AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 44
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

MesajSubiect: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Sam 15 Sept 2012, 19:48

15 septembrie 1992 - Blue Angels la Bucuresti

Rascolind prin arhiva am dat peste un film care mi-a amintit ca azi se implinesc 20 de ani de cand am devenit spotter. Asa ca profit de ocazie sa va impartasesc povestea.

La sfarsitul verii anului 1992 am aflat ca pe 15 septembrie urmau sa vina la Bucuresti cei de la Blue Angels. Timp mult nu prea mai era. Echipamentul din dotare era mai mult decat slabut: un Beretta si un Lomo sovietic ca de jucarie, ambele cu obiective fixe ‘normale’. Asa ca am inceput sa intreb in jur si pana la urma am imprumutat un aparat foto sovietic (Zenit?) cu un ‘tun’ destul de puternic si foarte mare. Am luat in graba un film color, care era destul de aproape de data de expirare, daca nu chiar o depasise binisor, si am plecat la Bucuresti.

Nu-mi mai amintesc de unde a venit ideea, dar nu am mai mers in fata terminalului de la Baneasa unde era mare imbulzeala. In schimb, prin retelele binecunoscute de cunostinte si relatii am ajuns la Intreprinderea de Avioane Bucuresti, unde cu permisiunea cuiva din conducere am mers la un hangar aflat in dreptul pistei. Pe hangar am urcat pe una din scarile acelea ca de incendiu, cu inele metalice destinate sa te tina cat mai aproape de scara in caz ca-ti pierzi echilibrul si cazi. Si asta cu aparatul la gat si cu ‘tunul’ care in amintirile mele era atat de mare incat ma lovea la genunchi (de greutate nu mai vorbesc). Urcarea a fost cum a mai fost, dar coborarea cu tunul la gat a fost o adevarata aventura pe care nu cred ca as mai repeta-o. Oricum, nu eram singurul de pe hangarul acela, dar eram printre putinii cu aparat foto si singurul cu ‘tun’ (sau asa imi place sa-mi amintesc).

A urmat spectacolul celor de la Blue Angels si dupa atatia ani imi amintesc doar ca a fost prea scurt (sau poate asteptarile mele au fost prea mari?). Oricum, multe din evolutii le-am urmarit prin obiectiv incercand sa surprind cate ceva pe pretiosul film cu doar 24 de cadre. Rezultatul a fost slabut (ca sa nu spun de-a dreptul catastrofal), dar ca circumstante atenuante pot invoca faptul ca eram la prima manuire de ’tun’. Acum, dupa 20 de ani am scanat filmul si impartasesc cu voi experienta de atunci.

Prin urmare, iata-i pe Blue Angels la Bucuresti, pe 15 septembrie 1992, in 20 de cadre:

Tare mandru am fost de fotografia asta:

Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Sam 15 Sept 2012, 20:40

Multumim ca le-ai postat. Foarte bune pozele pentru vremea aceea, felictari pentru aniversare si pentru poze. cheers

P.S. Am pozat foarte mult pe film, dar tun nici eu n-am avut Smile

Ultima editare efectuata de catre petrudimoff in Sam 15 Sept 2012, 20:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Balki
Moderator

Numarul mesajelor : 1655
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Sam 15 Sept 2012, 20:41

woww!!! affraid Sunt primele poze pe care le vad cu Blue Angels la Bucuresti!! Si acum regret ca m-a mdus la scoala in ziua aia (eram a 8-a si trebuia sa-mi iau manualele, era prima zi). Tin minte ca faceau treceri foarte joase pe deasupra Bucurestiului!!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Multumim de poze!!
Sus In jos
http://panourituristice.ro/
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Sam 15 Sept 2012, 20:50

Acela e primul miting aviatic de care imi aduc eu aminte. Aveam 10 ani fara doua zile! In poza in care se vede si publicul, undeva pe cladirea aeroportului, in coltul din dreapta al pozei sunt si eu cu tatal meu. Faine poze Gripen, multumim ca ni le arati si noua!
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 752
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Sam 15 Sept 2012, 22:22

eu lucram la Romaero atunci si am profitat de ocazia de a vedea de sus mitinful

am pozat si eu cu un Smena Symbol. le voi cauta si poate public cateva

felicitari
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 42
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Dum 16 Sept 2012, 08:52

Multumim, sunt fotografii inedite!
Sus In jos
fularU
Fotograf

Numarul mesajelor : 1697
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Dum 16 Sept 2012, 09:18

Ohhoooo.....superbe amintiri !Multumim si felicitari ...pentru aniversare !!! rendeer
Sus In jos
v-twin
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 28
Localizare : YYZ to OTP
Data de inscriere : 15/04/2011

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Dum 16 Sept 2012, 14:15

Cat de wow. Shocked Habar n-am avut de mitingul asta. Multumesc!
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 44
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Lun 17 Sept 2012, 22:29

Va multumesc tuturor pentru aprecieri. Imi face placere sa vad ca pozele nu mi-au trezit doar mie amintiri vechi.

NATO a scris:
am pozat si eu cu un Smena Symbol. le voi cauta si poate public cateva
Ar foarte frumos daca le-ai gasi si ai completa astfel acest topic. Eu abia astept.

P.S. Si daca topicul creste ma intreb daca nu ar putea un admin sa-l mute la "Demonstratii aeriene", poate in sectiunea cu show-urile de pana in 2007 (ar fi ceva daca limita de jos ar scadea de la 2005 la 1992 Wink ).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992   Astazi la 01:47

Sus In jos

Aeroportul Baneasa - 15 septembrie 1992
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Top 10 melodii in luna septembrie
» Dimineti cu aroma de cafea
» ZODIA TAURULUI
» Pregatiri pentru camara in septembrie
» ZODIA PESTILOR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Bucuresti - Aurel Vlaicu / Baneasa (BBU / LRBS)-
Mergi direct la: