AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Fly for MS in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ralu
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 30/01/2010

MesajSubiect: Fly for MS in Romania   Sam 18 Sept 2010, 08:59

Ieri au fost la Iasi, acum la Tulcea, dupa asta pleaca la Bucuresti unde vor sta pana luni. Avionul lor e o Cessna 340, inmatricularea N7841Q.
http://flyms.org/

"I am addressing this to the Romanian public, so I write it in Romanian.

Dintre toate cele 30 de tari pe care le vom vizita, as vrea ca vizita noastra de pe 17-21 Septembrie in Romania sa reprezinte ceva special in turul nostru de 60 de zile. Nu numai eu sunt din Romania, ci si alti 12 membri ai echipei de 25 de voluntari care au contribuit la organizarea Fly for MS sunt romani.

Ca romani, ne-am saturat cu totii de stirile negative despre Romania sau romani care predomina in mass media internationala. Una dintre marile satisfactii personale pe care initierea si organizarea Fly for MS mi-au dat-o este sansa de a oferi mass mediei internationale prilejul de a asocia Romania cu un subiect pozitiv. Publicatii respectate din Statele Unite, cum ar fi The Wall Street Journal si The Hffington Post, ziare cu tiraj mare in tarile in care ne-am oprit pana acum au scris despre Fly for MS si au asociat implicit Romania cu o initiativa unica si pozitiva.

Daca vom reusi sa ducem la bun sfarsit planul nostru, Fly for MS va fi cel mai lung zbor caritabil organizat vreodata!

Dar ce mi-as dori cel mai mult este ca recordurile pe care le vom stabili sa nu se opreasca aici. Ce ar fi daca prin Fly for MS in Romania am reusi sa strangem cele mai multe fonduri pentru Societatea de Scleroza Multipla? Ar fi ceva extraordinar care ar avea ecou in lumea intreaga si ar arata restului lumii ca romanii sunt dispusi sa-i sprijine pe cei defavorizati mai mult decat locuitorii celorlalte 29 de tari.

Acest tel este ambitios, dar foarte realizabil. Romania trece prin momente economice dificile, care afecteaza majoritatea romanilor. Cu toate acestea, speram ca toti sa realizati ca in pofida problemelor personale, sunteti mai norocosi decat cei atinsi de scleroza multipla. Puteti merge, puteti bea un pahar cu apa fara a varsa jumatate, ambele lucruri pe care multi dintre cei cu Scleroza Mulipla nu le pot face. "
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Fly for MS in Romania   Lun 27 Sept 2010, 10:59

Titlu: Avionul campaniei Fly for MS a aterizat și la Sibiu
Sursa: adevarul.ro
Autor: Gabriela Vișan
Data: 26.09.2010

Citat :
Câțiva sibieni, bolnavi de scleroză multiplă, au avut șansa să zboare cu avionul campaniei.

Societatea de Scleroză Multiplă din România desfășoară un proiect inedit de conștientizare cu privire la scleroza multiplă, “Fly for MS”, și să informeze publicul larg despre ce înseamnă, ce presupune această boală si care sunt dificultățile cu care se confruntă persoanele diagnosticate.

....

Ideea acestui proiect aparține lui Andrei Floroiu, un român stabilit în SUA și a fost inspirată de un zbor trans-atlantic efectuat cu un avion similar. Echipa de proiect s-a constituit rapid, oamenii au reacționat pozitiv la această provocare, animați fiind de ideea foarte îndrăzneață și de impactul deosebit pe care îl pot prefigura asupra persoanelor diagnosticate și opiniei publice.

...
Sus In jos

Fly for MS in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» In Romania sau in strainatate?
» Shopping Center Network(R) (SCNet Romania)
» Ce ne dorim de Craciun?
» Ce mi-am cumparat azi! Va arat si voua!-5
» Scheme goblen - folclor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: