AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Cine poluează mai mult: avionul sau mașina?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Cine poluează mai mult: avionul sau mașina?   Dum 08 Aug 2010, 10:49

Titlu: Cine poluează mai mult: avionul sau mașina?
Sursa: adevarul.ro
Autor: Iulian Budușan
Data: 07.08.2010

Citat :
Dacă stai să calculezi strict capacitățile motoarelor unui avion, în contrast cu un automobil, chiar și SUV de mari dimensiuni, este clar cine va câștiga. Totuși, un nou studiu contrazice această ipoteză și declară că avioanele ar fi o metodă de călătorie mult mai ecologică, dar pe termen lung.

Cercetătorii de la American Chemical Society au realizat un studiu în care au analizat o comparație între efectele călătoriei cu avionul și efectele călătoriei cu mașina. Analiza a vizat atât efectele pe termen lung, cât și efectele pe termen scurt ale acestor acțiuni.

Cercetătorii au decis: cu avionul e mai bine

Până acum, absolut toate studiile, indiferent că erau făcute de institute specializate sau doar de ziare și reviste, indicau avioanele ca drept poluator mai mare decât autoturismele. Totodată, până la acest studiu, specialiștii declarau că avioanele sunt rentabile, doar pentru că pot să transporte pasagerii peste ocean mult mai repede decât vapoarele.

Noul studiu al ACS realizat de Jens Borken-Kleefeld, Terje Berntsen și Jan Fuglestved a relevat amănunte interesante despre această problemă. Până în prezent, toate studiile din domeniu au vizat efectele pe termen scurt ale călătoriilor, fără să evalueze ceea ce se întâmplă în perioada de timp ce precede călătoria.

Potrivit celor trei cercetători, impactul unei călătorii cu avionul este mai mare pe termen scurt decât echivalentul său realizat la bordul unui automobil.

Diferențele apar abia pe termen lung, când un autoturism poluează cel puțin la fel de mult, dacă nu chiar mai mult decât un avion.

Mașina, mai vinovată de încălzirea globală, decât avionul

Creșterea temperaturii medii anuale a globului este mai mare în primii ani cu o mașina decât ar fi fost cu un avion, deși temperaturile medii la nivel global pe termen scurt sunt crescute de patru ori mai repede cu un avion decât cu echivalentul său în autoturisme.

Explicația celor trei oameni de știință vine prin faptul că avioanele zboară la altitudini ridicate, iar impactul lor asupra ozonului și al norilor este extrem de mare în comparație cu cel al echivalentului în autoturisme, dar este simțit pe o perioadă de timp mult mai scurtă.

Autoturismele emit mai multe grame de CO2 per pasager pe milă în comparație cu avioanele comerciale, iar particulele emise de acestea rămân în atmosferă mai mult timp decât alte gaze, motiv pentru care acestea sunt mai dăunătoare decât avioanele.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2375
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Cine poluează mai mult: avionul sau mașina?   Dum 08 Aug 2010, 17:26

Sunt de acord cu articolul, dar nu cred ca pot sa tin in curte un avion, asa ca o sa ma multumesc sa poluez cu ce am.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/

Cine poluează mai mult: avionul sau mașina?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Eu cu cine ma potrivesc?
» Spune-mi pe cine iubesti ca sa-ti spun cine esti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: