AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

YAK 17

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 134
Varsta : 52
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

MesajSubiect: YAK 17   Mar 01 Noi 2011, 10:48

Am fost ieri in Iasi si am trecut pe la Palatul Culturii sa-mi revad vechiul prieten : Yak-ul 17 aflat de atata timp in curtea interioara si....nu l-am mai gasit ! Am intrebat pe portar si a zis ca acu vreo trei saptamani a fost ridicat si dus la ... Bacau ! Stie cineva mai multe...?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Mar 01 Noi 2011, 13:27

La Bacau? Eu stiam acum cativa ani ca YAK-17 ar fi trebuit sa ajunga la Muzeul Aviatiei pentru restaurare. S-au schimbat vestile? Ronin, ce stii?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: YAK 17   Joi 03 Noi 2011, 21:02

Nu stiu nimic.
Daca va fi restaurat si bagat in interior, e bine. Avem un (alt) motiv pentru a merge la Iasi! Smile
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1156
Varsta : 65
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Yak-17   Vin 04 Noi 2011, 02:01

Sa speram ca nu va purta cocarde
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1398
Varsta : 33
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 04 Noi 2011, 06:42

ovidiu51 a scris:

...sau vopsit ca un Lancer...
Sus In jos
fularU
Fotograf

Numarul mesajelor : 1701
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 04 Noi 2011, 08:27

Griff a scris:
ovidiu51 a scris:

...sau vopsit ca un Lancer...

Da,da ...ca si ala din parcarea LRTM !!!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 04 Noi 2011, 15:45

Sa nu fim rai. Daca restauratorii, indiferent cine sunt ei, si beneficiarii inteleg fenomenul, avionul (sa speram restaurat) va fi vopsit cum a fost in tinerete. Exemplul cel mai apropiat e la Rosiori, unde poate fi vazut 217 imbracat ca in frageda-i pruncie (desi au mai existat idei ...)
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 04 Noi 2011, 18:27

...Dar, de ce sa nu-l faca functional?...asa cum au facut polonezii, ungurii...cu alte "bijuterii"! ...

Demult vroiam sa intreb, de ce nu putem sa "reinviem" cateva avioane unicate, ce le mai avem?...cum e acest Yak sau acel Lavokcin La 9...ce se afla la Muzeul Aviatie...sau poate ma insel eu si la anul viitor vom vedea pe cerul Romaniei si nu numai un La-9...ar fi unul din cei mai buni "ambasadori"

Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1398
Varsta : 33
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 04 Noi 2011, 20:13

claudiu_ne2000 a scris:
...Dar, de ce sa nu-l faca functional?...asa cum au facut polonezii, ungurii...cu alte "bijuterii"! ...

Demult vroiam sa intreb, de ce nu putem sa "reinviem" cateva avioane unicate, ce le mai avem?...cum e acest Yak sau acel Lavokcin La 9...ce se afla la Muzeul Aviatie...sau poate ma insel eu si la anul viitor vom vedea pe cerul Romaniei si nu numai un La-9...ar fi unul din cei mai buni "ambasadori"

Am citit azi pe photoavia un comentariu la o poza care ar putea fi un raspuns la intrebarea ta:

Vic a scris:
Unfortunately in Romania the "heritage" word isn't born yet
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: YAK 17   Sam 05 Noi 2011, 14:48

Sadly so, guys, sadly so...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
grek
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/08/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Mier 11 Ian 2012, 10:09

Din pacate La 9 nu mai poate fi restaurat 100%.......sunt cateva componente care au fost distruse si fara calapodul original ele nu pot fi refacute. Una din ele e cupola. Ea a fost sparta dupa aducerea avionului in Pipera.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1156
Varsta : 65
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Yak-17   Joi 09 Feb 2012, 00:00

mihaiatanasie a scris:
La Bacau? Eu stiam acum cativa ani ca YAK-17 ar fi trebuit sa ajunga la Muzeul Aviatiei pentru restaurare. S-au schimbat vestile? Ronin, ce stii?
De ce Bacau?, pentru ca la URA (Uzina de Reparat Avioane) Bacau s-au reparat Yak-urile reactive din toate timpurile. Societatea Aerostar are mai multe disponibilitati pentru restaurarea acestui avion. Aici s-au reparat primele avioane Yak-17 si Yak-23.

pt. mesterul manolelescu si fulcrum:
Anul viitor pe 17 Aprilie, actualul Aerostar (fosta URA, apoi IRAv Bacau) implineste 60 de ani de activitate, iar piesa de rezistenta a festivitatii va fi Yak-ul 17
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Joi 09 Feb 2012, 14:14

Daca cele scrise mai sus sunt adevarate ,initiativa este extraordinara! Felicitari Aerostar!

Oare cei din Bacau,nu cunosc pe nimeni de la respectiva societate, sa vedem cateva imagini din timpul restaurarii?
Ar fi EXTRAORDINAR!
Vali
Sus In jos
stefanu1
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 98
Varsta : 29
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: YAK 17   Joi 09 Feb 2012, 15:23

Eu cred ca orice avion ar putea fi restaurat la nivel de functionare, daca nu la nivel de zbor, macar la nivel de rulaj de mare viteza, cum fac britanicii cu cateva aparate legenda pe care le-au restaurat(Bae Lightning, Buccaneer) si pe care le alearga pe pista la viteze mari, ca si cum ar urma sa decoleze urmand apoi sa franeze brusc. Este un lucru bun atat pentru mentinerea avioanelor cat si pentru public, putandu-se savura tunetul motoarelor. Cred ca ar trebui sa facem si noi asa ceva in Romania.
Sus In jos
fify
Fotograf

Numarul mesajelor : 527
Varsta : 25
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/12/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Joi 09 Feb 2012, 16:42

Valy a scris:
Daca cele scrise mai sus sunt adevarate ,initiativa este extraordinara! Felicitari Aerostar!

Oare cei din Bacau,nu cunosc pe nimeni de la respectiva societate, sa vedem cateva imagini din timpul restaurarii?
Ar fi EXTRAORDINAR!
Vali
Nu cred ca cei de la aerostar vor fi foarte fericiti daca va aparea o poza din interiorul fabricii. O spun din proprie experienta!
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: YAK 17   Joi 09 Feb 2012, 17:23

stefanu1 a scris:
Cred ca ar trebui sa facem si noi asa ceva in Romania.

Hai sa facem! stai CINE sa facem? That is the question
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Joi 09 Feb 2012, 17:27

Aia am vrut sa spun si eu. Cine noi? Incepe tu si noi venim din urma si te ajutam Smile
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 10 Feb 2012, 08:42

Doamne ce politica dementa...(de altfel secretomanie tipic romaneasca).In loc sa-si faca reclama si sa se mandreasca cu realizarile lor...

Ok,macar sa-l faca bine!

In alta ordine de idei,unde-l vor posta? In curtea fabricii? Inapoi in Iasi? Il doneaza MAv? Il vand la americani?
Vali
Sus In jos
stefanu1
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 10 Feb 2012, 14:20

cine da mai mult...din pacate baietii de la Aerostar isi taie singuri craca de sub picioare. Am citit intr-o carte destul de rara ca au construit replici zburatoare la scara 1 la 1 pentru mai multe avioane din WW2, de ex Fw190, Bf-109 dar ei nu si-au facut publicitate niciodata pe tema asta. E pacat ca la noi lucrurile de calitate nu se fac publice, eu personal le doresc mult succes in ceea ce fac, ei insa nu-si doresc asta
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 138
Varsta : 28
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 10 Feb 2012, 16:38

stefanu1 a scris:
Eu cred ca orice avion ar putea fi restaurat la nivel de functionare, daca nu la nivel de zbor, macar la nivel de rulaj de mare viteza, cum fac britanicii cu cateva aparate legenda pe care le-au restaurat(Bae Lightning, Buccaneer) si pe care le alearga pe pista la viteze mari, ca si cum ar urma sa decoleze urmand apoi sa franeze brusc. Este un lucru bun atat pentru mentinerea avioanelor cat si pentru public, putandu-se savura tunetul motoarelor. Cred ca ar trebui sa facem si noi asa ceva in Romania.

pai noi nu avem bani pentru avioane care chiar ne trebuie pentru misiunile ce le avem de facut si voi vreti avioane care sa ruleze pentru deliciul publicului.... in ce lume traiti? polonia pana sa aibe dubla aia de mig-15 la nivel de zbor, are totusi o aviatie sanatoasa pentru marimea tarii... la fel si marea britanie....
Sus In jos
stefanu1
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 10 Feb 2012, 17:35

bani sunt dar nu in buzunarele care trebuie...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 10 Feb 2012, 22:35

jester a scris:
stefanu1 a scris:

pai noi nu avem bani pentru avioane care chiar ne trebuie pentru misiunile ce le avem de facut si voi vreti avioane care sa ruleze pentru deliciul publicului.... in ce lume traiti? polonia pana sa aibe dubla aia de mig-15 la nivel de zbor, are totusi o aviatie sanatoasa pentru marimea tarii... la fel si marea britanie....

Deliciul asta se mai si plateste, ceea ce ar putea insemna amortizarea cheltuielilor. Eu stiu (bine) ca si Craiova restaureaza avioane, inclusiv din ww2, fara secrete, din contra. Pacat ca nu pentru deliciul nostru, in RO, ci pentru straineji ...
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 138
Varsta : 28
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: YAK 17   Vin 10 Feb 2012, 22:45

pai cine plateste pentru restaurare? strangem noi un fond? cine sa le mai restaureze la nivel de zbor? adica... mi se pare ca trebuie sa o luam aporape de la zero. si in plus, cine face primul pas? sa nu intelegeti gresit, sunt pentru asa ceva.... dar la noi sa faci asa ceva este exact ca si cand ai merge printr-o junga plina de mangrove... nu e mentalitatea colectiva ca si in alte tari.... nu vedeti, noi ne batem pentru o punga de faina care e cu 10 bani mai ieftina si vrem sa vedem avioane vechi ruland..... sau zburand... cand cei din caransebes nu mai stiu ce sa mai fure de pe migul ala 15, ca au luat pana si capota din fata cupolei... sa o vanda cu 2 lei 50 la fier vechi...
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: YAK 17   Sam 11 Feb 2012, 06:42

...speranta moare ultima...intotdeauna.

De reconditionat avioane militare vechi, mai greu in Ro., dar de reconstruit eu cred ca sunt sanse...o initiativa a fost prezentata chiar aici pe forum IAR 80

Si mai era si replica avionului Vlaicu 2...
Sus In jos
stefanu1
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: YAK 17   Sam 11 Feb 2012, 12:04

nu ca as vrea sa li se dea de lucru si neplatit pe deasupra, dar probabil ar putea fi implicati cei de la Facultatea de Aeronave, din Poli. Sunt sigur ca s-ar gasi binevoitori in restaurarea unor motoare de legenda, pe care le-ar si putea studia pe viu. Eu m-as oferi voluntar sa ajut la partea de curatare si chiar la mai mult, daca bineinteles ar fi si cineva langa mine sa-mi explice ce am de facut
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: YAK 17   Astazi la 12:28

Sus In jos

YAK 17
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: