AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Lun 01 Noi 2010, 06:26

Mai repede DASCAL......Multumim!
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Lun 01 Noi 2010, 09:20

Bravo!
Sus In jos
mckingtom
Fotograf

Numarul mesajelor : 421
Varsta : 46
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Lun 01 Noi 2010, 14:28

Excelenta initiativa, Dom' Profesor! Fantastica deschidere din partea LROP!

Vinerea trecuta am avut citeva ore de pierdut la Viena Airport si am fost intr-un tur de 45 de minute prin aeroport, cu un autocar. Chiar daca organizarea a fost profesionista, vizita nu a fost atit de interesanta ca cea pe care ati avut-o la LROP, de ex. nu ne-am dat jos din masina. Ce m-a impresionat, insa: in autocar eram doi vizitatori adulti si vreo 20-30 de copii de 10 - 12 ani. Asa se investeste in viitor.
Sus In jos
http://www.crisan.ro
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 10 Dec 2010, 13:42

Elevii vizitatori au pus pe hartie cateva din impresiile lor:

ELEVII LICEULUI ECONOMIC-ADMINISTRATIV ROSIORII DE VEDE
IN VIZITA LAAEROPORTUL INTERNATIONAL „HENRI COANDA”

Vizita la aeroportul”Henri Coandă” a fost o experiență minunată. Când am călcat pe uriașa platformă a aeroportului a fost ca un vis.
A fost superb când am văzut uriașele avioane, dar și mai frumos a fost când am și urcat într-un avion.
Aeroportul Otopeni este un aeroport care merită vizitat, iar noi, cei care am fost acolo, chiar am avut ce învăta.
O astfel de șansă cred că nu trebuie ratată.

Dragomir Oana
clasa a IX-a D

Aeroportul “Henri Coandă” este, după părerea mea, unul dintre cele mai frumoase aeroporturi. Încă de la intrare, aeroportul are un aspect frumos, atât la exterior, cât și în interior. Spun aceste lucruri deoarece am fost una dintre norocoasele persoane din clasa mea care a avut ocazia să meargă să viziteze acest aeroport. Totul a fost superb, atmosfera cu care am fost primiți, surprizele oferite de cei care ne-au întâmpinat. Cea mai frumoasă surpriză a fost că ni s-a oferit șansa de a urca într-un avion. Am mai avut ocazia să privim cum decolau și aterizau avioanele. Am văzut mai multe aeronave de la diferite companii, cum ar fi Tarom sau Air Bucharest. Din depărtare se zărea și turnul de control.
Am rămas plăcut impresinată de locul pe care l-am vizitat și, dacă aș mai avea aceasta ocazie, cu siguranță nu aș pierde-o.

Prîșcoveanu Ileana-Violeta
Clasa a IX-a D

Excursie la Otopeni
Eu am o impresie foarte bună despre excursia realizată împreună cu colegii mei și domnul diriginte la Aeroportul Henri Coandă, deoarece a fost prima dată când am intrat într-un aeroportși mai ales când am văzut foarte multe avioane de la diferite companii aeriene și chiar câteva decolând și aterizând.
Însă cel mai mult mi-a plăcut când ne-am urcat într-un avion și am stat pe scaunul pilotului.
Oamenii de la aeroport au fost foarte buni cu noi și ne-au făcut chiar și un cadou : un tricou.

Danciu Cosmin-Ionuț
Clasa a IX-a D

Mi-a plăcut foarte mult excursia la Aeroportul “Henri Coandă”, pentru că am vizitat pista, unde aterizau și decolau avioanele.
Cu altă ocazie mi-aș dori să mai vizitez o dată acest aeroport minunat. Aici am vazut multe lucruri frumoase și interesante.

Iordache Florentina
Clasa a IX-a D

Ziua de 30 octombrie 2010 a fost o zi specială din viața mea, deoarece am văzut lucruri pe care nu le poți vedea în fiecare zi.
La aeroport mi-a plăcut mult, am fost întâmpinați de niște persoane foarte drăguțe, în special doamna Cristina Giurgea, care ne-a spus foarte multe lucruri despre aeroport și a avut răbdare cu noi. Turul aeroportului a fost unul dintre momentele frumoase petrecute acolo, dar ce m-a impresionat pe mine în mod special a fost momentul când am mers pe platformă, între avioane. Mi-a plăcut atunci când am urcat în avion. A fost o senzație frumoasă. Mi-a mai plăcut când am văzut acele avioane decolând și aterizând. În concluzie, a fost frumos și aș vrea să mai vizitez o dată aeroportul “Henri Coandă”.

Becheru Raluca-Eliza
Clasa a IX-a D

Pe data de 30 octombire am vizitat aeroportul “Henri Coandă”, care m-a impresionat, deoarece acolo am urcat pentru prima dată într-un avion. În avion a fost de-a dreptul superb – am avut ocazia să ating câteva dintre comenzile avionului.

Lungu Bogdan-Costin
Clasa a IX-a D

Excursie la Aeroport

Într-o frumoasă zi de sâmbătă, noi, elevi ai clasei a IX-a D și cu domnul diriginte, am plecat într-o excursie bine planificată și promițătoare. Puțin somnoroși, am plecat spre Aeroportul Otopeni (“Henri Coandă”). Odată ajunși, am avut “misiunea” de a descoperi de a găsi reperele dintr-un aeroport, împreună cu serviciile pe care ni le poate oferi acesta.
După aceea am avut o surpriză foarte mare, am avut plăcerea să ne urcăm într-un avion, ba achier să stăm pe scaunul pilotului și să simulăm “conducerea avionului”. Oamenii care au condus înteaga excursie au fost foarte înțelegători și buni cu noi. De aceea am avut parte de o excursie minunată. Le mulțumesc domnului diriginte și personalului de la aeroport care ne-au dirijat.

Mocanu Ionuț
Clasa a IX-a D

Mie mi-a plăcut foarte mult excursia la Aeroportul “Henri Coandă”, pentru că am mers pe pista unde aterizează și decolaează avioanele.
A fost foarte frumos pentru că am urcat în avion pentru prima dată și ami-aș dori să mai vizitez o dată aeroportul.

Mitru Mihaiela-Loredana
Clasa a IX-a D

Aeroportul Otopeni

A fost foarte frumos și intresant. Nu mai fusesem niciodată, așa că a fost ceva unic. Aeroportul este foarte mare, dotat cu aparate performante care îți dau indicații în legătură cu tot ce vrei să știi despre zborului. În interiorul clădirii există farmacii, în caz de urgență, biblioteci și mulye alte lucruri interesante, așa că nu ai cum să te plictisești. Am văzut multe avioane, chiar am urcat într-un avion, ceea ce mă face să doresc să mai vin la aeroport cât mai curând.

Manea Veronica
Clasa a IX-a D

Impresii din calatorie

La inceput parea o zi de scoala obisnuita,aceleasi ore,aceleasi pauze,aceiasi colegi,aceeasi rutina zilnica.Totul pana cand am aflat despre organizarea unei excursii la Bucuresti,in cadrul careia se vor vizita aeroportul "Henri Coanda" si apoi muzeul aviatiei.Planuri pentru weekend nu prea aveam,asa ca m-am gandit ca n-ar fi o idee rea sa iau parte la aceasta excursie,mai ales pentru ca era vorba despre vizitarea unui aeroport.
Si asa am ajuns ca in data de 30 octombrie sa merg impreuna cu domnii profesori de engleza,franceza si istorie si cu cativa colegi de liceu in mult asteptata excursie in domeniul aviatiei.Desi era o zi de toamna,vremea a fost destul de placuta si insorita, facandu-ne sa simtim si mai intens sentimentul de simulare a pilotarii unui avion,care a fost unic.De cum am ajuns in aeroport,am fost fascinata de multimea de oameni care se afla acolo si de diversitatea trairilor de care acestia aveau parte,unii erau fericiti,altii tristi,altii nerabdatori,altii melencolici,dar impreuna creau ceea ce se numeste un aeroport,in adevaratul sens al cuvantului.A fost foarte placut sa pot intalni straini,dar piesa de rezistenta a excursiei a fost sa urc la bordul unui avion si chiar sa stau pe scaunul copilotului,ceea ce a fost fantastic. Adevarul este ca nu m-am gandit niciodata la o cariera in domeniul aviatiei,insa de cand am vizitat aeroportul totul a luat o intorsatura neasteptata.Turul aeroportului a fost foarte bine prezentat de catre doanma Cristina Giurgea, profilul femeii inteligente,cunoscatoare a mai multor limbi straine,din cadrul copaniei TAROM.Atitudinea ei si impresia pe care mi-a creeat-o asupra meseriei in domeniul transporurilor aeriene,cat si placerea de a te afla printre atatea avioane si de a calatorii m-au determint sa ma gandesc serios la meseria de stewardesa.Excursia a continuat prin a vizita la muzeul aviatiei,care a fost de-a dreptul impresionant prin colectia sa de avioane.
A fost o placere sa merg in aceasta excursie,care mi-a deschis portile unor noi orizonturi.Smile

Cristina Carabașu
Clasa a XI-a D
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 791
Varsta : 54
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 10 Dec 2010, 14:03

BRAVO, Domnule Diriginte Cool
Sus In jos
Alex_tm
Moderator

Numarul mesajelor : 1833
Varsta : 27
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 10 Dec 2010, 14:25

Domn` Profesor...atat va spun:

ATI FACUT FERICITI MULTI COPII!! Smile

FELICITARILE MELE, ALex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 10 Dec 2010, 17:09

Sa stiti ca ... greselile de tipar imi apartin. Sorry!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 24 Dec 2010, 08:31

Domunul profesor, superb! Uite, am vrut sa va spun o poveste asemanatoare. Am avut si eu un profesor pe clasa a 11a si a 12a care este pilot privat. Are avionul lui (Lancair 320) si in liceu m-a dus cu el la o u zbor in jurul orasului. Atunci am prins eu "boala" adevarata de aviatie.

Pe langa asta, el a organizat ca sa avem cursuri de aviatie in liceu. Am facut un semestru intreg in care am primit credite de limba engleza, dar cursul a fost de "Ground School" pentru PPL. Foarte misto initiativa. Pe langa asta, am avut si un club unde am construit un avion Murphy Rebel (40% din el), iar restul l-au construit cei de la EAA... Acel avion zboara acum...

In fine, vreau sa va felicit pentru efortul care il faceti pentru a introduce acesti copii in aviatie. Ei vor fi viitorul ei... Si eu la randul meu pot multumii profesorului meu, pentru ca m-a introdus acestei frumoase pasiuni...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 24 Dec 2010, 19:03

Eu nu am posibilitatea sa le aduc o scoala de zbor intr-un loc unde nu exista aeroport sau aerodrom. Pot doar sa le trezesc interesul, si asta fac.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Vin 24 Dec 2010, 23:36

mihaiatanasie a scris:
Eu nu am posibilitatea sa le aduc o scoala de zbor intr-un loc unde nu exista aeroport sau aerodrom. Pot doar sa le trezesc interesul, si asta fac.

Nu conteaza de scoala de zbor. Conteaza ca cineva le starneste interesul si ai introduce intr-o industrie care a fost doar visata de bunicii / strabunicii nostri.
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 753
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Sam 25 Dec 2010, 08:46

Felicitari,dom profesor, pentru pasiunea dv
Sunt sigur ca elevii nu vor uita niciodata aceasta vizita. Iar unii , poate ,vor imbratisa o cariera in aviatie.
Eu am facut un liceu de profil, si nu ne-a dus nimeni in aeroport. Bine,ne jucam cu avioane adevarate in curte.
Va respect mult pt ceea ce faceti
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Sam 25 Dec 2010, 12:30

Domnule profesor,
Se vede de pe Luna ca toti elevii au fost fericiti si impresionati de initiativa dumneavoastra.
Acum pasul urmator este sa-i duceti sa viziteze SSAvC si Compania Tarom sa isi creeze o idee d ansamblu a "how things work" Smile
P.S. Am avut ocazia asta cand eram la facultate, deci este posibil

Craciun fericit
Stefan
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Sam 25 Dec 2010, 12:58

E o idee, o sa le-o transmit. Ceea ce stiu sigur este ca vrem sa participam, in grup, la proximul miting aviatic de la Clinceni, si este si posibil si probabil ca ne vom duce. Stiu ca va implica o mare doza de risc, pentru ca un miting se tine in functie de multi parametri variabili, dar eu o sa-mi asum riscurile astea daca elevii vor sa mearga. Ne vedem (si) acolo!
Sus In jos
narcisss
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 47
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 20/02/2011

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Joi 17 Mar 2011, 11:14

Felicitari,
sunteti un adevarat OM!

pacat ca asemenea actiuni nu mai sunt la indemana cadrelor didactice .
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

MesajSubiect: Re: Clasa a IX-a D in vizita la Otopeni   Joi 17 Mar 2011, 11:19

Ba sunt, dovada ca mie mi-a reusit.
Sus In jos
Continut sponsorizat