AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Recomandare tele Nikon buget

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 08:41

Am nevoie de un sfat/ recomandare pt achizitionarea unui obiectiv tele cu montura Nikon intr-un buget destul de restrans (1000-1500 lei max.). Ar fi in gama asta Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6G ED VRII la1300 lei sau Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro pentru Nikon (AFs = cu motor incorporat) la 700 lei dar nu are VR. Obiecivul 70-300 de la Nikon e cam scump si-mi sare din schema. Daca aveti careva obiectivele astea m-ar bucura o opinie obiectiva.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1213
Varsta : 31
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 08:45

Salut,

55-300 VR de la Nikon e putin cam slow la focus din ce povesteste lumea, si Tamron fara VR la 300mm nu o sa iti placa. Pe langa asta are si tendinta de a face hunting cand face focus. Eu am incercat unul, si am fost total nemultumit.

Eu am un 70-300 VR luat la second, cu vreo 1200 de lei. Incearca sa vezi pe cateva site-uri de fotografie daca nu gasesti ceva similar.
Chiar daca e second, al meu merge perfect si nu am avut nici o problema.
Evident mai ai optiunea sa astepti pana mai scade Nikon pretul la 70-300. Au avut momente cand l-au coborat la 1500.
Sus In jos
MRares
Fotograf

Numarul mesajelor : 755
Varsta : 39
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 09:14

liviu.dnistran a scris:
Salut,

55-300 VR de la Nikon e putin cam slow la focus din ce povesteste lumea, si Tamron fara VR la 300mm nu o sa iti placa. Pe langa asta are si tendinta de a face hunting cand face focus. Eu am incercat unul, si am fost total nemultumit.

Eu am un 70-300 VR luat la second, cu vreo 1200 de lei. Incearca sa vezi pe cateva site-uri de fotografie daca nu gasesti ceva similar.
Chiar daca e second, al meu merge perfect si nu am avut nici o problema.
Evident mai ai optiunea sa astepti pana mai scade Nikon pretul la 70-300. Au avut momente cand l-au coborat la 1500.

Intradevar este lent dar nu atat de lent incat sa nu poti face poze, la MIG-uri se vede ceva mai accentuat lentoarea dar la sectiunea MIG-uri cam toate sunt lente din gama rezonabil ca pret! Eu sunt multumit de 55-300 mai ales ca se descurca foarte onorabil si la MACRO!
Sus In jos
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 310
Varsta : 42
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 17:06

Si eu as recomanda tot un Nikon 70-300, fie si SH pentru a se incadra in buget, in defavoarea Nikonului 55-300 sau a Tamronului 70-300. Un amic si-a achizitionat acest Tamron, desi eu i-am zis sa opteze pentru Nikon 70-300 si acum regreta ca nu mi-a ascultat sfatul. A renuntat la ideea de a fotografia avioane sau alte subiecte mai animate pana cand va trece pe Nikon.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
MRares
Fotograf

Numarul mesajelor : 755
Varsta : 39
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 17:35

Richelieu a scris:
Si eu as recomanda tot un Nikon 70-300, fie si SH pentru a se incadra in buget, in defavoarea Nikonului 55-300 sau a Tamronului 70-30. Un amic si-a achizitionat acest Tamron, desi eu i-am zis sa opteze pentru Nikon 70-300 si acum regreta ca nu mi-a ascultat sfatul. A renuntat la ideea de a fotografia avioane sau alte subiecte mai animate pana cand va trece pe Nikon.

Am folosit Tamron 70-300 aproximativ 3 ani si am folosit doua obiective diferite si nu am ce sa ma plang cand nu focuseaza am folosit on-off de la aparat si a functionat, nu am avut niciodata probleme sa nu pot fotografia ceva din cauza obiectivului cum nici de sticla nu te poti plange, calitatea pozelor este excelenta! Unu dintre obiective inca face spotting si nu cred ca proprietarul este nemultumit de el! Oricum de cand fac screening la Photoavia am vazut destul de multe probleme la 70-300 VR incat nu as spune ca pe mine ma impresioneaza sau ca eu consider ca este mai reusit ca si 55-300 (care ca prin minune este mai "wide" la 55mm) Parerea mea este ca ambele sunt in categoria mediocru si alegerea tine de gust cat despre SH.... trebuie luat in considerare ca multi nu il vand de bun sau de nou ce este...... Daca Liviu a avut noroc este excelent dar au fost si sunt multe obiective stricate de vanzare ca SH de calitate!
Ca o parere personala eu as lua 28-300 VR dar ala joaca in alta liga de pret Very Happy
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 19:55

La SH nu vreau sa ma bag, asta pica din start, la norocul meu il nimeresc pe cel mai rau. Acuma mai e o chestie, eu inca ma consider incepator, mai am foarte multe de invat, ochiul meu inca se chioreste ciudat la balansul de alb, pana acum am tras doar cu obiectul de kit (18-135) si pentru mine ar fi primul tele. Pe considerentul asta, neavand ochiul critic format foarte bine, diferenta de calitate si viteza de focus intre aceste obiective e atat de mare incat sa justifice diferenta uriasa de pret? Mie parca 55-300 imi face cu ochiul, deci ar ajuta daca l-a folosit cineva pe asta si 70-300 pt comparatie
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 25
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   Joi 10 Mai 2012, 20:04

Si eu am fost oarecum in aceeasi situatie ca tine. Am avut un Sigma 70-300 care m-a tinut binisor 3 ani, dar peste 200mm nu scotea mai nimic. Mi-am luat 55-300 si sunt multumit de el. Fata de Sigma diferenta la calitate e notabila. Doar peste ~270mm este soft si VR-ul ajuta foarte mult. E drept ca face si mult hunting cand nu prinde el subiectul si mi s-a intamplat sa pierd un avion, o pasare pana cand a focusat. Majoritatea pozelor mele de pe forum si Photoavia din utimul an sunt facute cu dansul.

Pe de alta parte am incercat si 70-300-le si iar este diferenta mare la calitate, lumina. Iti recomand si eu sa-ti iei 70-300-le la second hand, daca gasesti vreunul in stare buna. Mai degraba dai mai multi bani acum decat sa iei un obiectiv de care sa nu fii multumit si sa il schimbi peste un an-doi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Recomandare tele Nikon buget   

Sus In jos

Recomandare tele Nikon buget
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Filme/Miniserii rusesti
» Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?
» recomandare ortoped

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: