AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Heraklion - International (HER / LGIR)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 24 Sept 2008, 21:50

Salve tuturor !

Adevarat ca nu am terminat cu MegaTR-ul, dar am zis sa mai diversific un pic.
Sper sa nu supere pe nimeni aceasta scurta prezentare.

Heraklion International Airport, "Nikos Kazantzakis".
Denumit astfel in memoria celebrului cretan, care a scris Zorba Grecul. Mormantul lui Nikos Kazantzakis se afla in Heraklion.

Aeroportul nu este cine stie ce de capul lui, dar isi face treaba. Sunt 30 de ghisee pentru check-in si parca 6-8 porti de imbarcare. Nu am vazut "servire la burduf", toata lumea pare a se duce cu "cobus"-ul la avion.

Inainte de a pleca in vacanta din Creta, m-am interesat un pic despre acest aeroport. Am aflat oarecum surprins ca este un aeroport militar !
Adica mai subtire cu fotografiatul. Sunt semne de "foto interzis" peste tot. Am citit pe un forum ca nu este bine sa-ti fortezi norocul, asa incat am cam stat cu morcovul....unde stiti voi.

Aeroportul necesita un face-lift cat mai urgent, are asa un iz de BBU.
Atat la exterior cat si la interior.

Iata aeroportul vazut din fata. Scuzati calitatea pozelor, unele sunt facute din masina, altele dupa un geam.

Nu am facut poze la interior, dar credeti-ma pe cuvant, nu am pierdut nimic interesant.
Poate altcineva, mai cu sange.

Totusi, daca aeroportul nu straluceste la capitolul constructie, plasarea lui este f. interesanta, evident cu vedere la Marea Mediterana.
Desi am ratat, de tarsa, cateva capturi bunicele - tocmai trecusera doi militari pe langa noi, intr-un final mi-am luat inima in dinti si am apasat pe declansator. Culmea, pozele le-am facut chiar dupa un geam pe care era un semn "fara fotos" Very Happy .

Recunosc, vederea m-a cucerit !

Globus Airlines
Boeing 737-4Q8 cu nr. VP-BTA.

Hopa si "olandezul zburator" de la Transavia. Chiar frumoasa imaginea, cu marea si insula in fundal.

Transavia Airlines
Boeing 737-8K2 cu nr. PH-HZC.

O piesa in premiera pentru mine - tot de la rusnaci.

Yamal Airlines
Boeing 737-528

Incepeam sa ne imbarcam in Cobus si am mai prins inca o poza.

O poza din autobus. Nu prea reusita.

Sky Express cu nr. SX-SKY.
British Aerospace BAe-3102 Jetstream 31 - se pare ca in general face curse scurte, gen HER - Santorini si altele similare pe insulele grecesti.

Ceva mai clar.

Un Transaero, se pare ca se ducea spre Moscow - Domodedovo (DME / UUDD) Russia - daca imi aduc bine aminte de pe tabloul plecarilor.

La final, pasarea noastra, ma rog, a lor dar care ne-a dus si pe noi.

Aegean Airlines
Boeing 737-400

Va multumesc pentru atentia acordata, la revedere !
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Joi 25 Sept 2008, 18:09

Foarte misto pozele. Pun pariu ca e misto sa faci spotting la Heraklion. Am eu un DVD cu Belair parca... cind zburau acolo. Pacat ca e asa dezolant cind e vorba de "verde" (copaci, iarba, etc)... In rest, cred ca e minunat...Cum e sa zbori cu Aegean?
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 43
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Vin 26 Sept 2008, 09:24

Se vede ca ai fost stresat si cu "frunzele pe afara", metalactual, ti-a trecut acum? Cand mai pleci?
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Sam 27 Sept 2008, 13:25

Capt_Vio a scris:
Foarte misto pozele. Pun pariu ca e misto sa faci spotting la Heraklion. Am eu un DVD cu Belair parca... cind zburau acolo. Pacat ca e asa dezolant cind e vorba de "verde" (copaci, iarba, etc)... In rest, cred ca e minunat...Cum e sa zbori cu Aegean?

Pai, sincer sa fiu nu prea am avut timp de spotting, ca de obicei. Cum spuneam si altadata, eu iubesc in mod deosebit calatoriile si pentru ca mereu sunt "la mana" avioanelor, am ajuns sa le iubesc si pe cele din urma. Totusi, nu aloc timp special pentru spotting. Asa ca eu prind si postez doar ce pica. Sper sa nu va suparati pe mine pentru asta. Sunt multi forumisti care pun bucate grele aici. Eu asa, de o acadea, dupa masa Laughing .

Cat despre zborul cu Aegean, evident ca nu o sa va las fara un TR. Insa dupa ce termin alt TR, deja inceput, MUC-YUL.
Cat despre Creta...o sa pun cateva poze in viitorul TR. Este realmente un loc deosebit si de neratat, nu exagerez cu nimic.

eugen a scris:
Se vede ca ai fost stresat si cu "frunzele pe afara", metalactual, ti-a trecut acum? Cand mai pleci?

Da, acum imi para rau ca am fost cam mamaliga...dar dupa razboi multi viteji se arata, unul dintre ei sunt eu.

Pentru ca vad ceva interes pentru acest aeroport, modest totusi, am sa continui un pic cu el.

Spuneam ca m-am informat un pic despre el si locurile de unde se poate face spotting.
Iata aici SURSA.

Schema este urmatoarea:

Pot confirma ca toate cele trei puncte: A, B si C sunt foarte bune pentru spotting. L-am vazut foarte bine si din avion, la aterizare si din masina ( de 3x ). A si B sunt pe plaja iar C-ul para o baraca metalica parasita, dar situata la o altitudine aproape egala cu pista de aterizare, adica mai sus decat nivelul plajei ( pct. A si B ). La toate cele 3 puncte se poate ajunge cu masina, pe un drum foarte frumos de coasta, care se vede de pe drumul national care face legatura intre Agios Nicolaos si Heraklion si mai departe spre Hania. Pentru ca mereu am fost pe fuga, nu am ales niciodata acest drum de coasta, dar l-am vazut f. bine.
Se poate face plaja foarte bine si acolo, exista acele terase unde se poate sta la o bere si astepta avioane - toate acestea pentru cei realmente interesati. Cu un obiectiv 10x si aparat/mana pe masura ies poze excelente. Capatul pistei, la est, se termina brusc - ca o stanca taiata in apa. Cred ca se pot prinde imagini spectaculoase daca nu se face zoom insistent doar pe avion. Confirm si faptul ca toate avioanele, pe care eu le-am vazut, intorc la capatul estic al pistei si decoleaza spre vest, deasupra Heraklion-ului.

Si pentru ca prea multa vorbarie strica, am sa postez cateva imagini. Toate au fost facute in Heraklion, in zona portului vechi. Eu zic ca si aceste poze pot fi atasate la acest post. Toate pozele surprind momente dupa decolare, cand avioanele au deja ceva altitudine, dar max. 500 - 1.000 m - nu sunt sigur.

Am reusit sa le surprind ceva mai de aproape, folosind noua mea jucarie P&S cu zoom optic 18x. Asa incat, nici de aceasta data nu am prins poze bec. Plus ca avioanele se miscau foarte repede Laughing si eu le prindeam cateodata dupa cladiri, intai auzeam zgomotul lor, dar apareau f. repede - cel putin pt. mine.

Avioanele veneau din dreapta pozei ( deasupra unei cladiri din portul nou ) si se duceau spre coltul stanga sus al pozei.

Condor - Thomas Cook.

Alt Condor - Thomas Cook, 14 min. mai tarziu.

Am postat, aflat la sol, un Transavia Airlines - Boeing 737- cu nr. PH-HZC, acum l-am prins in zbor pe fratele lui, PH-HZD.

Aegean Airlines

CSA - Czech Airlines
Airbus A320-214 cu nr. OK-MEH

Si acum pentru prima data, in scurta mea experienta de "spotter", am prins avionul cu care urma sa zbor inapoi spre casa, o saptamana mai tarziu sunny .

Aegean Airlines
Boeing 737-400 cu nr. SX-BGQ

Scuze....fara cap.... Embarassed . Eram printre niste cladiri.

Un TUI.

Am prin si asa ceva, mai nou pt. mine.

CABI
Dassault Falcon (Mystere) 20C-5 cu nr. UR-CCB.

Era si culmea sa nu prind si un Air Berlin, la cati fritzi sunt pe insula !!

Un NIKI, cam neclar.

Cam astea sunt pozele facute in ziua in care am vizitat Heraklion-ul. In speranta ca au placut, cat de cat, va doresc:
Spotting placut !

Ultima editare efectuata de catre metalactual in Sam 27 Sept 2008, 15:03, editata de 2 ori
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Sam 27 Sept 2008, 13:33

interesant globus ala Smile se pare ca au cumparat avioanele de la S7, inclusiv schema au pastrat-o
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 15 Oct 2008, 13:30

Aseara am vrut sa mai postez ceva imagini, dar nu a functionat "tehnologia".
Aveti idee ? S-am mai intamplat cuiva sau a fost la mine o probl. ? Pt. ca net-ul functiona normal, dar nu puteam "urca" poze pe site. O sa mai incerc diseara.....
Sus In jos
Red13
Moderator

Numarul mesajelor : 715
Varsta : 35
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 15 Oct 2008, 13:33

din pacate se mai intampla, nu la tine era problema
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 15 Oct 2008, 21:35

Hmm, am mai gasit cateva poze facute in Heraklion. Adica ceva burti.

Le-am facut in dimineata in care am plecat spre Santorini.
Asteptand sa facem imbarcarea in barcaz, am mai prins una-alta.

Barcazul se numeste Flyingcat 4 - si pentru ca la astia pisica zboara, am zis ca o pot posta.

Asa arata cand "zboara", dar la viteza mica. Viteza max este de 42 noduri, adica aprox. 80 km/h. Cam 10% din viteza unui avion comercial. Are 430 locuri. "Zborul" cu acest echipament este extrem de lin, mai lin decat cu un avion pe vreme frumoasa - adevarat, marea era f. linistita.

Si acum captura - nu mare, din pacate.

Air Méditerranée
Airbus A321-111 cu nr. F-GYAO

Pulkovo Airlines (Rossiya - Russian Airlines)
Tupolev Tu-154M cu nr. RA-85834.

Nu prea le-am incadrat eu bine, dar am sa ma straduiesc mai mult pe viitor. Adevarul este ca venea cam repede si cu ochii inspre cer nu prea vedeam bine pe lcd-ul aparatului foto.

Spotting placut !
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Lun 20 Oct 2008, 21:52

Nu prea este miscare, sa mai dezmortim un pic atmosfera din "aeroporturi".

Pentru decolare, avioanele merg pana in capatul estic al aeroportului si de acolo decoleaza spre vest, deasupra Heraklion-ului, dupa care fac un viraj spre nord.

M-am trezit tarziu....

Acum intoarce, pentru a se pozitiona pe pista de decolare.

Aceasta este pista.

Nu stiu ce este, pare inregistrat in Germania cu nr.: d-cspl.

Revin....sunt mari pozele si nu mai am rabdare No . Ultima pare ca nu se vede....
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Joi 23 Oct 2008, 20:26

He he, am instalat un softulet free si acum pot reduce usor dimensiunea pozelor, asa ca le "urc" mult mai repede.
Sa fac o proba.....

Poze facute inainte si in timpul decolarii. Se poate vedea si aeroportul.

Se poate observa plaja despre care vorbeam la inceputul topicului.

Urmeaza cateva poze facute inainte de aterizarea pe HER.
Se poate observa plaja si cele trei puncte A, B si C, de care pomeneam mai inainte si de unde se poate face spotting.
Pozele sunt facute mai pe inserate. Hubloul a fost murdarel. Foarte murdarel.

Drumul de coasta, oarecum paralel cu cel national, pe care se poate ajunge la baraca metalica si ulterior, mai jos, la plaja cu pricina.

Plaja.

Capatul de stanca pe care se aterizeaza, aprox. la acelasi nivel de inaltime cu baraca metalica. Scuze, poza neclara.

Cam acesta a fost aeroportul din Heraklion, cel putin asa cum l-am surprins eu.

Si da, pozele se incarca f.f. repede, normal este o diferenta mare intre 150kb si 3.50 Mb.

Spotting placut !
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 12 Noi 2008, 11:18

Ha, mi-am adus aminte o chestie care m-a intrigat pe acest aeroport.
Cand am facut check-in, am pus bagajele la cantarit, pe o banda, am primit bording pass-urile si am fost invitat f. "politicos" sa-mi iau singur bagajele si sa le depun ceva mai acana, la un alt dude - care le prelua si le punea pe o banda rulanta, banda care duce unde stiti si voi. Am crezut initial ca tipul face misto de mine si ulterior am cercetat acest aspect, dar toti pateau acelasi lucru. Isi ridicau bagajele, le cantareau, primeau b.p., le dadeau singuri jos, le duceau singuri la celalat tip, le ridicau singuri pe banda si....vaya con dios. Eu nu am mai patit asa ceva nicaieri, nici mult hulitul BBU nu face asa ceva.

Voi cunoasteti cazuri similare ?

Alta poveste care m-a intrigat.
Eu obisnuiesc sa-mi infasor singur valizele in folie de plastic alimentara, de acasa. In acest fel, economisesc lovele, sunt gata invelite si mult mai bine infasurate ( mai gros ). Am protectie suplimentara la bagaje si ajung mult, mult mai curate.
La intoarcere, am invelit bagajele la hotel si cand sa le ridic la OTP, din cele doua valize, una era complet desfacuta de folia protectoare. Precizez ca le pun si lacatele. Nu am gasit nimic lipsa, lacatul era intact la fel si fermoarul. Nu stiu unde s-a produs "fenomenul".

A mai patit cineva acest lucru, sa gaseasca folia protectoare complet indepartata de pe un bagaj ?
Sus In jos
Red13
Moderator

Numarul mesajelor : 715
Varsta : 35
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 12 Noi 2008, 11:47

metalactual a scris:
Voi cunoasteti cazuri similare ?

Si la CLJ se procedeaza asa. Cantaresti, dupa aia iti iei bagajul, iti faci loc cu el printre randurile de la check-in, si il pui la scanat... sper ca la noul terminal de plecari va fi altfel.
Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Joi 11 Dec 2008, 21:03

Postez aici cateva secvente cu doua avioane, surprinse pe cerul portului din Heraklion, imediat dupa decolare.

Sus In jos
llobregat
Membru activ

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 26
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Joi 11 Dec 2008, 21:08

filmarea e facuta cu fz18-le?Very Happy daca da cum ai dat zoom in timpul filmarii..
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Vin 12 Dec 2008, 14:04

"Filmul" a fost facut cu Panasonic gs11 - camcorder minidv - un model depasit tehnic/moral.

Oricum, calitatea este net superioara, comparativ cu ce as obtine cu fz18. Din cate cunosc eu, fz18 nu are zoom in timpul filmarii, doar il reglezi inainte de a filma. Sunt alte ap. foto care au si aceasta functie. Pe mine nu ma intereseaza functia video, fz18 il folosesc doar pt. fotos. Acest trip a fost primul in care am folosit fz18. Pentru a realiza un TR, consider ca vechiul meu Canon A530 este suficient si mai usor de folosit. Am renuntat sa-l iau cu mine, bazandu-ma doar pe noua jucarie si acum imi pare rau. Pe viitor le voi lua pe amandoua, Canon-ul il voi lasa sotiei sa se joace cu el, el il voi utiliza doar pt. fotos gen TR.

"Filmuletul" arata "subtire" pt. ca l-am encodat special pt. youtube, la setari low.
Sus In jos
claus
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 39
Localizare : LROP
Data de inscriere : 21/04/2009

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 26 Apr 2009, 12:22

o imagine a aeroportului cretan luata din cel mai vestic punct al sau:

imagini din punctul de spotting notat cu B (vezi un post anterior):

Sus In jos
metalactual
Membru activ

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 26 Apr 2009, 20:11

Ha, foarte frumoase poze "claus", eu nu am apucat sa ajung pe plaja cu pricina.
Ai nimerit intamplator sau te-ai documentat inainte ? Eu m-am documentat inainte sa plec dar degeaba....am ramas cu documentarea.
Mai ai ?

Thx !
Sus In jos
claus
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 39
Localizare : LROP
Data de inscriere : 21/04/2009

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 26 Apr 2009, 20:28

Buna,

am nimerit intamplator datorita sotiei mele care a ales plaja cu pricina.
Din pacate insa pentru mine, imediat ce am ajuns, aparatul meu de fotografiat s-a stricat si am apelat la rezerva Canon A 530. Mai sunt ceva poze, dar luate din avion, exact cu aceiasi plaja pozata de tine Smile

Zoom-ul extrem de mic dar si faptul ca am redescoperit pasiunea pentru aviatie doar relativ recent (dupa o pauza de un deceniu) au fost tot atatea "obstacole" in a va prezenta mai multe imagini.
Partea buna insa e faptul ca merg destul de des cu avionul si, descoperind acest forum, am inceput sa-mi indrept tot mai des aparatul spre cer.
Motiv pentru care, spre sa revin curand .
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 42
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 26 Apr 2009, 20:43

Vazand pozele de la Heraklion incepe sa imi para rau ca nu am facut poze la Chania (CHQ) al 2-lea oras/aeroport ca marime de pe insula Creta. Crying or Very sad
Sus In jos
TK
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 307
Varsta : 40
Localizare : Warsaw, Poland
Data de inscriere : 05/01/2009

MesajSubiect: Heraklion - Nikos Kazantzakis (HER/LGIR)   Mier 14 Oct 2009, 09:51

19.09.2009 - single photo taken while having souvlaki lunch in beach tavern close to the airport:

LY-STG Boeing 737-700 Star1 Airlines

BRGDS

TK
Sus In jos
http://lotnictwo.net
Raul_6776
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/01/2012

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 22 Ian 2012, 18:31

Vara lui 2011 - Cu Taromul la aterizare in Creta pe N. Kazantzakis din Heraklion.

Aterizare

Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Dum 22 Ian 2012, 21:40, editata de 2 ori (Motiv : Resize pictures.)
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 855
Varsta : 41
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 22 Ian 2012, 18:43

Buna Raul, bine ai venit pe forum! Vezi ca poza ta nu este vizibila! Mai incearca o data s-o urci!
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Raul_6776
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Dum 22 Ian 2012, 19:23

Si un Boeing 737 - 3B3 de la Europe Airpost

Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Dum 22 Ian 2012, 21:41, editata de 1 ori (Motiv : Resize picture.)
Sus In jos
Raul_6776
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mar 24 Ian 2012, 15:53

Boeingul 737 al Taromului cu indicativul YR-BGR ( nume - Brasov ) cel cu care am zburat in Creta, se regaseste la Air Berlin din 07.12.2011 cu indicativul D-ABKC.

Sus In jos
Raul_6776
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   Mier 25 Ian 2012, 22:41

Si un Boeing 737-8BK de la JETAIR, iar insula DIA in departare

G-EZBH un Airbus A319-111 de la EasyJet.com si in spate un Boeing 737-8Q8 din Cehia cu indicativul OK-TVG de la compania Travel Service

Ultima editare efectuata de catre Red13 in Joi 26 Ian 2012, 11:07, editata de 1 ori (Motiv : RESIZE)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Heraklion - International (HER / LGIR)   

Sus In jos

Heraklion - International (HER / LGIR)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» PERLE DIN FOTBAL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: Europa de Sud-
Mergi direct la: