AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Phenian si Hong Kong

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bavareze
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 46
Varsta : 35
Localizare : los angeles
Data de inscriere : 18/08/2011

MesajSubiect: Phenian si Hong Kong   Joi 23 Mai 2013, 19:51

Salutare

Recent am intreprins o calatorie in Asia, ocazie cu care am fotografiat aeroporturile din Phenian si Hong Kong.

Phenian - destul de auster, dar probabil suficient, avand in vedere traficul redus. Cu greu am putut sa fotografiez si atat, in general era interzis fotografiatul, asa ca nu am prins si cladirea (care era modesta, o hala de vreo 30 pe 50m in care era totul (bagaje, pasapoarte, vama etc))

Si Hong Kong, construit pe o insula artificiala, vazut din telefericul de pe insula Lantau

Mai multe poze din Coreea de Nord - cine vrea sa vada - am postat cu ceva comentarii pe www.b66ama.com (nu am terminat, mai am vreo 2-3 seturi, probabil vor fi gata in urmatoarele 10 zile)

Numai bine!

Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 837
Varsta : 40
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Joi 23 Mai 2013, 23:51

super pozele! rar sa vezi ceva de la nord coreeni! mai pune daca mai ai! Smile
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
bavareze
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Vin 24 Mai 2013, 05:08

GAC a scris:
super pozele! rar sa vezi ceva de la nord coreeni! mai pune daca mai ai! Smile
Pe www.b66ama ultimele 8-9 posturi sunt de la ei, si mai am de pus vreo 3 posturi. Am stat acolo 1 sapt. Am fost si la picnic, spectacol, vizita in ferma, scoala, metrou. Una peste alta mi-a placut. Aveau dacii, IMS, camioane roman :-)

Au fost foarte ospitalieri si am avut conditii foarte bune drept pentru care ma gandesc sa ma duc din nou cand mai am timp si bani.

Uite inca 2-3 poze, nu vreau sa aglomerez forumul cu poze off-topic.

Ultima editare efectuata de catre shouriken in Vin 24 Mai 2013, 06:47, editata de 1 ori (Motiv : Redimensionat poze la 1024px)
Sus In jos
shouriken
Administrator

Numarul mesajelor : 3379
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Vin 24 Mai 2013, 06:53

bavareze a scris:
Uite inca 2-3 poze, nu vreau sa aglomerez forumul cu poze off-topic.
Chiar te rog sa fii off-topic cu poze din Coreea de Nord Smile Asa ceva se vede foarte rar.
Magazinul acela imi aduce aminte de Romania anilor '80.
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2869
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Vin 24 Mai 2013, 09:04

Da da, fi off-topic te rugam! Smile

Cand am vazut poza cu magazinul mi-am amintit brusc de Alimentara de pe vremea copilariei Smile
Sus In jos
Skywalker
Membru activ

Numarul mesajelor : 404
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Vin 24 Mai 2013, 09:26

Bavareze, ai innebunit de tot Smile. Dupa america de sud, acu' ai ajuns in coreea de nord. Cu motorul?
Parca mai ieri loveai semnele de circulatie prin Bucuresti, acu' ne faci invidiosi pe asa o destinatie.

Pune poze multe, eventual ca sa nu fii off-topic, fa un topic denumit Coreea de Nord...

PS: ce bine intretinute sunt daciile alea..
PS2: ma declar fan-ul tau, de cand faci astfel de excursii, cu sau fara moto.
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Vin 24 Mai 2013, 15:04

Fantastice pozele.
Imi amintesc cu un gust amar cei drept, cand am vazut cantarul rosu si navetele din plastic pentru mezeluri. Vremuri de trista amintire.
In rest vorba celor de mai sus, te rog sa mai postezi poze, eu unul le astept cu nerabdare.

L.E. Apropos de Dacii si IMS uri, am observat pe strada si un Lexus RX intr-o poza, sau o fi vreo copie ?
Sus In jos
bavareze
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Dum 26 Mai 2013, 05:01

Skywalker a scris:
Bavareze, ai innebunit de tot Smile. Dupa america de sud, acu' ai ajuns in coreea de nord. Cu motorul?
Parca mai ieri loveai semnele de circulatie prin Bucuresti, acu' ne faci invidiosi pe asa o destinatie.

Pune poze multe, eventual ca sa nu fii off-topic, fa un topic denumit Coreea de Nord...

PS: ce bine intretinute sunt daciile alea..
PS2: ma declar fan-ul tau, de cand faci astfel de excursii, cu sau fara moto.

dupa america de sud de fapt am mai facut o expeditie in 2012, din vietnam pana in ro cu aceeasi motocicleta cu care am fost in america de sud

in coreea de nord abia am intrat si asa, nu s-a pus problema sa ma deplasez prin mijloace proprii acolo. cand am cerut o bicicleta ca imi uitasem incarcatorul de la camera foto la hotel, s-au speriat aia si au trimis autobuz de 40 de persoane gol sa imi ia incarcatorul, dar nu m-a lasat sa plec cu bicicleta :-)

acum sunt prin china, e ok si pe aici. merge netul asa si asa prin hostelurile prin care am ajuns, asa ca o sa pun cate 5 poze cand am timp, care mi se par mai sugestive.

de pilda in acest moment nu pot accesa imageshack.us, asa ca o sa mai incerc diseara.

numai bine!

pana una alta iata un film pe care l-am facut la palatul copiilor din phenian.

www.youtube.com/watch?v=Ov-M8K2O1Ao
Sus In jos
bavareze
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Dum 26 Mai 2013, 05:09

petrudimoff a scris:
Fantastice pozele.
Imi amintesc cu un gust amar cei drept, cand am vazut cantarul rosu si navetele din plastic pentru mezeluri. Vremuri de trista amintire.
In rest vorba celor de mai sus, te rog sa mai postezi poze, eu unul le astept cu nerabdare.

L.E. Apropos de Dacii si IMS uri, am observat pe strada si un Lexus RX intr-o poza, sau o fi vreo copie ?

nu sunt copii. am vazut multe mercedesuri (noi noute, dar si mai vechi tip w124, w190), multe vw, audi, bmw noi si ele, cam de 1-5 ani vechime.

si in coreea de nord, ca si in romania, sunt oameni saraci si oameni bogati. cei bogati sunt cei cu functii la companii importante (de stat), de prin ministere etc. pentru ei se importa masini , cum ar fi "pentru uz oficial". nu erau multe, dar oricum nici nu lipseau.

totusi mai erau si ceva masini chinezesti, niste marci de care nu am mai auzit.

masini mai vechi de 10 ani erau doar IMS, mercedes, UAZ, lada, dacia si cam atat. si foarte putine.

multi turisti care erau cu noi in grup mi-au zis ca au mai fost si acum 7-10 ani si ca diferenta e uimitoare, au progresat in acest rastimp cat a progresat china in 20 de ani. pareri proprii, bazate pe ce se poate vedea din autocar...
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Dum 26 Mai 2013, 09:53

Multumesc pentru raspuns. Asteptam cu nerabdare pozele.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4374
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Dum 26 Mai 2013, 11:24

Incredibile imagini... multumesc pentru ele. De asemenea e incredibila asemanarea cu Romania anilor 80-90 (din cate mai tin minte). Te rog sa mai postezi asa ceva cheers
Sus In jos
bavareze
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: primele   Dum 26 Mai 2013, 11:47

tot nu merge imageshack, le-am stocat la mine pe server, o sa le las acolo minim un an sa le vada toata lumea

la bordul tupolev 204 air koryo

studenti la munca patriotica. din loc in loc erau si steaguri - pentru incurajare

am vazut multe camioane care seamana cu SR-101 inca in uz

strazile foarte curate, iarba, flori

aglomeratie la mijloacele de transport in comun dar ordine... se astepta sub forma de rand si nu sub forma de gramada in statii

pregatiri in toi pentru "airang" mass games, care urmeaza sa aibe loc in vara. au fost si pe la noi...

cine is mai aduce aminte cum era pe ITB...

strazi, oameni

asa se vedea din hotelul unde eram cazati, plasat "strategic" pe o insula

am vazut aceste camioane ROMAN intr-o revista despre progresul militar si economic al tarii

sper ca sunt la rezolutia buna de data asta pozele, 1024px
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Dum 26 Mai 2013, 12:44

Foarte interesante, multumim ca le postezi Wink
Sus In jos
bavareze
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Mier 29 Mai 2013, 17:34

Pe scarile catre cimitirul eroilor nationali, alaturi de ghida secunda, Miss Hann.

Alte doua poze de la cimitir.

Autobuze in statie. Pe fundal se vede celebrul hotel. Lucrarile au fost abandonate la inceputul anilor 90 dar au fost reluate nu cu mult timp in urma de un partener egiptean. Doar exteriorul este terminat.

O piata tipica.

O strada mai goala decat sunt de obicei. Era duminica.

Cele mai multe intersectii au cate o politista care dirijeaza traficul. Am vazut politiste dirijand chiar si atunci cand nu trecea vreo masina.
Au si sait, forumuri, fani: http://www.pyongyangtrafficgirls.com/ + altele pe google.

Tur pe jos. Asa am reusit sa fac poze in magazinul pentru localnici. Am fost atentionat sa nu mai fac, sa fac poze doar in magazinul pentru turisti.

Acesta era magazinul pentru localnici.

Armata este foarte numeroasa, dar in general folosita la munci agricole, constructii, din cate am vazut. Aici se pregateau pentru airang mass games.

Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 764
Varsta : 50
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Mier 29 Mai 2013, 20:00

Extraordinar de interesant. Mi-aduc aminte unele poze, de anii 80 de la noi.
Sus In jos
Balki
Moderator

Numarul mesajelor : 1682
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/10/2008

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Mier 29 Mai 2013, 20:28

Acum realizam si noi cum ne vedeau cei de afara inainte!
Sus In jos
http://panourituristice.ro/
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Mier 29 Mai 2013, 20:33

bavareze a scris:
Pe fundal se vede celebrul hotel.
Poti sa ne spui povestea acestui hotel, te rog?
Sus In jos
mckingtom
Fotograf

Numarul mesajelor : 422
Varsta : 47
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Mier 29 Mai 2013, 20:56

Extraordinare pozele si, mai ales, curajul de a le face Smile

Pt cei interesati: http://www.korea-dpr.com/index.html

Sus In jos
http://www.crisan.ro
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Joi 30 Mai 2013, 17:10

bavareze a scris:
Mai multe poze din Coreea de Nord - cine vrea sa vada - am postat cu ceva comentarii pe www.b66ama.com (nu am terminat, mai am vreo 2-3 seturi, probabil vor fi gata in urmatoarele 10 zile)

O doamne, iar n-o să fac nimic vreo 2-3 seri... Embarassed Mulțumesc și eu pentru poze (inclusiv alea de pe forumul de trenuri Razz)!

@shouriken: https://ro.wikipedia.org/wiki/Hotel_Ryugyong
Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Joi 30 Mai 2013, 18:40

strainu a scris:
@shouriken: https://ro.wikipedia.org/wiki/Hotel_Ryugyong
Multumesc.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Joi 30 Mai 2013, 21:23

Cel mai simpatic este faptul ca toate acele Dacii,IMS-uri,camioane,armament si multe,multe altele,erau,de fapt ,"cadou"de la poporul roman,ca o sa vedem noi datoria de > 2 mld US$ la pastele cailor.Vietnamezii macar ne mai dadeau ceva conserve,fulgi de creveti ( cei kmai in varsta trebuie sa-i tina minte ) si alte rahaturi.Deh,Nea Nicu era darnic !
Altfel, pozele,jos palaria !
Sus In jos
bavareze
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   Vin 31 Mai 2013, 13:00

Exista un turn numit Juche tower, construit in onoarea ideii Juche, promovate/inventate de Kim Il-sung. Princiile de baza sunt independenta poporului din punct de vedere economic, astfel incat tara sa se bazeze numai pe produse si resurse disponibile intern (din cate am inteles). Nu am aprofundat foarte mult ideea Juche, in schimb am considerat ca merita sa achit 5EUR suplimentar ca sa urc pana in varf si sa fotografiez orasul.

Monumentul partidului, simbolizand cele 3 clase sociale ale tarii (secera si ciocanul le stim, ei au adaugat si pensula, reprezentand oamenii educati/cu inclinatie vocationala - probabil ceva echivalent compasului din emblema DDR)

Recreere la popice. 1EUR per partida pentru turisti, cvasigratis pentru localnici

2 poze cu studiourile de filme din Phenian, diverse strazi "chinezeasca", "japoneza", "koreeana" etc

Muncitori agricoli in pauza. In fundal, celebrul hotel

Prima poza de la metrou. Spectaculos de decorat. Am mers doar 4 statii, nu stiu daca toate sunt la fel de frumoase. Au spus ca au fost inspirati de metroul din Moscova. Pe fundal primii 2 Kim impreuna cu armata, muncitori, tarani. In mijlocul peronului, aviziere cu pagini din "Scanteea" sau cum s-o numi la ei :-)

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Phenian si Hong Kong   

Sus In jos

Phenian si Hong Kong
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: