AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Tarom (RO / ROT)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 22 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 127
Varsta : 36
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 23:41

Am o intrebare la cei acreditati sa imi spuna daca urmatoarea informatie este reala:Este adevarat ca anul acesta Tarom renunta la B738 si achizitioneaza A320/321????
Multumesc
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 23:43

nicu1980 a scris:
Am o intrebare la cei acreditati sa imi spuna daca urmatoarea informatie este reala:Este adevarat ca anul acesta Tarom renunta la B738 si achizitioneaza A320/321????
Multumesc

Incepand cu noiembrie (la inceperea programului de iarna) , Tarom returneaza la lessor 2 din cele 3 B737-800 . Cu ce le inlocuieste inca se speculeaza.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 28 Mar 2011, 05:26

Aproape sigur vor fi A320, dar nimeni nu stie/spune mai multe. In plus, barfa spune ca va fi si un A330, pentru ce...nu stiu.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 28 Mar 2011, 13:59

Mengelaus a scris:
Aproape sigur vor fi A320, dar nimeni nu stie/spune mai multe. In plus, barfa spune ca va fi si un A330, pentru ce...nu stiu.

Io prefer Airbus ca avion ca pasager. Si pentru piloti are un cockpit mai confortabil. Dar totusi parca ar fi mai firesc ca ROT sa ramana pe Boeing. Are deja destule in flota si are "scoala" de Boeing.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Dreamliner   Joi 31 Mar 2011, 10:08

Facusem un edit. Il voi pune din nou dupa ce primesc permisiunea autorului.

Ultima editare efectuata de catre atr_42_500 in Joi 31 Mar 2011, 11:14, editata de 4 ori (Motiv : resize foto 800px latime cfm reg dimensiune neaccepata de regulament !)
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 10:14

Foarte tare Very Happy cheers
Daca scriai "TAROM" peste hublouri era la fix Very Happy
Era sa imi iau tzapa Smile)
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 10:35

Aici era un alt edit

Ultima editare efectuata de catre atr_42_500 in Joi 31 Mar 2011, 11:14, editata de 2 ori
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 10:38

Perfect Very Happy
Acuma trimiteti la Adevarul si spuneti ca asta e noul avion din flota Tarom Very Happy si ca vine in cateva saptamani Very Happy.
Sa vedem daca mai pun poze furate Very Happy.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 10:39

Ar fi genial!!! LOL
Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1761
Varsta : 25
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 10:49

atr_42_500 a scris:
Fresh out of paint in Seattle - Boeing Field / King County

PS: E un edit, evident Smile. Poza originala ii partine lui Rick Schlamp. Ma intrebam cum ar arata Smile

O singura nedumerire am. Ai primit acceptul fotografului pentru a modifica respectiv posta imaginea aici?
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 11:04

Atata timp cat am lasat banda de jos cu numele fotografului si sursa si am scris cui ii apartine poza m-am gandit ca e ok. Daca credeti ca nu este, le sterg si ii voi trimite autorului um mesaj de scuze.

Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1761
Varsta : 25
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 11:11

Vezi link: http://www.airliners.net/usephotos/
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 11:16

Raduq a scris:
Vezi link: http://www.airliners.net/usephotos/

Mersi, trebuia sa ma fi gandit. My bad. BTW pentru poza din avatar am cerut dreptul de folosire. Scuze pentru incurcatura. Am trimis un e-mail de scuze autorului.
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 33
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 13:09

Nu stiu daca e cel mai bun loc aici, daca nu e rog pe cineva sa stearga mesajul.
Vreau doar sa va spun o experienta cu serviciul clienti al Tarom, care mi s-a parut total neprofesionist.
Am facut luni o rezervare pe site-ul tarom pentru un zbor ce ar urma sa plece azi. Cand primesc confirmarea pe mail, vad ca la un pasager am gresit o litera din prenume. In loc de, sa zicem, Popescu/Ana Corina am scris Popescu/Anca Corina. Tampenia mea. Sun imediat la callcenter, unde mi se spune sa scriu despre problema la contact@tarom.ro, si se rezolva.

Asadar, scriu si explic problema, imi cer scuze, cer ajutor pentru mica modificare. Mi se zice ca trebuie aprobare speciala, si-mi cer scanat certificatul de nastere (minor). Il trimit, si astept. Ii intreb de sanatate marti, nu primesc decat un mesaj automat de confirmare a primirii mailului. Sunt rabdator. Ii mai intreb ieri ce se intampla, imi raspunde o domnita ca s-a trimis cererea de aprobare, sa stau linistit ca ma anunta ei. Azi dimineata le mai dau un mail, avand in vedere ca zborul pleaca pe la 17, intrebandu-i ce au de gand. Nici un raspuns pana acum. Sun la callcenter, unde un domn amabil imi explica politica lor referitoare la schimbarea numelui pasagerului, cum ca nu e permisa. Ii reexplic situatia, cum ca e doar o nenorocita de litera de sters, cnp-ul furnizat la rezervare e identic, am trimis certificatul scanat, e aceiasi persoana, refuz sa cred ca sunt singurul inteligent care greseste o litera in nume. Imi raspunde ca a verificat si cererea nu s-a aprobat inca, dar "ma contacteaza ei". Intr-o ora trebuie sa plec spre aeroport si oamenii astia n-au fost in stare, in 4 zile, sa ma ajute sa corectez o nenorocita de litera. Oi vedea la aeroport. Foarte trist pentru tarom, am avut multe zboruri cu ei, insa asta e primul contact cu relatii cu clientii si mi se pare foarte trista situatia.

A mai avut cineva contact cu serviciul lor de relatii cu clientii? Tot in halul asta de "profesionisti" au fost?
Ca o mica comparatie, am avut acum vreo 2 ani o situatie similara la wizz, tot o litera gresita in nume. S-a rezolvat instant la telefon la callcenter, mi-au trimis in 2 minute pe mail biletul modificat. Evident, fara nici un cost.
Sus In jos
loplo
Fotograf

Numarul mesajelor : 911
Varsta : 37
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 13:47

Mda, trist ce se intampla. Din pacate in Romania, mai ales la companiile de stat "customer satisfaction" este pe ultimul loc. Sunt foarte curios cum au trecut prin auditurile de acreditare al ceritifactelor ISO si alte diplome cu care se dau mari.
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 13:47

Nu te stressa, pe langa confirmarea cu rezervarea facuta, ia cu tine corespondenta purtata cu ei (sa includa head-urile cu datele la care s-au trimis mail-urile) si va fi ok. In privinta convorbirilor la telefon, era bine daca cereai un numar de referinta, dar nu stiu daca, deocamdata, se practica asa ceva aici.

PS: Aici nu e vorba de schimbare de nume, ci de o eroare (de, hai sa-i spunem "spelling")

Ultima editare efectuata de catre raduvisitor in Joi 31 Mar 2011, 13:51, editata de 1 ori (Motiv : adaugare)
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 14:11

Cam in juma' de ora plec spre aeroport, evident ca inca n-am primit nici un raspuns. Imi iau ceva timp in plus ca sa pot sa rezolv situatia la fata locului. O sa printez mailurile cu ei, sper sa ajute.

La callcenter nu este implementat un sistem minimal de gestionare a problemelor, pe baza de "tichete". Iar la telefonul de la callcenterul lor (021/9361) se raspunde cu "Da, buna ziua", fara o prezentare de genul "Buna ziua, ati sunat la Tarom, sunt Cornel". Asa ca habar n-am cu cine am vorbit si n-am nici un nr de referinta. Pana si la Blue Air la fiecare convorbire telefonica se prezentau si te rugau sa notezi numarul ticketului, ca sa nu stai sa spui povestea porcului cap-coada fiecarui operator. Evident ca nu ma deranja acest lucru daca se rezolva operativ problema, nu ma impiedic in detalii. De mentionat ca au fost foarte politicosi, totusi.
Mai multa birocratie ca in aparatul de stat romanesc n-am vazut. Cereri, hartii, aprobari. De fapt, daca n-ar fi hartii, toate "domnitele" care n-au alt rol decat sa plimbe hartiile ce s-ar face?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 16:57

Trist cu atat mai mult cu cat la Tarom se accepta o greseala de doua litere asta daca nu se schimba total numele. Veci nu am lasat pe cine pe jos din cauza ca era gresita o litera in nume. In locul tau i-as suna iarasi sa le multumesc pentru "promptitudine si profesionalism".
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 20:17

Din cate stiu (Mengelaus poate confirma sau nu) , exista la Tarom regula cu doua litere gresite care nu schimba numele , DACA ID-ul documentului de identitate e identic.
Sunt convins ca fetele/baietii de la checkin desk au rezolvat deja problema asa cum e normal sa o faca : admitand imbarcarea .

Confirm : callcenter-ul Wizz rezolva problema prenumelui (daca SURNAME si ID raman identice) pe loc , si primesti emailul corectat in timp de minute de la convorbire . Sigur , call-center-ul costa , dar e civilizat si de bun simt !
Sus In jos
loplo
Fotograf

Numarul mesajelor : 911
Varsta : 37
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 20:32

Daca e adevarat, inseamna ca cei de la call center sunt pe langa, bat campii.
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 21:30

Pana la urma n-au fost probleme, n-au zis nimic la check in. Cel mai probabil trebuia s-o las asa de la inceput, m-am complicat aiurea, dar m-am gandit ca fiind vorba de un minor sa nu maraie ceva.

Referitor la callcenterul tarom, prima experienta mi-a lasat impresia ca sunt absolut praf. Bine, dand search cu numele celei care-mi raspundea la mailuri si vazand profilul de facebook mi-am cam facut o idee despre criteriile de angajare la capitolul "pitzi" ale tarom, desi nu obisnuiesc sa judec dupa aparente.

In concluzie, nici acum, dupa zbor, n-am primit vreun mail de raspuns de la tarom, desi le-am scris dimineata rugandu-i sa imi zica daca e ok sau nu, daca imi emit alt bilet, daca vor bani, etc. Sa nu fii in stare sa rezolvi in 4 zile o problema de 2 bani sau sa dai un raspuns lucid de genul "mergeti la aeroport ca nu-i problema" si sa ma abureasca cu cereri de schimbare de nume, aprobari speciale si alte mizerii mi se pare crunt.

Daca nu ma aburea ca trebuie aprobarea speciala care nu mai vine nu ma impacientam, insa cand ti se comunica in scris ca

Citat :
Va confirmam primirea mesajului dvs. referitor la schimbarea numelui
pasagerului din POPESCU/ANCA CORINA in POPESCU/ANA CORINA.
Va rugam sa ne trimiteti o copie a certificatului de nastere a copilului
care sa sustina cele enuntate in e-mailul anterior in vederea obtinerii
unei aprobari pentru schimbarea numelui, valoarea acesteia urmand a fi
comunicata de indata ce vom avea acordul de a modifica biletul.

apoi, dupa 2 zile de asteptare, la mailul meu in care intreb ce se intampla mi se raspunde ca

Citat :
Va informam ca a fost ceruta aprobare de schimare de nume. Indata ce vom avea un raspunsa va vom trimite un email.
Va multumim,
Nignea Irina
Agent Ticketing
Biroul Ticketing Otopeni

te impacientezi, mai ales cand astepti 4 zile dupa aprobarea lu'peste prajit care nu vine nici pana pleaca avionul.

Prefer oricand un callcenter cu plata unde ti rezolva problema. La wizzair m-a costat vreo 2-3 euro toata treaba.

Raman in continuare fan tarom, sunt convins ca pe langa tona de pitzi macar in posturile cheie sunt oameni care stiu despre ce-i vorba si-si fac treaba.

Daca ajuta pe cineva, in caz ca aveti o problema similara mergeti direct la aeroport si nu va mai bateti capul. Daca aveti o problema mai serioasa, Dumnezeu cu mila.

nota: numele e fictiv, problema era intre "spelling-urile" Anca/Ana.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 22:00

Eu zic ca problema a fost pusa gresit de la inceput. Si de catre tine si de cei de la call center( pacat ca nu i-a dus capul mai mult). Nu trebuia schimbat numele de pe bilet ci acceptata o greseala de tipar sau de scris, cum vrei sa-i spui. Asa cum am spus si pe pagina cealalta Tarom accepta o greseala de doua litere, atat timp cat nu se schimba sensul sau intelesul numelui. Pacat ca domnisoara de la call center nu a stiut lucrul asta si te-a purtat aiurea 4 zile. Asta mai ales ca mai era un prenume care era scris corect.
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 31 Mar 2011, 22:17

Da, le-am dat raspuns la fiecare mail in care le-am explicat ca nu cer modificarea numelui, adica sa schimb persoana care calatoreste, ci
Citat :
toate celelalte date, inclusiv CNP-ul, corespunzand, fiind vorba doar de o greseala de tastare de o litera, calatoreste aceiasi persoana
, asa cum m-am explicat eu, incercand sa ma exprim cat mai plastic.
Oricum, problema s-a rezolvat, s-o lasam balta, atata pot ei.
Iti multumesc din suflet, Mengelaus, pentru informatia ca Tarom accepta o greseala de doua litere. Pentru mine si, cred, pentru multi e o informatie foarte valoroasa. Mi se pare o chestie de foarte mare ajutor din partea lor. E vreo nota interna, adica ceva oficial, sau e "common practice"?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 01 Apr 2011, 05:27

Trebuie sa ma interesez, probabil undeva ar trebui sa fie si ceva scris in sensul asta. Eu cunosc treaba asta de cand m-am angajat la Tarom acum vreo 6 ani si nu mi-am batut capul sa aflu unde e scrisa. Mi s-a spus, am bagat la cap si am mers mai departe Smile O alta practica comuna e ca atunci cand biletul e facut printr-o agentie si e gresit numele aceasta sa puna un mesaj cu : "The correct name is ...."

Sfatul meu e ca atunci cand este cazul de nume gresit sa sunati la aeroportul respectiv la companie cu o zi inainte sau in aceeasi zi, sa le spuneti problema pentru ca sunt sigur ca nu toti angajatii Tarom stiu treaba asta.
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 244
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 01 Apr 2011, 11:56

http://www.airbuzz.ro/2011/04/tarom-cumpara-un-airbus-a330-de-la-aer-lingus/ Smile)
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Astazi la 04:13

Sus In jos

Tarom (RO / ROT)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 38Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 22 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: