AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Romavia (WQ / RMV)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Lun 20 Dec 2010, 22:27

Mengelaus nu doresc in nici-un fel vreun atac la persoana sau sa ma cert cu cineva. Doresc doar sa se scrie lucruri reale aici. Nu poti afirma ca asa companie nu are ce cauta ca entitate dar totusi e nevoie de o unitate de aviatie de acest fel in cadrul armatei. Cu alte cuvinte, sa se desfiinteze dar sa si existe. Daca nu ii va mai zice companie si ii va spune flotila sau unitate de aviatie speciala crezi ca va schimba cumva acest lucru? Crede cineva ca din punct de vedere financiar va fi mai putin costisitor daca nu i se va mai zice companie?
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Lun 20 Dec 2010, 22:37

avionistul a scris:
acesti oameni nu si-au mai luat salariile din luna august 2010 ?
Si de ce nu au plecat luna urmatoare in alte parti ? In democratie nu astepti la mila unora care nu stiu sa conduca.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Lun 20 Dec 2010, 22:45

Stii de ce nu au plecat?
Pt ca din cate stiu acolo inca mai sunt oameni care lucreaza ca tehnicieni din anii 70. Probabil ca au tot sperat ca lucrurile se vor indrepta, dar se pare ca cei care conduc destinele acestei companii nu au facut ceea ce trebuia facut.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Lun 20 Dec 2010, 23:12

Nu vreausa intretin polemici , avionistule. Vorba lui Mengelaus , aici discutam.
Vrei sa iti enumar incercari comerciale aiurea ? CLJ (apoi SBZ) - NUE , OTP -PER , OTP - VIE , toate , dar TOATE fara un studiu prealabil , fara perspective . Nu trebuie sa fi mare insider , ajunge sa fi studiat putin planurile tarifare pe acele zboruri , sa vezi LF-urile , ca sa intelegi ce voiam sa spun.
Au avut contracte de summer charter care i-a mai scos , dar si aici discutam de anumite "aranjamente" , nu spun mai mult , daca doresti putem vorbi pe PM.
Te rog sa intelegi , o mai spun o data , stima mea pentru oamenii simpli de la RMV , au oferit (atat cat le-a permis resursele) un serviciu onest . Nu te face ca nu intelegi , o structura flexibila si integrata in SMFA nu e o companie. Isi cunoaste obiectivele si limitele competentelor , nu se baga in afaceri care nu ar trebui sa o intereseze.
Crezi ca se bucura cineva de aici ca au "disparut" Jumboline-le BEA si BEC ? Sunt aeronave care dau o "culoare" aparte pe orice aeroport din lume. Senzatia e exact ca aceea cand a sucombat ClubAir (din punct de vedere al aeronavelor) .
Ca sa nu o lungesc , daca s-ar fi vrut ca RMV sa existe , trebuia sa se rupa de MApN si sa evolueze pe piata libera . Era ori-ori.

PS : Cat priveste kerosenul in Rusia , daca te intereseaza preturi comparative , cu drag , dar pe PM , nu are rost sa "sufocam" topicul asta. O sa fi surprins.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Lun 20 Dec 2010, 23:16

Smile avionistul, esti angajat romavia ?

Un articol interesant din prin luna mai... CLICK

Ultima editare efectuata de catre Stefan in Lun 20 Dec 2010, 23:27, editata de 2 ori
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2371
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Lun 20 Dec 2010, 23:21

Baieti , eu zic ca ar fi cazul sa incheiati " polemicile " de aici si sa ne vedem de scopul principal al acestui FORUM....adica pozele
Va multumesc ; Voicu - moderator Romanian Spotters
Sus In jos
DouglasMD11
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 22
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 20/03/2010

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 00:01

ca tot YR-ABB a fost retras... ce facea prin state in septembrie, stie cineva ... am dat peste o poza http://www.airliners.net/photo/Romania-Government-(Romavia)/Boeing-707-3K1CQ/1788435/&sid=510bd3dd519712a07b4ee76f780d7c08
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 09:58

Nu Stefan nu sunt angajat Romavia, doar ma leaga o chestie mai sentimentala asa de Romavia. Dar asta e o alta poveste. Cunosc articolul si nu numai.....
DouglasMD11 in septembrie ABB-ul a fost in State cu primul ministru.
Calin inteleg ce spui dar sa stii ca si o structura flexibila integrata in SMFA papa destui banuti. E adevarat ca poate nu se baga in unele afaceri mai mult sau mai putin curate dar si acolo e nevoie sa pompezi bani. Gandeste-te numai la antrenamentul pilotilor doar, la asigurarea nr minim de ore de zbor. Din cate stiu la Romavia asta se realiza pe cursele comerciale. Si ar mai fi multe altele....
In fine daca se hotaraste sa o desfiinteze asta e situatia. Este in ton cu tot ce se intampla in tara asta. Nu ar fi ceva iesit din comun.
Personal imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu stilul meu, uneori ma aprind mai repede.
Sus In jos
mihai
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 177
Varsta : 44
Data de inscriere : 09/03/2009

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 11:37

FLOVS, apreciez si ma bucur pentru deschiderea acestui topic pentru Romavia dar din punctul meu de vedere pe viitor iti recomand ca atunci cand vrei sa faci sau sa scrii ceva este bine sa te documentezi, sa verifici si sa filtrezi informatiile.

Ceea ce ai scris in deschiderea topicului este luat de aici...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Romavia

...este incomplet si cred ca la numar de angajati si cifra de afaceri este incorect...parerea mea din ceea ce stiu...

Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 32
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 12:28

Mihai, dă-mi surse și completez eu pe Wikipedia. Mersi!
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 34
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 13:15

sa nu fim total offtopic voi pune niste poze cu BEC-ul la antalya.

Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 902
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 13:48

avionistul a scris:
Ce usor e sa spui Thomas : "Sincer, mi se pare normal ca aceasta companie sa dispara"
Sa stii ca tot timpul e nevoie de o entitate (divizie) speciala asa cum ai zis si tu, care sa deserveasca zborurile speciale. Cam peste tot in lume aceasta entitate apartine de regula armatei si e deservita de militari tocmai datorita faptului ca se impune un regim strict pt aceste misiuni. Din pacate putini inteleg aceste lucruri.

1. Sigur ca este mai usor sa se spuna "din afara fenomenului" ca o companie trebuie sa dispara., fata de cineva care poate din interior are si o legatura emotionala cu aceasta companie. Dar, fiind platitor de taxe în România, taxe din care este întretinuta aceasta companie, îmi permit sa-mi exprim parerea în calitate de "co-finantator" al acestei companii; si anume aceea, ca structura folosita de România pentru efectuarea zborurilor speciale, si anume de a avea o companie de stat separata cu toate implicatiile organizatorice, logistice si financiare de rigoare mi se pare total neadecvata.

2. Exact ceea ce spuneam eu, o subunitate în MApN ar fi absolut necesara dar în acelasi timp suficienta. Si în mod absolut sigur mult mai ieftina.

3. Nu am nevoie de avocati, dar fiind un forum de discutii, atunci când cineva sustine sau chiar dezvolta punctul meu de vedere exprimat în discutie, nu am de ce sa ma supar. Cum dealtfel mi se pare la fel de normal ca sa existe pareri contradictorii, ca de aia îi spune discutie, nu?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 14:44

E in regula Thomas, am inteles. Eu raman la parerea ca, cheltuielile financiare vor fi cam tot asa de mari daca aeronavele vor fi inmatriculate civil. Daca se va merge pe sistemul militar atunci poate ca vor fi mai mici cheltuielile.
Ramane sa vedem.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 15:07

avionistul a scris:
E in regula Thomas, am inteles. Eu raman la parerea ca, cheltuielile financiare vor fi cam tot asa de mari daca aeronavele vor fi inmatriculate civil. Daca se va merge pe sistemul militar atunci poate ca vor fi mai mici cheltuielile.
Ramane sa vedem.

Ca sa detaliez un pic exemplul Luftwaffe :
Aeronave in dotare :
- 3 x A310-304 - inmatriculate 10+21 , 10+22 , 10+23
- 2 x A319-133(X)(CJ) - inmatriculate 15+01 , 15+02
- 2 x A340-313(X) - inmatriculate 16+01 , 16+02 (stored la HAM)
Mai are 4 x A310-304(F) - freighter si trupe , nu ne intereseaza in acest caz.

Dupa cum vezi , au inmatriculare militara , iar dimensiunea flotei e corespunzatoare statutului , importantei economice si politice a Germaniei. Fa o comparatie !
Romania are nevoie de un lung curier adevarat si 2 regional jet de tip Embraer / CRJ. Asta daca gandim logic. Daca vrem sa traim "in filme" cu un ipotetic "Romanian Force One" , putem gasi variante , de la Dreamliner la A380 . Glumesc , desigur.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 15:28

Pai daca stam bine si ne gandim, la Romavia de ani buni au existat practic doar 2 aeronave VIP.
ABB-ul si un BAC, YR-BRE dupa care tot ABB-ul si Bae 146-200 YR-BEA in ultimii ani cel putin.
Deci, din punct de vedere al numarului de aeronave disponibile pt misiuni speciale, nu cred ca e asa de mare.
Pe langa asta unde mai pui ca din cand in cand YR-BEA mai facea si cate o cursa comerciala.
Probabil ca un B767 sau un A 340 ar fi o solutie pt un longrange si altceva Bae, CRJ, etc. pt regionale.
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 66
Varsta : 36
Data de inscriere : 12/04/2010

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 18:40

Nu sunt bani de alte avioane deci trebuie sa ne descurcam cu ce este. A310 e la indemana si e logic sa il folosim. Al doilea A310 ar trebuit schimbat cu 2 jeturi regionale si s-ar rezolva problema fara nici un cost. Iar daca Tarom le-ar mai si folosi ca avioane de linie ar mai aduce un ban si pilotii ar fi antrenati. La o adica asta ar putea face si Romavia dar din pacate nu am incredere ca acolo se gestioneaza eficient aceste avioane, compania dovedind-se de-a lungul timpului mai mult o vaca de muls decat o companie responsabila.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 21:00

Ce simpatic esti minny. In primul rand ca asta s-a cam discutat pana acum ref la avioane si la antrenamentul pilotilor, iar in al doilea rand nu cred ca Romavia e o vaca asa de buna de muls mai bine decat Tarom.
La Tarom a fost o asa vaca de muls ca daca s-ar aduna cati bani s-au bagat in compania asta cred ca ai ramane masca.
Asa ca hai sa fim realisti cu privire la cati bani s-au bagat si pierdut la Tarom. Acolo e in permanenta o gaura neagra atata timp cat va fi gestionata de ai nostri politicieni asa cum le dicteaza interesele de partid.
Un pic de ratiune totusi.....
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 21:22

Eu spun sa nu va certati degeaba ! De-a lungul vremii s-a dezbatut si ras-dezbatut tacticile si strategiile (sa pun ghilimele?) ale Tarom . Nu e Tarom singura companie flag carrier in care se baga bani , vezi cazul recent al Malev , renationalizata cand era aproape de colaps (nu ca acum ar fi foarte departe).
Perceptia mea a fost mereu ca Romavia a fost tinuta artificial pentru anumite interese. Inclusiv financiare. Secretomania de acolo (generata de apartenenta la MApN) a generat si a sustinut suspiciuni. Nu doresc sa intru in discutia capacitatii manageriale a lui Goleanu , dar mie mi se pare ca e timpul ca Romavia sa ramana ceea ce trebuia sa fie : operator de zboruri oficiale si atat. Nu ma gandesc decat la efortul "baietilor cu ochi albastri" de a pregati o aeronava care azi are zbor la ZTH sau AYT cu 100 de turisti , iar maine pleaca la BRU cu Presedintele Romaniei. Daca credeti ca in orice tara normala se intampla asa ceva , va inselati !
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Mar 21 Dec 2010, 21:40

Nu o fi normal dar noi suntem o tara saraca. Daca se apuca sa schimbe scaune ii compatimesc, insa daca fac doar un control anti-tero 2 ore ajunge.
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Joi 17 Feb 2011, 00:50

Romavia misca: isi asigura flota:
http://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_private-8308814-romavia-circa-780-000-dolari-pentru-asigurarea-patru-aeronave-pentru-accident-din-2008-asiguratorul-platit-4-2-milioane-dolari.htm
Sus In jos
vba
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 27
Data de inscriere : 28/06/2010

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Joi 17 Feb 2011, 07:47

minny a scris:
Romavia misca: isi asigura flota:

Care flota? Shocked
Care ROMAVIA? What a Face
Mai exista asa ceva? Question
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Joi 17 Feb 2011, 10:20

sunt curios ce asigurator o sa se bage la asa ceva Laughing
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Joi 17 Feb 2011, 11:43

aici se discuta despre fotografii. Daca aveti asa ceva le puteti pune. Daca nu, nu discutam ce nu ne priveste doar asa ca sa vorbim si noi ca tzatele la colt de strada!
Sus In jos
mario antonio
Membru activ

Numarul mesajelor : 1075
Varsta : 37
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Vin 04 Mar 2011, 15:39

Ciao tuturor,

Ceva legat de Jumbolino al baietilor.
BAe 146 -200 2227 G-BVMS BAe Systems regd 02mar11, stored at BBU ex YR-BEA.
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Vin 04 Mar 2011, 17:01

Pacat! Mare pacat!
A mai fost inmatriculat inainte tot G-BVMS la Trident Jet Leasing Ltd. Probabil ca-l vor da mai departe altora....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Romavia (WQ / RMV)   Astazi la 15:40

Sus In jos

Romavia (WQ / RMV)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: