AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 209
Varsta : 24
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 13:53

Un avion al companiei publice indiene Air India a fost la un pas de a ateriza in alta parte decat era prevazut pentru ca cei doi piloti au adormit, relateaza The Times of India, in editia de joi. Avionul era pe pilot automat si cand controlorii de trafic ai aeroportului Bombay au contactat echipajul pentru procedurile de aterizare nu au primit nici-un raspuns, iar aparatul si-a continuat drumul la altitudine mare spre statiunea balneara Goa, situata mai la sud.
Incidentul s-a petrecut in urma cu 15 zile, iar aparatul respectiv avea la bord 100 de pasageri, a anuntat joi cotidianul indian The Times of India, citat de AFP. Avionul plecase de la Dubai in jurul orei 1.00 dimineata si a aterizat la Jaipur (nord-vest) la ora 7.00, de unde urma sa decoleze spre Bombay (nord).
"Dupa un zbor de noapte, nivelul de oboseala este maxim si cei doi piloti au adormit dupa ce au plecat de la Jaipur", a povestit o sursa, sub acoperirea anonimatului, cotidianului The Times of India. "Abia cand aparatul a intrat in spatiul aerian de deasupra Bombay-ului, turnul de control si-a dat seama ca pilotii nu raspundeau", a explicat sursa citata. "Ne-am gandit chiar la ipoteza unei deturnari". Controlorii au declansat in cele din urma o alarma de securitate in cockpit, trezindu-i pe piloti, care s-au intors spre Bombay.
Contactata de The Times of India, compania Air India a precizat ca va verifica informatiile cu privire la acest "incident". M G Junghare, directorul aeroportului Bombaym, a negat insa ca pilotii ar fi adormit in fata panoului de comanda. "Aparatul de zbor a avut o problema de comunicare radio si din aceasta cauza nu a putut fi contactat", a declarat el.

Cu asa companii sa tot zbori:))

http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-06-26&id=8362
Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 26
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 13:59

lol! ce oameni Smile Smile
Sus In jos
Ioan-Adrian Popa
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 24
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 04/06/2008

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 17:09

Este prima data cand am auzit sa adoarma persoane la mansa...la volan se mai intampla....dar, la mansa nu am mai auzit.. Sleep Evil or Very Mad
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 848
Varsta : 37
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 17:16

Bai fratilor,dar eu stiam ca pentru zborurile lungi trebuie sa ai un alt echipaj de inlocuire.Oricum am impresia (tre' sa caut asta pe undeva da nu mai stiu pe unde) ca in mod legal un pilot nu are voie sa stea la mansa mai mult de 8 ore efectiv,iar astia saracii sigur ar fi depasit limita pana sa ajunga la destinatia finala.Bine ca nu au trecut prin regiuni cu turbulente ca cine stie ce sa mai intampla! Shocked
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4374
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 17:55

Poate daca intalneau turbulente se trezeau ...

Eu nu inteleg o treaba- avionul nu avea setata destinatia? Pilotul automat ar fi zburat pana ramanea fara kerosen??? e cam nasol daca se poate intampla asa ceva, cel putin la CFR daca mecanicul adoarme si trenul trece pe semnalul rosu, locomotiva se opreste...in aer stiam ca lucrurile is si mai sigure.
Sus In jos
RwO
Membru activ

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 34
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 18:14

Cred ca articolu asta e scris cam la misto...
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Red13
Moderator

Numarul mesajelor : 715
Varsta : 35
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 19:03

miroase a senzational, desi l-am citit pe mediafax
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Vin 27 Iun 2008, 20:25

Asta s-a intamplat si in SUA (Hawaii).

http://starbulletin.com/2008/02/24/news/story02.html
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1158
Varsta : 66
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Sam 28 Iun 2008, 01:10

Chiar sa fi adormit ambii piloti nu cred, mai ales ca la bord sunt tot felul de alarme care zbarnaie cand avionul de apropie de situatii limita. Norma la piloti este de 6 ore pe zi
Dar de confundat aeroportul de aterizare au fost cazuri si cazuri. Putina neatentie si rutina dau efecte neasteptate
Sus In jos
eli-arw
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 164
Varsta : 38
Localizare : ARAD ARW LRAR
Data de inscriere : 03/05/2008

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   Mar 08 Iul 2008, 00:05

era culmea sa fi adormit si cand am venit eu din antalya, si sa fi ajuns la viena sau frankfurt. nu m-as fi suparat. hehe
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau   

Sus In jos

Un avion era sa ajunga la alta destinatie pentru ca pilotii dormeau
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aspirante la titlul de mamica
» Provocarea nr 13 - croitorie - Fusta in 2+ culori
» Salvia splendens (salvia rosie)
» SĂ MORI DE RÂS, NU ALTA!
» ZODIA LEULUI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum