AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Tarom (RO / ROT)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 11:59

Sincer, eu le-as fi cerut mult mai multi bani pt acel zbor. Japonia nu e in stare de razboi ca sa fie necesara evacuarea cetatenilor romani. Ei au ales un trai mai bun in Japonia pai sa ramana acolo si cand traiul mai bun e ceva mai greu ca acum, dar nuuuuu, hai sa fugim in tara si sa ne plateasca si statul biletul. De ce nu s-au dus cu o companie de linie ca tot se face referire in articol ca ar fi la juma de pret? Pai va spun eu de ce, pentru ca zborurile nu mai au aceeasi frecventa si probabil costa enorm datorita cererii mari. Mi-e sila de acei romani pt ca nu stiu sa aprecieze pamantul pe care au cunoscut prosperitatea si sa isi ajute semenii la ananghie. Mi-e sila!

As vrea sa va opriti cu comentariile pe aceasta tema, tema care personal mi se pare o aberatie nascuta din ordin politic!

Ultima editare efectuata de catre valavia in Dum 27 Mar 2011, 21:47, editata de 1 ori
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 13:01

Ce usor e sa acuzi , valavia !!!! Din cate am inteles era vorba mai ales de femei si copii !
Felul tau de a judeca globalist si nediferentiat imi lasa un gust amar.

Daca in aceasta lume stramba si mult prea globalizata , schengen-izata sau cum vreti sa ii mai spuneti , dispare si notiunea de solidaritate , s-a cam dus totul ! Personal nu cunosc nici un roman stabilit in Japonia , sunt convins ca si-au cladit cariere pe munca si efort . Ca iti place , ca nu , draga valavia , statul asta ai caror cetateni romani sunt cei mentionati , are si OBLIGATII. Daca nu inscrise in vreo lege , macar de ordin moral. Cand MAE face o asemenea actiune , se presupune ca si-o asuma. Cu toate consecintele. Mi-e tot mai sila de acea declaratie a lui Boc (pe masura ce trece timpul) care doveseste cat de mici suntem,
Cu ani in urma , un nemernic beat a intrat intr-un taxi in care era Teo Peter. Era doar un amarat de subofiter al armatei americane , un "neica-nimeni" plecat din tara lui pe bani multi in ceea ce inseamna pentru ei "lumea a treia". Ce a facut STATUL AMERICAN ? La ora 4,00 AM (la 5 ore dupa accident) , CETATEANUL respectiv era evacuat din Romania. Sa nu intelegeti ca aprob acest fel de a-l "camufla" pentru a scapa de consecintele gestului sau , voiam doar sa semnalez cum a procedat SUA cu UN CETATEAN al sau.

Repet ce am mai spus : TAROM si-a batut joc de aceasta actiune , MAE la fel , asa ca din "lovitura de imagine" nu a ramas decat un mare fas.

Scuzati-mi cuvintele , nu vreau sa creez polemici inutile , eu ma opresc aici !
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 244
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 13:47

Presa si-a batut joc de aceasta actiune, nu Tarom Smile
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
loplo
Fotograf

Numarul mesajelor : 911
Varsta : 37
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 13:54

Acel soldat American a fost trimis de statul American in Romania. Romanii stabiliti in Japonia s-au dus acolo de buna voie (ca si eu in Germania). Nu se pot face astfel de comparatii.
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 110
Varsta : 29
Data de inscriere : 23/04/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 14:04

Eu sunt de parere ca trimiterea unui A310 in loc de un 737 dupa un eventual studiu a avut doua motive:
a) faptul ca se asteptau, intr-adevar, sa fie mai multi oameni care sa vrea sa se intoarca in tara din cauza celor intamplate
b) fiind "ceva" intr-un fel de parteneriat cu MAE (in sensul de partial subventionat), au incercat (sau nu a contat) sa trimita avionul care, in urma unor bani veniti de la stat, sa aduca si in buzunarul Tarom un pic mai mult decat ar fi adus un 737.

Cat despre cei care sunt nemultumiti de pretul biletului, nu exclud ideea ca, poate, unora li s-a parut mare (desi fac pariu ca absolut orice companie care decola de pe Narita sau din Japonia in general, in urmatoarele 48h dupa dezastru, ar fi perceput un pret mult mai mare decat cel al Tarom, datorita cererii, cum s-a mai spus, datorita faptului ca un one-way in principiu e mai scump decat un round trip etc). Dar daca au fost persoane care au vrut cu atata inversunare sa se intoarca in Romania, fiind evident motivati de faptul ca viata lor ar fi fost pusa in pericol in Japonia, fiind salvate (intr-un fel sau altul), mi se pare de prost gust sa mai comentezi, dupa ce ai scapat, asupra pretului scaparii. Este exact ROMANISMUL care l-am vazut si la accidentul BGC de pe Otopeni, cand unii pasageri, in loc sa multumeasca lui Dumnezeu si comandantului care i-au scapat, efectiv de la moarte, s-au gandit sa dea compania in judecata ca s-au stricat vacanta. Suspect
Sus In jos
valavia
Administrator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 16:23

CalinCLJ a scris:
Ce usor e sa acuzi , valavia !!!! Din cate am inteles era vorba mai ales de femei si copii !
Felul tau de a judeca globalist si nediferentiat imi lasa un gust amar.

Sa acuz? Eu nu am acuzat ci doar am concluzionat. Eu sunt ala care nu e solidar? Eu cred ca te inseli, cred ca cei care au ales sa paraseasca Japonia nu sunt solidari cu ce s-a intamplat acolo. Eu din solidaritate am donat o suma frumusica daca o raportam la venitul meu sau al unui roman, din solidaritate cu poporul japonez. O spun inca o data, daca li s-a parut scump transportul oferit de statul roman de ce nu au ales alta varianta? Iti spun eu, pentru ca era muuuult mai scump si acum ca tot romanul, se plange ca altceva nu stie sa faca. Iar MAE din cate stiu eu nu au spus ca ii aduc in tara pe romani ci ca doar vor face un zbor pana la Tokio pentru a aduce in tara pe cei ce vor sa vina. Si vorba cuiva mai sus, daca ii trimitea statul acolo mai zic sa ii si aduca inapoi dar asa, au ajuns acolo pe banii lor, mi se pare normal sa se intoaraca pe banii lor ca nu e razboi sau altceva in zona care sa ii forteze sa plece.

Subiect pe marginea caruia nu mai discut decat pe PM.

Atrag atentia ca acesta este topic dedicat companiei TAROM asa ca va rog sa va limitati la discutii de bun-simt si in limita regulamentului pe care va invit sa il recititi ca au aparut lucrurui noi!
Sus In jos
Miță_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 222
Varsta : 21
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 16:47

Am incercat sa ma abtin sa comentez, insa cu toate riscurile de a fi catalogat fara bun-simt, am sa pun niste intebari contin parerea mea parerea mea
A incercat cineva sa se puna in locul celor romanilor din Japonia?
Ce daca nu este razboi, o centrala nucleara care sta sa expoldeze nu este indeajuns ca ei sa fie evacuati?
Prin solidaritate se intelege sa stai sa astepti sa fii iradiat? Japonezii care treiesc in Romania si-ar fi dovedit solidaritatea asteptand sa faca cancer?
De ce trebuie considearti oamenii care parasesc tara pentru a trai mai bine niste tradatori? Ei au plecat acolo cu gandul de a-si castiga o paine nu de a trada sau denigra tara.
Sus In jos
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 127
Varsta : 36
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 19:51

Daca a fost sau nu o lovitura de imagine (nu imi spun parerea personala care poate fi subiectiva) nu stiu cu exactitate,dar vreau sa trasmit ce mi-a spus o prietena care a venit din Japonia cu acest zbor (multumesc personal companiei-desi nu sunt un fan inversunat al ei-pentru faptul ca datorita acestui zbor am revazut pe cineva dupa 5 ani).Ea a aflat de acest zbor de pe ProTV International cu o zi inainte cand deja decolase aeronava spre Tokyo.A sunat la ambasada si i s-a spus ca nu au informatii despre astfel de zbor si au rugat-o sa sune dupa 2-3 ore.A sunat atunci si dupa o asteptare de 20 min pe fir i s-a spus ca va fi un zbor charter, dar va plati jumatate din bilet-pretul i se va comunica la aeroport.A sunat in Romania la Tarom ca sa afle informatii (pe care cred ca trebuia sa le afle de la ambasada-PAREREA MEA).Cred ca daca ambasada se ocupa cum trebuie de informare (nu putem spune ca nu stiau unde gasesc pe majoritatea romanilor emigrati legal, pt ca la alegeri i-au contactat sa ii intrebe daca si la ce ora ajung la vot....) se umpleau 2 sau 3 a310.Prietena mea a incercat si la alte companii de linie dar cel mai ieftin bilet la economy class nu era mai jos de 6000 euro...Pot spune personal ca Tarom a castigat cateva puncte bune de imagine in ochii mei si pt urmatoarea calatorie ma voi gandi (pentru prima data) sa zbor cu ei.
Multumesc Tarom pentru profesionalism si ''multumesc'' ambasadei pentru gestionarea acestei situatii.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 21:43

"Domnule administrator" Valavia ,

Credeam ca s-a mai discutat aici despre dreptul fiecaruia de a-si spune parerea . Decent si fara jigniri. Sincer , poti face ce doresti , blocheaza ce topic doresti , eu vorbisem despre o cursa Tarom , tie ti se pare ca e off-topic?
Eu m-am cam saturat de unele accese de pus pumnul in gura . De cand exista acest forum am ADMIRAT toate realizarile fotografice si m-am delectat cu instantanee unice. Nefiind un mare "profesionist" in arta fotografiei , am preferat sa ma implic doar in acele topicuri care comenteaza anumite subiecte de interes. Am incercat sa aduc informatii utile , chiar daca colaterale spotting-ului. Daca consideri ca toti trebuie sa defilam in aceeasi directie , imi pare rau , eu nu pot fi asa. O sa raman sa admir , o sa las pe altii sa comenteze.

@Mitza_KRP ,
Toate respectele mele pentru postul tau. Impartasesc complet parerea ta.
Sus In jos
valavia
Administrator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 22:35

Miță_KRP a scris:
Am incercat sa ma abtin sa comentez, insa cu toate riscurile de a fi catalogat fara bun-simt, am sa pun niste intebari contin parerea mea parerea mea
Ce daca nu este razboi, o centrala nucleara care sta sa expoldeze nu este indeajuns ca ei sa fie evacuati?
Prin solidaritate se intelege sa stai sa astepti sa fii iradiat? Japonezii care treiesc in Romania si-ar fi dovedit solidaritatea asteptand sa faca cancer?
De ce trebuie considearti oamenii care parasesc tara pentru a trai mai bine niste tradatori? Ei au plecat acolo cu gandul de a-si castiga o paine nu de a trada sau denigra tara.

la cernobil, care chiar a facut bum si a fost mai nasol, ar fi trebuit sa plecam cu totii din romania dupa comentariul tau!

@calin: ca administrator, singura mea problema cu aceasta diacutie este legata de faptul ca se discuta de o aberatie politica so de o atitudine pur romaneasca...hai sa dam de pomana. daca te uiti cateva comentarii mai sus o sa vezi ce peturi se practica pt un zbor din tokyo, si asa cum am spus si eu estw vb de o sima enoema comparat cu ce a cerut tarom. case closed (daca ti mortis punem si "pumnul in gura" cum spui tu)
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 26 Mar 2011, 23:41

valavia a scris:
Miță_KRP a scris:

la cernobil, care chiar a facut bum si a fost mai nasol, ar fi trebuit sa plecam cu totii din romania dupa comentariul tau!

@calin: ca administrator, singura mea problema cu aceasta diacutie este legata de faptul ca se discuta de o aberatie politica so de o atitudine pur romaneasca...hai sa dam de pomana. daca te uiti cateva comentarii mai sus o sa vezi ce peturi se practica pt un zbor din tokyo, si asa cum am spus si eu estw vb de o sima enoema comparat cu ce a cerut tarom. case closed (daca ti mortis punem si "pumnul in gura" cum spui tu)

Te faci ca nu intelegi ! Nu ma intereseaza DELOC cat a costat biletul ala pacatos . Pe mine ma intereseaza ca TAROM (ca sa fiu on topic) a fost IAR (a cata oara???) la remorca unei decizii aberante si a adaugat propriile sale aberatii.
In loc sa filozofezi pe tema romanilor din Japonia , trebuia sa citesti atent ce spunem noi , si anume ca TAROM (inca flag carrier-ul Romaniei) face TAMPENII ! Ai reusit sa ma enervezi si o sa imi pun acum intrebarea : de aia tin mortis cele 2 x A310 ?????? Sa faca cu unul zboruri de "agrement" pe la Bruxelles si aiurea cu "ROMANIA" pe fuselaj , respectiv actiuni ca cea de la Tokyo ? Mai vorbim de eficienta , de fleet management , de performanta ?
"Daca tii mortis" , pune pumnul in gura celor care il accepta ! Macar din respect pentru diferenta de varsta dintre noi ai putea sa fi mai atent cum vorbesti !
Din punctul meu de vedere , CASE CLOSED !
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 12:22

Va "inervati" degeaba.
Cata vreme Tarom va fi companie de stat, vor exista astfel de decizii politice care nu au nici un fel de lagatura cu eficienta economica a companiei. pierderi peste pierderi. e

nu stiu daca Boc sau vreun functionar inalt de la MT a decis sa fie trimis A310 insa e clar ca a fost aiurea. daca tot trimiteau ceva puteau trimite B738 in concordanta cu numarul romanilor care urmau sa fie repatriati.

Desteptii aia de la Ambasada Romaniei de acolo trebuiau sa trimita date exacte daca zborul asta are sens sa fie facut si cati romani vor fi pe lista de pasageri. acum eu nu stiu daca ei au facut asta si nu s-a luat in seama.
ideea e a daca faci un astfel de zbor, incearca totusi sa-l faci cat de cat eficient, sa-l umpli macar.
altfel la cat a costat zborul, Guvernul putea sa le plateasca celor din avion bilete la business class cu alta companie si sa nu mai puna airbusul Taromului pe drum.

Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 12:31

Au trimis A310-ele pt ca era singurul care putea face cursa dus dintr-o singura bucata plus ca era singurul avion din flota care putea fi blocat mai multe zile pt asa ceva.
Daca trimiteau un 737 trebuiau mai multe escale tehnice de refuel plus blocarea aeronavei si a unor echipaje.
Overall Tarom-ul a procedat bine in situatia data. Ma refer k si alegerea aeronavei.
Elegant era totusi sa le perceapa niste tarife promotionale. dar asta e alta discutie.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 41
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 12:56

Bun. Dar cine zice ca acest zbor trebuia efectuat neaparat de catre Tarom?
MAE putea sa efectueze acest zbor colaborand cu alte companii aeriene: (Wizzair, Blue Air, Medalion Air, Carpatair sau de ce nu Air Berlin, Norwegian etc.)
In Scandinavia MAE-ul lor a trimis la Tokyo o aeronava Norwegian LN-DYK (B737-800); zbor DY2004 si nu Scandinavian Airlines.
De ce ? Pentru ca Norwegian e LowCost iar Scandinavian Airlines nu e low cost.
Chiar daca SAS e companie de stat - statul a ales o companie privata Norwegian.

Cand o sa vedem asa ceva si in Romania?
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 13:28

Pai probabil ca acolo statul a procedat normal, cerând oferte de la diverse companii sau de la vre-un charter broker.
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 13:48

Am evitat sa intervin in discutia asta dar va dau un exemplu: belgienii (popor de cel putin 2 ori mai mic decat al nostru si cu o diaspora mai mica in Japonia) au trimis A333-ul fortelor aeriene. In cruise peste Alaska s-a declansat o alarma si a trebuit sa aterizeze la Anchorage, unde a stat vreo trei zile pentru verificari. Intre timp, belgienii care asteptau sa fie luati au fost bagati pe zborul spaniolilor, prin MAD. Cu alte cuvinte, au dat cu bata in balta mai ceva decat ROT si n-a dat nimeni atata din gura cum se face pe forum aici... E si o chestie de imagine - sa vina avionul flag carrier-ului sau al armatei sa te "salveze" dintr-o situatie dificila, nu cine stie ce low-cost.
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 14:33

Din pura curiozitate, aveti informatii legate de ceilalti straini din Japonia(belgia, spania etc) daca au platit si ei bani p o manevra asemanatoare?
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 15:08

1. Cursa TAROM cu A310 a fost realizata cu escala (spune Tarom in comunicat) . Conform airrouting.com , distanta OTP-NRT este de 4,820 Nm (8925 km) . Avand in vedere range-ul A310-325 , situatia totusi neclara din Japonia si necesitatile legale de reserve pentru alternate , A310 nu putea zbura fara escala. Una . B737/8 putea face acelasi zbor cu doua escale. Cine crede gogosile din comunicatul Tarom ca acele escale au costuri imense , se inseala. Se plateste landing / lighting , un handling de baza si cam atat. Fata de consumul de cruise , consumul creste prin aterizari si decolari succesive , dar sa nu uitam : a).consumurile de baza : 5 to / Bhr la A310 , 2,4-2,5 to / Bhr la 737/8 ; b). costul mediu de operare : 12-14,000 USD / Bhr la A310 , 4,500 - 5,500 USD / Bhr la B737/8.
2. Partea de responsabilitate a MAE nu o discut aici sa nu fie off-topic . Sigur ca da , putea lua un adhoc fullcharter de la AirVia (sau uite , AirBucharest ca tot are B737-300 si face un zbor pe saptamana) daca Boeing-urile Tarom nu pot fi imobilizate pentru 2-3 zile pentru acest zbor.

Concluzia ? O trageti voi !
Sus In jos
loplo
Fotograf

Numarul mesajelor : 911
Varsta : 37
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 16:09

Corect, Japonia chiar pica de pe lista A310-lui cand vine vorba despre autonomia de zbor. Este chiar sub linie.
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 41
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 16:59

B32fly a scris:
Din pura curiozitate, aveti informatii legate de ceilalti straini din Japonia(belgia, spania etc) daca au platit si ei bani p o manevra asemanatoare?
Pasagerii care s-au intors in Scandinavia au platit 5000 coroane norvegiene (650 euro) de persoana pentru un zbor Tokyo - Oslo (cu Norwegian B738).
Dar intrebarea si raspunsul sunt off-topic........... aici discutam despre Tarom.

Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 18:43

CalinCLJ a scris:
1. Cursa TAROM cu A310 a fost realizata cu escala (spune Tarom in comunicat) . ....
..... Cine crede gogosile din comunicatul Tarom ca acele escale au costuri imense , se inseala. Se plateste landing / lighting , un handling de baza si cam atat.
.....

La care se adauga cheltuielile cu sederea in Seul (aproape o zi).
Sus In jos
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 127
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 21:39

Eu vad situatia in felul urmator:
-Tarom este subordonat Guvernului (prin Ministerul Transportului).Atat timp cat superiorii au spus sa trimita o aeronava asa au si facut.Daca seful vostru vine cu o decizie cred ca ati face la fel (el isi asuma si o reusita dar si un esec).
-Cred ca le-ar fi fost mai greu sa trimita un B737 pt ca l-ar fi imobilizat pentru o perioada de timp si le era mai util,asta daca nu s-a cerut clar un a310.
-Daca Wizzair sau Blue Air ar fi fost contactati (sau orice alta companie)va garantez ca iesea scandal national de genul''cum dom'ne Tarom are nevoie de bani (va garantez ca Tarom nu a iesit in pierdere cu aceasta cursa) si noi apelam la altii;unde e patriotismul????''
-Nu cred ca e ok sa tratam romanii din diaspore ca pe niste tradatori cand au nevoie de noi (noi ca si stat nu ca indivizi) atat timp cat in campanii electorale sunt la fel de importanti(ca sa nu uitam de banii trimisi in tara de catre acestia care au fost,sunt si vor fi utili la economia-si asa la pamant-noastra).
-Singurul lucru care m-a mirat este acela ca nu s-a folosit o aeronava militara(tip Hercules-dar nu cunosc configuratia interioara asa ca sunt rezervat in comentarii).
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 35
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 22:13

putem sa incheiem acest subiect, va rog?? sau macar sa fie mutat la capitolul discutii. deja ma enerveaza cand dau refresh pe pagina tarom (crezand ca a mai publicat thomas niste frecvente noi sau alte stiri de genul asta) si sa "lecturez" parerile unia sau altuia despre acest eveniment. cred ca toata lumea a inteles ideea de baza cu acest zbor (sau fiecare a inteles ce vrea) incat sa trecem mai departe si sa revenim la discutia de baza legata de activitatea CURENTA a tarom.
mersi si scuze de off topic.
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 123
Data de inscriere : 25/10/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 22:16

Sa revenim la Tarom si atat!

Cursa 431/432 la VLC a foat operata si azi (chiar cu 738). Nu era vorba ca odata cu introducerea orarului de vara (de azi) VLC dispare?
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 27 Mar 2011, 22:30

fly_emirates a scris:
putem sa incheiem acest subiect, va rog?? sau macar sa fie mutat la capitolul discutii. deja ma enerveaza cand dau refresh pe pagina tarom (crezand ca a mai publicat thomas niste frecvente noi sau alte stiri de genul asta) ...

Mersi, mersi Wink ... ma bucur macar ca tu si Mita se pare ca au citi sinteza mea legata de orarul de vara Razz

Si eu de fiecare data sper ca se discuta (macar si) tema asta. Mai ales ca defapt este un regres considerabil ...

@robert24: azi s-a operat ultima cursa.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Astazi la 12:28

Sus In jos

Tarom (RO / ROT)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 38Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: