AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Cernauti 600

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 45
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

MesajSubiect: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 00:28

Cernauti 600

Dragos a scris:
Poate ne delectezi candva cu un TR si dintr-un colt de Romanie.
Sper ca TR-ul acesta dintr-un (altfel de) colt de Romanie sa nu starneasca controverse asa ca va spun din capul locului ca mesajul acesta e scris cu o doza buna de romanism fiind sub influenta bunului meu prieten George cu care am facut acest drum in Bucovina de dincolo de hotar. George e nascut intr-un sat romanesc din actuala Ucraina, situat la numai vreo cativa kilometri de granita. Parintii si bunicii lui au asistat neputinciosi la rusificarea satelor din jur si au transmis generatiilor de dupa ei un amestec de revolta tacuta, tristete si resemnare ce cred ca si-a pus oarecum amprenta si asupra acestei povesti.

Planuiam de mult o excursie in Bucovina de Nord dar n-am reusit sa o pun in practica pana la inceputul anului 2009 cand am gasit in sfarsit putin timp pentru Bucovina "ramasa dincolo". S-a dovedit insa ca alegerea momentului a fost de fapt foarte fericita deoarece in 2008 s-au sarbatorit la Cernauti 600 de ani de la prima atestare documentara a orasului intr-un hrisov emis de Alexandru cel Bun, alaturi de alte orase moldovenesti ca Iasi, Bacau, Targu Neamt, Barlad, Dorohoi si Tighina. Cu aceasta ocazie, orasul Cernauti a trecut printr-o restaurare a zonei centrale ce a vizat nu numai cateva  cladiri reprezentative ci strazi intregi, locuinte private laolalta cu cladiri istorice, sedii de institutii, pravalii si locasuri de cultura. Asa se face ca la inceputul anului 2009 Cernautiul avea o fata noua, proaspata si curata.

In semn al aniversarii care tocmai trecuse, un perete enorm al unei cladiri altfel anonime din piata centrala a orasului a fost acoperit un un poster comemorativ unde la loc de cinste, se poate vedea bourul Moldovei pecetluind hrisovul cu pricina:

Sincer, inainte de a vizita Cernautiul eram cumva pregatita sa-mi placa si nu m-am inselat in ciuda faptului ca probabil ca nu puteam gasi o vreme mai pacatoasa ca sa-l vizitam, inceputul lui ianuarie... frig, ger chiar, umeazeala si vant.

Numele de Mica Viena i se potriveste pe deplin desi e un pic neasteptat daca stai sa te gandesti ca a trecut prin mainile rusilor care l-au procopsit cu clasicile blocuri comuniste de beton. Din fericire insa, amprenta arhitecturii tipice comuniste se poate observa doar ca un cerc ce inconjoara orasul vechi, centrul cel putin ramanand aproape nealterat.

Plimbarea am inceput-o din fata primariei ce inca mai pastreaza deviza imperiala "Viribus Unitis" - "Cu forte unite". N-am idee daca a fost pastrata si pe vremea sovietelor... la urma urmelor li se potrivea si lor:

Strazile sunt relativ inguste, marginite de cladiri ingrijite, unele chiar frumoase. Ceea ce mi-a placut tare este insa dispunerea strazilor, care de cele mai multe ori nu sunt foarte lungi si nici drepte paralele ci converg catre o piateta sau un mic parcusor. Sunt deci multi copaci, multe zone verzi care aratau ingrijit, ma gandesc ca vara trebuie sa fie foarte frumos...

Stilul general al orasului este austriac-imperial. "Marca" imperiala s-a imprimat peste tot si a ramas intiparita bine si nu vorbesc aici numai despre cladiri dar si despre detalii carora li se da mai putina atentie, ca de exemplu banalele capace de canal pe care se mai poate citit destul de clar "Czernovitz Statmagistrat":

Din loc in loc am remarcat cladiri atat de tipice Art Nouveau sau Art Deco de parca ar fi sarit dintr-un manual de arhitectura.

Cladirea teatrului:

Muzeul de Arta:

O casa oarecare:

Exemplu de Art Deco, o cladire a Academiei Medicale, fost teatru evreiesc, daca imi amintesc bine:

Primaria in nocturna:

Diverse, culese de pe strada:

La inceputul anului 2009 Ucraina era in plin conflict diplomatic cu Rusia pe tema gazelor naturale. George facea haz de necaz spunand ca poate plimbarea noastra se va transforma intr-o vizita istorica inainte de disparitia Ucrainei ca stat. Oricum, la momentul excursiei noastre Rusia era foarte prezenta in Ucraina. Exemplu: primul tanc sovietic "eliberator" care a intrat in Cernauti:

Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Cernauti - oras romanesc?   Lun 02 Dec 2013, 00:30

Cernauti - oras romanesc?

Nu, n-a mai ramas mare lucru din urmele romanesti, si nici macar vorbitori de limba romana nu prea au mai rezistat. Grafia latina e ca si inexistenta cu exceptia catorva firme internationale, iar daca totusi e ceva scris cu litere latine, e in nemteste, cu referiri la perioada cat orasul a apartinut Imperiului Austro-Ungar. A, ba nu, mint, chiar in centrul orasului exista un monument din primul razboi mondial inscriptionat atat in germana cat si in romana. Povestea spune ca rusii l-au spintecat pe mijloc si au rasturnat cele doua jumatati care au fost ridicate din nou in picioare abia dupa caderea sovietelor:

Ce-ar mai fi? O strada strada centrala se numeste Str. Eminescu si in apropierea ei se gaseste statuia lui Mihai Eminescu:

Cateva case cu arhitectura romaneasca ca cea de mai jos:

O placa pe o cladire centrala pe care scrie in romana si in ucraineana ca acolo a concertat compozitorul roman Ciprian Porumbescu:

Cand ne-am apropiat am vazut ca de fapt cladirea pe care era pusa placa respectiva era un centru cultural romanesc numit Palatul National al Romanilor- un nume destul de pretentios pentru o jumatate de casa cu doua etaje... Ne grabim sa-i facem o fotografie si ne trezim abordati in romana de cineva care s-a dovedit a fi editorul ziarului local in limba romana.

Alte semne romanesti? Mormantul lui Aron Pumnul in cimitirul vechi pe care insa n-am ajuns sa-l vedem.

O placa pe peretele universitatii pe care sunt inscriptionati toti rectorii de la infintare si pana in prezent, inclusiv cei romani din perioada 1918-1940:

Oh... si bineinteles, detalii carora nimeni nu le da atentie - capacele de canal. Pe ele scrie "Societatea Anonima Romana de Telefoane", semn ca nu-s de fapt capace de canal chiar ci au fost  folosite pentru cablurile de telefoane si sunt ramase din perioada interbelica. Am vazut identice si prin Iasi si prin Bucuresti.

Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Universitatea   Lun 02 Dec 2013, 00:31

Universitatea

Universitatea din Cernauti merita un capitol aparte. George a marcat cu majuscule in programul nostru "UNIVERSITATEA". Sincer, m-a mirat importanta pe care i-o acorda, fiindca ma asteptam ca universitatea sa semene in cel mai bun caz cu cea ieseana care e frumoasa dar fara sa fie cu adevarat impresionanta. Hm... m-am luminat rapid cand am ajuns in fata unor porti impunatoare mitropolitane in spatele carora se intindea o gradina frumoasa inconjurata de cladiri grandioase si l-am auzit pe George spunad "Am ajuns, aceasta e Universitatea!".

Vedere de la poarta:

Cladirile de pe latura dreapta :

Cand am spus "porti mitropolitane" n-am facut-o intamplator. Complexul de cladiri in care astazi functioneaza universitatea (o parte dintre facultati doar, cele umaniste si teologia) a fost construit ca resedinta mitropolitana la jumatatea secolului XIX. Constructia sa a costat o suma enorma pentru vremea respectiva, aproape 2 milioane de guldeni in conditiile in care un cal costa 20. De unde stiu asta? De la un ghid vorbitor de limba romana, foarte simpatic si cunoscator, pe care am avut un noroc nemaipomenit sa-l intalnim in curtea universitatii. Roman si el ca si George, ne-a povestit o varianta cinstita a istoriei cladirii si ne-a deschis niste sali care in mod normal nu se viziteaza.

Resedinta mitropolitana s-a transformat in universitate si a ramas asa pana in zilele noastre. Constructia e foarte frumoasa, intr-un stil eclectic, ca sa caut un termen pretentios pentru amestecat, dar armonios totusi. Aminteste de un castel medieval cu detalii care duc cu gandul la Granada si Alhambra.

Coridoare cu decoratiuni de inspiratie maura:

Rectorii Universitatii, inclusiv cei romani:

Sala de marmura in care pe 28 noiembrie 1918 s-a votat unirea Bucovinei cu Romania... amanuntul nu ne-a fost spus de ghid, ma intreb daca il stia...

Detalii ale tavanului in casete:

Sala rosie in care se tineau sinodurile bisericesti, transformata acum in sala senatului universitatii:

Arhitectul care a construit cladirea, cehul J. Hlavka, s-a dovedit nu numai un artist in ceea ce priveste estetica, ci si un bun constructor. Asa se face ca a proiectat constructia cu un soi de structura de rezistenta bazata pe imbinari cu plumb in asa fel incat sa faca fata cutremurelor. Si s-a dovedit ca e statornica constructia fiindca a trecut deja fara nici o fisura prin cateva cutremure mari. In fotografia de mai jos se vede detaliul de plumb la imbinarile dintre blocuri:

Pe latura stanga a curtii se afla cladirea seminarului teologic si... locul unde imbina teoria cu practica viitorii preoti, adica biserica "Sf. Ioan de la Suceava". Stilul e desigur asemanator cu al restului cladirilor din complexul universitatii:

Cupola:

Detalii din interior:

Detaliu cu felinar:

Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Hotin   Lun 02 Dec 2013, 00:33

Hotin

La vreo numai 30 de km de Cernauti se afla cetatea Hotin. Dintre toate cetatile lui Stefan cel Mare pe care le-am vazut, aceasta este cea mai impresionanta, nu numai prin marime dar si prin amplasarea spectaculoasa pe malul Nistrului.

Ei bine, daca m-am plans ca in Cernauti n-a mai ramas mare lucru care sa dovedeasca ca a fost locuit de romani, la Hotin rusii sau... in sfarsit... ucrainienii, s-au dedat la o falsificare a istoriei de cea mai crasa factura.

Sa va povestesc ce scrie in ghidul pe care l-am cumparat la Hotin. Ghidul are 24 de pagini dintre care doar o jumatate de pagina povesteste despre legaturile cetatii cu Principatul Moldovei. In rest spune ca cetatea are o istorie de 1000 de ani fiind construita de catre slavi ca sa se protejeze de inamicii variati. Hm... interesant.. deci e cetate slava... atat doar ca tot ei spun ca de fapt cetatea nu era chiar cetate pe vremea accea ci o adunatura de mici fortificatii sau, in sfarsit... baraci de lemn. Fortareata ar fi slujit la inceput drept punct de aparare impotriva invaziilor Hoardei de Aur care venea din stepa... atat doar ca autorii ghidului au o mica scapare de logica: daca populatia slava traia pe malul estic al raului si invadatori veneau tot din est, de ce au plasat fortareata pe malul vestic?

Daca trecem peste inadvertentele geografice ajungem la acea jumatate de pagina, pardon, la o privire mai atenta e doar un paragraf, in care se spune asa, en passant, ca in secolul XIV Hotinul ajunge sa apartina Principatului Moldovei si ca voievodul Stefan cel Mare face oarece modificari si anume ridica o fortareata de piatra aparata cu ziduri de 40 m inaltime si 5 m latime, adica, cu alte cuvinte, construieste ceea ce vedem acum in locul unor baraci de lemn... daca or fi existat si alea... dar bineinteles, asta nu se spune explicit. Perioada din timpul lui Stefan cel Mare este una dintre cele mai prospere pentru localnici, Hotinul fiind un important punct comercial si vamal. De altfel cladirea vamii de atunci se pastreaza inca si arata absolut impresionant pentru vremea respectiva.

In mod bizar istoria sare peste urmatoarele doua secole de prosperitate direct in vremurile tulburi ale secolelor XVI-XVIII cand cetatea ba trece din mainile polonilor in ale turcilor si invers intr-un talmes-balmes in care nici unii si nici altii nu erau priviti ca inamici de catre populatia locala ci ca eliberatori de sub jugul sufocant al opresorilor moldoveni. Dar care populatie locala? Poporul ucraininean? Mai mult, cica populatia locala se alia cu cazacii, alta ”putere mare” a vremii si stat, si nicidecum niste hoarde de tatari crestinati sau ce-or fi fost, tot asa, in speranta sa se scuture de jugul opresorilor moldoveni.

Revenind la Hotin, istoria continua pe aceeasi linie, pomenind cand de cazaci, cand de lesi si povestind pe cate 6 pagini cate un episod al unei batalii care a durat doar cateva zile, pana la ocuparea Hotinului de catre trupele romanesti in 1918. Ghidul se incheie apoteotic cu opresiunile armatei romane si exterminarea revoltei bolsevice a lui Voloshenko-Mardariev care au permis 22 de ani de ocupatie pana in iunie 1940 cand "multi localnici se rugau si sperau ca visul lor de eliberare nationala sa devina realitate". Probabil ca partea cu rugaciunile pentru libertate le-a fost indeplinita in paradisul sovietic a lui Stalin.

Revenind in zilele noastre, localitatea Hotin a fost complet rusificata, nu mai exista romani. Cetatea insa e foarte frumoasa, impresionanta chiar, deci merita vizitata.

Cum trece poarta de intrare, calatorul da cu ochii de cele trei repere locale...

... fortareata, ctitorie a lui Stefan cel Mare, crasma, ctitorie a intreprinzatorului local si biserica, ctitorie ruseasca de la 1832. Poza aceasta e facuta deci din pragul portii de intare in cetate, prin urmare atat de departe cat se vede in zare se intindeau zidurile de aparare in jurul fortaretei.

Ne apropiem si vedem cum se casca haul pe malul abrupt al Nistrului, conferindu-i cetatii o pozitie strategica de invidiat, de data asta pe malul bun, daca stam si ne gandim ca de fapt moldovenii se aparau de invadatorii de la est.

Pe un ger crunt si un vant napraznic, un om venit cu bicicleta dadea la copca in mijlocului Nistrului. Bicicleta pe gheata confera scenei un aer usor absurd...

Ne apropiem si incepem sa vedem mai bine detaliile:

Mai trecem un pod peste un sant de aparare. In zare se vad alte ziduri si o alta poarta de intare in cetate, Poarta Iasilor:

Pe ziduri inca mai sunt vizibile modelele decorative facute din caramida cu atat de multe secole in urma.

Intrarea in fortareata. Chiar deasupra portii se mai vede inca locul de unde turcii au dat jos in secolul XVIII stema cu bourul Moldovei.

Vedere din interior:

In final, am intrat intr-unul din turnuri unde era un soi de magazin de suveniruri si unde o vanzatoare inghetata aproape de tot ne-a vandut ghidul cu pricina. Ca o anticipare a ceea ce aveam sa citim, pe unul dintre ziduri, contemporanii au izbit o fresca sugestiva in care tatari, cazaci, lesi, turci si alti purtatori de turbane cu modele variate se bat intre ei ca naucii:

Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 00:34

In loc de incheiere, vi-l prezint pe paznicul portii de la Univestitate de la care ne-am luat ramas bun si caruia i-am promis ca vom reveni cu siguranta intr-o zi... poate fara pasaport.

Sus In jos
Dragos
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 144
Varsta : 48
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/05/2012

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 07:09

Nu puteai gasi un colt de Romanie mai potrivit! Un TR – lectie de istorie, frumos si trist in acelasi timp… Multumim!!!
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 07:23

Foarte interesant si documentat, ca de obicei.

De curiozitate, care a fost traseul pana in Cernauti ?
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 08:30

kampfmaschine a scris:
De curiozitate, care a fost traseul pana in Cernauti ?
Traseul scurt: Suceava-Siret-Cernauti, LF 80% ca eram doar 4 in masina Smile .

Traseul lung: ARN-VIE-IAS cu Austrian Airlines + Iasi-Suceava-Siret-Cernauti.
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 836
Varsta : 40
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 11:19

Super TR! Big like! Multumiri!
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Alex_tm
Moderator

Numarul mesajelor : 1834
Varsta : 28
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 13:19

Impresionant!! Smile Multumim frumos!! Smile

ALecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
fularU
Fotograf

Numarul mesajelor : 1726
Varsta : 50
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Lun 02 Dec 2013, 22:51

Multumim , multumim , multumim !
Si....La multi ani !
Sus In jos
Aviatia-Romaneasca
Membru activ

Numarul mesajelor : 426
Varsta : 22
Localizare : Arad-LRAR-ARW
Data de inscriere : 25/06/2010

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Mar 03 Dec 2013, 00:27

Superb,o mica lectie de istorie care a fost super!!!
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Dum 08 Dec 2013, 18:19

@Tummelisa - multumesc pentru TR !
Esti prima data cand "vad" aceasta cetate. Frumos si centrul orasului Cernauti.
Ca de obicei: un TR documentat, scris frumos, fotografii de calitate....chapeau bas !

Cat despre teritorii si posesii, macar Stefan s-a batut cu toata lumea...care o fi asemanarea intre el si un alt "mare roman", Emil Co...escu, care a dat insula serpilor moca ucrainienilor, nici macar un vant nu a tras ?

Sa vedem ce se intampla cu "revolutia" portocalie...poate vom ajunge fara viza...culoarea nu este intamplator aleasa.
Cine nu ar vrea sa se intalneasca cu Yulia Timoshenko, pe viu, intr-un trip ? Unde mai punem ca, oricum ucrainiencele sunt rupte din soare Very Happy

Sarbatori Fericite tuturor !
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4374
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Dum 08 Dec 2013, 21:32

Frumos din nou acest TR aproape romanesc. Din nou nu pot sa nu remarc atentia la detalii, o trasatura "marca Tummelisa"Very Happy 

Parca din TR lipseste ceva .... sper ca nu a fost inlocuit cu portarul universitatii ...
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   Joi 19 Dec 2013, 00:33

Ma bucur tare ca v-a placut desi nu au fost avioane Smile .

gabi-737 a scris:
Parca din TR lipseste ceva .... sper ca nu a fost inlocuit cu portarul universitatii ...

Ramasese acasa, ii place mai mult cu avionul decat cu masina  Laughing .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cernauti 600   

Sus In jos

Cernauti 600
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: