AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Kenia, februarie 2013.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 17:48

Dupa multa vreme am adunat ceva timp si pentru a incropi povestirea de mai jos. S-au adunat vreo 4 plimbari, unele foarte interesante, asa ca incep cu prima din sir si sper sa gasesc timp si pentru celelalte.

Intrand direct in subiect, totul incepe simplu, cu un pret foarte bun al turcilor pe relatia nou-deschisa, la vremea cand am cumparat eu biletele (dec. 2012) Istanbul-Mombasa : vreo 265 de euro de fes. Un no-brainer, asa ca am cautat un interval de o saptamana pe la sfarsitul lui februarie si am luat biletele.

Dupa ce am cumparat biletele, am inceput sa ma si interesez ce si cum. Din destinatia respectiva imi doream un singur lucru: sa vad elefanti. Si am vazut, ce-i drept, tone de elefanti (la figurat, ca la propriu e suficient sa vezi unul, are suficiente tone Smile).
Bun, intai viza: se ia on arrival, 50$/fes.
Apoi, unde stam. Mombasa e un fel de Constanta, insa statiunile sunt situate in sudul si nordul ei, de-o parte si de alta, spre deosebire de Constanta unde-s toate la sud.
Statiunile din nord, imediat langa Mombasa, sunt cam aglomerate, si nu prea cadra cu ce-mi doream. Pe scurt, dupa cautari acerbe, optiunile s-au redus la doua: Watamu in nord (110 km din Mombasa) si Diani in sud (vreo 40 de km din Mombasa). Urmand sa stam vreo 7-8 nopti am zis sa vad ce-i cu amandoua, si am impartit in mod egal: 3 nopti in Diani, una in safari si inca 3 nopti in Watamu. Planurile, dupa cum o sa vedeti, s-au schimbat la fata locului. North Coast sau South Coast? Daca vreti olinclusiv si, mai presus de orice, va plac italienii, atunci nordul ftw. Daca nu, ca-n cazul meu, sudul. Nu ca-n sud n-ar fi olinclusivuri, dar macar sunt mai putini italieni.

Bun, a mai ramas capitolul safari. Lumea zicea ca-n general e mai ieftin sa-l iei de la fata locului, insa vroiam ceva aranjat de-acasa, nu vroiam sa stau sa alerg la fata locului, plus ca ma temeam ca nu mai gasesc loc in lodge-ul/hotel unde vroiam eu (Voi, in Tsavo Est). Privind in urma, in mod sigur e mai ieftin sa aranjezi la fata locului, nici nu trebuie sa cauti ca te cauta "ei", iar sa nu gasesti locuri nu se pune problema, sunt pentru absolut toata lumea. Insa cum mare parte din excitement-ul unei calatorii e chiar planificarea, caut sa organizez totul de-acasa.
Din zona unde aveam sa stau, zonele de safari convenabile ca durata de transport si buget au fost Tsavo Est/Vest si Amboseli. Dupa ce am vorbit cu o gramada de oameni, care ofereau cam aceleasi lucruri la preturi mult diferite, am inceput sa ma interesez cum sta treaba. Iterez mai jos, cu copy-paste de pe un forum pe care ma tot jur ca n-o sa mai activez, niste idei:

North Coast sau South Coast? Daca vreti olinclusiv si, mai presus de orice, va plac italienii, atunci nordul ftw. Daca nu, ca-n cazul meu, sudul. Nu ca-n sud n-ar fi olinclusivuri, dar macar sunt mai putini italieni.

- Safari, oricat l-ai negocia de-acasa cu oricat de multe firme (am facut sportul asta 3 luni, vorbit pe mail cu vreo 20 de firme) il gasesti mai ieftin loco. Aia care au site sunt in mod evident pusi pe agatat fazani, care fazani sunt destui.
- Daca vor avans pentru safari, sub pretextul ca e high season sau ca se "ocupa" locurile n-are rost, e bullshit. Sunt cateva lodge-uri mari, de sute de camere fiecare, si multe lodge-uri mici disponibile doar in Tsavo Est. N-o sa le umple prea curand.
- Safari cu jeep sau van (duba)? Cu jeep e mai scump. Multi iti zic ca "exploreaza" mai mult cu jeepul lor, ca intra pe drumuri "neumblate", ca de-aia e mai scump cu ei. Drumurile sunt clare in parc, nu se abate nimeni de la ele, n-o ia nimeni "offroad", cel putin in Tsavo Est, unde am fost. Nu merita diferenta, oricare ar fi, pentru jeep, e acelasi lucru.
- Guideline pentru preturi, macar sa stiti cam pe unde puteti ajunge: safari de-o noapte (pachetul clasic cu cazare la Voi safari/wildlife lodge full board) vreo 200 E/fes (noi am fost doi, daca sunteti mai multi si sunteti la fata locului puteti obtine pret mult mai bun).

Pana la urma am aranjat safari-ul cu un baiat numit Philip (Filippo pt italieni) Kazungu, din Watamu. Mare escroc, tineti-va departe. Cu baiatu' asta am picat la invoiala ca pt banii stabiliti vine si ne ia din Diani, mergem in Tsavo Est si apoi ne lasa la locu' de cazare (luat tot de la el) din Watamu. Locatiile astea fiind varfurile unui triunghi, cu Tsavo la mijloc, deci convenabil.

Bun, pana la Istanbul si inapoi am luat un combo, la dus cu Pegasus si la intors cu Tarom. Combinatia asta a costat vreo 180 de euro pt 2 oameni. Plecare pe intr-o vineri, avionul spre Kenia urma sa fie a doua zi, sambata, din Istanbul.

Din pacate n-am poze cu Pegasus la dus, traiam cu impresia ca am pus din greseala aparatul foto in bagajul de cala, de fapt il uitasem acasa. Ce pot sa zic e ca avionul a fost nou, muschiul de vita + vin comandate de pe net (la 10 euro, promo) au fost excelente, totul a fost absolut ca la carte insa spatiul la picioare a fost cel mai mic intalnit de mine in toate zborurile, cred ca avea fix 28". Nu-s inalt (1,80 m) si pana la Istanbul n-a fost mare problema, insa in mod sigur pe un zbor de 3h se simte, si se simte bine.

Pegasus te lasa pe Sabiha Gokcen, la dracu' cu carti, care-i insa un aeroport mult mai aerisit si curat fata de crima-si-pedeapsa Ataturk. Pana in oras a fost parfum, autobuzele Havatas pleaca din fata aeroportului din 20 in 20 de minute, te lasa la Taksim si costa(u) 10 lire/fes, timp vreo 1h30 la ora de varf (7 seara).
Hotel Santa Ottoman, in Taksim chiar langa Consulatul Frantei. Foarte ok, luat prin sistemul (pe care vi-l recomand, preturi si cu 30% mai bune decat pe booking) myprivatravel cu 50 de euro/noapte.

A doua zi, dupa ce-am cumparat alt aparat foto (canon s100, aveam s90 uitat acasa) si plimbat putin prin Stambul (a spre 30-a vizita), spre seara am luat alt Havatas din Taksim si dupa maxim 40 de minute (deh, trafic de sambata dupa-amiaza) eram la Ataturk.

Zborul urma sa fie cu 737-900ER cu Sky interior (nu credeam ca pentru 2-3 luminite colorate poti sa faci atat marketing), plecare 18:10 din Istanbul, urmand sa aterizeze la 3:55 in Mombasa (cu un stop in Kilimanjaro).

[/URL]

Loc bun la picioare si scaunele foarte confortabile. Ma gandeam cam cu groaza la un drum de 7h intr-un B737, insa chiar a fost foarte ok, mai ales ca, fiind dispunerea 3-3, am facut (cu putina strangere de inima pentru "magarie" ) o rezervare de locuri A-C, si, cum avionul a avut cam vreo 3 locuri libere, unul s-a nimerit a fi al nostru de la mijloc. Lux.

Pe scaune, perna si patura, ca la long (medium) -haul.

Avionul nou, sky interioru' aici de fata e ok o perioada, dupa care devine enervant, noroc ca au stins lumina la un moment dat.

O trusulita cu amenity kit, care, la economy, e din ce in ce mai rar. In orice caz, nu ma asteptam pe un single-aisle.

Meniul

Mancarea excelenta, cu influente evidente turcesti, foarte pe gustul meu. Vinete umplute sau sis kebap (excelente amandoua).
Dupa mai multe incercari pe diferite curse Turkish, am ajuns la concluzia ca singurul vin decent este unul alb frantuzesc. Ala turcesc, si alb si rosu (in poza e alb) e foarte sec si nu mi-a picat deloc bine la stomac.

Prin creierii diminetii aterizam in aeroportul din Mombasa. La inceput nu mi-am dat seama, insa dupa aia am realizat ce mi se parea ciudat: in tot aeroportul nu era strop de geam catre exterior. Pasarile dinafara patrundeau inauntru, din sala de bagaje auzeai avionul de-afara, insa partea buna era o briza constanta. Stiau ei ce stiau.

Dupa 50$ si o doamna politista de la Politia de Frontiera foarte prietenoasa, intampinandu-ne cu un Jambo! local, am intrat in Kenia. Pana in Diani aranjasem sa ne ia un baiat, pentru 4000 de shilingi (atunci 100 de shilingi insemnau cam 0.95 EUR, acum s-a mai devalorizat pana la 0.85). Banii i-am luat dintr-un bancomat, evident.
Sus In jos
shouriken
Administrator

Numarul mesajelor : 3400
Varsta : 62
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 18:04

Astept cu nerabdare continuarea Smile
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 18:56

Vine si continuarea...bucata cu bucata, pe masura ce reusesc s-o scriu Smile

Am ajuns pe la 6 dimineata la cazarea pe care-o rezervasem, unde ne astepta cineva sa ne cazeze.

Cazare...am cautat ceva si m-am hotarat foarte greu. In primul rand nu stau la "olinclusiv", punct. Nu-mi place conceptul si nu-mi plac oamenii care stau acolo, nu in sensul ca am ceva cu ei insa suntem clar pe lungimi de unda diferite. Ceea ce a dus la eliminarea a vreo 70% din optiuni.

Apoi, am cautat ceva cu care eram obisnuit din SE Asia, insa se pare ca nu prea era aplicabil pe-aici: o casuta direct pe plaja, si-atat. Fara piscina, fara "lush, manicured gardens", fara balarii. Erau doar vreo 2 optiuni, mai pe la marginea statiunii, insa bateau campii la capitolul bani (vreo 200$/noapte??). Bun, cum marea nu era obiectivul primar, am gasit un loc care, pentru mine, a facut vreo treime din "spiritul" locului: niste casute in copac, in sat. La vreo 5-10 minute de mers pe jos de plaja, 2 casute intr-un complex, urcate intr-un baobab.

Evident, fara ferestre, fix cat sa fie perfect, ca temperatura.

Tantarii nu puneau o problema, decat seara, insa peste pat era musticar. Ca o paranteza, inainte de a pleca am vazut ca e nevoie de tratament antimalarie, desi sansele sa iei malarie erau extrem de mici. Insa mergand in safari, cica trebuia. Sunt cam doua optiuni, una fiind Malarone, scump (cativa euro pastila) si care se ia zilnic, sau Lariam (sau derivate) care se ia saptamanal. Am mers pe Malarone, si cu asta cu strangere de inima, in principal din cauza ca am un ficat mai "pretentios", sa-i spunem. Fara probleme.

Dupa un binemeritat somn, timp in care, fiind duminica, am auzit pana pe la 2 dupa-amiaza cum urla la enoriasi o doamna de la  o biserica din apropiere, probabil certandu-i ca se indeparteaza de cele sfinte, am mers pana la supermarket-ul din "centru" cu un "matatu", o duba locala, si-am luat un sim de date - 1,5 GB pentru vreo 9-10 euro. Fix ce-a trebuit.

De mancat am mancat la "African Pot", o carciuma locala cu preturi decente.

Fix cand am terminat de mancat se innopta.
In briefingul care ni s-a facut cand am ajuns, ni s-a explicat si cum sta treaba cu siguranta. De la inceput spun ca toata lumea pe care am intalnit-o in Kenia a fost foarte cumsecade, de treaba, si in nici un caz n-am simtit vreun pericol de orice fel. Insa, avand in vedere ca sunt multi turisti care reprezinta o mare parte din venit, incearca sa le ofere sentimentul de siguranta, avand in vedere ca multi sunt speriati de bombe si eventual ies "cu mare grija" din resort, de parca afara sunt niste oameni rai care-i transforma instant in carne de mici. Cum spun kenienii, italienii vin pentru a face "crocodile safari", recte zacut cu burta in sus pe plaja, langa piscina, in olinclusivuri.
Prima parte: cica sa nu umblam pe jos dupa ce nu mai e lumina. Lumina e fix intre 6 dimineata si 6 seara. Doar cu taxi. Asta am respectat, oricum nu prea ieseam seara fiindca nu prea aveai mare lucru de facut.
Partea a doua. Esti putin socat de securitatea afisata in "resorturi" sau locuinte de albi. Nu zic ca n-or fi avut si probleme, insa in principal e pentru a arata turistilor ca totul e safe si sub control. Drept urmare, in toate obiectivele de genul asta este gard de 3,5-4 metri cu sticla sparta deasupra + 1 metru de gard electric. Deobicei pazit de G4S.

Unde stateam noi, desi un complex foarte mare, erau fix doua casute care erau inchiriate. Asta nu insemna ca nu era acelasi gard, la poarta era paza, vreo 3 oameni patrulau prin complex iar seara dupa 6 dadeau drumul la caini (vreo 3 rottweileri). Drept urmare, daca vroiai sa cobori din casuta, o puteai face doar dupa ce-l sunai pe mobil pe paznic. Sau daca chemai taxi, il anuntai si pe paznic, ca sa lege cainii. Interesant, ce sa zic.

Asta era la intrare

Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 19:05

Savuros: "olinclusiv" Very Happy
Sus In jos
silubilu
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 27
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 12/05/2013

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 19:56

Interesul mi-a fost starnit, astept cu nerabdare continuarea.  afro 

Felicitari !
Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 20:10

silubilu a scris:
... astept cu nerabdare continuarea.
Si tu? Si eu Smile
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 20:25

Vine si continuarea....

A doua zi am mers la mare.

Diani, ca sa va faceti o idee, e un fel de 2 Mai ceva mai lung. O sosea pe mijloc, intr-o parte marea cu ceva resorturi, in cealalta ceva case, unde stateam noi. In centru un supermarket si 3 carciumi.

Partea tricky e ca seafront-ul e compus din resort dupa resort, fiecare cu securitatea expusa mai sus. Plaja-i publica, insa trebuie sa ajungi cumva la ea. Adica ori ocolesti ceva, ori intri prin resort. Partea buna e ca, la capitolul "deschis bariere", fata te ajuta maxim. Fiindca esti omul alb. Mers cu tupeu la prima poarta a primului resort iesit in cale, unde paznicul ne primeste frumos inauntru, no questions asked. Inauntru tipul clasic de "resort" unde nu vreau sa stau, niste cladiri cu un etaj aflate in "lush manicured gardens", gradini tinute tzipla de multi localnici care trebaluiau pe-acolo. In nici un caz nu m-am dus in Kenia sa vad perfectiunea la ea acasa, trecem de receptie unde ni se cer pasapoartele (cine dracu le cara cu el?), evident ca le-am zis ca le-aduc eu altadata, acum mergem la beach bar. Nu paream suspecti si aveam pielea alba, drept urmare ne-au lasat sa mergem spre plaja. Pe drumul spre plaja oameni aflati la "crocodile safari", plus puradeii de rigoare, in jurul piscinei. Bine dracu' ca nu stam aici.

Plaja arata foarte frumos, doar ca m-am prins de ce nu se baga nimeni la baie in ocean: dupa o bucata de vreo 10 metri langa resort, unde se aflau sezlongurile, urma "jungla". Adica daca vreun resortist se ducea la baie, veneau instant vreo 4-5 baieti care-i vindeau si ce-i trebuie si ce nu-i trebuie: coconutzi, safari-uri, plimbari, cai, leoparzi, margele, brelocuri.... Cu aceiasi 4-5-x-x+1 baieti am vorbit si noi, timp in care mergeam pe malu' marii, la plimbare. Erau oarecum pe zone, dupa ce ieseam din zona lor ne luau altii in primire. La un moment dat s-au terminat resorturile si plaja era pustie, si de oameni si de beach boys. Banuiesc ca era catalogata "unsafe" da' nu era cazul.

Nici dracu'

Pentru putin timp, ca au venit doi baieti, foarte draguti si deloc pushy. Cu care am stat de vorba vreo ora. Evident, ne-au adus niste coconutzi, care chiar au fost

binevenite, la pret excelent (vreo 100 de shilingi, ~4 lei). Culese pe loc din copac, as fresh as it gets.

Dupa ceva bai in apa, l-am antamat pe unul din baieti sa ne duca in satul lui. Nu prea stia ce vroiam, nu era in "pachet", insa am vrut sa vedem cum traiesc, departe de excursiile si balariile aratate turistilor (cum aveam sa vedem la "teatrul" numit sat de masaai). Pentru 2000 de shilingi ne-am plimbat cu el vreo 3-4 ore, cu barca si cu piciorul.

Baobabii omniprezenti

O parte pustie a plajei.

Am luat-o cu barca pe un rau care se varsa in mare si care ducea spre satul baiatului

Caju. Noi mancam doar samanta de deasupra, insa fructul e foarte bun.

In sat. Omul ne-a spus ca atunci cand copiii vad "albi" - "mzungu" - stiu ca o sa primeasca bomboane. Daca vreti poze gen Angelina Jolie, this is the right place.... Ideea era ca la inceput au venit cativa. Doar ca nu se mai opreau. Veneau si veneau....

Cateva chestii vreau sa zic. In mod evident erau foarte saraci, insa nu sunt de acord cu stilul "romanesc", desi poate nu numai al nostru, de a privi cu o oarecare "superioritate" saracia altora. Avem si noi tone si nenumarate sate in care lucrurile stau la fel sau mai rau decat in multe locuri din care turistul roman sau de aiurea, din goana autocarului (vezi doar comentariile din Egipt), trage concluzia ca "aia" sunt vai de mama lor. Tuturor celor care vin si-mi explica ca prin nu stiu ce sate din Egipt, Tunisia, etc au vazut case darapanate si "mizerie" le recomand sa traga o fuga prin niste sate din Vaslui, sudul Olteniei, Calarasi si in alte zone sarace ale Romaniei si dupa aia sa-i faca pe aia "inapoiati". Sigur, unde-i mai cald arata si casele mai "derapanate", insa daca n-ar fi frig la noi n-as vrea sa stiu cum ar fi arat multe sate....

Oricum, gata cu divagatia, ce vroiam sa zic e ca, desi in mod evident saraci si cu multi (foarte multi!) copii, in general copiii erau imbracati decent si erau curati (bine, trebuie luat in calcul ca pe jos era glodul din poze). Cei care mergeau la scoala erau in uniforme, si iarasi foarte curati, desi mi-e greu sa ma gandesc cum reuseau, avand in vedere ca electricitate era intr-o singura casa din sat, "cinema-ul", unde era televizor.

Magazinul satesc, de unde am luat bomboane.

Baiatul ne-a explicat ca-i mai bine sa le dea el bomboane ca altfel iese balamuc, plus ca multi ar fi venit de doua ori, ca-i incurcam intre ei...

Apa "curenta"

Interiorul unei scoli publice. Yep, fara geamuri, de fapt n-am vazut geamuri decat in lodge-ul din safari....

Acasa la om. Simplu, sa-i spunem...

Urme de coconut...

De la scoala...

O scoala facuta din donatiile unui neamt, care si-a dat si numele scolii. Tip top.

Inapoi la plaja. Incepuse sa vina refluxul...

Aici am antamat pentru a doua zi o excursie full-day (masa inclusa) la insula Wasini. Unde ar fi trebuit sa vedem o groaza de  delfini. 40 de euro/fes, dupa negocieri, pe net sau in resorturi era cam 90-100 (i-am intrebat pe "vecinii" de calatorie de a doua zi).
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 21:25

A doua zi pe la 7 au venit sa ne ia cu duba, spre insula Wasini.

Iesim prin Ukunda, satul "legat" de "statiunea" Diani

Cand am ajuns in port, era reflux.

Aici se vede limita intre flux si reflux. Mare.

Barca ne duce la o insula pustie din nisip, care apare la suprafata la reflux. Super.

Evident, cum ma asteptam, picior de delfin. Strop. Aia din poze dracu' stie pe unde si cand i-o fi pozat, cert e ca din ce am vorbit cu lumea de pe insula, pe delfini nu-i mai vazuse nimeni de ceva timp. Insa ca momeala pentru fazani erau perfecti. Nu-mi imaginez ce s-ar fi intamplat daca aveam si puradei prin barca, daca se-apucau sa faca scandal ca nu-s delfini...

Oricum, excursia foarte misto. Dupa ce ne-am plimbat si snorkeluit pe langa insula de nisip (se pare ca era "prime snorkeling spot" de care niste italieni pareau foarte incantati), ne-am dus sa mancam pe insula Wasini. Despre snorkeluit nu pot sa spun decat ca, daca n-ai mai fost la snorkel in alta parte, puteai fi incantat. Noroc c-am fost precauti si-am zis ca luam diving doar daca e cazu', si nu prea era cazu'.

Culorile...de vis.

Si-aici tot pe spaga cu bomboane

Ce mai finanteaza UE....

O "gradina" de mangrove inconjurata de niste corali fosilizati.

"Bogatii".

Acasa, aveam telefonul de la diferiti oameni, in functie de ce aveam nevoie. Taximetrist, instructor de kite-surfing, pescar. Aveam nevoie de peste. Asa ca l-am sunat pe un nene foarte amabil si i-am zis sa ne aduca niste peste a doua zi. A zis ca la 9 vine, la 9 a venit. As fresh as it gets, gata prins cu harponul, la pret extra-decent (vreo 800 de shilingi - ~30 de lei) la botu' calului, curatat pe loc in chiuveta de la baza baobabului.

White snapper. Era mai mare decat pare

Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 23:05

Vine si ziua plecarii spre Tsavo Est. Planul: o noapte in Tsavo Est apoi drop-off in Watamu, unde vom sta inca 3 nopti pana plecam spre casa. Doar ca planul s-a dus dracu destul de rapid si a trebuit reconstruit, fiindca fratele Filippo, din Watamu, evident ca "subcontractase" excursia noastra catre o agentie din Diani. Care avea planul ca ne ia, ne duce si ne aduce inapoi in/din Diani. Dupa vreo 5 sms-uri (gunoiul nu raspundea la telefon) imi zice sa iau din Mombasa Matatu (seara) spre Watamu, adica vreo 100 km.

Cum matatu nici nu merge atat de mult, iar autobuze nu pleaca seara, trec la amenintari, ca-l "linsez mediatic" stil Antena 3, da' pe net. Intr-un final se gandeste si zice ca trimite sofer dupa noi. Doar ca intre timp nici gand sa mai merg la cazarea "aranjata" de el in Watamu, deja vorbisem si avusesem un noroc chior ca am gasit casa din copac libera pt. 3 nopti. Bun, rezolvat. Sa n-aveti incredere in kenieni cu nume de italieni.

Din Diani am pornit la 6 dimineata, spre Mombasa, de unde aveam sa luam biletele pt. parc (ma rog, soferul avea sa le ia), si de-acolo spre Tsavo Est, la vreo 2-3h de mers cu masina.

Ferry-ul Likoni, intre drumul spre Diani si Mombasa. Nu puteau sa faca pod fiindca ar fi blocat accesul navelor in port (bine, cred ca se putea dar costa prea mult). Asa ca ferry-ul mergea si era plin non-stop.

Era destul de strict pazit sa nu faci poze, insa am reusit o poza destul de buna...

Safari vans in fata Directiei Parcurilor Naturale din Kenia, unde luam biletele de acces.

"The Tusks" din Mombasa, din otel, ridicati in onoarea reginei Elisabeta, in 1952, fiind pe drumul de acces in port.

Veneau alegerile, care urmau sa fie fix luni, in ziua cand plecam noi. Se pare ca ultima oara iesise scandal mare, cu morti si raniti, cand s-a facut o manarie si a iesit

"cine trebuie". Si de data asta avea sa iasa tot "cine trebuie", si a iesit iarasi cu balamuc, insa nu atat de mare.

"Autostrada" Mombasa-Nairobi. Plin de tiruri care mergeau in Uganda si Rwanda, care foloseau portul din Mombasa.

Pretul la benzina

Toata lumea vindea caju. Mult mai bun decat asta impachetat "in atmosfera protectoare"...

Linia de tren spre Nairobi. Am ajuns la Tsavo Est

Citind inca o data report-ul Tummelisei, mi-am dat seama de diferenta frapanta de "background" intre ce-a vazut ea in Africa de Sud si ce era in Tsavo Est: acolo totul era

mult mai verde!

Primii vazuti, o turma de struti...

Si elefanti...urma sa vedem mult mai multi....

Mare si mic.

Cazarea la Voi Safari Lodge. Foarte misto. View-ul to die for...

Lodge-ul era langa un "lac" langa care se adunau elefanti, bivoli, etc...

In safari-ul asta am aflat ca cel mai mult imi plac...zebrele. Care inca nu stiu daca exista cu adevarat, arata...ciudat, negru cu alb sau....invers Smile

Buffalo

Vedere din camera. Nu prea iti mai venea sa te culci....A se observa buffalo-ul de jos...

Antilopa Gnu

Cumatrul Smile

Mirat

Girafa, care era, evident, intr-o zona cu copaci...

WTF?

Aliniere perfecta...

"Satul" de masaai. Inca sunt convins ca oamenii veneau cu duba dimineata si seara plecau inapoi. Scotand o multime de bani in tot timpul asta. 1000 de shilingi de fes intrarea (~10 euro), cred ca scoteau lejer 100 si ceva de euro / ora. Frumos, totusi.

Hoteluri de tiristi, cred. Ca de turisti in mod sigur nu....

Paradise Guest House

Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Joi 23 Ian 2014, 23:48

Reveniti in Diani, am petrecut zilele prin sat si pe plaja. Niste exemplare livrate a la maison de catre pescar

La plaja. Marea arata sublim dar lipseste cu desarvarsire. E reflux.

In apa sunt doar niste baltoace, in care evident nu poti sa inoti. Useless. In poze arata frumos, totusi...

Cateva cuvinte despre plaja... Daca va ganditi sa veniti in Kenia pentru plaja....mai ganditi-va. Sunt alte locuri care isi fac treaba mai bine la capitolul asta. Marea arata frumos, plaja arata frumos, insa noi am fost de vreo 2-3 ori si a ajuns. Pe plaja nu prea poti sa stai de beach-boys, care sunt ok, vorbesti cu ei cate in luna si in stele, iti explica ca i-au napadit indienii care detin 90% din resorturile din Diani, vorbesti politica alegeri, etc, insa, din cand in cand, vrei sa stai linistit. Lucru care nu prea se poate. Plus faptul ca trebuie sa te coordonezi putin cu fluxul, daca vrei sa si inoti in mare, nu doar sa te uiti la ea. Ca activitate conexa e ok, ca activitate principala...

Ultima noapte am luat-o intr-o bomba de hotel in Mombasa. Avionul a doua zi era la 6 dimineata, asa ca facea sens.

Dupa-amiaza am petrecut-o la Mamba crocodile farm, care merita cu prisosinta timpul si banii. Trebuie mers la feeding time, care-i la 5 dupa-amiaza. In rest, te uiti la niste

crocodili perfect imobili, de zici ca-s de plastilina. Insa la ora mesei, sunt asa de rapizi ca greu i-am prins in poze...

De la hotel luam un taxi si pe la 4 dimineata eram in aeroport. Vorbesc cu o doamna de la check in sa ma ajute cu bagajul, aveam zbor cu Turkish pana in Stambul si de-acolo Tarom pana acasa. 6 ore intre zboruri, timp in care vroiam sa mananc un peste la Eminonu. Evident, trebuia sa scap de bagaje. Doamna a fost super-competenta, mi-a facut si check-in la zborul Tarom, mi-a dat si locuri la iesirea de urgenta pe zborul spre Istanbul.

Divagatie:  Mereu o dau de exemplu, daca tanti aia din Mombasa a putut, de ce desteptii de la Tarom nu pot? La sfarsitul lui decembrie am luat Tarom pana la Budapesta, de unde am "gabjit" niste bilete cu preturi gresite de la Air France spre Santiago. Il rog pe desteptu' de la biroul de check-in sa m-ajute sa trimit bagajul la destinatie, doar sunt in aceiasi alianta, ca sa nu ma car cu el prin aeroport in Budapesta. Desteptu, acru, ca toti desteptii de la check in de la Tarom, imi zice ca nu se poate. Ii explic ca daca s-a putut sa fie acord de interline intre Turkish si Tarom si intre Malaysia si Tarom, atunci sigur se poate si intre Tarom si Air France. Nimic, nu se mai poate de mai mult de 2 ani (?). I-o dau exemplu pe tanti din Mombasa, Turkish + Tarom = love. Nimic. I-o dau exemplu pe o tanti din Kuching, Malaezia, pe ruta Kuching (Malaysia) - Kuala Lumpur (MH) - Istanbul - (ROT) - Bucuresti. Iarasi nimic. Afirma: sigur erau pe acelasi bilet! Nu prietene, bilete cumparate separat. Il intreb daca e vreun supervizor, poate stie ala. El era supervizorul. Atitudine sfidatoare maxima la el, desi am incercat sa fiu cat de dragut se putea. Am renuntat Smile. Nu stiu cum Tarom accepta sa-i tina pe baietii astia, cand alti colegi de-ai lor chiar se chinuie si reusesc sa fie draguti si de ajutor, cel putin in aer si la call-center.

Destinatiile zilei

Niste pasari, avand in vedere ca nu erau geamuri

Business class-ul din 737-900. Foarte ok. Atunci nu stiam ca il voi testa in august....

Exit row seats. Lux, cam acelasi lucru ca la business Smile

Meniul

Rasaritul. De ramas-bun. Siguro sa ne intoarcem, costa doar 25000 de mile un bilet la Turkish la business, curata pomana!

Portul Mombasa in lumina zorilor

Industrie putin...poluanta

Micul dejun. Foarte bun.

Inainte de aterizare, un sandwich.

Deasupra Sudanului

Apoi deasupra Egiptului

Istanbul

S-a rezolvat si cu pestele la Eminonu. Un must!

La plecare

Mai intotdeauna am vazut ca-l trage pe la poarta 220....

Un vin bun si-un sandwich.

Cam asta a fost, ma mir si eu ca am reusit sa termin asa de repede, acoperind ce aspecte vroiam.
Sper ca v-a placut, incerc sa-mi fac timp si pentru restul.
Pentru sfaturi sau intrebari, dati voi cumva de mine...
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Vin 24 Ian 2014, 00:07

Foarte tare alexxxxx, ca de obicei! Mi-e și rușine să mă mai apuc eu de plimbările europene pe care le aveam în backlog...  Embarassed 
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Vin 24 Ian 2014, 00:13

Ma bucur ca ti-a placut Smile.
Apuca-te de plimbarile europene, de multe ori conteaza si perspectiva, nu numai locurile in sine. Majoritatea locurilor in care am fost eu se pot vedea, de exemplu, "altfel" prin ochii unei alte persoane. De exemplu sunt convins ca daca as merge in Dominicana as avea alta perspectiva asupra problemei decat o hanimunerita plecata "la oferta"...  Twisted Evil 
Si-asa e destul de multa liniste pe-aici, daca ai ceva de povestit....fa-o! Wink

PS: sper ca continuarea sa fie demna de asteptarea colegului shouriken si sa fie o surpriza placuta, cand o gaseste Smile
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 863
Varsta : 41
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Vin 24 Ian 2014, 00:18

fain trip reportul! Kenia din punctul meu de vedere ar merita numai pentru safari. In rest chiar nu m-ar tenta. Africa de Sud e ceva mai civilizata si au si ei parcuri nationale. Un vis ar fi urcatul pe Kilimanjaro... Multam frumos pentru sharing! Wink 
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Vin 24 Ian 2014, 00:24

Ce-am invatat din atatea calatorii e ca civilizatia vine cu un cost, masurat cat se poate de direct in bani Smile.
Sa gasesti un echilibru optim intre civilizatie si costuri e greu, insa Kenia ofera la capitolul asta un raport excelent. Securitatea e foarte buna iar safari-urile sunt, prin comparatie, ieftine (desi, cel putin pentru romani, sunt al dracu' de scumpe).
Insa Africa de Sud e de mult pe lista scurta...ii astept de ceva timp la cotitura pe turci Smile.
Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Vin 24 Ian 2014, 07:11

alexxxxx a scris:
PS: sper ca continuarea sa fie demna de asteptarea colegului shouriken si sa fie o surpriza placuta, cand o gaseste Smile
Mi-a placut Smile

Merci.
Sus In jos
Balki
Moderator

Numarul mesajelor : 1682
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/10/2008

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Vin 24 Ian 2014, 10:10

Minunat! Multumim frumos! cheers 
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 36
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Dum 26 Ian 2014, 00:14

nice...
stilul de a "povesti" face totul (cel putin pt mine mai mult chiar si decat imaginile...).
desi mi-a placut foarte mult TR trebuie sa recunosc ca (inca) nu m-ai convins sa aleg aceasta destinatie intr-un viitor apropiat.
sau poate ca aveam eu prea multe asteptari de la kenya???
P.S. cel mai tare mi s-a parut sa fii atat de aproape de acele animale (pe care unii le-am vazut <poate> numai la zoo)
good job, man!
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Dum 26 Ian 2014, 11:26

Foarte frumos!!!
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Dum 26 Ian 2014, 13:58

Kenia in mod clar, din punctul meu de vedere, merita cu prisosinta pentru "safari". Sa faci o baie in ocean e un bonus, ceva "adaugat".

Iar "safari-ul" (din fericire fara sensul propriu, de vanatoare) chiar are ceva dintr-o gradina zoologica, cu diferenta majora ca tu esti ala in cusca, dupa "gratii", iar animalele se uita cu interes la tine.
Sus In jos
VicMures
Membru activ

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Sam 01 Feb 2014, 23:04

Foarte frumos, multumim !
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 45
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Dum 02 Feb 2014, 14:48

Multumesc, si mie mi-a placut mult. Amuzant sa vezi un televizor in casuta din copac, stil eclectic Tarzan/high-tech Smile .

M-a amuzat sa citesc cu cata grija eviti "rezervatiile de turisti" Smile . Eu mi-am zis cu ceva timp in urma ca, desi sunt mare amatoare de confort, in ziua in care o plec in vacanta cu ideea clara de a sta intr-o "rezervatie de turisti" va fi ziua in care voi fi oficial batrana si obosita, fizic dar mai ales spiritual.
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Sam 08 Feb 2014, 19:44

@alexxxxx - foarte frumos acest TR...animalele vazute in mediul lor natural ( chiar si rezervatie ) cred ca este o experienta memorabila.
Sa inteleg ca voi gateati acolo produsele marii ?
Haioasa casuta in copac...erai ca un fel de Tarzan mioritic ?
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   Sam 08 Feb 2014, 21:31

"Rezervatiile de turisti", asa cum bine le zice Tummelisa, nu doar ca le "evit", insa sunt un deal-breaker clar pentru mine atunci cand aleg o destinatie. Nu zic, clar am si niste fixuri/probleme Smile insa de exemplu evitam clar Cuba si Dominicana in ideea ca nu exista decat "resorturi". Cu Cuba am rezolvat-o, se poate si altfel decat in compania altor turisti pentru care cantitatea de mancare/bautura disponibila la destinatie e un factor major in alegerea concediului, insa pentru Dominicana n-am gasit inca o rezolvare. Cred ca descrierea ta mi se potriveste la fix si mie.

Cat despre casuta din copac....sincer, vreau sa ma intorc in Kenia cu doua scopuri (am destule mile la turci, trebuie sa gasesc perioada potrivita): sa merg intr-un safari mai "serios" si sa mai stau in casuta din copac.
Televizorul nu l-am folosit, din principiu daca locatia "necesita" prezenta unui televizor atunci nu-i o locatie bine aleasa. Seara mai vad un film pe laptop, e de ajuns.
Proprietarii "complexului" - repet, doua casute intr-o proprietate cu 3 paznici x 3 schimburi - niste kenieni "albi" - in mod sigur nu intentionau sa scoata prea multi bani din inchirierea lor. Scoteau destul din organizarea de safari-uri. I-am intrebat daca-i pot ajuta cu niste reclama pe internet si m-au rugat insistent sa "nu". In casuta era absolut tot, de la frigider la farfurii si aragaz, si mancam tot ce ne aducea pescarul dimineata - cu aprox. 7-8 euro luam destul peste cat sa facem risipa. Am mancat de doua ori la restaurant, dintre care o data in barul de "albi" din Diani -> ciudat sa vezi un "pub" in toata puterea cuvantului, plin de britzi localnici. In rest mancarea din hotelul din safari si pestele adus la botu' calului la casuta. Si da, sentimentul de "Tarzan mioritic" e absolut addictive  Cool 
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Kenia, februarie 2013.   

Sus In jos

Kenia, februarie 2013.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Horoscopul chinezesc pe 2012
» ZODIA RACULUI
» Zeynep Beserler
» ZODIA TAURULUI
» Martisoare din margele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum