AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Mar 01 Mar 2011, 11:48

Dragilor,

Asociatia Aripi Romanesti are in plan organizarea unui amplu eveniment aniversar privind 55 de ani de la infiintarea primei escadrile de elicoptere din Romania.
Acum 55 de ani au intrat in dotare primele elicoptere la noi si au iesit la zbor primii piloti brevetati de elicopter din Romania.

In colaborare cu ARPIA si cu entitati de stat, vom organiza o aniversare la Muzeul Aviatiei, insotita de o expozitie de imagini (atat istorice cat si actuale), cu evocari si discursuri aniversare ale pilotilor de elicopter (dintre primii brevetati in 1956, din cei de ieri si de azi).

Apelam la voi pentru sprijin, astfel incat sa ne ajutati (ca parteneri) in strangerea scan-urilor sau fotografiilor digitale ce prezinta elicoptere. Aceste fotografii vor fi reproduse pentru afisare in expozitie, si vom mentiona pe ele sursa. Fotografiile reproduse raman proprietatea Asociatiei si vor face subiectul unei expozitii foto itinerante in mai multe orase din Romania, pe modelul expozitiei "Asul Regasit - Dan Valentin Vizanty".

Asadar, toti cei care pot contribui cu imagini (digitale sau scanate), la rezolutie mare, sau cu informatii, articole si continut, sunt rugati sa ne ajute pentru a realiza aceasta aniversare. Aveti astfel ocazia sa participati alaturi de noi la promovarea aviatiei in Romania, la realizarea unui eveniment care devine si al vostru.

Cu toti cei care vor contribui putem semna un acord de utilizare al materialelor in sensul drepturilor de autor, care raman ale detinatorului.

Va multumim si va asteptam!

Sus In jos
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 42
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: Re: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Vin 18 Mar 2011, 17:35

Revin cu mesajul. Va rugam sa va implicati, avem nevoie de ajutor!

Dupa cum stiti, asociatia Aripi Romanesti (si partenerii - Muzeul Aviatiei, ARPIA etc) va organiza in iunie in Bucuresti un eveniment aniversar dedicat celor 55 de ani de cand in Romania zboara elicoptere.

Va cerem ajutorul pentru realizarea documentarii necesare pentru acest eveniment. In principal, avem nevoie de remarcile si raspunsurile voastre privind urmatoarele intrebari:

a - Care este lista completa cu tipurile / modelele de elicoptere care au zburat sau zboara in Romania? Cu inmatriculare romaneasca sau nu.
b - Puteti sa ne ajutati cu strangerea scan-urilor sau fotografiilor digitale ce prezinta elicoptere romanesti? Ne trebuie scan-uri la rezoltie mare. Aceste fotografii vor fi reproduse pentru afisare in expozitie, si vom mentiona pe ele sursa. Fotografiile reproduse raman proprietatea Asociatiei si vor face subiectul unei expozitii foto itinerante in mai multe orase din Romania. Ne trebuie cel putin cate o imagine cu fiecare tip/model.
c - Puteti sa ajutati in regim de voluntariat la realizarea evenimentului din Bucuresti (Muzeul Aviatiei) si la realizarea etapelor de expozitie itineranta in alte orase?

La punctul a, avem o lista compilata cu ajutorul lui Eurofighter - puteti sa faceti remarci pe marginea ei:

SM1, SM2
Mi1(?)
Mi2(?)
Mi4
Mi8
Mi17
Mi34
Alouette II
IAR 316B Alouette III
IAR 317
IAR 330 Puma (tipurile?)
Dauphin C
Dauphin N
Ka26
Ka126 - 17 buc asamblate la brasov
EC120B
EC130
AS350B3
AS355NP
EC135P2
EC135P2+
EC135T2+
EC155B
AS365N
AS365N1
AS365N3
Robinson R22
Robinson R44
Guimbal Cabri G2
Rotorway Exec - ULM
Bell 222
Bell 407
Bell 412
Bell 206 JetRanger
Bell 206LP
Bell 206 LongRanger
Agusta 109 Power
Agusta 109 Grand
Agusta 139
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Vin 18 Mar 2011, 20:00

Scrieti tipurile de elicopter si pe masura ce apar noi tipuri, un mod/admin le va adauga la lista de mai sus ca sa fie usor de urmarit.

Mai aduag si eu trei tipuri:

Bell 222 (YR-CLB din cate stiu e singurul)
Bell 407 (YR-ANA - nu mai e in tara, YR-TXA si cam atat cunosc eu)
Bell 412 (o sa aflu si inmatricularea)
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Vin 18 Mar 2011, 20:18

YR-CLA era 412-le ala
si sa mai adaugam:
Bell 206 JetRanger
Bell 206LP
Bell 206 LongRanger
Agusta 109 Power
Agusta 109 Grand
Agusta 139
si sa zicem ca EC130-ul e de fapt EC130B4
cel mai probabil ALouette-urile II sunt SA313
Sus In jos
Skywalker
Membru activ

Numarul mesajelor : 404
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Sam 19 Mar 2011, 00:02

Sunt cateva erori in lista de mai sus...Apar Dauphin C si Dauphin N, apoi apare si AS365 N, care de fapt e acelasi lucru.
Dauphinurile anterioare erau ( din cate stiu eu ) AS365 C3, am si o poza cu ele dar la calitate indoielnica ( si nu imi apartine, am salvat-o de pe internet ).

La fel am dubii mari cu numarul de KA-126 asamblate la BV. Celulele cu nr de serie de la 10 sau 11 in sus erau anul trecut inca depozitate intr-o hala...deci as fi foarte surprins sa aflu ca au fost 17 asamblate. Dar am pe cine sa intreb si revin cu un raspuns.

Cat despre poze, am imagini cu toate elicopterele care au zburat vreodata prin Romania, cam 10 Gb. Dar nu imi apartin toate, o buna parte sunt salvate cu diverse ocazii de prin alte surse. Deci ar fi doar o...solutie de back-up. Tin aproape cu topicul si unde e nevoie, trimit ce am.

Dupa parerea mea cred ca nu trebuie intrat in detalii de genul 135 T2, T2+ sau ce anume model de IAR 330.
Tot aici, ca mentiune, cele doua Pume care zboara pentru baietii cu ochi albastri ( 108 si 109 ) sunt SA330, nu sunt IAR.

Referitor la Alouette II, nu stiu ce varianta e cel care era pe la muzeu, dar YR-PZT de la Timisoara este SA318 C.
Tot din cate stiu eu, Cobrex a avut anterior un AS350 B2. Si informatia asta o pot verifica, dar numai dupa weekend.
Mi-34 sunt inmatriculate in Romania cele 2 ( parca YR-XFC e cel prabusit ) dar au operat intotdeauna in afara, eu nu stiu sa fi calcat pe aici...dar poate ma insel.

Mult succes cu acest demers. Nu ar strica o mica istorie a elicopterelor pe aici si sper sa pot contribui cu ceva.

Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Sam 19 Mar 2011, 00:28

Ai dreptate in mai multe raduri:
Dauphinul N si AS365N e tot aia
nici N1 nu e tocmai diferit
sa zicem ca N3 ar fi, dar nici el cu mult
cred ca Alouette-ul II de la muzeu e 313
YR-COS a fost B2
YR-XFC e cel prabusit si probabil ca n-au pus patina pe la noi
de ce oare e mai simplu pentru unguri sa inmatriculeze elicoptere la noi si pentru noi sa inmatriculam avioane si planoare la ei? scratch
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro   Astazi la 18:03

Sus In jos

55 de ani de la infiintarea primei esc. de elicoptere in Ro
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ZODIA PESTILOR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: