AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Despre costul curselor transatlantice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

MesajSubiect: Despre costul curselor transatlantice   Sam 30 Oct 2010, 10:35

M-am uitat in ultimele 2 zile la preturile curselor transaltlantice si am vazut ca preturile din Romania sunt mai mari (sau mult mai mari) din UE. Am comparat mai ales OTP cu BUD (ajung relativ rapid cu trenul)
Daca la cursele catre New York diferenta nu este asa mare, la cursele spre alte orase: Los Angeles de exemplu, diferenta este enorma (peste 1000 lei).
Mai mult de atat, din Budapesta, motoarele de cautare returneaza zboruri la preturi bune si cu companii din Skyteam (Delta, KLM, AF), cu aceleasi companii pretul este f mare din Bucuresti.
De ce e asa diferitica politica de preturi a acestor companii? De ce avem noi cele mai mari preturi (Budapesta, Londra, Frankfurt, Istambul, Roma, Milan, Madrid au preturi uniforme)?
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: Re: Despre costul curselor transatlantice   Sam 30 Oct 2010, 10:44

"De ce avem noi cele mai mari preturi (Budapesta, Londra, Frankfurt, Istambul, Roma, Milan, Madrid au preturi uniforme)?"

Ca noi suntem destepti iar restul niste prosti! Exclamation Exclamation Exclamation
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 902
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Despre costul curselor transatlantice   Sam 30 Oct 2010, 11:35

Concurenta coboara pretul ... simplu de tot.
Sus In jos
yelp
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 32
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 12/01/2010

MesajSubiect: Re: Despre costul curselor transatlantice   Sam 30 Oct 2010, 15:32

Uneori si cursele din Sofia au diferente mari de pret
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 41
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

MesajSubiect: Re: Despre costul curselor transatlantice   Sam 30 Oct 2010, 16:41

Iulius a scris:
M-am uitat in ultimele 2 zile la preturile curselor transaltlantice si am vazut ca preturile din Romania sunt mai mari (sau mult mai mari) din UE. De ce avem noi cele mai mari preturi (Budapesta, Londra, Frankfurt, Istambul, Roma, Milan, Madrid au preturi uniforme)?

Pai Bucurestiul nu are cele mai mari preturi. Daca vrei sa zbori in America din: Salonic, Riga, Sofia, Torino, Belgrad, Bordeaux, Zagreb, Ljubljana etc. platesti mai mult decat daca zbori din Bucuresti. De ce pt. ca aeroporturile respective sunt mai mici ca si aeroportul Henri Coanda.

Bucurestiul (OTP) la traficul de 4,5 milioane pasageri pe an, nu are cum sa ofere aceleasi preturi ca si aeroporturile enumerate de catre tine care au intre 30 si 66 milioane de pasageri pe an. In plus din LON, FRA, MAD, ROM, MIL, etc. zbori direct in America, in timp ce din Bucuresti trebuie sa zbori cu escala.
Iar Budapesta are un trafic dublul fata de OTP.
Biletele cu plecare din Bucuresti se vor ieftini cand va creste traficul, dar la preturile de la LON, FRA, PAR nu se va ajunge niciodata.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre costul curselor transatlantice   Astazi la 00:22

Sus In jos

Despre costul curselor transatlantice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre anii de studentie/liceu si importanta lor pentru viitor
» Despre masinile de tricotat
» Discutii despre croitorie -2