AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuişi | 

TSR-DUS-TSR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: TSR-DUS-TSR   Joi 13 Ian 2011, 22:53

Ceau,

In luna Septembrie am fost plecat in interes de “scarbici” pana in Germania, landul Nord-Westfalia, districtul Soest orasul Lippstadt ( www.lippstadt.de ).
Am avut placerea de a zbura, din nou, cu Carpatair pe ruta Timisoara-Düsseldorf-Timisoara. Ca de obicei serviciile ofertite de Carpatair sunt la inaltime: anagjati amabili, mancare buna, etc.

O mica poveste: Sambata, 25.09.2010, cand am revenit pe meleaguri mioritice, am constatat ca bagajul de cala avea distruse ambele roti, asa ca am depus o reclamatie. Luni, 27.09.2010, am primit raspuns favorabil reclamatiei mele si compania mi-a returnat banii pentru troler. Am fost placut surprins de rapiditatea cu care mi-au raspuns…si mai ales ca mi-au raspuns favorabil…Wink

Timisoara-Düsseldorf
data: 20.09.2010
zbor: V3 315
aeronava: Saab 2000 Concordino - YR-SBD
ora decolare progamata / reala: 09:25 / 09:45
ora aterizare progamata / reala: 10:55 / 11:13
LF:80-85%

Cateva poze din cadrul expozitiei “Aeroportul Internaşional Timiºoara Traian Vuia - poarta culturalã a Banatului”
( http://www.aerotim.ro/upload/files/fileEU12835060454c80bf7d45b3d.pdf sau http://romanian-spotters.forumer.ro/t3497p25-aeroportul-traian-vuia-timisoara-stiri-discutii )

Cea mai veche fabrica de bere din Romania…la ora actuala aici se produce si berea Ursus, iar berea Timisoareana se produce si la Buzau

Banatul montan

Organizare austriaca

Bilet

Poze pe care le-am facut din aerogara
O parte din platforma goala

O sirena…

Incepe nebunia

Turnul de veghe si noul terminal

Poze din autobuzul care ne ducea spre avion

O parte din armada Carpatair

YR-SBD a fost fabricat in 1993 si a intrat in dotarea Carpatair in 30.04.2004. Aceasta aeronava a mai zburat si pentru Cross Aviation/CrossAir si Swiss International Air Lines/Swissair.

Am zvut locul 17F, insa batea soarele in geam, 17A fiind gol m-am mutat acolo. Intre timp am fost anuntati ca decolam mai tarziu deoarece trebuie sa asteptam cativa pasageri de la Sibiu. Am facut cateva poze prin geamul murdar, pana cand au sosit “sibienii”. Din pacate unul dintre ei avea locul 17A, asa ca iar la soare.

Au sosit “sibienii”

Rulam spre pista..geam murdar, ca de obicei!

Vant slab…214cm creste 2cm…gheata la mal

Decolam

Hangarul Carpatului si Escadrilei 714 Elicoptere

Vechea bretea si noua calea de rulare…Smile

Fosta Baza 93 Aeriana Giarmata-Timisoara si Mig-23

Viraj spre Vest

Comuna Pischia, judet Timis

Sat Murani, comuna Pischia, judet Timis

Autostrada Timisoara-Arad

Raul Mures

Micul dejun urmat de o “cafa”buna si un vin rosu sec

Sa fie cumva Viena?!?

Ne pregatim de aterizare

Embraer ERJ-170-100LR, cn 17000150, Finnair, OH-LEO

Asteptam bagajele

De la terminaul C la gara cu Skytrain

Am petrecut aproape ora pe platforma de spotting de deasupra garii
Cessna 550 Citation Bravo, cn 550-1043, NJE - NetJets Transportes Aereos, CS-DHH

Saab 2000, YR-SBD

Airbus A-330-343X, cn 645, Lufthansa, D-AIXG, Ludwigsburg
Confruntare…

Bombardier Inc CL-600-2D24 CRJ-900, cn 15243, Eurowings (Lufthansa Regional), D-ACNF

De Havilland Canada DHC-8-402 Dash 8, cn 4264, AirBerlin, D-ABQI

Povestiri din gara…DB+ Lufthansa = Love

Am stat la City Hotel ( http://www.city-hotel-lippstadt.de/ )

Parcul din spatele hotelului cu lebede si rate…oare lebedele sunt supravietuitoarele invaziei romanilor…Smile

Intruna dintre dupa mese un coleg mi-a propus sa mergem sa vizitam ceva prin zona. Initial am dorit sa mergem sa viztam castelul Wewelsburg (http://www.wewelsburg.de/de/index.php ), insa era inchis, asa ca am vazut barajul Möhne - unul dintre barajele distruse de catre celebrii Dambusters ( http://www.thedambusters.org.uk/index.html sau http://www.dambusters.org.uk/ )
Cateva poze de dupa atac: http://www.thedambusters.org.uk/mohneafterattack.html

Parca vad un Lancaster…

Diferentele de culoare ale barajului se datoreaza faptului ca barajul era supus unui proces de curatare…

Primaria din Lippstadt

Seara prin oras

Ni sa facut foame, asa ca am mers la…o berarie… http://www.brauhaus-weissenburg.de
Am inceput cu o bere locala si am continuat cu un snitel imens.

Bere de grau .. http://www.weissenburg-pilsener.de/ … Lippe in limba germana inseamana buze, dar este si numele raului care trece prin Lippstadt

…si un snitel cu sparanghel si cascaval

Si a venit vremea sa ma reintorc in tara…
Langa o gara din fosta zona miniera Bochum

Düsseldorf-Timisoara
data: 25.09.2010
zbor: V3 316
aeronava: Saab 2000 Concordino - YR-SBC
ora decolare progamata / reala: 11:40 / 11:40
ora aterizare progamata / reala: 15:00 / 15:13
LF:100%

Poze facute din Terminalul C
Platforma de spotting de deasupra Terminalului C - Aeroportul Dusseldorf

Airbus A-320-232, cn 2204, White, CS-TQK si una bucata aripa Air Berlin

Una bucata coada

Biletul de imbarcare

Deja am ajuns la poarta C34
Boeing 737-3H9, cn 23715, JAT Airways, YU-ANK

Airbus A-310-304, cn 586, Mahan Air, F-OJHH
[ Mahan Air : ICAO: IRM ; IATA: W5 ]

Airbus A A-330-223, cn 469, Air Berlin, D-ALPE

Operatiune de descarcare

Saab 2000 Concordino, cn 2000-039, Carpatair, YR-SBC

Pilotul ia putin aer curat…se vede si urma celor “10 year”

Incepe rulajul spre decolare
Boeing 757-330, cn 29022, Condor Flugdienst, D-ABOM

Airbus A-320-214, cn 4344, Tunisair, TS-IMR, Habib Bourguiba

Am avut parte de cel mai turbulent zbor de pana acum...a fost amuzant, insa nu pentru unii dintre pasagerii.
Duesseldorf, Meerbusch si Neuss

Nu am primit nici bauturi alcoolice, insa cu toate ca tot zborul a fost plin de “goluri de aer”, am fost serviti cu bauturi calde (ceai si “cafa”).
Cea mai amuzanta faza a fost cand mi-am dus paharul cu suc la gura, am prins o zona cu turbulente si mana impreuna cu paharul de suc mi-a ajuns in dreptul fruntii…noroc ca nu aveam cafa.
Pranzul

Un sat din Banat

sat Cerneteaz, comuna Giarmata, jud. Timis

Drumul judetean DJ691 Timisoara-Lipova si comuna Giarmata

Comuna Giarmata

Magistrala CFR 213 Timisoara-Radna/Lipova, inaugurata in 29 mai 1897....

Un AN-26 indepartare

Mig 23 no. 512, 205 si 203

Ca de obicei platforma este plina cu avioanele celor de la Carpatair

Asta a fost tot…pe data aviatoare!

Ultima editare efectuata de catre shouriken in Sam 15 Ian 2011, 07:51, editata de 1 ori (Motiv : Sters dublurile la cererea autorului)
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2869
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Joi 13 Ian 2011, 23:13

Frumoasa plimbare Cipi! Multumim ca ne-ai luat cu tine Wink! Interesanta mica poveste, iar finalul ei....unul normal pt o tara civilizata si o companie ce tine la pasagerii ei.
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4765
Varsta : 46
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Joi 13 Ian 2011, 23:22

Frumos! Multumim Cipi!
Mi s-a facut foame dupa ce-am vazut snitelul ala cu sparanghel si cascaval....cred c-am sa beau o bere... Razz
Sus In jos
Alex_tm
Moderator

Numarul mesajelor : 1834
Varsta : 28
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 00:22

Multzam Cipi...ca de obicei...foarte faine TR tale! Parca as fi fost acolo!! Smile

Multumim...si il asteptam si pe urmatorul!!

Toate bune, Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 840
Varsta : 40
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 00:32

Multam pt poze Cipi! Locuind prin zona mi se pare interesant cum este vazut Nordrhein Westfalen de turisti sau business men! ;-)
Ai prins stadionul din Dortmund Signal Iduna Park (cel mai mare stadion din Germania) si alaturi Westfalenhalle. Poza mi se pare chiar fantastica!
Terasele de spotting de la Düsseldorf ofera super imagini, mai ales cea de langa gara, preferata mea! Very Happy trec avioanele la vreo 30 de m si sunt mult in cadru cit stau la coada pana sa decoleze. Fain a 310 Mahan Air! Nice catch!
Schnitzelu ala imi provoaca si mie o aversa in gura!!! Laughing
Nice TR!!!
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 00:47

cum zice dylanul, snitzelu ala e miezu! mama cat de bine arata! tocmai beau o timisoreana, si multumesc si de poza cu fabrica veche Smile

Foarte fain se pare la DUS, si imi place traficul de acolo, ca e foarte pestrit! Multe poze frumoase ai facut si sfatul meu e sa te apuci de prelucrat si urcat pe site-uri de genu ca merita Very Happy

Mersi fain de calatoria asta pana la DUS! Mi-ai facut "pofta" sa incerc si eu sa ajung acolo rendeer
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 08:18

Super frumos Trip Report;. M-a facut sa-mi "retraiesc" aventura din vara asta cu KRP de la MUC la TSR. KRP e o companie buna sa zbori cu ei. Nu ma pot plange absolut deloc de ce servicii au oferit. Sper sa mai zbor cu ei in viitor.
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 43
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 09:43

Fain TR-ul Cipri, multam frumos!

Parca la final se repeta vreo 20 de poze.

Multu' si pentru mancare... pig

P.S. Cat zici ca a fost "beletu'"?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 11:20

Cat a fost schnitzelul ? Smile

Frumos TR !
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 321
Varsta : 25
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 15:06

WoW Very Happy
Sunt inebunit de tacticile de bombardare asupra barajului Mohne Razz Razz

Super poze Very Happy
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 22:17

Ma bucur ca v-au placut pozele…mai ales snitelul..Smile

valavia a scris:
Frumoasa plimbare Cipi! Multumim ca ne-ai luat cu tine Wink! Interesanta mica poveste, iar finalul ei....unul normal pt o tara civilizata si o companie ce tine la pasagerii ei.
Cateodata, in Romania, normalul ni se pare anormal. Carpatul a dovedit ca-i pasa si ca se poate!

GAC a scris:
Multam pt poze Cipi! Locuind prin zona mi se pare interesant cum este vazut Nordrhein Westfalen de turisti sau business men! ;-)
Ai prins stadionul din Dortmund Signal Iduna Park (cel mai mare stadion din Germania) si alaturi Westfalenhalle. Poza mi se pare chiar fantastica!
Terasele de spotting de la Düsseldorf ofera super imagini, mai ales cea de langa gara, preferata mea! Very Happy trec avioanele la vreo 30 de m si sunt mult in cadru cit stau la coada pana sa decoleze. Fain a 310 Mahan Air! Nice catch!
Schnitzelu ala imi provoaca si mie o aversa in gura!!! Laughing
Nice TR!!!
Din pacate nu am avut ocazia sa vizitez prea multe locuri/orase din Westfalen, doar Hamm si Lippstadt. Sper sa am ocazia sa vizitez mai multe obiective din zona.

Dca tot esti "din zona", ne traduci, te rog, sloganul din poza. Din pacate nu-mi amintesc traducerea si nu sunt vorbitor de limba germana.

virusu a scris:
cum zice dylanul, snitzelu ala e miezu! mama cat de bine arata! tocmai beau o timisoreana, si multumesc si de poza cu fabrica veche Smile

Foarte fain se pare la DUS, si imi place traficul de acolo, ca e foarte pestrit! Multe poze frumoase ai facut si sfatul meu e sa te apuci de prelucrat si urcat pe site-uri de genu ca merita Very Happy

Mersi fain de calatoria asta pana la DUS! Mi-ai facut "pofta" sa incerc si eu sa ajung acolo rendeer
Multumesc pentru aprecieri si pentru sfat. Am sa vad ce si cum se prelucreaza pozele si pe viitor vreau sa-mi cumpar un nou aparat foto…bugetul lipseste. Momentan detin un batran Canon PowerShot A510.

eugen a scris:
Fain TR-ul Cipri, multam frumos!

Parca la final se repeta vreo 20 de poze.

Multu' si pentru mancare... pig

P.S. Cat zici ca a fost "beletu'"?
Ups..ai dreptate, rog adminii sa sterga pozele de la "sat Cerneteaz, comuna Giarmata, jud. Timis" pana la "sat Cerneteaz, comuna Giarmata, jud. Timis".

Nu stiu cat a costat biletul, deoarece l-a platit compania la care lucrez.

kampfmaschine a scris:
Cat a fost schnitzelul ? Smile

Frumos TR !
In acel local “carnoasele” sunt pe marimi: S, M si L. Spargelschnitzel-ul din poza este marimea M si a costat aproximativ 16 Euro. Sincer m-am luptat sa-l mananc, insa nu am reusit, mai ales ca am baut cateva beri inainte.
Si halatu’????

YR-SND a scris:
WoW Very Happy
Sunt inebunit de tacticile de bombardare asupra barajului Mohne Razz Razz

Super poze Very Happy
Este imposibil de descris sentimentul trait..iti doresc sa vizitezi toate barajele distruse de englezi!

Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 840
Varsta : 40
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   Vin 14 Ian 2011, 22:35

Traducerea este: "Altceva nu imi trece printre buze" adica jocul de cuvinte Lippe - buza si Lippe - regiunea de unde vine berea locala. E simpatica reclama. Westfalen este partea mai rurala a Landului Nordrhein Westfalen. Rheinland si bazinul Ruhr sunt partile mult mai populate si mai cunoscute. Personal nu prea am fost pe acolo, este totusi ceva mai departe de "centrul" Landului.
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TSR-DUS-TSR   

Sus In jos

TSR-DUS-TSR
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: