AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

MIG-29...MIG-21..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 19/11/2010

MesajSubiect: MIG-29...MIG-21..   Mier 17 Apr 2013, 02:56

Salutare tuturor,
Precizez ca am cautat pe forum, dar nu am mai gasit un topic care sa trateze exact acest subiect, in caz contrar, mii de scuze!
Nedumerirea/curiozitatea mea (probabil copilareasca) vizeaza decizia(?) RoAF de a se axa pe un model de avion de vanatoare mai vechi si implicit mai putin capabil decat (ghici?) unul mai nou si mai performant, dat fiind faptul ca RoAF a detinut in trecut un astfel de avion "mai performant". Este vorba descpre MIG-21 (alesul) si MIG-29 (pensionatul). RoAF a intrat in posesia MIG-29 cu cateva zile inainte de loviluție, retragand din uz ultimele exemplare in 2003. Acum, responsabilli modernizeaza de mama focului MIG-21uri incercand sa faca din câc..sa faca din dacie volkswagen. Ma gandesc eu...probabil nu erau suficiente MIG-29..probabil erau prea scumpe pentru a achizitiona mai multe..ori platforma de MIG-21 ofera mai multe posibilitati ( Suspect )...sau interese..
29-le e totusi un "vanator" din generatia a 4-a...
E doar o curiozitate ce nu-mi da pace de ceva vreme...dati-va cu parerea sau luminati-ma daca e cazul Idea ...
Sus In jos
http://www.flightsimulatornetwork.com/user/409-dorel-mornea/
Rafale
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 30
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/08/2010

MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   Mier 17 Apr 2013, 07:46

Cam asa cum zici, odata nu aveam prea multe, le-am primit cam tarziu, daca nu era cu Revolutia am fi primit mai multe in timp.
A doua, fiind cu doua motoare, costurile de intretinere aferente erau duble fata de Mig-21 care are unul singur. Si iaca asa, acum zburam cu o 'flota' de avioane demna de dus la muzeu, pilotii abia fac ore de zbor ca sa conserve resursa si aia 'de sus' - 'minti stralucite' vor sa luam niste F-16 la kilogram, ca na, e mai ieftin si da bine la Unchiu' Sam in timp, RoAF va trece pe F-35 si daca am cumpara alt avion nu am putea face asta, ca F-16 e platforma de la care pleci pt F-35. O sa luam noi F-35 cand aia le ingroapa in nisip prin Arizona si Nevada... vai de steaua noastra!
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 19/11/2010

MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   Mier 17 Apr 2013, 14:47

Total de-acord!
F-16...capăi dupaia cat de curand trecem pe F-35...deci...biznis ez iujuăl, rumeiniăn staiăl...
Sus In jos
http://www.flightsimulatornetwork.com/user/409-dorel-mornea/
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   Sam 20 Apr 2013, 16:56

Nu sunt romanii chiar atat de dobitoci sa modernizeze un avion vechi de jumate de veac, in loc sa modernizeze o flota de avioane mai noi.

Discutia e lunga, este explicata pe net in multe feluri. In mare totul se invarte in jurul licentei AEROSTAR pentru reparatii/modernizare Mig 21, Israelienii de la ELBIT si Traian Basescu.

A existat un program de modernizare a MIG-ului 29...din care a ramas "albastrul" SNIPER...ce s-a dovedit a fi prea scump.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   Astazi la 04:22

Sus In jos

MIG-29...MIG-21..
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: