AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 791
Varsta : 54
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

MesajSubiect: in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.    Mier 11 Noi 2015, 19:39

Un prieten polonez,Tadeusz Wi±cek,pilot la LOT, mi-a transmis o stire emotionanta. Postez mesajul sau,asa cum mi l-a trimis,probabil  tradus cu google translate:
"Sper ca este ceva interesant pentru mediu de aviatie in Romania. Citeva zile in urma in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop. Avion accidentat in 1944 in zona sud Poloniei aproape localitate Kro¶cienko Wyżne, Judetu - Podkarpacie. Sâmbăta viitoare înmormântare va avea loc la cimitir militar in Krosno. Aici un film facut in timp de excavare avionului. Ramasitele pilotului roman sau pastrat aproape neatins din cauza carburantului care a udat corpul.
Aici adresa internet filmului. Cu stima, Tadeusz Doru Wi±cek.
http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz%2Fpodkarpacie-odkryto-szczatki-niemieckiego-bombowca-z-cialem-rumunskiego-pilota-video&utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_term=www.kresy.pl
Inca o adresa internet germana cu detalii de avion gasit:
http://www.sucherforum.de/smf/index.php?topic=68397.0

Dziękuję bardzo, Tadeusz
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2357
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.    Mier 11 Noi 2015, 20:56

Este una dintre stirile alea care valoreza mai mult decat toti premierii interimari si tehnocrati din lume la un loc. Sigur istoricii cu acces la arhive vor identifica pilotul si vor completa capitolul de carte de istorie a aviatiei romane.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 219
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

MesajSubiect: Re: in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.    Vin 13 Noi 2015, 19:42

Am aflat si eu ieri, am gasit informatiile si le-am transmis muzeului, ambasadei romaniei la Varsovia si a ICR Varsovia.
Am avut bucuria sa fiu contactact, inclisif telefonic de ambasada. Au multumit pentru faptul ca acel pilot va avea un nume pe cruce, inmormantarea maine la cimitirul din comuna unde a fost poligonul.
Pilotul Adj.Av. Cop Ioan promotie 1943, in ziua de 11 februarie 1944 executa bombardament tinta terestra, a intrat vertical in tinta cu bomba acrosata. Am si furnizat si toate datele avionului.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! inca un tanar mort pentru tara, Dl gral Ion Dobran a fost impresionat.
Ce ma intriga este faptul ca nu a fost scos si inmormantat atunci.
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.    Lun 16 Noi 2015, 08:57

Multumiri pentru implicare !
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.    Mar 17 Noi 2015, 08:13

Dziękuję bardzo, Tadeusz:

"Inmormintarea Aviatorul Roman. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!"
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.    Astazi la 04:21

Sus In jos

in Polonia sau găsit rămășițele de un avion JU 87 cu pilot Roman Ioan Clop.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rochii de seara, deosebite(2)
» ORIGAMI - plierea hartiei
» Sunt Roman, deci ma mandresc...
» Cum gatim in oala de lut???
» Mitul Mesterului Manole exprima ceva esential din drama poporului roman

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: