AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: 9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede   Mier 09 Mai 2012, 17:48

9 Mai este, după cum știm, o sărbătoare națională, europeană și mondială marcată în mod diferit pentru toate semnificațiile sale. Muzeul Municipal de Istorie “Petre Voivozeanu” din Roșiorii de Vede, una dintre instituțiile de cultură prietenă, dintotdeauna, cu aviația română, a organizat azi un simpozion frumos, la care a participat și grupul istoricilor de aviație de la Liceul Economic.
De data asta, subiectul ales de noi a fost Eroul Căpitan aviator Alexandru Șerbănescu - nici nu putea fi altfel, peste cateva zile se implinesc 100 de ani de nasterea sa - iar referenta a fost Mădălina Cioran.

Sala de expoziții a Muzeului de Istorie a fost arhiplină. Am recunoscut mai multe profesoare de istorie pensionare, un grup de veterani de război, mai putini elevi ca de obicei, și un grup masiv de preșcolari de la Grădinița nr. 2. Erau în sală, ca de obicei, și principalii edili ai orașului, primarul Ion Nuțu și viceprimarul Iulian Voicu.
S-a început prin intonarea Imnului Național.

Manifestarea a început cu serbarea preșcolarilor.

Doamna directoare Angela Săndulescu face o expunere despre istoricul Uniunii Europene.

Am fost invitat să continuu. Nu am stat mult acolo, pentru că rolul meu nu a fost decât de a o prezenta din nou pe Mădălina și a face o foarte scurtă motivare a alegerii noastre.

Iar Mădălina noastră știa foarte bine ce și cum să povestească despre aviatorul Alexandru Șerbănescu.

Colegul meu mult mai tânăr Cristian Moraru a făcut un expozeu despre autorii si operele din literatura română în care se vorbește despre despre armată, militari, evenimente istorice.

Discuția a fost închisă de dl căpitan în rezervă, veteran de război, Dumitru Ștefănescu, omul care a trăit evenimentele pe care le-am povestit noi și nu le-a putut uita.

Cred că a fost o manifestare interesantă, bine primită de public.
Urmează o nouă activitate, pe 19 mai, la Noaptea Muzeelor. Atunci Ionela va fi personajul principal.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/

9 Mai 2012 la Rosiorii de Vede
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Horoscopul chinezesc pe 2012
» Ca la Paris! Toamna - Iarna 2012/2013
» ZODIA LEULUI
» ZODIA TAURULUI
» ZODIA CAPRICORNULUI