AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

O zi pe Aeroportul Baneasa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
vnichols
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 62
Localizare : Australia
Data de inscriere : 18/08/2009

MesajSubiect: O zi pe Aeroportul Baneasa    Vin 07 Feb 2014, 01:29

Amintiri de neuitat.   http://www.youtube.com/watch?v=UxkCaTrfmR0&list=FL78fq8EqLaxSxW-GptPJSGA   V.N.
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: no   Vin 07 Feb 2014, 13:43

respect,vio!
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: O zi pe Aeroportul Baneasa    Vin 07 Feb 2014, 22:40

Mi-a placut povestirea  cheers  ...chiar de neiutat.
Sus In jos
vnichols
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: O zi pe Aeroprtul Baneasa    Sam 08 Feb 2014, 03:45

mariusoctavian1 a scris:
respect,vio!

Multumesc , la fel Marius ...

Vio ...
Sus In jos
vnichols
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: O zi pe Aeroprtul Baneasa    Sam 08 Feb 2014, 04:25

gabi-737 a scris:
Mi-a placut povestirea  cheers  ...chiar de neiutat.
  Multumesc Gabi . Si mie mi-a placut cum toti ceilalti "actori"  au povestit . George , Dan  si bomba de la sfirsit cu aparitia domnului Enache de la dispecerat - benzina pe gratis! Au mai fost si alti martori , exemplu Victor (Avigdor) coleg cu Dan care a reusit sa traverseze platforma dar Dan a trebuit sa sara inapoi din fata avionului . Dupa ce am decolat a inceput dansul; si la sol si in aer .     Referitor la filmulets totul a fost ne-regizat dar a iesit destul de bine . Ma bucur sa vad ca le-a placut colegilor . Noi la vremea respectiva nu aveam timp sa facem un film cu evenimentul principal dar pentru filmari cu revenirea am avut timp - multumim echipei de filmare.  

Interesant cum ambele evenimente atit plecarea cit si revenirea au devenit amintiri de neuitat!

Stima ,  Viorel ...
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 753
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: O zi pe Aeroportul Baneasa    Sam 08 Feb 2014, 12:55

a fost un act de mare curaj si maiestrie,felicitari!
Sus In jos
vnichols
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: O zi pe Aeroportul Baneasa   Sam 08 Feb 2014, 15:50

A fost scris in cer NATO . Acum stiu povestea din multe , multe puncte de vedere multumita celor care au colaborat si participat la intregirea povestei. Referitor la curaj a fost intradevar un curaj nebun dar nu lipsit de frica.   Ideea s-a nascut in mintea lui George . Lasind de o parte motivul pentru care s-a nascut ideea , cineva sa gindeasca asa ceva trebuie sa aibe curaj . Apoi m-am gindit dar unde este si curajul meu la nivelul de gindire ? Apoi am realizat ca daca George ar fi propus ideea lui la un million de oameni " Hey eu vreau sa plec din tara cu un avion dar nu am pilotat nici o data in viata mea - vii cu mine ?" Banuiala mea este ca toti ar fi raspuns - negativ. Atunci am realizat ca da am avut si eu curaj sa accept si sa particip. Culmea este ca la momentul respectiv nu mi-am dat seama dar ulterior am relaizat ca m-am bazat pe mine . Nu aveam cum sa ma bazes pe cineva care nu a pilotat nici o data in vaiata lui . La rindul lui si George s-a bazat pe el insunsi bine inteles dar a realizat ca singur nu o va putea face. Instinctiv m-am pus pe studiat navigatie - radio navigatie  si tehnica pilotajului . Pina la plecare eram toba de teorie dar nu PRAFTICA . George s-a bazat mai mult pe instictul lui abdominal. A fost o combinatie buna sau nebuna!  Unul fara altul nu reuseam. Faptul ca ne cunosteam din scoala miltara a ajutat la legatura noastra - BOND. Dar totusi la vremea respectiva am realizat ca atit eu cit si George am tratat prea usor lucrurile. Cum de ne-am asumat noi ca nu se va trage dupa un avion civil ? Normal  pentru ca avea crucea rosie pe el . DA asta a lucart in Ungaria dar in Romania NU. Pe ei nu-i interesa crucea rosie . Avionul a fost declarat infractor punind aviatia de vinatoare in sarcina sa doboare o tinta vie. Rulajul la sol intradevar a fost facut cu maiestrie si chiar spectaculos - a iesit spectaculos pentru ca George nu era abisnuit cu puterea motoarelor.   O poveste care acum in urma intregirii , mai jmult ca niciodata realizez ca merita sa fie ecranizata.

Avem pe cineva ?

Viorel ...
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: O zi pe Aeroportul Baneasa    Sam 08 Feb 2014, 20:27

Dupa o asemenea aventura chiar ar merita sa fie facut un film. Are multe din elementele unui real succes: motivatie, actiune, suspans, si un happy end, si toate astea fiind pe bune nu doar ideea unui scenarist.
Sus In jos
vnichols
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: O zi pe aeroportul Bneasa   Dum 09 Feb 2014, 00:34

Ai dreptate Gabi. Happy end pina la sfirsit. Pentru ca pe cei implicati in aventuri  de genul acesta Ceausescu NU ii ierta. Cum am scapat noi pina la sfirsit ? Cum de am fost noi iertati ! In schimb s-a razbunat pe flota de avioane BN 2. A desfiintat Aviasan . A oprit avioanele de la sol si le-a revopsit pe toate ALB - ALBASTRU fara semn de crucea rosie.  Pina si Ceausescu a fost atins de curajul nostru si de norocul pe care l-am avut insa trebuia sa gaseasca o varianta de consolare pentru ca a pierdut partida. Consolarea a fost pe linga dsfiintarea aviasan- ului si introducerea masurilor ulterioare , a fost ordinul TABU.  Nimeni absolut nimeni nu avea voie sa vorbeasca despre acest eveniment , ordin clar dat celor implicati in urmarire si atac in mod special. Probabil ca si ei la rindul lor cei de sus si-au dat seama ca pina la urma aventura noastra a fost intradevar eroica si inconjurata de noroc. Ca sa-l citez pe domnul pilot care ne-a interceptat "ATI AVUT MULTI INGERI CU VOI " "MA CE CURAJ ATI AVUT !" Pilot de vinatoare uimit de curajul nostru !

Martor ocular de la Arad ne-a spus la un pahar de vorba "dintre toate plecarile din tara povestea voastra este singura care merita sa fie ecranizata" . Dupa ce articolul "Interviu cu un mare evadat" a fost publicat , intr-unul dintre ecouri s-a prezis un film.   Acum revenind la ideea in sine . Aici sint doua aspecte. Primul aspect - Ideea faptuitorilor . Al doilea aspect - Ideea artistului sau artistiolr inplicati in realizarea creatiei artistice - flimul. Deci este vorba despre un film bazat pe o poveste adevarata ceea ce implica colaborare . Dealungul anilor din cind in cind povesteam despre plecarea noastra unor prieteni noi care ma intrebau cum am plecat din tara ! Uneori minteam dar alteori spuneam si adevarul. De cite ori am spus adevarul mi s-a spus sa scriu o carte . Acum vad ca povestea in urma revenirii in tara a avansat - un film . Plecarea noastra a dat nastere la un eveniment epocal , un eveniment care daca nu implica aviatia civila si militara ar fi fost un eveniment uitat de mult . Exista perceptia asta sau a existat perceptia asta  ca armata nu a iesit bine    (S-a facut de ris) . Apoi ca daca vroiau sa ne doboare ne doborau . Un film facut cum trebuie nu numai ca ar stimula audienta din punct de vedere entertainment dar ar lamuri si lucrurile. Armata NU s-a facut de ris in ciuda faptului ca avionul trebuia doborit. Motivele pentru care nu au resusit nu are cum sa-i faca de ris. Numai ca presidentia nu era interesata in motive ci numai in rezultate. Ne trebuie intradevar un scenarist care sa adapteze scenariul literar . Mai presus de orice ne trebuie o colaborare sanatoasa .

Poate intr-o zi ne va cauta si un regizor .  

Viorel...  

Vedeti aici al treilea erou !  

http://www.youtube.com/watch?v=-EVsn8Grv58

A doua zi pe platforma la Baneasa .

http://www.youtube.com/watch?v=UxkCaTrfmR0
Sus In jos
vnichols
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Ideea si trendul    Mar 11 Feb 2014, 08:32

Acesta este numai un examplu dar trendul este cam la fel in toata lumea.

Interesant cum film maker trebue sa satisfaca doua conditii esentiale - 1) Sa stapineasca drepturile asupra lucrarii 2) Sa atribuie aceste drepturi producatorului !  

Candidatii " Film makers " dupa ce proiectele lor au trecut de faza intii vor avansa in faza a doua unde proiectle se vor discuta in detaliu. In aditie canditatii trebuie sa stapineasca si sa atribuie HBO-ului toate drepturile "necesare" pentru ca sa dezvolte si sa produca ideea CANDIDATILOR.  

March 2014 – 20 candidates will be chosen to advance to second-round interviews (conducted in person or via Skype). Candidates will be expected to discuss their project in detail. Additionally, candidates must own and assign to HBO all rights necessary to develop and produce their idea.

http://www.sflatinofilmfestival.com/2014/02/filmmaker-diversity-program-at-hbo/
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O zi pe Aeroportul Baneasa    Astazi la 16:36

Sus In jos

O zi pe Aeroportul Baneasa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: