AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Le Jour "J"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2373
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Sam 06 Iun 2015, 12:32

Jour J + 3 2
Partea a doua a croazierei pe Seine conține mai ales acele notițe din jurnalul de bord referitoare la alte nave întâlnite pe întinsul fluviului. Pentru cât e gârla aia de mică, numărul de întâlniri e foarte mare.
Am remarcat respectul pe care parizienii îl poartă personalităților culturii lor, atribuind nume de actori, scriitori și cântăreți navigatoarelor pe Seine. De asemenea, diversitatea tipurior de “bărci” e de menționat, aproape că nu am văzut două ambarcațiuni identice.
Mai întâi, o cazarmă (plutitoare) de pompieri. Pe cine or săpa pompierii ăștia?

Apoi o gradină plutitoare, nu mai neagră decât locomotiva din “La Bête humaine”.

Mini-Bricul Le Mircea

Pont Neuf, văzut și din alt unghi.

Notre Dame, la o primă luare de vedere

Jean Marais. Marais, ou fleuve?

Din nou Rimbaud

Notre Dame, la a doua luare de vedere

Vapoarefărănume

Tovarășii nostril de călătorie (unii dintre ei au obosit deja după îndelungata croazieră)

Barja care înfrumusețează locurile

Notre Dame, la revedere

de Azara, fericitul vecin al unui Batostar.

Incărcător median

La Conciergerie

Un pui de turn Eiffel, rușinos (e îmbujorat)

Pont des Arts. Nu am avut timp să verific, am auzit că municipalitatea a luat hotărârea să taie astăzi (1 iunie 2015) toate lăcatele de pe parapet. Probabil că podul este cam greu, că greutatea lăcatelor pune parapeții (și turiștii care, cum se vede, se sprijină de ei) în pericol, dar cunosc oameni care cred că se pierde astfel un obiectiv turistic. Eu cred că vor să vândă lăcatele la fier vechi, că nu mai are ce să manâncă gura lui Monsieur le Maire.

Pe uscat n-am văzut Bastilia, dar pe apă am văzut Bastille.

Grand Palais și amintirea lui Henri Coandă

Oh, Jean Bart

Isabelle

Frisia et Carvis

Cu două zile înainte aflasem că unii își iau mașinile cu ei în avion (vezi Boeing 747-100 de la Le Bourget), acum văd că și pe vaporașe se urcă limuzinele.

Petite vitesse = navigare preventive.

Sigur, nici Don Juan nu lipsește din Parisul zilelor noastre

Bzzzz

Unde sunt galerienii? Nu vse vâd ramele lor.

Roșu și verde. Stendhal nu are căutare.

Le Paris. Le!

Jumi-juma. Jumi Pont Iena, juma Tour Eiffel. Capătul călătoriei nu e departe.

Ce mai, până aici am plătit, și încă cu reducere. Debarcarea, că ne așteaptă Sacré Coeur.

Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 07 Iun 2015, 12:15

mihaiatanasie a scris:
Daca nu intelegeam de gluma nu glumeam. Pe de alta parte, n-am uitat ca nu esti strain de lumea asta, a profilor.
Adevarul e ca am reusit sa termin CAR-ul pentru plimbarea de anul trecut, dar anul asta stau acasa. O s-o duc mai bine, pentru ca n-o sa am CAR de platit pentru plimbari pe-afara, dar, ghinion, nu am sase case, asa ca trebuie s-o mai repar pe aia pe care o am.

Pai,sa imi fie cu pardon!Daca nu v-a placut fizica.....poate acum ne adresam cu Dl Presedinte! Smile Dar,sincer sa fiu,Dl Profesor,imi
pare mai nobil.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 07 Iun 2015, 13:22

Multumesc!
Sa stii ca am retinut aia cu BIAS, chiar daca nu ai nevoie sa cumperi indulgente sunny
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 39
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 07 Iun 2015, 13:52

mihaiatanasie a scris:
Multumesc!
Sa stii ca am retinut aia cu BIAS, chiar daca nu ai nevoie sa cumperi indulgente sunny  

Indulgente? Jamais! Smile In alta ordine de idei,daca as incerca sa fac treaba asta v-as face un mare rau.
Dumneavoastra sunteti bugetar,eu nu.Si astia,baietii cumsecade care au grija de integritatea morala se leaga de orice.cine stie in ce fel ar putea interpreta dumnealor indulgenta.
Astept cu nerabdare sa va salut pe 20 iunie

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Vin 12 Iun 2015, 17:04

4-4
Deja m-a lăudat cu altă ocazie că obiecivul parizian care m-a impresionat cel mai mult este Turnul Eiffel. Și, din câte am băgat de seamă, nu sunt chiar singurul, pentru că și pe timp luminos Champ de Mars este foarte aglomerat – și jegos.
Turnul e măreț, e copleșitor, i se pot aplica toate epitetele, poate în afară de frumos. Sau poate da, putem vorbi și de o frumusețe, una mecanică, matematică, științifică.
Sigur că trebuie să aibă și o porțiune în șantier, sigur că mi-a plouat în cap de la primul etaj (sper că era apă de condens, sau de ploaie, nu cumva să fi fost vreo canalizare perforată), sigur că la același prim etaj se vedeau tălpile celor care se plimbau pe trotuarele din sticlă, sigur că de sus fiecare turist se simțea obligat să scuipe în jos au să arunce fel de fel de obiecte, de, oameni de toate culorile cu capete de toate formele, mai mult sau mai puțin pline cu materie cenușie.

O mașinuță de colecție și ringispielul, care arată bine și fără becurile colorate.

Și, în sfârșit, au revoir Tour Eiffel! Dacă mai am bani vreodată, tot acolo o să merg (după ce mai văd și alte locuri, binențeles).

Acum, cap compas Sacré Coeur.

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 14 Iun 2015, 18:29

Jour J + 3 (5) Montmartre (1)
Am citit intr-un “Jurnal parizian” (Eugen Simion) că până și Marin Preda a fost curios să vadă Montmartre cu ocazia primei lui vizite la Paris. Eu nu sunt mai prejos decât Preda (cu atât mai mult cu cât mulți copii din Siliștea sunt elevii mei), așa că am inclus vestitul cartier al bohèmei în planul de bătaie.
Sigur, când nu știi un lucru, întrebi. L-am întrebat pe un nenea chauffeurul de autobus RATP în Place Trocadero dacă există vreun autobus direct până în Montmartre (ideea ar fi fost să vedem și Parisul, nu doar subteranele metropolitanului). Răspunsul negativ ne-a trimis, totusi, la metrou, deja fiind noi experți în cititul hărților. Am ieșit din pământ într-o zonă nu prea diferită de o mahala bucureșteană, cu ceva spațiu (aproape) verde, cu șantiere în lucru sau abandonate, cu clădiri jegoase sau acoperite cu graffiti, cu asphalt lezardat și cu bare care protejează pietonii (sau autovehiculele). Te-ai fi crezut pe splay, undeva pe la ieșirea din Calea Victoriei, dacă în jur nu s-ar fi auzit, exact ca în Turnul Babel, toate limbile Pământului (mai puțin franceza).

Să nu uit, erau și stații de autobus în preajmă, iar unul dintre vehiculele care se oprește poartă afișat traseul: “Pigalle – Trocadero”. Halal informatii obtinute de la soferii parizieni ...

Pentru că voiam să ajungem pe Butte, eram cât pe ce să ratăm adevărata față a cartierului, sau adevarata sa atracție: Pigalle! Ar fi fost de neiertat! (cu atât mai mult cu cât de zeci de ani știam despre zona asta ce cânta Patachou despre ea în vestita șansonnetă:
Pigalle G.Koger, G.Ulmer

C'est une rue, c'est une place
C'est même tout un quartier,
On en parle, on y passe
On y vient du monde entier,
Perchée au flanc de Paname,
De loin elle vous sourit
Car elle reflète l'âme, la douceur et l'esprit de Paris
Un petit jet d'eau, une station de métro
Entourée de bistrots ... Pigalle
Grand magasin, atelier de rabbin
Restaurant pour rupins ... Pigalle
Là c'est le chanteur des carrefours qui fredonne les succès du jour
Là c'est l'athlète dans le maillot qui soulève des poids de 100 kilos
Hôtel meublé discrètement éclairé
Où l'on ne fait que passer ... Pigalle
Et vers minuit un refrain qui s'enfuit
D'une boite de nuit, ... Pigalle

On y croise des visages, comme un cou sensationnel
On y parle des langages comme à la tour de Babel
Et quand vient le crépuscule, c'est le grand marché d'amour
C'est le coin où déambulent, ceux qui prennent la nuit pour le jour

Girls et mannequins, gitans aux yeux malins
Qui lisent dans les mains ... Pigalle
Clochard, camelot, tenancier de bistrot
Trafiquant de coco ... Pigalle
Petite femme qui vous sourit en vous disant « Tu viens, chéri »
Et Prosper qui dans un coin discrètement surveille son gagne pain

Un petit jet d'eau, une station de métro
Entourée de bistrots ... Pigalle
Ca vit, ça gueule, les gens diront ce qu'ils veulent
Mais au monde y a qu'un seul Pigalle

Vraiment un seul! Din păcate, era zi, probabil că pierdem peste 95% din farmecul locului. Totuși, daca le marché d’amour n’est pas ouvert, magazinele specializate sunt. Ocazie pentru o mămică românească în trecere prin fața unei vitrine să exclame, uitând, probabil, că își duce fetița de mână: “Ia uite, p… de plastic!”.

De fapt, românca cu gura mare nu greșea prea mult … plimbându-și copilul prin zonă: la mairie are grijă și de tânăra generație, punându-i la dispoziție cel mai bun mijloc de locomoție: minicarul.

E august, toiul perioadei de măciniș; Montmartre oferă exact ce dont on a besoin: Moulin Rouge!

Lumea intră în foyer, se uită, pleacă, nu este încă ora pentru can-can-uri.

Nu știu de ce, pozele și filmele pe care le văzusem mă făceau să cred că moara cea mai vestită din lume e mult mai mare.

În schimb e ora mesei. Juste en face găsim exact ce ne trebuie, un bistrot. Cerem la carte, meniul este extrem de diversificat, cum nici nu ne-am fi așteptat în acea regiune a lumii: du poulet rôti et des frites (exact ca în manualul meu de franceză la lecția despre articolul partitiv). Nici nu ne vine să credem, am facut peste două mii de kilometri ca să avem marea șansă să servim bucate franțuzești atât de exquis! Le garçon, băiat cumsecade, își face meseria cu mult entuziasm, mai ales după ce ne aude vorbind românește. Atât de mult entuziasm al chelnărului îmi oferă și mie timp să fac un mic tur prin local și să văd deasupra barului un mic écriteau cu prețul berii: au bar, 4 éuros, servie à table 8 éuros. DE QUOI?! Pe carte menu nu se fâcea nici o mențiune de genul ăsta, iar noi comandaserăm berea. Asta e, doar nu era să îi spunem pedantului garçon că n-o mai vrem, și așa se uita la noi de la înălțimea sa.
Cinstit vorbind, le poulet nu era mai rău decât la vreun fast food din Roșiori, așa că l-am mâncat cu plăcere, așteptând și cea mai scumpă bere din lume, cu speranța că e și cea mai bună. Dar mărețul garçon nu se grăbește să o aducă, iar noi ne aducem, brusc, aminte că ne grăbim și cerem l’addition. Trezit din letargie, reprezentantul gastronomiei pariziene își consultă calculatorul și vine la noi cu une longue tête: “J’ai oublié d’apporter la bière…” “A la bonne heure!” îmi spun în gând, iar lui îi transmit, cu o mutră pe care încerc să mi-o fac mai acră decât a lui (în momentul când ne-a luat comanda) “Ca ne fait rien on s’en passera, on n’a plus le temps d’attendre, on est pressé”. Vive l’oubli! Ca va de soi că și eu am “uitat” să-i dau un pourboire.

Nu mai pierdem vremea, căutăm drumul către Sacré Coeur, poate ne iartă Dumnezeu păcatul de a fi cercetat vitrinele magazinelor din Place Pigalle și foyerul morii. Iar drumul ne duce pe o străduță mai (puțin) aglomerată decât Republicii din Brașov, cu care seamănă prin obiectul de activitate: comerțul de suveniruri. Le privim din viteză, le-om cerceta la întoarcere.

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 28 Iun 2015, 11:23

Sacré-Coeur
Et voici la Butte! Bazilica Sacré-Coeur, încă unul dintre monumentele pariziene despre care am auzit și citit atâtea lucruri, plus Colina care îi servește de fundație au fost unul dintre obiectivele stabilite în planificarea făcută la Roșiori. Mărturisesc faptul că deja o văzusem din RER, în drum spre Le Bourget, o văzusem din balconul hotelului, dar, după cum se știe, obiectivele trebuie atinse, nu doar văzute de la mare distanță prin teleobiectiv. Asta pentru a fi cât mai subiectiv în descriere.
Înainte de urcare pe Colină (aici, Parisul ăsta seamănă cu Brașovul meu, ambele metropole au câte o Colină (cu majuscule)) remarc două telefoane publice (mă rog, unul cu ghilimele).

Putem alege: sportul sau sedentarismul? Urcăm pe scări sau beneficiem de cuceririle tehnicii? Scări putem găsi oriunde, optăm pentru funicular și lăsăm combaterea sedentarismului pentru altă ocazie. De reținut: Forfait “Paris visite” pe care l-am cumpărat la aeroport e valabil și la acest mijloc de transport. Oare când se va aplica sistemul ăsta și în orașele românești, să ai un singur bilet valabil la orice? Îmi închipui ce dezamăgiți ar fi turiștii care vizitează Brașovul când, dorind să urce pe Tâmpa, personalul Telecabinei le va refuza bucuria de a cumpăra bilet …

Urcăm

pentru a coborî (pe Colină, din cabină). Traseul e mult prea scurt pentru a formula o opinie de expert în legătură cu condițiile de călătorie, dar, între noi fie vorbă, cam mare aglomerație …

Prima vedere de pe belvedere. La fel ca de pe Tâmpa, doar că la Brașov poți recunoaște mai bine locurile datorită diferenței de nivel mai mari și a suprafeței (orașului) mai mici. Totuși, pentru că la picioarele noastre se întindea capitala Franței, nu aveai cum să nu exclami (odata cu Maurice Chevalier): CA C’EST PARIS!
Ca c'est Paris
Paris... c'est une blonde
Paris... reine du monde
Le nez retroussé, l'air moqueur
Les yeux toujours rieurs
Tous ceux qui te connaissent
Grisés par tes caresses
S'en vont mais revienn'nt toujours
Paris... à tes amours !

La p'tit' femme de Paris
Malgré ce qu'on en dit
A les mêmes attraits
Que les autres oui, mais
Ell' possède à ravir
La manière d' s'en servir
Elle a perfectionné
La façon de s' donner
Ça, c'est Paris !
Ça, c'est Paris !

Paris... reine du monde
Les yeux toujours rieurs
Grisés par tes caresses
Paris... à tes amours !

Ce n'est pas la beauté
Dans un peplum drapé
Ell' s'habille d'un rien
Mais ce rien lui va bien.
Quand elle a dix-sept ans,
C'est un bouton d'printemps,
Mais l'bouton s'ouvrira
Et tout l'monde s'écriera...

Paris... reine du monde
Les yeux toujours rieurs
Grisés par tes caresses
Paris... à tes amours !
Ca c’est Paris! Ca c’est Paris!

A doua vedere … mijloacele de transport cu care mă întâlnisem și în Place Pigalle: midibuzul electric și minicarul

A treia vedere … privirea aruncată de paznica asta de la poartă, cand m-a auzit vorbind românește (îmi închipui cu câtă fervoare s-a rugat pentru mine după ce a auzit și ce i-am urat).

Bazilica Sacré-Cœur, a fost construită de arhitectul Paul Abadie spre sfârșitul secolului 19.

Chiar dacă nu are faima marii catedrale de pe Ile de la Cité are totuși numeroși clienți. Aș spune, chiar că își face singură o mare publicitate, bannerele cu care se împodobește amintindu-mi, parcă , de cele de pe prăvălii.

Ca și orarul de funcționare, afișat la intrare.

Aruncăm priviri de jur împrejur, folosim camera foto …

… dar cum ajungem la ușă aflăm că intrăm în ilegalitate. Dacă la Notre-Dame nu aveam voie să fac poze cu blitzul, la Sacré Coeur nu mai am voie de loc. Așa că nu am nici o amintire din interior.
Aduc, în schimb, o amintire de la exterior: ratez, à dessein, primul funicular, pentru a filma deplasarea lui pe sine. Apoi filmez și din interior coborârea, având surpriza de a folosi ca filtru împotriva luminii abundente ploaia torențială care a început exact în momentul decolării.

Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 28 Iun 2015, 12:46

Mon cher ami, cred că sunteți pregătit să scrieți o carte despre Paris. Dacă vă apucați, cereți editurii să n-o comercializeze doar la Roșiori, căci vreau și eu un exemplar Smile
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Dum 28 Iun 2015, 14:47

Daca as gasi un editor sa o tipareasca pe banii lui nu as ezita sa perii putin textul si sa il public. Dar editorii cu bani publica doar Cartarescu si Manolescu, iar ceilalti vor banii autorului ...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Mier 15 Iul 2015, 11:47

Jour J + 3 7
O nouă ieșire de seară, zice-se că monumentele pariziene sunt mai frumoase pe întuneric (natural) cu lumină (artificială). Primul obiectiv, Obeliscul Egiptean. În poze arată fain, în realitate … e prea devreme ca să ne putem pronunța, pentru că lumina soarelui e încă prezentă. Tragem de timp traversând Pont de la Concorde,

pentru a vizita fațada Adunării Naționale, unde ne speriem de profețiile lui Jaurès

Dar ne calmăm privind curgerea Senei și a vaporașelor din dotare.

Se întunecă, încetișor, și Place de la Concorde

Champs Elysées au crépuscule :

Voici le soir charmant, ami du criminel;
II vient comme un complice, à pas de loup; le ciel
Se ferme lentement comme une grande alcôve,
Et l'homme impatient se change en bête fauve.
(Charles Baudelaire: Le Crépuscule du soir)
Știm numărul autobuzului, îl așteptăm cu speranța în suflet, iar el vine … când are chef, ajutându-ne, fără să vrea, să ne realizăm planul de a vedea l’avenue luminată electric. Mă gândeam, văzând cascadele de becuri, cum ar fi arătat locul ăsta dacă ar fi depins de Ceaușescu. Oare ar fi făcut el concesia de a consuma energie electrică, “luând-o de la gura industriei grele” pentru a o “băga în gura industriei turismului”?

Pe măsură ce se întunecă, les baladeurs devin din ce în ce mai numeroși. Avem bafta să găsim o băncuță liberă și o cucerim fără luptă pentru a o transforma în post de observație.

După ce întocmim raportul (rămas secret până în clipa de față), ne hotărâm, cu greu, să schimbăm locul de stație. Ne strecurăm prin mulțime, facem, ca toată lumea, poze

Ne oprin să facem poze chiar și pe axul bulevardului, în timp ce șoferii, fără îndoială parizieni obișnuiți cu starea ne lucruri, trec indiferenți. Indiferenți la turiști și la monumentul din centrul imensei piețe.

L’Arc de Triomphe triumfă! (și noi pe lângă el). Chiar dacă m-am ferit să ies cu o cameră evidentă, care ar fi putut atrage ochii vreunui pickpocket, pozele obținute cu telefonul din dotare (care în acele zile a fost mai mult o cameră cu telefon decât un telefon cu cameră) sunt destul de grăitoare.

Păcat că s-a încheiat și a patra zi a aventurii noastre pariziene … mai e una și scăpăm.

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Vin 17 Iul 2015, 19:19

J + 4 1 La Madeleine
Ziua de vineri început cu ploaie. O data în plus se confirmă previziunile meteorologilor, care, în mai, anunțau cea mai secetoasă vară din istorie. Acum … nu patina ploaie ne va îm[piedica pe noi să mai facem o expediție în centrul metropolei, iar prima țintă înscrisă în planul de operațiuni va fi La Madeleine.
Ligne 13 până la Clémenceau Champs Elysées, josul până la Place de la Concorde, de unde schimbăm și luăm josul de Place de la Madeline (cu largi rute ocolitoare, pentru că on longe niște străzi bordées de boutiques intéressantes (sincer, în afară de un magazine de televizoare, unul de telefoane și … nu cred că mai era al treilea, eu nu am văzut nimic interesant. Poate din cauza ploii mi s-au aburit ochelarii, sau n-am știut unde să mă uit, dar nu am zărit decât cârpe, agătători pentru urechile și gâturile doamnelor și, vorba lui tata socru, săracu, “coscremuri”. Du temps perdu, cum ar fi zis Proust, mai ales că ne apropiem, totuși, de Madeleine, iar acolo putem să-l regăsim.

Place de la Madeleine, ca toate Place-urile din Paris, plină de lume care se mișcă haotic, folosind toate mijloacele. Există și stație de metrou, iar unii dintre noi își exprimă dezamăgirea că nu am folosit transportul subteran.

O clădire a cărei construcție, influențată de evenimentele istorice, a durat 85 de ani, biserica închinata Mariei Magdalena este încă unul dintre acele monumente notat în memorie chiar din timpul lecțiilor doamei profesoare Doina Taraș. Am asemănat-o, privind-o în poze, cu Biserica Armenească de la București sau cu un temple atenian (de, stil neo-clasic), dar acum nu mai fac comparații decât cu celelalte două mari biserici pe care tocmai le-am vizitat la Paris.

Trei biserici, trei stiluri (parafrazez titlul unei cărțulii pe care am primit-o ca premiu în clasa I) și trei moduri de primire a vizitatorilor. La Notre Dame puteai face poze, dar fără blitz; la Sacré Coeur nu puteai face nici un fel de poze; ei, la Madeleine puteai să faci ce vrei, nu se pomeneste pe instrucțiunile de la usă nimic despre camera foto, iar tot ce nu e interzis e permis.
Întâi pe scara munumentală, intre coloane

Apoi la interior

Asta-i orgă? Intrați, tăticilor, în Biserica Neagră!

Cartea tehnica:

Trăiască blitzul!

Și-acum? Încotro?

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Lun 20 Iul 2015, 14:09

Place Vendôme
Chiar dacă locul nu este cel mai faimos din Paris, filmul lui Catherine Deneuve m-a făcut curios să cunosc un loc al Parisului unde oamenii taie și spânzură … diamante.
De la Madeleine la Vendôme a fost o aruncătură de piatră … obișnuită. Piatra, nu aruncătura.
Două trei străduțe în dreapta, alte două-trei în stânga,

o rătăceală, un monsieur l’agent și voila!

Filmul pomenit mai sus povestește aventurile unui bijutier care tine prăvălie pe-aici. Aproape două ore, cât tine filmul, plouă în continuu. Credeam că e o legătură om-natură, preluată din folclorul românesc, pentru că personajele principale au problem, săracele. De fapt … legătură pare a fi de altă natură: Place Vendôme – Météo. Probabil că are un statut aparte …

Totuși, principala atracție a pieței este Colonne Vendôme, nu? O știam din film și poze … și am rămas cu acea știință, pentru … Oare ăștia de la Paris și-au pus în cap să restaureze tot orașul ca să nu văd eu locurile?! (vezi si Estacada metroului). Nu-mi rămâne decât să iau cu mine atât cât pot din imaginea Pieței și a schelelor, cu speranța că mai fac vreodată rost de bani și văd și restul.

Un tur de orizont … limitat făcut spre lăcașurile bijuterilor. Prin fiecare por al gardurilor metalice respire senzatia de libertate, accentuate și de prezența dubelor blindate.

Cu siguranță profesorii români nu vor fi invitați să își petreacă vacanța pe-aici …

… așa că ne croim drum spre metrou, lăsând celor care-si pot rablele cu înaripați pe bot.

Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 797
Varsta : 55
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Mar 21 Iul 2015, 09:49

strainu a scris:
Mon cher ami, cred că sunteți pregătit să scrieți o carte despre Paris. Dacă vă apucați, cereți editurii să n-o comercializeze doar la Roșiori, căci vreau și eu un exemplar Smile
ouais,ouais
lol!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Vin 07 Aug 2015, 16:58

Porte de Montmartre
Cam … gata cu incursiunea noastră la Paris. Am văzut și admirat atâtea locuri legendare, atâtea monumente, atâția oameni … dar încă nu am reușit să fac prin cartierul de reședintă decât cei câțiva pași de la hotel la stația de metro.
De aceea am hotărât să mă desprind din “grupul de excursioniști” imediat după ieșirea din măruntaiele pământului și s-o iau pe rue Gabriel Peri. O stradă destul de largă și foarte circulate, dotată cu ceea ce este necesar unui cartier: spații comerciale, instituții sanitare și de învătământ, hoteluri și ganguri.
Nu trag poze la restaurantul turcesc 9miroerul de prăjeală e atât de puternic încât și un sudanez mort de foam ear fugi în altă parte) și nici la magazinele pompiștilor funebriști (numeroși) care îmi amintesc de intersecția 13 Septembrie cu Antiaeriană) deși aici nu văd nici un cimitir), dar îmi las ochii (și camera) furați de reclamele luminoase sub care se citesc altele, mai amuzante.

Aha! Le ”petit bus électrique”! Mașinuța fabricată de Gépéto despre care am citit în stația de metrou că e rapidă, comodă și electrică. “On le rencontre partout” – așa scria în subsol. Posibil, dar eu nu l-am văzut decât aici, la terminus. Am stat nițel să-l aștept să plece, să-I aud liniștea motorului, dar șoferul, un nene capos, n-a vrut să-mi facă plăcerea.

Uriașul spital ‘Xavier Bichat’. O instituție care posedă propria Facultate de Medicina,

… dar și o curte care îmi amintește de țara natală.

Nu staționez, dar o privire indiscretă aruncată în gangul ăsta care îmi amintește de Brașov (si de industria românească) tot arunc.

Biciclete pentru cumpărături?

Ia uite, încă un hotel. E pentru astronomi, judecând după astrele de pe firmă, dar și după fapțul că restaurantul e la etajul opt. Poate și-au instalat acolo un observator; se uită la stele cu Berea în mâna stângă.

O fi vreo invazie de care eu nu am auzit?

Ba nu, probabil că sunt în România și am visat că sunt la Paris. Dovadă, bazarul de vizavi, unde mărfurile chinezești abundă.

Încă o dovadă că m-am visat la Paris: camion înmatriculat în Bulgaria. Așa ceva sigur nu întâlnești decât în România.

A treia dovadă! Mai are cineva ceva de spus?

E drept, furnizorii de baterii din România își scriu pereții în limba engleză, dar poate ăsta e anglofob, cine știe.

A, nu, nu dorm și nu visez, totuși sunt la Paris, acum recunosc biserica Notre Dame du Rosaire, pe care o văzusem încă de la prima descălecare.

O iau spre hotel pe rue Charles Schmidt (remarcăm cât de pur franțuzește sună acest nume). O stradă de mahala, cu un comerț foarte dezvoltat, și cu mașini foarte multe (dar unde naiba nu sunt o mulțime de mașini?

(unele chiar ciudate, am mai vazut una ca asta transformată în magazin de înghețată la mitingurile de la Clinceni)

Case frumoase, moderne și bine întreținute. On dirait Lipscani.

Printre gardurile unui șantier zăresc o firmă care mă interesează. Eu crdeam că un brocanteur cinstit umbla cu un fel de cărucior de-a lungul străzilor. Aici e mai complicat. În vitrină (m-am ferit să o fotografiez de aproape, le brocanteur era à l’intérieur și chiar nu voiam să-l conving să vină à l’extérieur înarmat cu vreun articol din oferta lui comercială) tot felul de vechituri. Am remarcat un fel de primus din alamă, dar nu cred că îmi încăpea în bagaje.

Nimeresc într-un nou cartier muncitoresc (seaman cu Steagu Rosu).

Autobuzul 137, la voie du salut.

Ca și la noi, nici un cartier fără un mare liceu

Vreun elev o fi încercat să chiulească de la ore și a sărit gardul, iar geaca i-a rămas agățată?

Mă apropii de Ibis. În fața magazinului Monoprix (era un frig înăuntru de-ți trecea pofta de mâncare, dar puteai cumpăra direct de la raft bere rece. Cea mai ieftina era Stella Artois) e bila de rulment pe care, de asemenea, am remarcat-o de la sosire.

Boulevard Péryphérique e bine păzit. Cei doi polițiști călare au reușit să curețe locul de bazarul pe care l-am găsit în prima zi, ba mai mult, punând ochii pe doi țigani care vorbeau românește în timp ce cărau niște sacoșe mari, de rafie, le-au spus foarte convingător: “Partez, hein!”, iar poligloții tuciurii au schimbat urgent locul de stație. Bănuiala mea e că așteptau doar 137 …

Ibis și gata. Le tour du quartier est fini.

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   Mar 11 Aug 2015, 14:14

Am ajuns la ultimul episod al aventurii noastre pariziene 9si cred ca toti cititoprii forumului isi fac cruce de bucurie!), plătind la Ibis încă două ore de cazare ca să ne putem recupera bagajele rămase în camera noastră (codul cardului de acces devenise inutilizabil la ora 1100). Era absolut normal, atâta plătisem, atâta primisem; am făcut apel la sistemul de plată cu ora – nu e scump, de fapt chiar mult mai ieftin decât depozitarea bagajelor în spațiul destinat la parterul hotelului.
Refacem, în sens invers, traseul initial. Binențeles că forfait-ul meu magnetic (ca și al verișoarei) nu funcționează la turnicheții stației ‘porte de Clignancourt”, iar Monsieur le Grand Noir de la Ghișeu nu-și bate capul, ne deschide o ușă laterală și nu zice nici măcar pardon.
În RER nu e totul limpede, dar traseul până la Roissy Charles de Gaulle nu s-a schimbat. Încerc să văd pe gem rachetele de la Le Bourget, nici o șansă.

În aeroport ne descurcăm mult mai ușor decât la venire, scăpăm repede de bagaje și mergem să luăm o cafea, să mai treacă timpul. Surpriză; cafeaua e mai ieftină decât la Paris! (la Otopeni e invers). Din fericire, eu nu știam că e interzis să faci poze în terminal, și am folosit camera telefonului.

Păcat că nu eram pregătit pentru spotting. Am apucat să vad decolarea unui A-318 care lăsa în urma lui un nor de particule (datorat ploii), la finger era tras un avion Boeing-777, care a plecat spre America de Sud, apoi un 757 … Nici un A-380 tras la scară, doar unul zărit câteva secunde în timpul rulajului spre alt terminal.

Noi ne-am mulțumit, ca și la venire, tot cu un A-321. Ne-am găsit cu ușurință locurie,

după care am făcut una dintre prostiile ale ape care le ții minte: am bagat camera foto în rucsac, iar rucsacul în boxa pentru bagaje de deasupra capului. De unde să știu eu că pilotul are de gând să-mi facă un cadou nesperat: un tur aerian al Parisului până deasupra Turnului Eiffel! (și de unde să știu că avea să zboare pe sub plafon …). În plus, cuminte cum sunt, aveam și toate telefoanele stinse, în consecință nu am ramas decât cu amintirea acelui survol …
Drumul a fost … ca o plimbare cu autobuzul. Comandantul a descris de la început traseul, enumerând țările peste care vom zbura, penultima fiind Bulgaria. M-am cam mirat ce interes avea să o lungească pe-acolo, dar mă rog, el semnează, treaba lui.

Zâmbetele amabile din cabina pasagerilor au fost și amabile și eficiente. M-au îmbiat cu mâncare puțină, dar bună, cu cafea (la fel de bună ca și la primul zbor) și vin roșu. Aici am făcut o a doua (mica) gafă, am refuzat vinul știind că mă aștepta racheta roșie la aeroportul de destinație. Și am auzit că vinul a fost foarte bun … Să-mi fie învățătură de minte să tot respect legi și regulamente. Puteam, măcar, să-l bag în buzunar pentru mai târziu.
Un moment notabil al zborului a fost apusul de soare. Parcă se vede altfel de la 12000 de metri!

Vol de nuit. O premieră pentru mine și un prilej de a-mi strivi nasul și ochelarii de hublou, mai ales când am aflat (prin vocea difuzoarelor) că mai e puțin și ajungem. Luminile orașelor care se distingeau pe partea stângă a direcției de zbor sugerau că localitățile se lungeau pe cursuri de râu, probabil prin văi. Dacă nu aș fi fost sigur că suntem deasupra Bulgariei, aș fi putut crede că cele două orașe foarte apropiate ar fi putut fi Deva și Simeria, că orașul cel mare și lunguieț care a apărut după câteva minute ar fi putut fi Râmnicu Vâlcea și că cel mai mic și cu un contur luminos oarecum familiar ar fi putut fi chiar Roșiorii de Vede. Dar comandantul, M. Renouard, spusese că suntem la bulgari, așa că … (după câteva zile am văzut pe flightradar24 traiectoria zborului – nici vorbă de Bulgaria, avionul trecuse exact prin punctele pe care credeam eu că le recunosc (și mai cred și-acum).
Ultima metropolă ocolită în zbor a fost ușor de recunoscut, chiar și pe întuneric. Mai ales că știam exact că avem bilete pentru București. Aterizare dură la prima atingere, mult mai lină la a doua, iar după oprirea motoarelor am făcut apel, ca și la CDG, la zâmbetul amabil cel mai apropiat pentru a afla înmatricularea avionului. Auzind motivul curiozității mele, zâmbetul amabil a devenit doar zămbet, mi-a dictat literele respective, apoi m-a condus prietenește până la ieșire. Acolo unde ceilalți membrii ai echipajului deja puseseră de un debriefing. Unul dintre însoțitori, un băiat simpatic, renunțase la uniformă și purta un veston negru, iar la formula mea de adresare (“Monsieur le curé”), a râs cu gura până la urechi și mi-a oferit ca amintire planul de evacuare din avion (pe care nu ai voie să-l furi din support, așa scrie pe el). L-am pus bine prin casă, dacă mă poate ajuta cineva să-l găsesc, pe el și toate celelelalte mărunțișuri aduse de la Paris – biletele Paris Visite, de la Musée de l’Air, de la Funiculaire, de la bateau-mouche, planurile metroului și altele – îi sunt recunoscător.
Astfel s-a încheiat una dintre aventurile memorabile ale tinereții mele. Câteva zile în care am făcut ceea ce în meseria mea se cheamă “fixarea cunoștințelor dobândite”, combinată cu “autoevaluarea”. Nu are rost să fac un inventor al impresiilor, pentru că le-am tot descris de un an de zile încoace, dar concluzionez spunând că aș reface oricând experiența.
FIN
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Le Jour "J"   

Sus In jos

Le Jour "J"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: