AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soim
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 36
Data de inscriere : 22/05/2008

MesajSubiect: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 02 Iul 2008, 12:15

Deschid aceasta discutie deoarece in curand aeroportul Titu (fost aeroport militar, unde au zburat mig-15 si elicoptere) va fi luat de grupul Renault pentru a realiza acolo un centru de incercare. Aveti poze cu aeroportul (aeriene sau de sol) asa cum este el acum?
http://www.protv.ro/stiri/economie/primul-aeroport-de-corporatie-din-romania-la-titu.html
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1157
Varsta : 66
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 02 Iul 2008, 14:47

Din cate stiu demumirea corecta este Aerodromul Boteni. De Titu se stie ca informatie generala pt cei din afara aviatiei.
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2401
Varsta : 54
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 02 Iul 2008, 15:33

Soim a scris:
Deschid aceasta discutie deoarece in curand aeroportul Titu (fost aeroport militar, unde au zburat mig-15 si elicoptere) va fi luat de grupul Renault pentru a realiza acolo un centru de incercare. Aveti poze cu aeroportul (aeriene sau de sol) asa cum este el acum?
http://www.protv.ro/stiri/economie/primul-aeroport-de-corporatie-din-romania-la-titu.html

Vad ca stirea pe care ai prezentat-o aici , ( linkul ) e din 28 februarie 2007 ...pe atunci ministrul transporturilor era Berceanu.

Mai stii ceva noutati ? Eu nu am mai auzit nimic discutindu-se de asa ceva .
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4739
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 02 Iul 2008, 15:54

Daca tot s-a deschis discutia ia uitati-va aici! Minune mare acu au gasit cica alta locatie...in sud...... In scurt timp cumpara smecherii si pamanturile din jur si iar se opresc ca-i prea scump. Mare dreptate avea Stoicescu !!!

http://www.astazi.ro/gotostire.php?url=http%3A%2F%2Fwww.adevarul.ro%2Findex.php%3Fsection%3Darticole%26amp%3Bscreen%3Dindex%26amp%3Brss%3D1%26amp%3Bid%3D354396
Sus In jos
Soim
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 36
Data de inscriere : 22/05/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Joi 10 Iul 2008, 22:33

Am gasit pe o poza facuta de mihairosioru cu aeroportul Boteni. Sper ca nu te superi ca am postat poza.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Boteni - Titu   Sam 22 Noi 2008, 16:09

vreo doua poze facute in viteza in timpul zborului de la Timisoara la Baneasa
m-am razgandit, pun doar o poza, pentru ca din cealalta nu se intelege mai nimic
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Sam 22 Noi 2008, 19:59

Reface cineva pista sau o strica de tot !
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 33
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Sam 22 Noi 2008, 20:29

neagu_laurentiu a scris:
Reface cineva pista sau o strica de tot !

Pai nu ziceau ca o sa faca marele circuit de testat autovehicule ?
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 26/07/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 26 Noi 2008, 16:14

Poate este o chestie de setare a calculatorului meu, dar nu reusesc sa vad poza. Mi-ar fi placut.

Are si altcineva problema asta sau trebuie eu sa-mi butonez computerul?

Multumesc,

Sorin

Scuze, poza s-aincarcat pina la urma fara butonare. Voiam s-o vad; amintiri placute - am facut acolo salturi din An-2.

Merci Eurofighter, Soim si Mihai.

Sorin

Sus In jos
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 30 Noi 2008, 16:55

din cate stiu eu, boteni are un regim mai special, datorita unor elicoptere plasate strategic acolo...
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 30 Noi 2008, 17:04

claudiup a scris:
din cate stiu eu, boteni are un regim mai special, datorita unor elicoptere plasate strategic acolo...

nu mai e nimic amplasat strategic acolo... baza e inchisa
dar daca ai ceva detalii share them
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 138
Varsta : 28
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mar 02 Dec 2008, 22:06

elicopterele alea sunt de fapt socaturile de la otopeni. fosta baza 61 s-a desfiintat si ea prin 2004 sau 5.
Sus In jos
lancer_two_one
Airport Level
Airport Level

Data de inscriere : 26/07/2008

MesajSubiect: Corectie   Mier 03 Dec 2008, 04:04

claudiup a scris:

Scuze, dar nu s-a scris tot in presa ca pe amplasamentul fostei unitati de aviatie de la Boteni, Renault va amenajea un centru de incercari...

Cit despre "strategic"... un sfat daca imi este ingaduit. Nu folosi cuvinte mari daca nu le cuprinzi intelesu'. Ro nu are nici o categorie de elicoptere si nici de alta tehnica pe care sa le plaseze astfel incit sa produca un impact "strategic". Sper ca n-am deranjat.

Sorin
Sus In jos
claudiup
Membru activ

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 25 Mar 2009, 13:44

eu stiam ca acolo sunt amplasate niste Puma Socat(ceva legat de SRI si Armata). mie mi-a spus cineva cu titlu confidential acest lucru cand a izbucnit nebunia cu mutarea low-costurilor la Alexeni, iar mai tarziu informatia mi-a mai fost confirmata de un om care chiar cunoaste astfel de lucruri. ce s-a intamplat intre timp... nu stiu...
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1157
Varsta : 66
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Boteni   Mier 25 Mar 2009, 17:28

claudiup a scris:
eu stiam ca acolo sunt amplasate niste Puma Socat(ceva legat de SRI si Armata). mie mi-a spus cineva cu titlu confidential acest lucru cand a izbucnit nebunia cu mutarea low-costurilor la Alexeni, iar mai tarziu informatia mi-a mai fost confirmata de un om care chiar cunoaste astfel de lucruri. ce s-a intamplat intre timp... nu stiu...
nu mai sunt, totul a fost transferat la Otopeni. SRI-ul nu are Socat
Sus In jos
claudiup
Membru activ

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 25 Mar 2009, 17:57

pai povestea pe care o spun eu e veche de peste doi ani. e cam clar... inca o baza abandonata pentru vreo tranzactie imobiliara. acum oricum e totul blocat din cauza crizei
Sus In jos
Vici
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Mier 25 Mar 2009, 18:33

claudiup a scris:
claudiup a scris:
pai povestea pe care o spun eu e veche de peste doi ani. e cam clar... inca o baza abandonata pentru vreo tranzactie imobiliara. acum oricum e totul blocat din cauza crizei
Nu inteleg de ce trebuie sa cautam senzationalul in orice, cu orice pret...
Se stia PUBLIC inca din 2001, de la ROIAS ca Puma SOCAT au baza la Boteni.
Baza a fost desfiintata la 31 august 2004, cu mult inainte ca Renault, sau oricine altcineva sa arate vreun interes.
Chestia cu low cost - Alexeni a fost cam acum doi ani, deci mult dupa inchiderea bazei de la Boteni , asa ca acel "cineva" care te-a (dez)informat "cu titlu confidential" habar nu avea despre ce vorbeste. Al doilea care ti-a "confirmat", la fel.
Inca ceva - Puma Socat apartin Fortelor Aeriene - Armata nu a avut si nu are in dotare nici un fel de aparate de zbor.
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level

Varsta : 40
Localizare : Tîrgoviște
Data de inscriere : 29/07/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Joi 26 Mar 2009, 12:33

La Boteni se construiește:"Centrul de Cercetări și Încercări RENAULT – TITU” (C.C.I. Renault). Am trecut pe acolo în decembrie înainte de sărbători. Zona de lucru este cuprinsă între D.N. 7, drumul de acces în unitate și localitate, dar nu știu cît se întinde înspre pistă. Am intrat pe drumul de acces în unitatea militară, dar la vreo 200 de metri de la D.N. este o barieră de care nu am fost lăsat să trec. Cred că armata mai are ceva pe acolo fiindcă am mers în spatele unei mașinării ca cea din fotografie, care s-a dus înspre unitatea militară.

Sus In jos
danutztgv16
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 33
Varsta : 29
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 27/03/2009

MesajSubiect: Sunteti informati gresit   Vin 27 Mar 2009, 20:43

Aerodromul in sine(pista plus turn , etc) va fi folosit pentru aterizarea oficialilor si angajatilor de la Renault. In terenul din apropierea aerodromului se va contrui un centru de testare. Stiu chestia asta de la unchiul meu care este viceprimar in zona si are relatii mai sus puse Cool .
Sus In jos
lacibacsi
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 17
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/04/2009

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 12 Apr 2009, 09:21

danutztgv16 a scris:
Aerodromul in sine(pista plus turn , etc) va fi folosit pentru aterizarea oficialilor si angajatilor de la Renault. In terenul din apropierea aerodromului se va contrui un centru de testare. Stiu chestia asta de la unchiul meu care este viceprimar in zona si are relatii mai sus puse Cool .

SE poate ateriza acum pe Boteni?
Sus In jos
danutztgv16
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 12 Apr 2009, 13:46

Ink nu se poate ateriza...in prezent se lucreaza la Baza de Testare (hale plus birouri) si in plus totul este in faza de proiect (adik pe hartie)(deci nu o sa vedeti buldozere sau excavatoare pe acolo), pista in sine cred ca o sa o lase la sfarsit...totusi cred ca daca s-ar curata iarba de pe ea se poate ateriza cu avioane usoare ... asta daca aveti permisiune Rolling Eyes ...sau clandestin Twisted Evil altceva nu stiu ce sa va zic
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 12 Apr 2009, 14:01

danutztgv16, cu avioane ultrausoare, e posibil. Cu alea usoare in nici un caz. Doar daca ai vreun caz special si trebuie sa-l pui jos cat mai repede. Altfel nu ai voie sa aterizezi pe terenuri de aeronautica neomologate. Iar cu ULM poti ateriza doar cu acordur proprietarilor terenului, altfel e violare de proprietate.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
danutztgv16
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 12 Apr 2009, 17:22

Scuzele de rigoare... pale eu nu sunt foarte bun cunoscator al categoriilor de avioane. Ma refeream la cele de tip Cessna si modele asemanatoare( greutate, dimensiuni, etc etc). Si cred ca m-am exprimat foarte bine cand am spus ca poti ateriza doar daca ai permisiune, ce am spus mai departe a fost o completare comica, asta pentru cine se risca sau are probleme in aer. Wink

am o intrebare: avianele BOMBARDIER eu stiam ca sunt din categoria celor usoare. Daca nu pot ateriza acolo ce or sa faca pentru ca francezii de la Renault cu alea or sa vina, nu cu Boeing sau Airbus ca alea sigur nu au loc. In concluzie eu zic ca se poate ateriza si cu cele usoare ca altfel nu dadeau aia banii aiurea. Scz daca supar pe cineva cu insistenta mea dar astea sunt opiniile mele

Ultima editare efectuata de catre arianne in Dum 12 Apr 2009, 17:53, editata de 1 ori (Motiv : Unit 2 mesaje.)
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 12 Apr 2009, 21:14

Multumita unor asociatii de profil legislatia e in curs de schimbare, incluzand o relaxare in privinta terenurilor de aterizare, sa vedem cum iese pana la urma.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   Dum 12 Apr 2009, 23:59

danutztgv16 a scris:
Scuzele de rigoare... pale eu nu sunt foarte bun cunoscator al categoriilor de avioane. Ma refeream la cele de tip Cessna si modele asemanatoare( greutate, dimensiuni, etc etc). Si cred ca m-am exprimat foarte bine cand am spus ca poti ateriza doar daca ai permisiune, ce am spus mai departe a fost o completare comica, asta pentru cine se risca sau are probleme in aer. Wink

am o intrebare: avianele BOMBARDIER eu stiam ca sunt din categoria celor usoare. Daca nu pot ateriza acolo ce or sa faca pentru ca francezii de la Renault cu alea or sa vina, nu cu Boeing sau Airbus ca alea sigur nu au loc. In concluzie eu zic ca se poate ateriza si cu cele usoare ca altfel nu dadeau aia banii aiurea. Scz daca supar pe cineva cu insistenta mea dar astea sunt opiniile mele

danutztgv16, nu e un pacat sa nu stii. Nu acelasi lucru se poate spune depre situatia in care nu stii dar iti dai cu parerea sau ai opinii ferme dar nefondate...

Si ca sa nu crezi ca sunt rautacios, iti explic aici ce si cum referitor la avioanele astea.

Cessna nu face avioane ultrausoare. Daca o sa ai curiozitatea sa intri pe site-ul lor sau sa dai un simplu search pe internet o sa vezi ca fac/au facut o multime de modele de avioane, de la cele cu doua locuri (150, 152, 162) trecand prin cele de 4 locuri (172, 177, 182 etc) pana la Cessna Grand Caravan si Jet-urile Citation. Ce ar trebui sa stii este ca avioanele care NU sunt in clasa ultrausoara - masa maxima autorizata la decolare mai mare decat 500kg (in functie de tara) - sunt autorizate sa opereze doar de pe aerodromuri omologate. Nu au voie sa aterizeze unde au pilotii chef. Asta e posibil doar la ULM. Pe raspunderea pilotului si cu acordul proprietarului terenului de aterizare (cu exceptia unor situatii de urgenta, evident).

Aerodromul de la Titu nu (mai) este omologat. Asa ca nu pot ateriza pe el decat - teoretic - ULM-uri. Insa intrucat acolo, dupa cate am citit mai sus, sunt lucrari, e posibil sa nu se poata ateriza.

Referitor la Bombardier: baietii de la fabrica aia fac o multime de modele de avioane. Nu te poti referi generic la avioanele Bombardier, ce naiba...

Ca o concluzie: aerodromul de la Boteni poate de veni operational chiar si pentru aeronave de mari dimensiuni (avand o pista de mari dimensiuni) daca va fi echipat cu instalatiile minimale de balizaj luminos si cu mijloacele radio necesare. Asta inseamna si o omologare a aerodromului. Pana atunci, aerodromul este scos din circuitul civil.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)   

Sus In jos

Titu - Aerodrom Boteni (LRTI)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aerodromuri din Romania - Romanian Aerodromes-
Mergi direct la: