, indiferenti la povestea migului, deja facusera demersurile pentru a-l vinde la fier vechi...
pt cei pasionati de aviatie militara, la muzeu a fost adus si avionul fara pilot rusesc, folosit in secret de romani. e o ciudatenie... arata precum o racheta, aripi delta, o turbina deasupra... fara tren de aterizare. chiar si la muzeu se stiu putine despre acest aparat. voi reveni cu poze si mai multe informatii
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Lun 03 Noi 2008, 20:00

alo-lo!
aripa e una singura
turbina era oriunde numai deasupra nu; pentru ca era sub
iar trenul de aterizare era la locul lui!
Sus In jos
ranajume
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 48
Data de inscriere : 19/03/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Lun 03 Noi 2008, 20:10

Indraznesc sa spun ca este vorba de un Tu 143.
Sus In jos
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 42
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Lun 03 Noi 2008, 21:56

claudiup a scris:
pt cei pasionati de aviatie militara, la muzeu a fost adus si avionul fara pilot rusesc, folosit in secret de romani. e o ciudatenie... arata precum o racheta, aripi delta, o turbina deasupra... fara tren de aterizare. chiar si la muzeu se stiu putine despre acest aparat. voi reveni cu poze si mai multe informatii

Tu-143 /VR-3 Reys cum zice si ranajume. Claudiu, vezi ca are poze in sectiunea dedicata vizitei muzeului . Cristi (care a fost si el la muzeu) ne-a povestit cate ceva despre Reys, il voi ruga cand are timp sa mai dea detalii... oricum e retrasa din serviciu.

p.s. batrana doamna e 1120. 120 e altceva. Razz
Sus In jos
ranajume
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 48
Data de inscriere : 19/03/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Lun 03 Noi 2008, 22:09

ceva info aici: http://ram-home.com/ram-old/tu-143.html
Sus In jos
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Mar 04 Noi 2008, 09:17

o discutie mai veche despre VR-3 si ceva poze pe cartula.ro:
http://www.cartula.ro/forum/index.php?showtopic=3263
Romtehnica avea acum ceva vreme listate la vanzari 11 VR-3 - 7 varianta foto, 4 varianta cu camera TV.
Asta de la muzeu care varianta e? Dar nr. 6223 expus la ROIAS 2001?
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level

Data de inscriere : 26/07/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Mar 04 Noi 2008, 15:44

Cam neinspirata dupa parerea mea decizia moderatorului care a adus mesaju lui claudiup pe sirul despre VR-3. Motivul? Mesajul lui Claufiup este despre Muzeu cu referire la doua exponate. Iar daca era sa fie mutat undeva pe baza exponatelor la care se refera, ar fi fost usaor de observat cum claudiup a vorbit acolo mai mult de 1120...

Intorcindu-ma la ceea ce claudiup a scris, imi pare rau sa spun ca nivelul nu este foarte departe de un articol de ziar. Adica plin de inexactitati si chestii "cotite".

claudiup a scris:
cred ca muzeul aviatiei e unul dintre cele mai frumoase locuri din Bucuresti
avionul din imagine era numit Batrana doamna, de nimeni altul decat Doru Davidovici. 120-ul depasise cu mult orele de zbor(de aici si porecla), insa temerarii inca mai trageau de el. se zbura cu multe restrictii, pe care bineinteles majoritatea le incalcau... are o istorie f frumosa. din fericire avionul a fost salvat la timp de comandorul Paul Sandachi, directorul muzeului, din unitatea militara unde fusese abandonat. oamenii de acolo, indiferenti la povestea migului, deja facusera demersurile pentru a-l vinde la fier vechi...

1. N-am fost la Muzeul Aviatiei din B. Am fost insa la multe alte Muzee de acelasi profil. Am vazut numai Muzeul din B in poze si nu esye prea greu sa abservi starea jalnica nu numai a exponatelor, dar si a ceea ce se afla in jurul lor ( un exemplu iarba neingrijita sau lasata sa creasca printre dalele pavajului...; mai recent chiar VR-3-ul dispus pe ceva ce seamana a caramizi BCA...). In plus, nu din ziare, dar din relatarile celor care l-au vizitat (entuziasti si/sau fani ai aviatiei) am retinut pareri negative (cineva chiar mentiona prezenta unor ciini zburdalnici). In plus ar mai fi si atitudinea personalului (m-am referit la asta pe un alt forum si n-am s-o mai fac aici).

Imi pare rau pentru situatia asta. Aviatia in Ro a fost si sper ca va ramine o mindrie nationala. Si in plus am avut ceva colegi seniori care s-au zbatut mult pentru Muzeul asta chiar de pe veremea cind de fapt nici nu exista.

2. Nu Doru a numit 1120 Batrina Doamna, el doar a popularizat-o.

3. "depasirea orelor de zbor" Exprimare inexacta; daca clausiup a vrut sa spuna depasirea resursei, ideea este total gresita. Nici un avion din Av. Militara/RoAF (ca si din alta organizatie civilizata tehnic) nu zboara dupa depasirea resursei. In aviatia militara nu au existat si nu exista asemenea "temerari".

4. MiG-urile 21 au avut in general destul de multe restrictii pentru ca asta le era nivelul. Nu numai al lor dar si al competitiei de cealalta parte a baricadei. Restrictiile erau cunoscute, si faceau parte din pregatirea pilotilor si a personalul tehnic. Nimeni nu era inclinat sa le incalce, cel putin din cauza consecintelor (de ex, pentru ca in multe cazuri nu prea mai era drum de intoarcere).

5. "oamenii indiferenti de acolo" Este asta ceva deosebit? Cum se numeste iarba crescuta pe unde nu trebui la Muzeul Aviatie? E mai mult de zis aici si nu legat de aviatie, asa ca n-am sa merg mai departe.

6. Normal avionul fara pilot nu era "rusesc" ci "Sovietic". Expresia "folosit in secret de romani" nu e clara. "in secret" fata de cine?. Fata de vecinul de la Rasarit? Pai ei ni l-au dat. Fata de un inamic - oricare ar fi fost el? Pai cam asa se folosesc toate avioanele din categoria asta si nu numai, nimic dosebit aici. Ca operator al unui asa avion, chiar vrei sa operezi in secret, desi in cazul de fata motorul destul de zgomotos nu ajuta prea mult.

7. "ciudatenie" ?! Poate pentru cine vede un avion pentru prima data. N-am scris aici despre profilul lui de zbor pentru ca am avut incredere ca cei ce poarta discutia au ceva cunostiinte prealabile. Modul cum arata acest avion este un rezultat direct al profilului specific de zbor si, foarte clar nu este de loc o... ciudatenie.

8. "necunosterea la M.Av.". Avionul asta a avut documentatie pe care M.Av. ar putea sa faca ceva eforturi s-o obtina. Si apoi s-o citeasca. Si/sau ar putea sa ia legatura cu oameni care au exploatat acest aparat.

9. "revenirea"
9.a "cu poze". Cit mai multe, cu atit mai bine. Pozele au un mare merit pentru ca de obicei spun destule fara a avea nevoie de cuvinte.
9.b "cu info". Daca sint in continuare la nivelul "de ziar", mai bine nu.

Corolar de incheiere.

Am avut in mai multe rinduri ocazia sa discut, uneori sa polemizez (civilizat) cu oameni implicati in comunicara in masa in Ro. Concluzia la care am ajuns este ca se da publicului ceea ce se considera ca ii place acelui public, chiar cu pretul unor distosiuni ale faptelor dincolo de orice logica. Imi place sa cred ca aici nu avem un asemenea "public".

Consistent chiar si cu logica aia schioapa din paragraful de mai sus, ar trebui ca pe acest forum "mesajul" sa fie la nivelul publicului de aici.

Sus In jos
Samyr444
Airport Level
Airport Level

Data de inscriere : 03/02/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Mar 04 Noi 2008, 16:20

zapacitu a scris:
Asta de la muzeu care varianta e? Dar nr. 6223 expus la ROIAS 2001?

Atasez o fotografie cu acest VR-3, expus static la RoIAS-2001 alaturi de H-5J Hong# 408. Poza nu-mi apartine, ci unui coleg (Crisit V.) din Bucuresti, intre timp poate reusesc sa scanez si eu 2 poze din colectia personala cu acest "6223".

Sus In jos
RwO
Membru activ

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/03/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Joi 06 Noi 2008, 12:25

Tin minte ca la RoIAs in 2001, militarii care "pazeau" exponatele, nu prea aveau habar ce e cu VR-3-ul, si chiar s-au mirat cand i-am intrebat de el. Am acasa o numar mai vechi din Tehnica si Tehnologie Militara, dedicat UAV-urilor, unde este si un articol de vreo 2 pagini despre VR-3 cu ceva poze. Ma gandeam sa il scanez, poate il pun aici (nu cred sa fie probleme de copyright). Dar ar fi fost frumos ca UAV-ul sa fie expus pe "caruciorul" original, daca nu se poate aduce intreg sistemul de lansare...

P.S. Nu sunt foarte sigur, dar stiam ca daca nu toate, atuncio parte din ele au venit cam in acelasi timp cu 29-urile...
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Soim
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 36
Data de inscriere : 22/05/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Joi 06 Noi 2008, 17:35

Au venit in tara in anul 1986. Dupa cate stiu eu primele mig-29 au venit in 1989. Prin 1992 am vazut pe la tv la emisiunea Propatria un filmulet dedicat mig-29 in care se apare pe fundal si un VR-3.
PS: Daca poti scana revista TTm unde apare si VR-3 ar fi superb
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Varsta : 38
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Mier 12 Noi 2008, 18:50

Rw0, la ora actuala in Romania mai exista doua bucati avioane fara pilot VR-3. Absolut nimic altceva, doar cele doua aparate. Tot ce tinea de ele a fost casat, inclusiv instalatia de lansare...
8201 este expus pe improvizatiile alea temporar, pana vom construi un suport pe care sa ramana. Problema este in studiu.
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Joi 13 Noi 2008, 08:21

Care e al doilea, unde e acum si ce se va intampla cu el?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tu-143 /VR-3 Reys   Astazi la 04:24

Sus In jos

Tu-143 /VR-3 Reys
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: