AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Aviatia-Romaneasca
Membru activ

Numarul mesajelor : 426
Varsta : 22
Localizare : Arad-LRAR-ARW
Data de inscriere : 25/06/2010

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 14 Dec 2010, 18:17

Unpic de ajutor ar fi binevenit....O sugestie ceva.....

Tasco10x25 Hp Photosmart E427 6.0Mp 6.9mm
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 14 Dec 2010, 18:26

Mai mergi o data si fa poza cand bate soarele in cladire. In afara de asta, si de putin oversharp, e OK.
Sus In jos
Aviatia-Romaneasca
Membru activ

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 14 Dec 2010, 19:00

arianne a scris:
Mai mergi o data si fa poza cand bate soarele in cladire. In afara de asta, si de putin oversharp, e OK.

Ok, Multumesc.
Poza a fost facuta cand eram pe Aeroport, de la gard slabe sanse ...

Tasco10x25 Hp Photosmart E427 6.0Mp 6.9mm
Sus In jos
crisvsv
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 235
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Lun 20 Dec 2010, 14:45

http://img687.imageshack.us/i/img2382k.jpg/

Mere? Smile Razz
Sus In jos
mcraffael
Fotograf

Numarul mesajelor : 257
Varsta : 25
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Lun 20 Dec 2010, 15:50

mi se pare cam mult spatiu liber in coltul din dreapta - jos
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Lun 20 Dec 2010, 19:22

crisvsv a scris:

Mere? Smile Razz

Merge chiar foarte bine. Misto poza, eventual da-i un autocontrast inainte sa o urci.
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Lun 20 Dec 2010, 22:49

Citat :

Mere?

Mere!!! Faina poza!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Lun 20 Dec 2010, 23:18

crisvsv a scris:

Mere? Smile Razz

Este in primul rand backlit, dar asta ar fi problema pentru JP ei au obsesia cu backlit-ul. Contrastul este cam spre varza si pe partea intunecata este cam dark si este cam sus si inspre stanga cropuita!
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4710
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 21 Dec 2010, 06:37

Mie-mi place ca idee de poza si daca celelalte de care spunea si KKK mai sus ar fi rezolvate ar merge la Airlinersi. De aia e misto la astia ca mai lasa loc de intors la anumite probleme la care Jetii nu discuta.
Airliners.net Reject Reasons a scris:

Backlit images rarely work as a rule. They would need a good motive to work.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 21 Dec 2010, 09:31

La airliners nu e problema de backlit daca poza arata bine. Si la jp merge daca in prealabil de injuri cu Gerardo( kkk stie) pe forum.
Sus In jos
crisvsv
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 235
Varsta : 29
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Joi 23 Dec 2010, 14:04

Razz thanks for opinions
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 11:12

Nu am stiut unde sa pun asta asa ca incerc aici. Ce ziceti de poza de mai jos? Mie imi arata a fake...poza facuta la o macheta pe cerul patriei. Nu sunt nici un pic de distorsiuni de la caldura degajata de motoare...parca e prea aproape de obiectiv, nu stiu, pare falsa.

Fotograf Antonio Cesari
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1398
Varsta : 33
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 12:05

Daca e fake...cel care a facut macheta e un maestru! Uita-te la detaliile de pe avion. O singura chestie mi-a atras mie atentia: geamurile de la cockpit nu sunt prea transparente. Rolling Eyes
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 12:19

Camera Maker: Canon
Camera Model: Canon EOS-1D Mark III
Image Date: 2010-12-27 15:01:01 +0100
Focal Length: 400.0mm
Aperture: f/6.3
Exposure Time: 0.0013 s (1/800)
ISO equiv: 200
Exposure Bias: +0.33 EV
Metering Mode: Matrix
Exposure: aperture priority (semi-auto)
White Balance: Auto
Flash Fired: No (enforced)
Orientation: Normal
Color Space: Apple RGB
GPS Coordinate: undefined, undefined

asta este EXIF-ul, mie nu mi se pare fake , se vede jegul din jurul usilor de la scari .... si o macheta nu poate sa aiba asa luciu.... Si ar trebui sa fi extrem de bolnav sa folosesti asa aparat, asa lentile pentru tampenii .....
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1398
Varsta : 33
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 12:30

kkk a scris:
Si ar trebui sa fi extrem de bolnav sa folosesti asa aparat, asa lentile pentru tampenii .....

Eu ma gandeam ca trebuie sa ai o imaginatie bogata, mult timp liber si ceva cunostinte de optica.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 12:49

Griff a scris:
kkk a scris:
Si ar trebui sa fi extrem de bolnav sa folosesti asa aparat, asa lentile pentru tampenii .....

Eu ma gandeam ca trebuie sa ai o imaginatie bogata, mult timp liber si ceva cunostinte de optica.

sau....

Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 13:45

Stiu ce spuneti voi dar uitati-va la thumbnail, se vede cumva ciudat sub avion si nu inteleg de ce nu e nici un pic de distorsiune sub aripa pe unde ar trebui sa treaca suflul motoarelor. Alea sunt niste motoare al naibii de mari si ar trebui sa se vada caldura degajata de ele..nu?
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 13:53

Hai sa nu ne bagam noi. Daca e fake, foarte rau, pierederea jetilor. Dar nu-mi vine a crede. Cand pozezi o macheta la focala aia cu siguranta varful aripii va fi out of focus. Iar suflul motoarelor n-are cum sa se vada pe cer, e nevoie de un fundal constrastant. Eu n-as fi acceptat-o pentru dark, dar asta-i alta poveste. Plus ca mai are o poza din aceeasi rafala: http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=7017762&nseq=0
Sus In jos
Vlad Iosif
Fotograf

Numarul mesajelor : 347
Varsta : 45
Localizare : Snagov - Ilfov
Data de inscriere : 10/02/2009

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 14:14

M-am uitat la portofoliul lui și am găsit mai multe fotografii asemănătoare. Adevărat că aspectul e ireal dar mi s-a întâmplat și mie să scot "machete". Exemplu (tras cu telescopul miercuri la subiect aflat la peste 2000m distanță):

Omul e pasionat și cred că e puțin probabil sa facă așa ceva.

Spor.

P.S. Felicitari pentru Trip report... un adevarat pastel in imagini Smile

ExtremeSpotting.com Personal Gallery

Ultima editare efectuata de catre Vlad Iosif in Sam 08 Ian 2011, 16:03, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Sam 08 Ian 2011, 14:14

Ok Smile Mi se parea doar ciudata.
Sus In jos
Aviatia-Romaneasca
Membru activ

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 15 Feb 2011, 18:38

Am luat Reject pe Jp din motiv OverSharp....imi puteti spune daca acuma este ok?

Fuji S1600 12Mp, 15x Zoom, f=5.0-75.0mm si Tasco10x25

Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mar 15 Feb 2011, 22:06

Elicea e prea zimtata. Cu siguranta asta le-a atras atentia cel mai mult.
Sus In jos
loplo
Fotograf

Numarul mesajelor : 911
Varsta : 37
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mier 16 Feb 2011, 12:19

Intrebare.

Poza asta mi-a intrat pe a-net

iar asta aluat reject ca si "Double".

Nu este double in niciun caz si mai ales nu am uploadat aceeasi poza/avion de 2 ori.
Ce este de facut in acest caz?
Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1761
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mier 16 Feb 2011, 12:30

loplo a scris:
Intrebare.

Poza asta mi-a intrat pe a-net

iar asta aluat reject ca si "Double".

Nu este double in niciun caz si mai ales nu am uploadat aceeasi poza/avion de 2 ori.
Ce este de facut in acest caz?

Mai gresesc oamenii din cand in cand.. da appeal.

http://www.airliners.net/myphotos/appeal_photo.php
Sus In jos
loplo
Fotograf

Numarul mesajelor : 911
Varsta : 37
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Mier 16 Feb 2011, 12:48

Am luat avocatul si am facut apel. Problema este ca dupa submit appeal, tot "Total in appeal: 0" apare. Incercam pe alte cai Smile daca nu aducem si armata.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.   Astazi la 18:08

Sus In jos

Pre-screening: Aici analizam pozele inainte de a le urca pe site-urile de profil.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cum scriu AICI LINK si sa apas direct pe el
» Taierea motului/ ruperea turtei
» Cum gatim in oala de lut???
» bijuterii din zale
» Metoda servetelului capitolul VII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: