AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Cracovia si Oslo cu Ryanair

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 25
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Joi 17 Iun 2010, 23:00

Indraznesc (cu mare intarziere) sa va propun un nou TR.

Povestioara incepe pe la sfarsit de februarie, cand gerul inca nu se daduse batut si zapada nu se topise pe la Bruxelles. Atras de preturile de pomana de la Ryanair cautam destinatii "exotice". Dar exotic nu inseamna neaparat inspre sud. In fine, ca sa nu lungim povestea, am luat bilete pentru CRL-KRK-RYG-CRL (9/05, 12/05, 15/05 - 3 zboruri, 180€ pentru mine si taica-miu in total), din dorinta sa descopar si nordul Europei, pe bani cat mai putini.

Cum pe 9 Mai am ajuns mult prea devreme la CRL am avut timp pentru ceva pozne de la locul bine-cunoscut (cate autobuze n-am asteptat aici zgaindu-ma la avioane de vreo doi anisori incoace):

Remarcile nerusinate ale lui O'Leary fac parte din peisaj la CRL

De fiecare data cand aterizez si ma asteapta vreun 737 sau 320 la holding ma gandesc dupa aterizare "trebuie ca se distreaza bine pilotii aia vazandu-ma cum ma lupt cu fiecare adiere de vant" Laughing

Gata, hopa' sus in EI-EBS, spre Cracovia!

Hangarele vietii, de unde puteti vedea nenumarate poze in topicul EBCI

Turnul si platforma BFS in stanga

GSY DVOR/DME 115.7 MHz

Dupa nici doua ore linistite de zbor cu tot cu tipicul precupetesc al RYR (nu vrei bilete de razuit, nu vrei sa suni prietenii din avion, poate un sandwich...pe scurt, incasari pe langa biletul propriu-zis), ne prgatim pentru aterizarea la EPKK. Left-hand downwind pentru pista 25 ne duce fix peste centrul orasului, vedere superba a Vistulei. In stanga sus centrul istoric, inconjurat de un parc

Touchdown

Aeroport destul de mic dar curatel. Mare mi-a fost surprinderea cand am vazut ca au curse la ORD. Cand o sa se zboare si la noi TSR-JFK sau CLJ-LAX direct?

Pana nu apune soarele, am facut un mic detur pe la terasa de spotting. Din pozele pe care le-am vazut pe JP, pana de curand nu erau geamuri. Acum au cam stricat-o, nu exista nici macar un centimetru fara geam, prin care sa-ti bagi obiectivul.

Pe de alta parte, transferul de la aeroport este exemplar realizat. Mergi 100m cu un autobuz din fata terminalului pana la halta de tren, de unde te ia un expres. Intr-un sfert de ora esti in centru, iar biletul costa sub 2€.

Scurta balada nocturna prin centrul vechi (fara trepied), opera:

Bazilica Sf. Maria, Ko¶ciół Mariacki

Poarta de intrare in cetate

A doua zi, cald, dar niste cirrostratusi strica pozele

Vistula din Castelul Wawel

Am "vizitat", daca se poate spune asa, si locul de veci al prietenului Lech Kaczynski, inmormantat aici alaturi de toti mai-marii Poloniei, printre altii Pilsudski si Sobieski

Catedrala Wawel

Ceva trafic, LH 321

Pe malul raului este o zona de plimbare

In interiorul Sf. Maria

11 Mai, o noua zi superba, dupa ceva batai de cap cu polonezii si sistemele lor, am reusit sa inchiriem doua biciclete pentru o scurta excursie. Exista inchiriere publica de biciclete, dar trebuie sa-ti faci cont pe un site, iar la sfarsitul procesului de 30 de minute ti se spune ca trebuie sa dai numarul cardului polonez. Excelent pentru turisti, totusi se pare ca localnicii folosesc facilitatea asta destul de mult.

Pista ciclabila pe care ati vazut-o mai devreme continua pe malul raului mai mult de 10 kilometri, pana in satul Tyniec, unde se afla o Manastire Benedictina.

Banda intai pentru biciclete, a doua pentru masini si a treia pentru trasuri Very Happy

Subsemnatul inviorat de venirea verii:

Pe cealalta parte a raului, alta manastire benedictina

Am ajuns, vedere de sus

Si curtea interioara

La intoarcere am facut un filmulet. O placere, dupa iarna prin care am trecut.

Vedere de la fereastra hotelului, Europejski pe numele lui

A venit deja ziua plecarii, totusi avionul catre Rygge decoleaza dupa-amiaza. Pana atunci am dat o fuga la mina de sare de la Wieliczka. Planul initial era sa mergem cu bicicleta in ziua precedenta, dar ne-am ratacit si incepuse si ploaia. Wieliczka e un exemplu perfect de cum se poate transforma un nimic in mare obiectiv turistic. Zilnic coboara mii de nemti si americani in subteran ca sa vada.... cateva sculpturi si pereti de sare. Cand va fi Fabrica de Paine din Bucuresti muzeu vizitat de mii de turisti zilnic, atunci o sa zic ca suntem tara civilizata. Judecati si voi:

Calatorie spre centrul Pamantului

Copernic din sare

Notiunea verticalei e relativa

Piesa de rezistenta a minei, o biserica subterana, evident facuta din sare, intr-adevar impresionanta

Highway to Hell

Din nou la suprafata, am luat o bucata de sare drept suvenir:

Cand or sa fie si la noi parcurile asa ordonate? Adaug, parcurile dintr-un sat de la periferia unui oras de provincie.

KL MD-11

Fuga inapoi la aeroport, ne asteapta Oslo!

Two umbrellas please, quick! Smile

Ploua de rupe, in cei 30 de metri dintre autobuz si usa avionului am fost udat pana la piele

Ma asteptam sa fie mai bumpy, CB-ul e slabit

Apropiere printre fiordurile norvegiene. ENRY a fost deschis de curand traficului de pasageri, n-are decat apropiere NDB pentru fiecare directie.

Pista, de ce sunt marcajele galbene?

La iesirea din avion ma loveste in fata aerul scandinav. Sunt maxim 10 grade si uimitor este ca acolo de-abia au inmugurit pomii, la mijloc de mai. Inca putin si mai vedeam inca petece de zapada.

Terminalul nou-nout

Prima impresie la Oslo, e trecut de ora zece si soarele apune

A doua zi e la fel de frig si innorat - Palatul Regal

In trecere prin fata Ambasadei Romaniei

Parcul Vigeland, impresionant, plin de sculpturile lui Gustav Vigeland. Practic sarbatoreste progresul omenirii, perfectiunea corpului uman:

Lumina era atat de scarboasa ca am simtit nevoia pentru ceva mai mult contrast. Sper sa nu dea prea rau la ochi.

Case norvegiene

Cu masina electrica in fata, negresit!

Tramvaiul trece pe deasupra fantanii arteziene, in mijlocul intersectiei

In sfarsit, marea:

Muzeul Satului, foarte dragut

Seamana leit cu casele de prin Maramures

Biserica asta a fost adusa din nordul tarii, piesa cu piesa si reasamblata aici.

Primaria orasului. Sculpturile sunt, ca peste tot, la loc de mare cinste

O gluma proasta sa zicem Smile

Parlamentul Norvegiei

Vedere din Fortareata medievala Akershus

Era ancorat un vapor urias, probabil faceau turul Europei de Nord. Timp de o ora au tot coborat din el oameni, i-au asteptat peste 20 de autocare. Pe scurt, zic eu ca au crescut populatia orasului cu vreo 2-3% Smile

A doua zi, paraul Akerselva, singurul care trece prin Oslo

In sfarsit se lumineaza! Nu se putea sa ne lase asa impresie de intunecime Oslo. Brusc creste temperatura de la 12 la 22 de grade.

Faimoasa Opera din Oslo, care a fost terminata de-abia in 2007.

La fel de impresionanta si pe dinanuntru

Very Happy

Formidabili, cirrusi pieptanati de vant

Am ajuns si aici!

O zburatoare interesanta. Am fost surprins totusi, in cele cateva ore de cer senin de care am avut parte, de absenta TOTALA a contrail-urilor.

Cu vaporul catre insula Hovedøya (a se citi insula cu deal), la o zvarlitura de bat de Primarie

Peisaj norvegian

S-a terminat distractia, s-a terminat si portia de soare la Oslo. In dimineata plecarii era -DZ cu OVC ST 004 Rolling Eyes

A venit EKW de la EBCI sa ne ia

Hopa sus - se vede ca e aerodrom militar ENRY

Dupa o ora de zbor peste o mare de nori, deasupra Olandei se sparg. Se vad digurile de protectie ale "Tarii de Jos"

Orasul Antwerp, cu aeroportul in stanga jos

Trecem fix peste EBBR.

Se vede tot orasul, superb

Forêt de Soignes / Zoniënwoud

E vant din est la EBCI, apropiere VOR/DME 07.

Procedura sus-mentionata presupune interceptarea unui radial catre VOR GSY si un viraj de cam 7 grade pe finala scurta pentru alinierea cu pista:

Gata, am ajuns. Pe platforma ne asteapta acelasi "bye bye SkyEurope" pe care l-am pozat la plecare.

Atat a fost. Sper ca v-a placut.

Cer senin!

Ultima editare efectuata de catre arianne in Vin 18 Iun 2010, 10:23, editata de 1 ori
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Joi 17 Iun 2010, 23:41

Fain Trip Report Arianne! Nu am fost niciodata in Polonia, dar am auzit ca e fain. Pozele tale spun asta! Mai asteptam!!! cheers
Sus In jos
daniel.f
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/10/2009

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Joi 17 Iun 2010, 23:52

Superb. Am cascat ochii la fiecare poza.
Sus In jos
ALMI
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 44
Localizare : Vancouver, Canada
Data de inscriere : 16/09/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Vin 18 Iun 2010, 00:18

Foarte frumos trip-report. Superbe poze, multa atentie la unghiuri Shocked Super.
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Vin 18 Iun 2010, 21:39

Misto trip, misto preturi la avioane !!!
Poze de calitate, ca de obicei - apreciez.
Cum ti s-au parut preturile in Norvegia - cazare, papa, transport loco, intrari, etc. ?? Fata de cele din Belgia ??

Thx pentru 2 orase frumoase !!
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 25
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Vin 18 Iun 2010, 22:08

metalactual a scris:
Cum ti s-au parut preturile in Norvegia - cazare, papa, transport loco, intrari, etc. ?? Fata de cele din Belgia ??

Mersi.

Uriase. In Polonia ne hranisem doi oameni de la Carrefour cu 30 de zloti, cam 6 euro pentru doua zile (sunca, cascaval, paine, salata la caserola, toate alea...) - as zice mai ieftin decat in Ro. Am ajuns in Norvegia unde era, de exemplu, o paine, 40 de coroane, 5 euro. Drumul cu barca pana pe insula (10 minute) a fost 120 de coroane, 14 euro, 2 persoane. Cazarea la un apartament gen rezidenta, cu mic dejun inclus, 2700 de coroane, 300 de euro pe 3 nopti. Cele mai ieftine erau booked demult, din cauza Eurovision care urma peste doua zile.

In concluzie, ce am economisit in Polonia si pe avion am cheltuit la scandinavi.

LE: Photobucket a micsorat deja dimensiunea pozelor - s-au umplut de artifacts.
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2875
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Vin 18 Iun 2010, 22:14

Radu, cum ne-ai obisnuit de altfel. Poze faine, descrieri si mai si plus detalii de ne plac noua mai mult Razz. Nordul Europei il am si eu in plan cu trecere prin Stockholm-Oslo-Copenhaga. Pana la Helsinki parca nu as urca desi e tentant Razz
Sus In jos
malev2009
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 523
Varsta : 35
Localizare : Targu-Mures
Data de inscriere : 24/09/2009

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Sam 19 Iun 2010, 11:10

Frumoase poze frumos oras,in special Oslo!
Sus In jos
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 164
Varsta : 26
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Sam 19 Iun 2010, 11:48

Frumos TR ! Polonia este o tara minunata. Am avut ocazia s-o vizitez prin intermediul unui proiect european.

Nu stiu de ce nu ai trecut si prin Auschwitz ( e destul de aproape ) si e ceva de neuitat. Te ia cu friguri cand treci pe acolo (crematoriu , camere de gazare , complexul Birkenau , o gramada de obiecte de la victime ) .

Cracovia este un oras foarte frumos, mai ales seara. Imi pare rau ca nu am vizitat castelul dar era deja intunecat si se inchide repede.

Felicitari pentru trip ! Asteptam urmatorul Very Happy
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Sam 19 Iun 2010, 16:49

Multumim de trip, l-am asteptat o vreme dar a meritat. Macar am vazut si noi o parte din nordul Europei prin ochii tai Smile
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   Mar 22 Iun 2010, 09:56

Fantastic TR! Superbe pozele, incadrarile! Mersi!

Cat despre markings: si io am obersvat asta. Iata raspunsul:
http://www.airliners.net/aviation-forums/general_aviation/read.main/2936675/
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cracovia si Oslo cu Ryanair   

Sus In jos

Cracovia si Oslo cu Ryanair
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: