AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Lisboa - August 2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Lisboa - August 2011   Dum 09 Oct 2011, 18:39

4 zile superbe in Lisabona.

Zbor cu Blue Air, direct, dus intors.

Pentru a ateriza, avioanele treceau pe deasupra hotelului unde am stat 1 noapte :

Hotelul despre care e vorba :

Rua Augusta

Praça do Comércio

Se

Mijloace de transport :

Castelo de São Jorge

Spotting de ruta

Si alte zburatoare

Sau pasari terestre

Elevador da Bica

Iar apoi am schimbat hotelul, pentru urmatoarele 3 nopti (cu upgrade gratuit multumita voyageprive.com)

Vedere de la fereastra (et 20)

Si pe aici treceau avioane

Hotelul era situat langa gradina zoologica (revenim mai tarziu). Gard in gard cu Zoo (bazin crocodil) era un Mac :

Mosterio dos Jeronimos

Aici l-am gasit si pe Vasco da Gama

Cristo Rei

Padrão dos Descobrimentos

Torre de Belém

Vestitele Pasteis de Belém

Si am ajuns si la Zoo

Somnic pufos

Sata

Si nelipsitul TAP

Un teleferic te plimba de jur-imprejurul gradinii zoologice, deasupra custilor animalelor (inclus in pretul biletului)

Rossio

Gloria

Vin canadienii

si nu numai

Sintra

Quinta da Regaleira

Poço Iniciático da Quinta da Regaleira :

Palácio da Pena

White

Oceanário de Lisboa

Elevador de Santa Justa

Carmo - una dintre dovezile vii ale daunelor provocate e cutremurul din 1755 din Lisabona, având în vedere că edificiul nu a fost niciodată complet renovat.

Deasupra Cascais-ului

Aeroportul, la plecare

Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4765
Varsta : 46
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Dum 09 Oct 2011, 18:58

Frumos! Dom'le, spotterul e spotter! La doua-trei poze din oras... pac si un avion, doua... Very Happy
La Jardim zoologico de Lisboa, au avut ceva sinucigasi? N-ati auzit?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Dum 09 Oct 2011, 19:23

Multumesc de aprecieri. Nu am auzit de sinucideri Very Happy , dar e o gradina zoologica unde animalele sunt foarte aproape, cei de aici au facut tot ce puteau ca sa poti sa le vezi de aproape, chiar fara gard sau distante mari intre tzarc si alei. Au telefericul deasupra custilor (care e genial - te rogi un pic sa tina cablul cand treci deasupra custii leilor...), crocodilul este despartit de doar un geam de Mac Donalds (locul preferat al copiilor pentru pauza de masa), poti hrani girafele (se aplecau cu gatul lor lung deasupra aleilor si luau de la vizitatori frunze si alte ierburi...)
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 35
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Dum 09 Oct 2011, 20:06

foarte faine pozele. din ce vad eu aici orasul asta chiar merita vizitat (adica obligatoriu).
cam putintel totusi ai stat pentru o distanta destul de mare si pt un oras atat de frumos. preturile cum sunt pe la ei? iti permiti o saptamana fara sa stai in faliment o luna sau sunt up? adica comparativ cu vecina spania.
cum a fost zborul cu blue? presupun ca au LF bun de vreme ce sunt exclusivisti pe ruta in cauza!
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 00:02

Orasul merita, de fapt da, e un must (cel putin asa il vad eu)

O saptamana intreaga ar fi fost mai adaptata nevoilor, si asta doar pentru Lisabona si imprejurimi (Sintra, Cascais, Estoril...) Daca mai mergi si in N Portugaliei, Porto...deja e nevoie de inca un concediu. Eu am stat doar 4 zile pentru ca grosul concediului l-am luat in febr + sept, deci nu ramaneau foarte multe zile. Am profitat de ziua libera de pe 15 aug + ca am mai fost si anul trecut 3 zile (deci ma orientam mai bine).

Preturi decente, cam la nivelul Spaniei insa mult mai ieftin ca in Franta, pentru a da un exemplu.

Zborul cu Blue Air a fost ok, durata 4h, mare parte noaptea (plecat aprox h11 de aici si ajuns h2 noaptea la Lisabona si plecat la 3 noaptea din LIS si ajuns la BBU la aprox 9 dimineata). Din cauza orarului a fost cam obositor, dar macar a fost zbor direct. LF de 100% (nu exagerez) pe ruta asta, pe care o fac doar vara ; LF ce poate cauza anumite probleme cu atribuirea scaunelor (ex : 2 persoane carora sistemul ne-a dat locuri in parti diferite ale avionului). Tinand cont ca a fost o escapada planuita de mult timp, am gasit bilete la 60 Eur dus/intors, deci...
Sus In jos
lrbc
Fotograf

Numarul mesajelor : 1817
Varsta : 103
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 10:46

@ kampfmaschine
Foarte faină excursia, mi-a făcut plăcere să revăd locurile pe unde am umblat cu câțiva ani în urmă.

@ fly_emirates
Portugalia mi s-a părut cea mai ieftină țară în care am fost. Eu am avut ceva mai mult timp la dispoziție, 9 zile, și am stat în Lisabona, Evora, Porto și Quarteiras (o stațiune la ocean, aproape de Faro). Acolo am avut un șoc atunci când am achitat nota de plată pentru masa de prânz la restaurant: cyclops 30 de euro pentru 3 feluri de măncare și băuturi pentru 4 persoane. Rețeaua de transport e bine pusă la punct. La Porto si Sintra am fost cu trenul, la Evora cu autocarul, în rest cu mașina. 9 zile tot nu mi-au fost de ajuns, nu am ajuns la Cascais sau Estoril, dar nu a intrat timpul în sac. Atât timp cât există un zbor direct, e păcat să nu profiți de el. Păcat doar ca cei de la Blue Air nu au concurență pe ruta asta ca să fie și mai mici prețurile. Dar și așa, luate din timp, e rezonabil.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 11:16

Superbe poze! Pacat ca zborurile unt de noapte.
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 13:33

Foarte frumos TR! Vroiam sa te intreb cum e cu voyageprive. Adica, cumperi un pachet de pe site, sa zicem ca 3 nopti intr-o dubla (3 nights in a Double Standard Room), iar daca cand ajungi la hotel, exista camere superioare libere (Upgrade to Superior King or Twin Room), iti da upgrade gratuit?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 16:46

Legat de voyageprive.com - ei sunt o agentie de turism online (francezi, pentru cine vrea poate sa imi dea adresa de mail in PM si le trimit invitatie).

Faza interesanta la ei este ca poti gasi pachete la un pret interesant pe care ei il negociaza cu tur operatorii sau direct cu hotelurile sau diverse companii, inclusiv aviatice (mai ales in oferte flash - disponibile pe site doar cateva zile).

Ceea ce a fost norocos este ca eu cunosteam pe cineva care lucreaza la ei si care mi-a facut o reducere de 5% la pretul pachetului, marcand pe voucher : Reducere prieten angajat Voyage Privé. Deci, la hotel am primit upgrade Smile
Sus In jos
alex_xy
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 29
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 04/12/2010

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 19:26

Si cat te-a ajuns cazarea? Nu sunt un fel de clona de groupon dar doar cu oferte turistice?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Lun 10 Oct 2011, 19:52

Nu e neaparat aceeasi chestie. Groupon este un site de cumparaturi grupate (gen kuponiada, zumzi si alte chestii de la noi) pe cand Voyage Prive e o agentie turistica (cu tot ce implica : crearea ofertei, deci a produsului final etc.). Singura diferenta fata de o agentie clasica este ca nu au birou fizic deschis cu publicul si poti face comanda doar pe internet sau la telefon.

Similaritatea este mai degraba cu siteurile gen venteprivee.com (site care ofera un numar mic de produse reduse pe o perioada scurta de timp unor cumparatori care sunt membri).

Pretul platit : aprox 80€/noapte/Suita Club (upgradat la Suita Club Executive) => a meritat pe deplin Smile
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Mar 11 Oct 2011, 11:49

Dude, foarte frumos TR, scurt si la obiect.

Mi-a facut placere sa revad Lisabona, Sintra prin pozele tale.
Pentru pasionatii de spotting, Lisabona este forte ok, mereu sunt avioane deasupra si la distanta rezonabila pentru capturi bunicele.

Eu am fost in vara si am stat 15 nopti in Portugalia continentala + Madeira. Nu stiu daca voi posta un TR, ar fi fost interesant - eu am ajuns la LIS via MAD, am cumparat biletele de avion cand BA nu scosese la vanzare biletele pentru vara 2011, nici nu stiam daca vor mai zbura spre LIS. Am avut parte si de primele mele 4 zboruri cu EasyJet, o companie care mi-a placut tare mult si regret ca nu mai sta pe piata noastra.

Thx @kampfmaschine !
Sus In jos
v-twin
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 29
Localizare : YYZ to OTP
Data de inscriere : 15/04/2011

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Mar 11 Oct 2011, 17:58

Absolut fabulos (in special tramvaiele); Portugalia e o tara unde visez de prea multa vreme sa ajung. Multam de cadre Smile
Sus In jos
flight
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 313
Varsta : 36
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 04/02/2010

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   Mar 11 Oct 2011, 23:30

Mersi colegu! Super excursie ai avut, super poze ne-ai aratat, pe mine m-au incantat.Multa stima!
Sus In jos
http://www.lukair.webs.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lisboa - August 2011   

Sus In jos

Lisboa - August 2011
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Targ Handmade - 14-16 august 2015- Iulius Mall Cluj
» William Levy
» ZODIA TAURULUI
» Anneler ile K?zlar? / Mame si fiice 2011
» The Duo/ Legendele palatului: Doi barbati pentru o soarta (2011)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: