AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

OTP-CDG-OTP cu Air France

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
TheAce
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

MesajSubiect: OTP-CDG-OTP cu Air France   Mier 14 Iul 2010, 22:00

Asa de ziua Frantei Smile TR la Paris.

Dupa ce in februarie am fost la Roma, in iunie m-am hotarat sa vizitez Parisul pe indelete.

ZBOR: AF 1089 (OTP-CDG)
Avion: Airbus A320 (F-GFKU, delivery 1991-09-05)
LF: >90%

Zborul a fost OK, aeronava chiar daca nu e tocmai noua, e bine intretinuta. Micul dejun a fost subtire: iaurt, briosa si croisant.

Ce se vede oare in zare?

In August o sa zbor si eu cu un B777, spre NY Smile

Valoarea Loirei, castelul Chambord. Am merg cu trenul pana in Bois si de acolo e o cursa (TLC, 6euro/pers) care te plimba la trei castele. Eu zic ca nu prea se merita efortul si banii.

Castelul Cheverny, cel mai mobilat de pe vale.

Hranirea cainilor de la ora 5 era atractie turistica Smile

Castelul din Bois

Am fost la Disneyland. Chiar daca la prima vedere pare cam prafuit, e chiar misto.

Atractile din categoria Big Thrills chiar daca nu arata prea impresionant, nu-s de sarit Smile Din cele din categoria family mi s-au parut OK: zborul lui Peter Pan, casa groazei, Piratii din Caraibe.

Gradinile Versailles. Versailles mie mi s-a parut cam overrated. Scump, cam prost organizat si intretinut.

Satucul de pe domeniu era simpatic.

Castelul Fontainebleu (e in zona 6), mi s-a parut peste Versailles, si camerele propriu-zise si gradinile.
Problema este ca au lipsa de personal si anumite portiuni nu se pot vedea decat intre anumite ore.

Evident ca am fost in croaziera pe Sena. Va recomand Bateux Mouches, cursa de 11 seara.

Luvrul, chiar daca e aglomerat merita din plin.

Smile

Codul lui Hammurabi.

Nu ratati apartamentele lui Napoleon.

Mancare frantuzeasca Smile La preturile care sunt in restaurante pentru bautura sa nu va fie jena sa cereti o carafa de apa (gratis). Cineva stabilit acolo mi -a spus ca nu prea se lasa bacsis, cam in toate meniurile scrie ca serviciul e inclus.

Cum credeti ca se numeste acest tablou?

Isi faceau multi poza cu Dusterul.

Galeriile Lafayette.

Zborul de intoarcere.

ZBOR: AF 1088 (CDG-OTP)
Avion: Airbus A320 (F-GKXF, delivery 2002-12-02)
LF: cred ca 100%

Am avut exit-rows seats!

Boarding-ul s-a facut cu autobuzul, cred ca ne-a plimbat 15 min pana am ajuns la avion. Primele imbarcate au fost doua minoritare bine incatusate.
Avionul mai nou ca cel de la dus cam scartiau toate plasticile la rularea pe pista iar la un viraj mai brusc a cazut aparatoarea de la usa de urgenta Smile). Chiar daca avionul avea IFE, nu au dat drumul la monitoare.
Personalul de cabina mi s-a parut printre cele mai bune de cand zbor eu, chiar si engleza pilotilor, mult peste medie.

Mancarea mai OK ca la dus, dar nu grozava. In schimb aveau cam toate bauturile: suc, bere, vin, cafea, ceai...

Home, at last Smile

Note de final:

Pentru muzee noi am avut Museum Pass pe 6 zile iar pentru transport, Navigo Decouvert, zonele 1-6 pe 7 zile. Daca stati minim o saptamana, eu zic ca e combinatia cea mai buna.
Parisul e un oras frumos cu obiective bine definite. Totusi, pentru mine, ceva nu s-a legat, nu pot sa zic ca m-a impresionat.
Minusuri:
* preturi mari
* mizerie mare si niste mirosuri... mai ales la metrou
* multe persoane dubioase care stau pur si simplu degeaba, in fiecare zi, rezemate de acelasi perete
* multe persoane care te abordeaza foarte insistent, parca mai rau ca la Istambul. Sunt zone in care se joaca alba-neagra in mijlocul strazii
* foarte multi cersetori, multi conationali de-ai nostrii, dar nu numai. Mai ales, seara, erau unii la cersit prin garniturile de metrou care erau atat de beti (drogati) incat nici nu ii vedeau pe cei care le intindeau monezi. Nu inteleg de ce ii tolereaza si mai ales de ce le dau bani. M-a surpins cati parisieni dau bani la cersetori sau la muzicienii ambulanti.
* magazinele de lux, sub asteptari, fara niciun dress-code. La Louis Vuiton, era plin de asiatici (care chiar cumparau la greu) si de persoane in pantaloni scurti.
E greu de comparat Paris-ul cu Praga sau Washington, dar dintre capitalele mari europene vizitate, topul meu ar fi: 1. Roma, 2. Londra, 3. Paris, 4. Viena.
De ce prefer Roma? Pentru istoria milenara, pentru Vatican, pentru Galeria Borghese, pentru fantani si zonele pietonale, pentu restaurante cu raport calitate/pret superior, pentru faptul ca arta mi s-a parut la ea acasa. Biserici multe si frumoase, multe fiind proiectate de mari nume ale renasterii sau gazduind sculpturi ale acestora. OK, Luvrul poate e putin peste muzeul Vaticanului, dar cele mai fotografiate opere sunt pictate tot de italieni Smile
De ce prefer Londra? Pentru regalitate si prestanta! In afara de preturile mari, celelalte minusuri mentionate la Paris nu prea se aplica Londrei, cel putin nu in zona centrala.

Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Mier 14 Iul 2010, 22:16

Smile foarte frumos, felicitari!
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Mier 14 Iul 2010, 22:50

Elegant, si la obiect...

Remarca referitoare la Versailles..."overrated"...a fost foarte simpatica, cred eu, acum cateva sute de ani mai multi oameni si-au spus la fel si au reusit sa "aranjeze" cateva revolutii.

Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 35
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Mier 14 Iul 2010, 23:15

pozele super, dar mai ales replicile de final... ten points!!!
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 266
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Joi 15 Iul 2010, 08:33

Aoaleu! Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar mai fi intamplat daca ati fi trecut printr-o zona cu turbulente! lol!
TheAce a scris:
Avionul mai nou ca cel de la dus cam scartiau toate plasticile la rularea pe pista iar la un viraj mai brusc a cazut aparatoarea de la usa de urgenta Smile
Sus In jos
daryus_i
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 107
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 17/02/2010

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Joi 15 Iul 2010, 12:45

excelent trip-ul...si bine explicat...mi-a placut f mult...felicitari !!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Joi 15 Iul 2010, 17:17

Foarte tare, mai ales concluziile!
Care e urmatoarea destinatie? Smile
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Joi 15 Iul 2010, 20:15

Multumesc de aprecieri Smile

Urmatoarea destinatie: SUA, 18 zile in august! Am niste rude care stau in zona DC si n-am mai fost pe la ei din 1999. Planuiesc sa vizitez: NY (6 nopti), Washington DC, Baltimore si Miami(5 nopti). O sa am masina la dispozitie, asa ca s-ar putea sa mai adaug cateva orase.
Sus In jos
daryus_i
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 107
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 17/02/2010

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Vin 16 Iul 2010, 10:30

TheAce a scris:

Urmatoarea destinatie: SUA, 18 zile in august! Am niste rude care stau in zona DC si n-am mai fost pe la ei din 1999. Planuiesc sa vizitez: NY (6 nopti), Washington DC, Baltimore si Miami(5 nopti). O sa am masina la dispozitie, asa ca s-ar putea sa mai adaug cateva orase.
wow...super...abia astept sa vad trip-ul...cu siguranta va fi unul bogat. Asa de curiozitate, cam cat ai investit in aceasta iesire din SUA (ma refer la bilete...ca apoi o sa ne spui totalul Very Happy )
Sus In jos
mihail
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 293
Varsta : 42
Data de inscriere : 07/12/2009

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Vin 16 Iul 2010, 10:48

daryus_i a scris:
TheAce a scris:

wow...super...abia astept sa vad trip-ul...cu siguranta va fi unul bogat. Asa de curiozitate, cam cat ai investit in aceasta iesire din SUA (ma refer la bilete...ca apoi o sa ne spui totalul Very Happy )

Detalii se gasesc :AICI

TheAce, nice trip report...
Sus In jos
http://macheteavioane.ro
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Vin 16 Iul 2010, 22:14

Frumos TR si detaliat. Felicitari pentru efort.

TheAce a scris:
Cum credeti ca se numeste acest tablou?
Cum, ca m-ai facut curios?

TheAce a scris:
...dar dintre capitalele mari europene vizitate, topul meu ar fi: 1. Roma, 2. Londra, 3. Paris, 4. Viena.
De ce prefer Roma? Pentru istoria milenara, pentru Vatican, pentru Galeria Borghese, pentru fantani si zonele pietonale, pentu restaurante cu raport calitate/pret superior, pentru faptul ca arta mi s-a parut la ea acasa. Biserici multe si frumoase, multe fiind proiectate de mari nume ale renasterii sau gazduind sculpturi ale acestora. OK, Luvrul poate e putin peste muzeul Vaticanului, dar cele mai fotografiate opere sunt pictate tot de italieni Smile
Ma mir ca Roma este pe primul loc. Sunt de acord cu cele spuse de tine, dar as putea sa adaug si cateva puncte minus: mirosul de la metro si din parcarile subterane din zona Vaticanului (a se citi miros de urina al compatriotilor nostri care cersesc in zona), mizerie pe strada (chistoace de tigari, pungi, pet-uri), vanzatori agasanti de suveniruri..etc
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Vin 16 Iul 2010, 23:25

Tabloul: La blouse roumaine, Henri Matisse, expusa la George Pompidou.

Daca tot veni vorba de Romania si de George Pompidou:

S-o fi tinut de cuvant (ideea era sa se vindece de Romania in decursul celor 10 ani)?

Mai era o opera a unui artist roman, un filmulet cu el boxand in pielea goala cu umbra sa. De vazut Smile

Anul acesta Roma mi s-a parut mai curata decat Paris-ul, totusi trebuie tinut cont ca am fost in extra-sezon. TR Roma Aici.

Mentionez ca am mai fost o data la Paris, cred ca in anul dinaintea introducerii euro-ului, vreo 3-4 zile, atunci lucrurile stateau mai bine si de aceea in TR pt Roma m-am ferit sa fac un clasament.

Despre SUA: lucrurile stau ca in thread-ul dat de mihail. Am platit 945 euro pe fiecare bilet. Cazarea in NY (aproape de Times Square) o sa fie cam 1300 de dolari iar in Miami Beach (aproape de Ocean Drive) cam 570 dolari.
Sus In jos
RwO
Membru activ

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 34
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   Sam 17 Iul 2010, 14:06

Interesant Tr. Totusi orasul de pe valea Loirei se numeste Blois nu Bois Laughing . Iar ca parere strict personala, dupa ce am vazut si Parisul si Roma, prefer Parisul, pentru felul cum e amenajat, pentru sistemul de transport in comun absolut impecabil (spre deosebire de Roma unde nu stiai niciodata cand vine urmatorul autobuz, ca sa nu mai zic de "metrou"), dar si pentru aerul aparte. Roma are farmecul ei, e un oras deosebit, incarcat de istorie, si imi place si acolo, dar Parisul e mai pe gustul meu Razz
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: OTP-CDG-OTP cu Air France   

Sus In jos

OTP-CDG-OTP cu Air France
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: