AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Gunpowder Earl
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2013

MesajSubiect: Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air   Dum 11 Aug 2013, 23:14

Pe 20 august am un zbor Budapesta - Stockholm. Avionul decoleaza la 6:05AM, iar pana in Budapesta voi lua un autobuz, din Cluj, care va ajunge la 4:00AM.

Wizz Air zice ca lasarea bagajelor de cala se face cu minim 40 minute inaintea decolarii, aceasta limita fiind la 5:25AM, in cazul de fata. Ceea ce lasa o marja de intarziere de maxim 1h si 25 minute.

Imi este teama ca nu cumva sa intarzie cursa cu autobuzul (prin firma Huben), din orice motiv.

Ce pot face pentru a preveni vreo nefacuta, fiindca nu prea mi-as permite vreo pierdere a banilor?

Citat :
WIZZ AIR TRAVEL INSURANCE
It makes sense to purchase travel insurance for yourself and people you are travelling with, including your family, friends or business colleagues. And we’ve made it easy to buy - when you make your seat reservation

Our Multi Risk* insurance provides:

Medical and other related expenses
24/7 emergency medical assistance
Accidental death or permanent disability
Delayed flights
Loss of personal belongings, baggage and money
Cancellation and curtailment of a trip
Acest Travel Insurance vad ca m-ar costa 105 lei pentru doua persoane. Sa inteleg ca, in cazul in care, Doamne fereste, pierd avionul, dar am aceasta asigurare, imi primesc toti banii inapoi sau ma pune pe alt avion spre Stockholm?
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 25
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air   Dum 11 Aug 2013, 23:39

Nu cred ca asigurarea acopera pierderea zborului din cauza pasagerului sau a unui tert (de ex. firma de autocar). In practica, check-inul se inchide undeva cu 30min inainte de decolare. Si daca e firma serioasa, nu stiu de ce ar putea sa intarzie autocarul, mai ales la ora aia.

Parere personala: in general, asigurarile si serviciile auxiliare oferite de companiile low-cost sunt o alta modalitate de a stoarce de bani pasagerii neavizati. Pe subpuncte: pentru cheltuielile medicale oricum ar trebui sa fii asigurat in interiorul UE, 24/7 medical assistance e un drept garantat de orice stat, nu de Wizz Air ( Laughing), pentru intarzierea zborului din cauza companiei iar esti acoperit de directivele europene, iar ultimele doua puncte, ma rog, tin de fiecare persoana in parte Basketball
Sus In jos
Gunpowder Earl
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2013

MesajSubiect: Re: Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air   Dum 11 Aug 2013, 23:45

Mersi de raspuns. Smile 

Am zis totusi sa intreb, ma gandeam ca nu acopera ce ma intereseaza pe mine. Un prieten a fost pe aceiasi ruta si a intarziat vreo doua ore, fiindca era inchisa o sosea. Sper sa fie bine.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air   Lun 12 Aug 2013, 11:22

De ce nu iei un microbus mai devreme? Stai mai mult in aeroport dar macar esti linistit.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air   

Sus In jos

Solutii in caz de ratare a unui zbor Wizz Air
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ZODIA BERBECULUI
» ZODIA SAGETATORULUI
» Care este locul tau preferat?
» Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?
» Atelierul de acasa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: