AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mier 23 Dec 2009, 21:53

Candva zbura mandru pe cerul albastru , candva elevul pilot invata sa zboare , candva..............

Multumesc domnului C.P. pentru ca mi-a trimis fotografia care e facuta in toamna lui 2009.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Sam 26 Dec 2009, 12:26

Octavian, unde-i facuta fotografia? Are vreo poveste aparatul din imagine?
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 753
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: planor   Sam 26 Dec 2009, 12:59

poza eu am facut-o ; e la liceul de aviatie din Bucuresti , undeva in spatele atelierelor.
nu stiu povestea, sper s-o stie cineva.
sunt si eu dornic de cunoastere.
chiar , avizierului nu i-a dat nimeni de cap?
eu , cand l-am revazut in poza dupa 24 de ani de la trecerea prin liceu , am crezut ca-i stabilizator , nu aripa.
ma intriga si emblema I.A.R.
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 323
Data de inscriere : 06/11/2009

MesajSubiect: Aeronave in Romania :: Avioanele din Henri Coanda...   Sam 10 Apr 2010, 20:04

RoNIN o intrebare ptr. tine.In parcul de aeronave din liceu sunt 2 MiG-uri 15,735 si 744.Sunt MiG-uri sau S-102?Multumesc anticipat.Toate bune.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Sam 10 Apr 2010, 21:33

Ambele sunt S-102.
Cu placere!
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Aeronave in Romania :: Avioanele din Henri Coanda...   Dum 11 Apr 2010, 14:05

Inseamna ca cine mi-a spus ca sunt S-102 a avut perfecta dreptate.Stia el ce stia.Multumesc inca o data.Toate bune.
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Joi 07 Oct 2010, 18:45

mihai a scris:

de prin curte...oare de la ce avion o fi jamba aceasta ?

Jamba respectiva a apartinut IL-ului 14 "922".Toate bune.
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 143
Varsta : 21
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Lun 08 Noi 2010, 19:17

ma scuzati...am dat din greseala peste acest topic...imi poate spune si mie cineva din ce oras este acest liceu?
Sus In jos
lrbc
Fotograf

Numarul mesajelor : 1801
Varsta : 102
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Lun 08 Noi 2010, 20:07

ALEKS a scris:
...imi poate spune si mie cineva din ce oras este acest liceu?
E vorba despre cel din București nu despre cel din Bacău.
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mar 09 Noi 2010, 15:20

mi-am dat seama ca nu este vb despre cel din bacau Smile '
Multumesc Smile

Ultima editare efectuata de catre shouriken in Mar 16 Noi 2010, 20:51, editata de 1 ori (Motiv : Ortografie)
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 28
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mar 09 Noi 2010, 21:10

E un lagar de concentrare, nu un liceu....unul care in curand va fi condus de elevi!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mar 09 Noi 2010, 22:38

Ce vrei sa spui? Da gres politica actualului guvern privind educatia?
Eu credeam ca e cea mai buna.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mier 10 Noi 2010, 19:47

dar de ce nu le duc intr-un muzeu..?

Ultima editare efectuata de catre shouriken in Mar 16 Noi 2010, 20:52, editata de 1 ori (Motiv : Ortografie)
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mier 10 Noi 2010, 21:43

Pentru ca le au in gestiune.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 28
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mier 10 Noi 2010, 21:50

E mult de lucru si costa transportul lol!
Sus In jos
mandrei
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 67
Data de inscriere : 30/11/2008

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mar 16 Noi 2010, 20:26

Anul acesta am vizitat cateva muzee, pe care le mai vizitasem in urma cu 15-28 ani:
- Muzeul de la Kbely - Praga: doua hangare noi, avioane proaspat restaurate, noi aranjamente;
- Muzeul RAF Hendon - Londra: doua pavilioane noi, reorganizat, multe lucruri noi;
- Muzeul de la Gatow - Berlin: nou infiintat, super expunere, spatii civilizate si in dezvoltare;
- Muzeul de la Linkoping - Suedia: doua pavilioane noi, super reorganizat, exponate noi, totul mutat la interior.
- Muzeul Dornier - Friedrichshafen: nou nout, arhitectura moderna si special construita, excelent;
Am constatat un interes deosebit pentru patrimoniul aeronautic,.... restaurari, conservare, expunere, informare, punere in valoare,....
Tot de actualitate este si Le Bourget, Dayton, EAA Oshkosh,.... le-m vazut anul trecut,... Vizitele de la 2 la 5 zile.
Le Bourget bate recordul, peste 60 zile in 10 ani.
Sa adaugam saloanel Le Bourget, Farnborough, La Ferte Alais, Oshkosh?
Cand sunt "acolo" parca am aripi,... iar "aici" parca nu mai am nici picioare,....
Vizionarea articolului de mai sus m-a intristat tare mult,....
Sus In jos
AlexC
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 32
Data de inscriere : 04/05/2011

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Mier 27 Iul 2011, 23:56

Avioanele alea or sa zaca mult si bine acolo,asta daca nu le da la casat doamna directoare.Resturile de la avioane si ramasita de IS au disparul anul trecut ,eram afara cand au fost luate cu un camion si scoase prin Romaero afara.

In liceu mai sunt componente/parti care au facut parte din vrun` avion in vremurile de glorie.Prin unele sali de clasa se pot observa parti din fuselaj ori motoare radiale, motoare jet(tubrine) aparatura de bord dezmembrata in ultimul hal (terci )rotor de elicopter (cu palele taiate in sila ).In atelierul de practica e si mai si , zac taiate (sectionate ) motoare de tot neamu ,este si un MIG15 taiat (tine locul cosului de gunoi cred ca mereu e plin de gunoi ) aparatura folosita pentru mentenata ( era folosita ) ,strunguri ,freze ne functionale.

In liceu nu se doreste promovarea aviatiei in mod serios.Se promoveaza la nivel de referat aviatia.AN24 a fost vopsit (o spoiala mizerabila ) anul trecut de o clasa terminala (13D este scris si pe coada )

Maestrii au tiaiat aluminiu ,pexiglas si ce au mai avut ei nevoie discret da pe o perioada lunga.

Nu se doreste ca acele avioane sa fie restaurate,nu se doreste promovarea aviatiei in acel liceu.Se baga bani in bunul confort al profesoriilor.
Anul acesta a fost dat jos gardul acela de beton si plasa si pus unul mai ok (seamana cu cele puse de jandarmi la diverse evenimente dar este inalt si sudat )

In liceu functioneaza o micro fabrica de jucari ( se fac table din fier cu litere din plastic cu magnet ) si o cantina mai nou dar se plateste ca la magazin (de lux )Proprietarul a inchiriat un spatiu destul de maricel ptr mica afacere .Unde se duc banii de aici ?Cu siguranta nu in aviatie ..
Sunt persoane in liceu care merita nota 10 ,dar foarte multe merita un sut in dos.

La sfarsit de clasa a8-a am vrut cu disperare sa intru in liceul asta crezand ca o sa fac aviatie si o sa ies mare mester.IN ziua de azi regret ptr obtiunea facuta.Nu recomand acest liceu ptr cine vrea sa faca aviatie .Pentru chiul/baut/tras pe nas este ok.

Terenul unde sunt avioanele acuma este bun ptr un bepozit ceva nu pentru avioane (depozitul ar aduce bani ,avioanele taman invers .Asta este gandirea celor care se ocupa de liceu )Si aviata ar aduce bani dar trebuie vointa si sa fi dedicat si pasionat .Avioanele au avut ocazia sa fie puse pe drumul cel bun dar cei care aveau puterea de a le decide soarta nu au vrut.

Cine nu crede poate sa vada cu ochii lui.
NU AM SCRIS DE DRAGUL DE A SCRIE ,AM POVESTIT CE INSEAMNA ASTAZI LICEUL DE AVIATIE BUCURESTEAN.
CUNOSC LICEUL FOARTE BINE AM FOST ELEV IN ACEST LICEU .(regret )

Daca vrea sa ma intrebe cineva mai multe legate de liceu raspuns cu placere.(ori aici ori pe mesagerie )

Ultima editare efectuata de catre AlexC in Joi 28 Iul 2011, 00:54, editata de 1 ori
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Joi 28 Iul 2011, 00:35

Urat! Mad
Sus In jos
AlexC
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Joi 28 Iul 2011, 02:31

Daca vrea cineva sa dea o tura prin liceu sa pozeze avioanele sa intre in cusca aia adica il pot ajuta eu .Se poate intra acolo lejer fara sa faci rost de vro cheie.Liceul e pustiu acuma cat sunt elevii in vacanta .
2-3 persoane maxim.Cine se hotaraste sa i`mi dea msg pe privat si ii dau nr de tel.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Joi 28 Iul 2011, 10:58

AlexC a scris:
Avioanele alea or sa zaca mult si bine acolo,asta daca nu le da la casat doamna directoare.Resturile de la avioane si ramasita de IS au disparul anul trecut ,eram afara cand au fost luate cu un camion si scoase prin Romaero afara.

In liceu mai sunt componente/parti care au facut parte din vrun` avion in vremurile de glorie.Prin unele sali de clasa se pot observa parti din fuselaj ori motoare radiale, motoare jet(tubrine) aparatura de bord dezmembrata in ultimul hal (terci )rotor de elicopter (cu palele taiate in sila ).In atelierul de practica e si mai si , zac taiate (sectionate ) motoare de tot neamu ,este si un MIG15 taiat (tine locul cosului de gunoi cred ca mereu e plin de gunoi ) aparatura folosita pentru mentenata ( era folosita ) ,strunguri ,freze ne functionale.

In liceu nu se doreste promovarea aviatiei in mod serios.Se promoveaza la nivel de referat aviatia.AN24 a fost vopsit (o spoiala mizerabila ) anul trecut de o clasa terminala (13D este scris si pe coada )

Maestrii au tiaiat aluminiu ,pexiglas si ce au mai avut ei nevoie discret da pe o perioada lunga.

Nu se doreste ca acele avioane sa fie restaurate,nu se doreste promovarea aviatiei in acel liceu.Se baga bani in bunul confort al profesoriilor.
Anul acesta a fost dat jos gardul acela de beton si plasa si pus unul mai ok (seamana cu cele puse de jandarmi la diverse evenimente dar este inalt si sudat )

In liceu functioneaza o micro fabrica de jucari ( se fac table din fier cu litere din plastic cu magnet ) si o cantina mai nou dar se plateste ca la magazin (de lux )Proprietarul a inchiriat un spatiu destul de maricel ptr mica afacere .Unde se duc banii de aici ?Cu siguranta nu in aviatie ..
Sunt persoane in liceu care merita nota 10 ,dar foarte multe merita un sut in dos.

La sfarsit de clasa a8-a am vrut cu disperare sa intru in liceul asta crezand ca o sa fac aviatie si o sa ies mare mester.IN ziua de azi regret ptr obtiunea facuta.Nu recomand acest liceu ptr cine vrea sa faca aviatie .Pentru chiul/baut/tras pe nas este ok.

Terenul unde sunt avioanele acuma este bun ptr un bepozit ceva nu pentru avioane (depozitul ar aduce bani ,avioanele taman invers .Asta este gandirea celor care se ocupa de liceu )Si aviata ar aduce bani dar trebuie vointa si sa fi dedicat si pasionat .Avioanele au avut ocazia sa fie puse pe drumul cel bun dar cei care aveau puterea de a le decide soarta nu au vrut.

NU AM SCRIS DE DRAGUL DE A SCRIE ,AM POVESTIT CE INSEAMNA ASTAZI LICEUL DE AVIATIE BUCURESTEAN.

Daca vrea sa ma intrebe cineva mai multe legate de liceu raspuns cu placere.(ori aici ori pe mesagerie )

Nu cumva e vorba de o neimplinire personala in tonul asta al tau? Eu stiu ca sunt elevi nemultumiti de liceul lor si folosesc un limbaj dur cand au ocazia sa vorbeasca despe el.
Dar daca esti obiectiv, atunci ma bucur ca nu lucrez intr-o astfel de scoala!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Joi 28 Iul 2011, 14:12

cine munceste in fabrica aia de table magnetice? sper ca nu elevii?
altfel, ma doare inima sa aud opinii negative despre liceu...
eu am invatat acolo si am amintiri foarte frumoase. bine,atunci nu erau droguri si nici cu bautura nu exagera nimeni. eu as proteja avioanele,nu as face depozit.
imi pare rau,oricum,dupa IL-14 si Li-2. aia era istorie adevarata
Sus In jos
AlexC
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Joi 28 Iul 2011, 16:15

mihaiatanasie a scris:
AlexC a scris:

Nu cumva e vorba de o neimplinire personala in tonul asta al tau? Eu stiu ca sunt elevi nemultumiti de liceul lor si folosesc un limbaj dur cand au ocazia sa vorbeasca despe el.
Dar daca esti obiectiv, atunci ma bucur ca nu lucrez intr-o astfel de scoala!
Ptr "mihaiatanasie"
Nu este vorba despre neimplinire personala,dezamagire da.
Cu liceul in sine nu am nimica,cu cei care au fost si sunt in conducerea liceului am ceva.
Nu am fost un elev problema in liceu am stat in banca mea,am participat la diverse proiecte ptr promovarea liceului .
Nu am fost un elev premiant dar nici elevul problema ,nu am motive sa vorbesc liceul de rau doar de dragul de ii face anti`reclama.
Stiu ca in liceu s-au format majoritatea celor care lucreaza astazi pe la Tarom ,Romaero si prin tari straine.
Nu ma bucur cand zic ca liceul este neperformant.
IL-14 si LI-2 nici cand erau arse nu le`am prins.Stiu ca piese inclusiv motoarele zac prin liceu.

Fostul maestru Franco care avea grija de parcul de avioane este grav bolnav si orb.

Ptr NATO;
Elevii nu muncesc in fabrica spre bucuria lor.
Eu am facut in liceu la practica farase de tabla ,cosuri de gunoi ,am sudat garduri ,am vopsit garduri banci pereti .

Liceul este la nivelul invatamantului in ziua de astazi adica un haos total (ca toata Romania de altfel)

Daca vrea cineva sa ia legatura cu personal din liceu il sfatiuesc sa apleze la doamna Carmen Calinescu fica acotrului Puiu Calinescu si doamna profesoare Rodica Mihaiescu (sotia domnului Mugur Mihaiescu alias Gracea ) 2 profesoare de nota 10.

Cand se incepe scoala o sa incerc sa intru in liceu si sa fac poze la resturiile de la avioane.

Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Lun 20 Feb 2012, 21:31

celebrul avizier; tot nu stiu ce a fost piesa asta
inmatricularea pare de BN2, cred ca e pusa aiurea
daca cineva stie ce a fost, poate spune tuturor

si o epava in parcul de avioane

Poze obtinute prin amabilitatea d-lui Serge Serginho,tanara speranta a aeronauticii romane si demn urmas al lui Vuia, Vlaicu si Coanda
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Lun 20 Feb 2012, 22:04

cat timp postam la precedentul,am primit un nou set de la acel destoinic tanar de care vorbeam

deci
AN2

apropo,v-am spus ca in 1985 cand am terminat eu, proiectul de diploma a fost motorul AS62 de pe asta;inclusiv montarea pe avion?
la montare a fost cam caterinca,dar bineinteles ca a iesit cu succes

AN24

MIG21

Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Lun 20 Feb 2012, 22:11

apropo,v-am spus ca in 1985 cand am terminat eu, proiectul de diploma a fost motorul AS62 de pe asta;inclusiv montarea pe avion?
la montare a fost cam caterinca,dar bineinteles ca a iesit cu succes

De "aia" caterinca zboara taromul cum zboara si avem acreditare boeing!multam si dvs,d-le nato!pe linga ceilalti 'rautaciosi'

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"   Astazi la 19:20

Sus In jos

Avioanele din Colegiul Tehnic de Aeronautica "Henri Coanda"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Origami- Plierea hartiei - 2
» Dictionar de termeni folositi in croitorie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: