AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
fularU
Fotograf

Numarul mesajelor : 1726
Varsta : 50
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

MesajSubiect: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Vin 30 Sept 2011, 18:35

Salutare tuturor !
Chiar daca au trecut ceva zile de cand am fost in mini-vacanta de 7 zile.....mai bine mai tarziu decat .......
Asadar anul acesta am lasat putin Turcia deoparte ( eu personal as mai fi incercat o data ) si am ales o destinatie in directie opusa. Sicilia. Acum nu pot zice...gata am fost in Sicilia , am vazut Sicilia...nu, am fost doar in zona renumitei statiuni Taormina si am locuit undeva pe versanut sud-vestic al Etnei . Da , a fost o incercare......nici nu am cuvinte sa va povestesc cand am vazut Etna ca erupe , arunca lava......si aia nici ca le pasa! Despre Taormina ,ce sa va mai spun ,n-am stiut NIMIC, dar am ramas foarte ,foarte frumos surprins sa vad o ,,statiune'' cocotata pe un versant de munte.....
Cred ca voi imparti acest TR in doua parti pentru ca sunt muuuuulllttteee poze.
DECI SA LAS IMAGINILE SA VORBEASCA!
Toate pozele sunt facute cu un aparat LUMIX TZ9.
Imbarcarea in data de 04 august dimineatza.......Blue Air - nici nu mi-a trecut prin cap ca voi zbura cu MINT Airways B757-200 , echipaj complet spaniol .....
Deci .......

...ce sa mai zic 39 de randuri...

..gata pentru decolare..

.....decolaaammmmm

...eu zic Dunarea....

...

...undeva in Bulgaristan..

....in cabina incepe servirea......pe bani...

...survolam Bulgaria...

.....va spuneam despre...39 de randuri,cam asa se statea..

...undeva deasupra Greciei,in apropierea Salonicului am virat dreapta spre Korfu si apoi direct Catania...

...ceva plutea pe apa.....nu stiu ce sa zic, mai bine ma abtin...

...in sfarsiiiitt pamant! Sicilia !

...procedura foarte ciudata.....traversezi toata Sicilia ,apoi intoarcere 180grade si vii la aterizare.....

...o baza militara.....cred ca aveau treaba cu Libia....

..dupa cum cred ca v-ati dat seama , aveam un hublou ffffzgariat si murdarrr...

...am ajuns la capatul insulei ,virajul pentru aterizare..

...asteptam cu nerabdare....vulcanul...

...Etna

...ogoarele patriei...

....se zareste Catania

...in sfarsit dupa o ora si 45min...

...Aeroporto FONTANAROSSA Catania....

....nu sunt dereglate culorile,asa era......uscaciune ...

....coboram....si direct spre bus...

....binenteles o dedicatie....

....am asteptat bagajele-1- fix o ora !

....binenteles ca am urcat pe unde nu trebuia....la demisol sunt sosirile iar la etaj plecarile...

...trebuioa sa urc prin capatul opus..

...da vorba noastra....bine-i si asa!

Am fost asteptati,he,he...nu v-am spus ca avem neamuri....in zona
Le multumesc mult de tot pentru primire si mai ales ca in aceasta saptamana ne-au carutat cu masina lor......o saptamana intreaga....si-au luat concediu....

...un drum de vreo 30-40km pe autostrada...parca eram in Turcia ,asa vegetatie...

...da,noi trebuia sa mergem la....Linguaglossa! aha, exact aia inseamna !

...un orasel/satuc de munte,pe versantul vulcanului....

...da ,da acolo in zare pe stancile alea se vede Taormina iar ca prin ceatza se zareste...Italia , varful cizmei !

....totul foarte ingust si aproape de sosea...

...parca ne-am intors in filmele anilor 60, italiene, desigur...

....totul este pavat cu o piatra vulcanica,asa mi s-a spus....sa vedeti cand ploua ce distractie....nici nu mai vorbim cand ingheata(ffff rar)

....este si asfalt...

...trebuie sa apara si un magarus cu caruta aia a lor siciliana.....pai la asa stradute..

.se circula ....si inca in ambele sensuri!

....au si parc......si inca doua !

...la o altitudine de aprox 800m.

....de-acolo ......chiar ca-n anii 60

....asta mi-a placut....ia incercati si voi cu accent italian sa cititi primul indicator...

...este si monument....cel din dreapta.

....binenteles ca este din piatra vulcanica.

Am ajuns cu bine ne-am plimbat iar de maine urmeaza continuarea. Sper ca nu v-am plictisit. Daca ...da .....scuze. Voi pune mai multe poze si mai putine comentarii! Promit ! Vorba lui....Cuza ! Jur pe rosu !!!!! rendeer
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Vin 30 Sept 2011, 19:04

@fularU - multumesc pentru TR !
L-am citit cu interes, astept si continuarea. Personal vreau cat poti tu sa spui de mult, poze, impresii.
La anul ajung si eu acolo, daca o mai zbura BA. Frumos ca ai mers cu MINT, nu am auzit niciodata de ei - exotic cumva.
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4768
Varsta : 46
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Vin 30 Sept 2011, 19:09

Frumooooooos Fularu-leeeeeeeeeeeee! Multumim si ... multumesc! Bafta mare ai avut ca ai zburat cu 757-le de la JOR!
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2435
Varsta : 55
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Sam 01 Oct 2011, 00:34

fularU-le........exceptional tripul pina acum....asteptam si continuarea.... jocolor
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Sam 01 Oct 2011, 01:12

Bun TR! Poze multe si frumoase. Imi place atmosfera de "oras mic" . Interesant ca ai zburat cu Mint Airways. Nici nu am auzit de ei pana acum. Mi se pare extrem de ingesuit locul / scaunele. Cat a durat zborul in final?
Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 26
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Sam 01 Oct 2011, 10:28

Foarte frumos trip Smile
Asteptam cu nerabdare episoadele urmatoare.
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 848
Varsta : 37
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Sam 01 Oct 2011, 11:30

Excelent, Fularule! Foarte spectaculoase pozele cu eruptia, iar de limuzina...ce sa mai zic...mi-a placut tare de tot Wink . Ready for the next episode!
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2870
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Sam 01 Oct 2011, 14:58

Fularule, geniala vacanta. Ai avut noroc si de un spectacol gratis din partea Etnei, de un zbor cu 757...dar sper ca nu ai uitat de poza ta speciala din tripurile trecute Razz!!!! Asteptam continuarea Very Happy
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Sam 01 Oct 2011, 17:43

Foarte misto! Yachtul este numit Octopus si este a miliardarului (Microsoft) Paul Allen. Unii au bani de nu stiu ce sa faca cu ei. Ce sa zic... c'est la vie...

In rest, pozele sunt super, inclusiv cele cu vulcanul.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 38
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Dum 02 Oct 2011, 16:11

Vad ca ai prins Europe Airpost si la sosire si la plecare. Frumos, de altfel ca si TR-ul.
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 34
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Dum 02 Oct 2011, 16:34

Si eu tot pe 13 sint nascut. Felicitari, Fularule, foarte frumos.
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 45
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Dum 02 Oct 2011, 20:56

Si mie mi-au placut foarte mult atat fotografiile cat si felul in care ai povestit. Multumesc Smile .
Sus In jos
gaudi
Membru activ

Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 39
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Dum 02 Oct 2011, 21:15

Savuros TR! Felicitari!
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Lun 03 Oct 2011, 01:07

imi place f mult TR pentru ca are poze tata, nu gluma... a stat o juma' de minut sa se incarce pagina. frumos concediu ai avut, iar faptul ca s-a trezit si etna chiar atunci sa "gangureasca" trebuie sa o iei drept bonus.
nu inteleg de ce tot te "invidiaza" lumea ca ai zburat cu Mentosana 757... cred ca e cel mai inghesuit avion pe care l-am vazut (din pozele tale). acum daca cate unul tine sa zboare cu cat mai multe modele, inregistrari, etc...e de inteles, altfel nu prea.
cat despre partea cu 13... no comment; iti este predestinat numarul...
felicitari si mai asteptam si alte "escapade"...
Sus In jos
lrbc
Fotograf

Numarul mesajelor : 1822
Varsta : 103
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Joi 06 Oct 2011, 10:15

Bravo domnu` fularU. Foarte frumos. Am asteptat ceva timp dupa TR-ul asta dar s-a meritat. Deja ma gandesc la niste bilete...
Sus In jos
yelp
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 32
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 12/01/2010

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Dum 06 Noi 2011, 20:35

Frumos trip report, abia acum l-am descoperit.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4385
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Dum 06 Noi 2011, 22:50

Parca am revazut filmele vechi cu mafioti ... rar ai ocazia in viata sa pozezi o eruptie vulcanica. Inghesuit cum e, dar totusi, din tot aeroportul ala avionul vostru era cel mai mare Very Happy . Felicitari ...
Sus In jos
bonsai
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 58
Data de inscriere : 19/06/2008

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   Lun 07 Noi 2011, 16:17

Bravo tie, sa fi sanatos, sa mai mergi prin locuri din astea si sa ne arati si noua.
Peisaje, fotografii, comentarii totul la superlativ.
Stiu mafiotii aia unde si cum sa traiasca.
Multam frumos.

Aurel
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011   

Sus In jos

Concediu SICILIA - Etna - Taormina -aug.2011
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» William Levy
» Anneler ile K?zlar? / Mame si fiice 2011
» The Duo/ Legendele palatului: Doi barbati pentru o soarta (2011)
» King Gwanggaeto the Great . Cuceritorul (2011)
» Gyebaek / ?? (2011)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: