AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Ziua Eroilor 2015 la Rosiorii de Vede

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2357
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Ziua Eroilor 2015 la Rosiorii de Vede   Vin 22 Mai 2015, 22:46

Ziua Eroilor 2015
Ca fiecare an, și de data asta elevii și profesorii de la Liceul Tehnologic “Virgil Madgearu” de la Roșiorii de Vede au participat la festivitățile comemorative ocazionate de Ziua Eroilor. Mai întâi, un grup mare de madgeariști au depus o coroană de flori la monumental din centrul orașului, acolo unde, în organizarea Direcției municipal de cultură se adună, de obicei, roșiorenii.
După prânz, un grup mai mic de elevi de la clasa a IX-a G s-a îmbarcat in racheta roșie YankeeEchoTango și s-a deplasat la Spitalul de Ftiziologie, în curtea căruia se află de trei ani Monumentul Eroilor Aviatori.
Colegul meu, prof. Robert Săvulescu și-a asumat rolul de fotograf official, așa cum a făcut-o de multe ori la acțiuni de acest gen.
Fetele au depus un mic buchet de flori pentru Eroii Grupului 1 Vânătoare.

Apoi, cu toții am aprins lumânări în memoria lor și a tuturor aviatorilor căzuți în luptă.

A urmat o vizită la avionul 217. Mărturisesc că și eu am fost curios să aflu în ce stare este avionul meu, pe care nu l-am mai văzut de câteva luni; a trebuit să recunosc că s-a menținut în aceeași stare cum mi-l aminteam, mai puțin autocolantele care alcătuiesc inscripțiile și cocardele, care s-au cam scorojit.

Ce știe să facă un profesor decât să explice: băieții sunt curioși să afle care sunt componentele unei aeronave și ascultă cu mult interes. Pentru amândoi e prima întâlnire “nas în nas” cu un avion.

Ne fotografiem lângă 217. Poza va fi afișată și la panoul din interiorul Liceului nostru. Printre copii se strecoară, pe rând, și cei doi profesori.

Apoi părăsim obiectivul, nu înainte de a-I spune “la revedere” lui 217.

Mulțumesc dlui doctor Mihai Năstăsescu, Directorul medical al Spitalului TBC și dlui Cârciumaru Valerică, managerul instituției pentru că ne-au permis accesul în incintă, binențeles sub supravegherea unui angajat, pentru că este o zonă cu acces limitat.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/

Ziua Eroilor 2015 la Rosiorii de Vede
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Luminatia - Ziua Mortilor
» De ziua ta......femeie!
» De ziua Ta ...............Barbate :)
» LA MULTI ANI... DE ZIUA TA!!!
» La multi ani copii.