AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Iliusin IL-12 in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mack
Fotograf

Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Iliusin IL-12 in Romania   Dum 27 Mar 2011, 19:43

Salut,

Urmarind aseara (26.03 ac) emisiunea "Bucuresti, Strict Secret" - Realitatea TV - emisiune avand ca subiect moartea lui I.V Stalin, ce nu presupunea nicio legatura cu aviatia, am observat un lucru interesant.

In cadrul emisiunii au fost prezentate cateva imagini dintr-un reportaj din epoca, ce prezentau plecarea delegatiei guvernamentale romanesti catre Moscova, de pe Aeroportul Baneasa. Am fost surprins sa identific aeronava ca fiind un IL-12 cu inmatricularea YR-PCC. Identificarea este dincolo de indoiala, ampenajul vertical caracteristic acestui tip - de forma triungiulara si avand o racordare generoasa la varf - fiind vizibil in mai multe secvente; la fel si inmatricularea.

Stie cineva cate aeronave de tipul Il-12 au fost inmatriculate in romania (civile sau militare) si cam care a fost soarta lor? A ajuns acest tip de avion in dotarea TARS / Tarom, alaturi de Li-2 si IL-14? Exista informatii potrivit carora avioanele IL-14 de la noi sa provina din modernizarea/ conversia Il-urilor 12, practica raspandita in spatiul URSS la acea epoca?

Am gasit pe net informatii conform carora 2 aeronave IL-12 ar fi purtat inmatriculari romanesti - cn 93013503 YR-PCC (guvernamental) si YR-ILX (Tarom). Sunt aceste informatii corecte?

Interesant este ca la doar cativa ani de la acest eveniment (moartea dictatorului a survenit la 5 martie 1953, zborul sus-mentionat a urmat la 1-2 zile), un alt aparat cu aceasta inmatriculare, YR-PCC, dar de tipul IL-14, era implicat intr-un accident bine-cunoscut, la aterizarea pe un aeroport moscovit. Asta inseamna ca aparatul anterior avea deja alta soarta (poate devenise deja YR-ILX).

Ganduri bune,
mack
Sus In jos
Steve Darke
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 310
Varsta : 63
Localizare : Arad
Data de inscriere : 11/08/2010

MesajSubiect: Re: Iliusin IL-12 in Romania   Dum 27 Mar 2011, 20:04

Il-12 c/n was YR-PCC registered 29-Sep-49. Re-registered YR-ILX to TAROM 28-Feb-57. Cancelled 15-Oct-64. Fate unknown.

Steve
Sus In jos
http://www.thai-aviation.net
mack
Fotograf

Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: Iliusin IL-12 in Romania   Dum 27 Mar 2011, 21:22

Steve Darke a scris:
Il-12 c/n was YR-PCC registered 29-Sep-49. Re-registered YR-ILX to TAROM 28-Feb-57. Cancelled 15-Oct-64. Fate unknown.

Steve

thanks,
mack
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iliusin IL-12 in Romania   Astazi la 16:41

Sus In jos

Iliusin IL-12 in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» In Romania sau in strainatate?
» Shopping Center Network(R) (SCNet Romania)
» Ce ne dorim de Craciun?
» Ce mi-am cumparat azi! Va arat si voua!-5
» Scheme goblen - folclor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: