AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Batranii...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 19/11/2010

MesajSubiect: Batranii...   Dum 28 Noi 2010, 20:58

Sper ca deschid unde trebuie topicul, in caz contrar rog un moderator sa-l mute...sau sa-l inchida. Va invit sa dezbatem subiectul avioanelor "batrane", care erau in voga acum cateva decenii... sau acum cativa ani (TriStar, DC-10, DC-8, spre exemplu) si sa vedem de cine, in ce cantitate, in ce conditii si la ce (si daca)...mai sunt utilizate ele in ziua de azi. Propun sa incepem cu Lockheed TriStar l1011...stie cineva cate mai sunt operationale azi, si cine l-e mai utilizeaza?

Ultima editare efectuata de catre dylan in Lun 29 Noi 2010, 13:31, editata de 1 ori (Motiv : RESIZE FOTO CFM REGULAMENTULUI)
Sus In jos
http://www.flightsimulatornetwork.com/user/409-dorel-mornea/
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: Batranii...   Lun 29 Noi 2010, 12:58

Imi aduc aminte ca prima oara am vazut acest avion in filmul Die Hard 2 - avionul in care se afla Holly (TWA) si de atunci m-am facut interesat de el! It's a heavy one!
A pus America in miscare in anii 1970-1980...mi se pare ca primele companii care l-au avut in dotare au fost Delta, TWA si British Airways! Very Happy
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Batranii...   Lun 29 Noi 2010, 13:36

Men In Black a scris:
Va invit sa dezbatem subiectul avioanelor "batrane"
Salut si bine ai venit printre noi!
Buna ideea dar te rugam sa respecti regulamentul! Fotografia am micsorat-o eu la latimea ceruta adica 800 pe latime, dar....trebuia sa spui si de unde ai luat-o, de pe ce site si sa scrii si cine-i autorul. Wink
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 39
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mar 30 Noi 2010, 09:04

Mai vedem din cand in cand pe contrail cate un L-1011 de la Armata britanica ... (ZD-905) ... foarte rar DC-8 cargo, si mai des aterizeaza la OTP DC-10/MD11 Omni sau World transporturi militare.

Datorita vechimii in Europa nu prea mai se folosesc, iar cand sunt vazute fac deliciul spotterilor Laughing
Sus In jos
Koala
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 24
Data de inscriere : 11/11/2010

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mar 30 Noi 2010, 12:51

MD-11 nu este un avion vechi, dimpotriva, bate Boeingul de departe la capitolul tehnologic ( stiu ca acum este Boeing MD11, dar atunci era McDonnell )
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mar 30 Noi 2010, 20:53

Ma intreb daca exista scratch nu stiu cum sa l-e spun scratch organizatii scratch manifestari... prin ale caror actiuni sa modernizeze sau sa reia zborurile (macar pentru o scurta perioada de vreme) cu astfel de avioane (vechi). De mult visez sa am (macar) UN zbor la activ cu un Hawker Siddley Trident (bineinteles, cu orice alt avion vechi), vreau sa vad cum calatoreau oamenii pe calea aerului cu ceva timp in urma, vreau sa ma "intorc in timp" pentru cateva momente in ceea ce priveste transporturile aeriene, sa traiesc senzatia aia, de intoarcere in timp, sa ma "autopacalesc" ca traiesc prin anii 70-80...dar din pacate, am inteles ca sunt putine exemplare de Trident puse la pastrare prin muzee, si cica nici unul nu mai e functional in ziua de azi...shame! Oare cine organizeaza astfel de...manifestari (nu neaparat in RO)?!?!?
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mar 30 Noi 2010, 20:55

Men In Black a scris:
Ma intreb daca exista scratch nu stiu cum sa l-e spun scratch organizatii scratch manifestari... prin ale caror actiuni sa modernizeze sau sa reia zborurile (macar pentru o scurta perioada de vreme) cu astfel de avioane (vechi). De mult visez sa am (macar) UN zbor la activ cu un Hawker Siddley Trident (bineinteles, cu orice alt avion vechi), vreau sa vad cum calatoreau oamenii pe calea aerului cu ceva timp in urma, vreau sa ma "intorc in timp" pentru cateva momente in ceea ce priveste transporturile aeriene, sa traiesc senzatia aia, de intoarcere in timp, sa ma "autopacalesc" ca traiesc prin anii 70-80...dar din pacate, am inteles ca sunt putine exemplare de Trident puse la pastrare prin muzee, si cica nici unul nu mai e functional in ziua de azi...shame! Oare cine organizeaza astfel de...manifestari (nu neaparat in RO)?!?!?

De exemplu:
http://www.lufthansa-ju52.de/en/Foundation/Flight-Operations.php
Sus In jos
gaudi
Membru activ

Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mar 30 Noi 2010, 23:54

Men In Black a scris:

Pana in iunie anul acesta aveai posibilitatea sa zbori de pe aeroportul Berlin Schönefeld (terminalul C) cu singurul Douglas DC 3 Raisinbomber functional din Europa. Existau mai multe tipuri de programe - cel mai ieftin costa 149 euro pentru un zbor deasupra Berlinului noaptea sau 170 euro pentru un zbor efectiv de 35 minute ziua.

Din pacate pe 19 iunie 2010 avionul s-a prabusit imediat dupa decolare 28 de pasageri si membrii ai echipajului fiind raniti.

Detalii despre accident si intentia de refacere a avionului aici. Imagini de la locul prabusirii aici (31 fotografii) .
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mier 01 Dec 2010, 00:27

gaudi a scris:
Men In Black a scris:

Pana in iunie anul acesta aveai posibilitatea sa zbori de pe aeroportul Berlin Schönefeld (terminalul C) cu singurul Douglas DC 3 Raisinbomber functional din Europa. Existau mai multe tipuri de programe - cel mai ieftin costa 149 euro pentru un zbor deasupra Berlinului noaptea sau 170 euro pentru un zbor efectiv de 35 minute ziua.

Din pacate pe 19 iunie 2010 avionul s-a prabusit imediat dupa decolare 28 de pasageri si membrii ai echipajului fiind raniti.

Detalii despre accident si intentia de refacere a avionului aici. Imagini de la locul prabusirii aici (31 fotografii) .
Oooouch! O Doamne! Bine ca n-a "plecat" nimeni. Sa speram ca pot repara bijuteria aia!!
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mier 01 Dec 2010, 00:58

Koala a scris:
MD-11 nu este un avion vechi, dimpotriva, bate Boeingul de departe la capitolul tehnologic ( stiu ca acum este Boeing MD11, dar atunci era McDonnell )
Mda...si uite ca asa nou cum e, numai doua companii aeriene il mai utilizeaza pentru transport pasageri: KLM si World Airways. Mi-e ciuda Mad de ce un avion asa de bun si de nou, ajunge asa de repede sa fie...ignorat.

O RARITATE...MD-11 IN SERVICIU DE PASAGERI...IMG. LUATA DE PE JETPHOTOS.NET AUTOR: TOBIAS MEIER.

Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mier 01 Dec 2010, 13:33

Am fost in Berlin si nu am avut "finante" pentru un zbor cu DC 3 Rosinenbomber si acum abia astept sa il restaureze.

Arianne, merci pentru link-ul cu Tante Ju 52, e super. Vad ca in martie apare planul de zbor pentru 2011.

In plus, interesant este ca sunt in curs sa restaureze si un Super Constellation :

http://dlbs.de/de/Projekte/Lockheed-Superstar/index.php

Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Batranii...   Vin 03 Dec 2010, 23:15

In 94 sau 95,am zburat cu un TriStar cu livreaua TAROM, de la OTP la JFK.Echipajul era american si am intzeles ca era inchiriat de la Delta.Stie cineva care a fost dealul cu acest avion si cat timp a zburat sub culorile Tarom ?
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Batranii...   Vin 03 Dec 2010, 23:22

dan guina a scris:
In 94 sau 95,am zburat cu un TriStar cu livreaua TAROM, de la OTP la JFK.Echipajul era american si am intzeles ca era inchiriat de la Delta.Stie cineva care a fost dealul cu acest avion si cat timp a zburat sub culorile Tarom ?

Cel mai probabil a fost OO-JOT, un DC-10. A fost inchiriat din Belgia dupa ce a picat YR-LCC la Balotesti.

Are si tricolorul pe el, aproape Very Happy
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100

Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Batranii...   Sam 04 Dec 2010, 00:23

Da,asta era aparatul,cam jigarit inauntru,cum imi amintesc.
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Re: Batranii...   Sam 04 Dec 2010, 10:17

Men In Black a scris:
...
Propun sa incepem cu Lockheed TriStar l1011...stie cineva cate mai sunt operationale azi, si cine l-e mai utilizeaza?

La 24.10.2010:

9 pentru RAF (Royal Air Force) - pana-n 2015
2 Privilege-Rollins Air
2 Air Charter Express
1 Elite Aviation
1 Las Vegas Sands Corp
1 Sky Capital
1 SAM Intercontinental

Total: 17/250.

Pentru curiosii de avioane rare (si vechi, si noi): http://www.planelist.net/rare-jets.zip de la www.airlinerlist.com

Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Sam 04 Dec 2010, 17:13

raduvisitor a scris:
Men In Black a scris:
...
Propun sa incepem cu Lockheed TriStar l1011...stie cineva cate mai sunt operationale azi, si cine l-e mai utilizeaza?

La 24.10.2010:

9 pentru RAF (Royal Air Force) - pana-n 2015
2 Privilege-Rollins Air
2 Air Charter Express
1 Elite Aviation
1 Las Vegas Sands Corp
1 Sky Capital
1 SAM Intercontinental

Total: 17/250.

Minunat...trebuie NEAPARAT sa-mi rezerv si eu un zbor cu unul. Am mai gasit si eu unul, un spital zburator, dar nu-mi pot da seama nici cum daca mai este utilizat su nu in ziua de azi.
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 753
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: DC-10   Sam 04 Dec 2010, 18:26

dan guina a scris:
Da,asta era aparatul,cam jigarit inauntru,cum imi amintesc.
nu era chiar jigarit.
la momentul respectiv, m-a impresionat diametrul fuzelajului;plafonul era f inalt.
tehnicii erau francezi. i-am cunoscut binisor
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Mier 22 Dec 2010, 18:26

Stie careva care e situatia actuala a celor doua A310 ale Tarom? Le-am tot vazut zburand recent, (sau l-am tot vazut) si acuma nu mai inteleg nimic, mai demult ziceau ca vor sa le vanda, ca aduc numai pierdere companiei, cica unul sau amandoua trebuia/u sa fie virat/e catre Romavia sa fie facut avion prezidential...acuma ce-i cu ele?? Din cate stiu eu (nu stiu daca e corect) ca Tarom le foloseste numai pe rute intracontinentale (nu mai merg in USA)...si.. bai dã uei...daca Tarom reia zborurile spre USA (ca cica asa intentioneaza) oare ce aeronave zburatoare cu capacitate de zbor prin aer vor folosi? A310, vor inchiria, sau vor cumpara alte widebody-uri (ca ma gandesc ca nu or merge cu 737)??..

TAROM A310 IN AMSTERDAM PE 17 OCT. 2010. SURSA: Airliners.net FOTOGRAF: WIM CALLAERT
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Dum 23 Ian 2011, 19:42

Nu stiti vreunu/vreuna din voi ce muzee aviatice exista prin Spania? si ce exemplare au...
Sus In jos
gaudi
Membru activ

Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Batranii...   Dum 23 Ian 2011, 20:10

http://www.aviationmuseum.eu/World/Europe/Spain/index.htm
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Batranii...   Joi 10 Mar 2011, 21:32

Ma bucur tare mult in astfel de situatii: clic, clic si clic. Ce bine arata la varsta lor, si ce bine isi fac treaba...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Batranii...   Astazi la 21:50

Sus In jos

Batranii...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: