AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Otopeni AIR SHOW 2010

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Eich
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 11:21

Show frumos;
slab comentat,
stalpi, gard si jandarmi greu de evitat in anumite poze

...vor urma pozele cu militarii
Sus In jos
http://www.panoramio.com/user/28044
Kamob 50
Fotograf

Numarul mesajelor : 262
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/08/2009

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 11:42

Dupa ce am vazut productia zilei la hectar de aparat de spotter, adica 2871 de imagini, m-am pus pe butonat. Prima serie este dedicata lui 21:

"Zee best" la sfarsit:

Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 868
Varsta : 41
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 12:55

f reusite! mai vreau si restu!!! bounce
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Kamob 50
Fotograf

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 13:26

Inceputul show-ului:

Tarom-ul se da pe brazda cu o superba trecere low-pass, de o silentiozitate de invidiat, cu singura obiectie asupra gardului care a stat intre public si pista:

Scoala Superioara de Aviatie:

Aeroclubul Romaniei:

Iacarii de razboi lol! :

Publicu' afro :
Sus In jos
codrutz
Fotograf

Numarul mesajelor : 447
Varsta : 35
Data de inscriere : 09/08/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 15:55

Miting reusit din multe puncte de vedere, iar in ceea ce priveste comentatorii, ma incumet sa zic ca nivelul a fost peste ceea ce am mai auzit, desi inca nu stiu cand anume tonoul rapid a devenit "declansata". Probabil candva in ultimii 10 ani.

Prezenta publicului a fost covarsitoare, un indiciu clar asupra potentialului enorm pe care il au acest gen de manifestari in Romania, cat si asupra interesului publicului larg in aviatie. M-am bucurat, chiar daca majoritatea pozelor aveau capete de civili pe margine (uneori si suprapuse cu aeronavele).

Cateva capturi:

Doare. Stim. Aproape ca d-aia va iubim Wink

Imi plac la nebunie schemele de vopsire de pe avioanele lui Kayris. Inger negru pe coada... cred ca lituanianul zburator asculta rock. Si inca un rock... cum sa spun... incarcat cu metafore.

Prima oara cand vad capcane termice lansate de MIG-urile noastre in cadrul unei demonstratii. O schimbare binevenita.

Salutam-salutam!

Si crema de final.

V sa fie, tati. Si noi va iubim.

Sus In jos
felix
Fotograf

Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 24
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 16:38

Pozele mele:

Si Spartan cheers :

Vor urma ceva poze de la Muzeul Aviatiei! Very Happy
Sus In jos
shouriken
Administrator

Numarul mesajelor : 3401
Varsta : 62
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 16:54

In ordinea intrarii in arena:

Liviu
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Fotografii Otopeni Air Show 2010   Dum 18 Iul 2010, 17:46

Un eveniment reusit, relativ bine organizat, cu demonstratii spectaculoase.

Am postat pe Flickr o parte din fotografiile pe care le-am facut ieri.

Adresa este http://www.flickr.com/photos/46623376@N02/sets/72157624527619292/

Eu m-am jucat cu vitezele mici de obturator, mai ales la elicoptere, pentru ca din experientele precedente am constatat ca palele de la rotor ieseau "inghetate" la viteze mari. Am lucrat cu viteze intre 1/20 si 1/1000. Nici macar la 1/20s palele rotorului nu descriu un cerc complet, dar sub viteze de 1/250s, mai ales cu teleobiective cu focala mare, ai nevoie de o mana foarte ferma sau trepied, de mult antrenament si de o cantitate deloc neglijabila de noroc ca sa iasa clare imaginile.

Felicitari tuturor celor care au postat imagini de la eveniment, cele mai multe sunt foarte reusite!
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 34
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 18:21

Ninja a scris:
Nici macar la 1/20s palele rotorului nu descriu un cerc complet

Elicea portanta la Puma se invarte cu 265 rpm.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 43
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 19:13

Intr-adevar un miting reusit.

Militarii s-au straduit mult mai mult ca la alte mitinguri. Desi - nu ma feresc s-o spun - prestatia Spartanului a fost absolut jenanta... Am vazut avionul ala la cateva mitinguri pe afara si am vazut ce poate. E un avion incredibil din punctul de vedere al performantelor de zbor. Al nostru pilot, insa, a demonstrat mai putin decat nimic din ceea ce poate aeronava. A demonstrat doar ca este in stare sa zboare drept. Pacat... Probabil ca nu a fost lasat s-o faca.

Insa ceilalti militari chiar au facut spectacol. De la comandorii Bahneanu si Stancu, de la pilotii de pe MIG care au facut trecerile in patrule, de la cei de pe 99 Soim pana la pilotii de pe Puma si Alouette III. O mentiune cu totul aparte pentru echipajul Pumei care a avut evolutia solo. Exceptional! La fel si mica inscenare cu recuperarea pilotului catapultat. Un efort mare din partea militarilor sa puna la cale acest show. Mai ales in conditiile mizerabile in care este nevoita sa-si desfasoare activitatea aviatia militara...

Valer Novac ne-a incantat, ca intotdeauna, aratand care sunt limitele evolutiei minunatului elicopter de la Special Air Services. Si sunt departe limitele iar Valer le atinge ramanand, totusi, on the safe side. Asta inseamna talentul si experienta uriasa...

Iacarii Acrobati au avut una dintre cele mai tari evolutii de pana acum. Dan Conderman este, in acest moment, integrat in gasca. Nu mai incape nici o indoiala.

Mi-a placut in mod special evolutia solo a lui George Rotaru. Nu sunt singurul care a remarcat un salt mare in calitatea evolutiilor sale solo. Din pacate evolutia celulei de Extra mi s-a parut mult sub nivelul la care eram obisnuiti sa vedem Extrele de la Aeroclub. Sa spera ca antrenamentul ii va readuce la nivelul la care au fost odata. Si sa speram ca o sa vedem din nou patru Extre, nu doua.

Kairys as spune ca fost sub nivelul cu care ne obisnuise la Tuzla, Mangalia si Mamaia. Si asta desi a venit cu Juka. Cu avionul asta a demonstrat lucruri mult mai palpitante in 2007 la Tuzla. Insa, evident, a fost foarte tare si acum Smile

Planoristii au fost exceptionali. Atat Iorgov, cu 35-ul - minunat!! -, dar si celula de 28-uri cu fumigene. A fost momentul de un rafinament care va ramane pregnant multora in memorie, n-am nici o indoiala.

Organizarea a fost OK, cu exceptia, militienilor care au dirijat traficul rutier in zona aeroportului...

In ceea ce priveste comentariul, as avea de facut cateva observatii: nu avea sens sa existe atat de multi vorbitori. Daca Andrei Lucescu, unul dintre cei trei comentatori, pilot si el, care de ani de zile comenteaza toate evenimentele de la Tuzla, Mamaia si Mangalia, a stiut foarte bine ce spune si a fost pertinent si prompt, fara mari erori, daca si militarul care i-a comentat pe aviatorii militari a fost si el cat de cat ok - usor cam poticnit si fara viata pe alocuri, dar bine, in general -, nu acelasi lucru se poate spune despre Lucian Mandruta care a debitat - ca de obicei - in continuu prostii, complet inadecvat la ce se intampla pe cer si total neinformat cu privire la pilotii si aeronavele care au evoluat. Trist de tot acest personaj... Lucian Mandruta. La final nu s-a abtinut sa-i dea si niste limbi lui Berceanu, scuzati limbajul dar e cea mai buna descriere a ceea ce s-a intamplat la festivitatea de premiere...

Poate ca organizatorii - care, de altfel, au fost, cred, eroii principali ai acestui miting reusit - vor avea grija mai mare, la editiile viitoare, atunci cand aleg vorbitorii. Mandruta e premiant la categoria "asa nu".

codrutz a scris:
Miting reusit din multe puncte de vedere, iar in ceea ce priveste comentatorii, ma incumet sa zic ca nivelul a fost peste ceea ce am mai auzit, desi inca nu stiu cand anume tonoul rapid a devenit "declansata".

Codrutz, tonourile rapide pot fi tonouri normale, sau tonouri declansate. Cele declansate sunt, de fapt, manevre giroscopice. Nu se executa la fel ca un tonou normal. Sunt, mai curand, un fel de vrie extrem de rapida facuta orizontal, ca sa ma exprima asa, foarte butucanos si rudimentar. Ele se executa printr-o brusca ridicare a botului avionului dupa care o apasare de palonier. Deci nu cu eleronul. Nu stiu daca m-am facut inteles... Cele la care se referea Andrei erau sigur declansate, nicidecum tonouri rapide. Andrei chiar stie ce spune Smile A mai facut si el greseli in comentariu, dar in ceea ce priveste comentarea figurilor acrobatice e chiar greu sa-l bati sau sa-i gasesti scapari Wink

Am facut si eu 12 GB de poze dar nu le-am scos de pe carduri. Acum sint plecat din tara si merge nasol netul ca sa pot urca ceva. Asa ca postez doar... vorbe Smile

Ultima editare efectuata de catre propellerdream in Dum 18 Iul 2010, 21:04, editata de 2 ori
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Kamob 50
Fotograf

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 19:41

Seria planoarelor:

Sus In jos
mack
Fotograf

Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 19:43

Salutare,

Aproape nu mai are sens sa postez; cei mari au pus imagini grele...felicitari.
Dar primele felicitari le merita organizatorii si pilotii participanti la eveniment. Jos palaria. De la mitingul tinut la Timisoara in 2000 n-am mai vazut demonstratii atat de antrenante.

Si mai este ceva, densitatea de aparate foto... cu adevarat imbucurator

succesiune

CAS

Un Dauphin arunca manusa si o Puma o ridica... si cum o ridica

elicopterul cel mic arata ca poate

n-aveti idee de cand astept eu sa mai pozez planorul asta

e aglomerat si la ei

Domnu' Kairys, va rog eu mult; pentru demonstratiile organizate la Otopeni nu zburati jos, ca nu se vede nimic

Sus In jos
Kamob 50
Fotograf

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 20:03

Cred ca Show-ul de la Otopeni a fost cel mai acoperit eveniment vreodata din Romania, din punct de vedere fotografic!

cheers
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 324
Data de inscriere : 06/11/2009

MesajSubiect: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 20:14

Fotografii excelente.Felicitari celor ce le-au postat deja.Chiar daca mitingul nu a fost indeajuns mediatizat,a fost multa lume prezenta.Desi nu cred ca au fost...30.000!
Sus In jos
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 20:43

Nu mai fiti atat de acizi in privinta comentariilor. Toti trei au avut mici balbe, in mare si din cauza caldurii, insa era nevoie de persoane care sa se poata completa reciproc. Lucian chiar a spus cateva lucruri interesante iar explicatiile au fost pe intelesul majoritatii oamenilor. Nu toti se pricep la aviatie, adulti sau copii. Chiar a fost un miting impecabil, cu tot cu militieniid e la rutiera.
Daca vreti sa semnalati un element lipsa, vi-l spun eu... expozitia statica a aeronavelor participante. insa nu-mi dau seama unde putea fi realizat acest lucru...
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ

Numarul mesajelor : 247
Data de inscriere : 27/06/2009

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 20:51

Am o curiozitate, cred ca-i o premiera B2-urile cu fumigene la fuzee... cum le-au aprins in aer? Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 32
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 20:58

D13-th_TakeOff a scris:
Am o curiozitate, cred ca-i o premiera B2-urile cu fumigene la fuzee... cum le-au aprins in aer? Very Happy

un contact electric! eu ma bucur ca au reusit sa faca asta cu fumiginele Smile de mult zicea nea simi ca i-ar placea sa faca un show cu asa ceva cheers

Felicitari baieti pentru pozele exceptionale! m-ati uns pe suflet cu planoarele, si mi-ati dat asa o stare ciudata ca nu am putut ajunge. dar ce vad aici ma duce acolo, deci multumesc inca o data Smile
Sus In jos
codrutz
Fotograf

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 09/08/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 22:28

propellerdream a scris:
codrutz a scris:
Miting reusit din multe puncte de vedere, iar in ceea ce priveste comentatorii, ma incumet sa zic ca nivelul a fost peste ceea ce am mai auzit, desi inca nu stiu cand anume tonoul rapid a devenit "declansata".

Codrutz, tonourile rapide pot fi tonouri normale, sau tonouri declansate. Cele declansate sunt, de fapt, manevre giroscopice. Nu se executa la fel ca un tonou normal. Sunt, mai curand, un fel de vrie extrem de rapida facuta orizontal, ca sa ma exprima asa, foarte butucanos si rudimentar. Ele se executa printr-o brusca ridicare a botului avionului dupa care o apasare de palonier. Deci nu cu eleronul. Nu stiu daca m-am facut inteles... Cele la care se referea Andrei erau sigur declansate, nicidecum tonouri rapide. Andrei chiar stie ce spune Smile A mai facut si el greseli in comentariu, dar in ceea ce priveste comentarea figurilor acrobatice e chiar greu sa-l bati sau sa-i gasesti scapari Wink

Nu am pus in nici un caz la indoiala profesionalismul comentatorilor, dimpotriva, era clar ca stiu ce vorbesc. Pe mine m-a mirat doar termenul, pe care am inceput sa-l aud in ultimii.. sa zic 3-4 ani?

Am inaintea ochilor clar ca ieri manualul cu desene explicative ale comenzilor ce descriu "tonoul rapid" ca manevra de incidenta mare, in care in ruliu il ajuti din palonier, iar mansa e trasa destul de mult. Singurele doua manevre de tip tonou erau cel normal si cel rapid, iar cel rapid era, intr-adevar, exact ce descrii tu.

Crede-ma, in planorul cu centraj fata foarte mare, cand incerci o vrie, este de fapt un tonou rapid spre pamant (sa-i zicem declansata Smile ) , centrajul fata daca este prea mare te scoate si nu-l poti mentine supra-critic. Poate imi arati o data cu Cessna diferenta intre un tonou rapid si o declansata. Ma rog, mai bine nu, fiindca te iubesc.

Tehnica imi este clara, repet, pe mine termenul ma mira, termen care, in manualele ce mi-au trecut prin mana, nu era mentionat.
Sus In jos
VIC
Fotograf

Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 26
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 22:38

codrutz a scris:

Crede-ma, in planorul cu centraj fata foarte mare, cand incerci o vrie, este de fapt un tonou rapid spre pamant (sa-i zicem declansata Smile ) , centrajul fata daca este prea mare te scoate si nu-l poti mentine supra-critic.

nu e nici un tonou rapid nici declansata, in momentul in care fileurile de aer se desprind de pe plan,planorul intra in vrie.Declansata e atunci cand angajezi intentionat O aripa,vria ii cand ambele planuri se angajeaza.

ORICUM: la mitinguri se cam comenteaza de'apixu,ca si'asa oamenii nu au habar.
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 22:45

Vin si eu cu o parte din poze mele. Promit ca o sa revin cu restul in cursul saptamanii viitoare deoarece atunci o sa am mai multi timp necesar prelucrarii lor.

In ansamblu show-ul a fost super reusit. "Flares-urile" lansate de militare au facut senzatie. Este pt prima oara cand vad astfel de "efecte speciale" la un miting din Romania. Civilii isi merita si ei laudele lor. Pt mine YR-SCS a fost cireasa de pe tort!!!
Dupa cum am spus revin cat de curand cu resul de poze.
Sus In jos
llobregat
Membru activ

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 26
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Dum 18 Iul 2010, 23:17

Berceanu era singurul cu Cessna echipata cu G1000, restul cu variantele mai vechi:))
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Justme
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 34
Localizare : LSZH/ZRH
Data de inscriere : 18/07/2010

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Lun 19 Iul 2010, 00:47

La ce am văzut expus aici, de către adevărați profesioniști, nu știu dacă mai are rost să postez pozele unui amator ca mine...și totuși pun câteva cu promisiunea că data viitoare voi încerca să mă ridic "la nivelul de zbor" al acestui forum:

Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ

Numarul mesajelor : 247
Data de inscriere : 27/06/2009

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Lun 19 Iul 2010, 01:37

virusu a scris:
D13-th_TakeOff a scris:

un contact electric! eu ma bucur ca au reusit sa faca asta cu fumiginele Smile de mult zicea nea simi ca i-ar placea sa faca un show cu asa ceva cheers

Banuiam ca-i vreun contact electric declansat din cabina... dar cum au ajuns firele din cabina pana la fuzee? prin interiorul planului? daca da, cred ca s-au chinuit ceva... oricum, super ideea... Very Happy
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 178
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Lun 19 Iul 2010, 01:56

propellerdream a scris:
Militarii s-au straduit mult mai mult ca la alte mitinguri. Desi - nu ma feresc s-o spun - prestatia Spartanului a fost absolut jenanta... Am vazut avionul ala la cateva mitinguri pe afara si am vazut ce poate. E un avion incredibil din punctul de vedere al performantelor de zbor. Al nostru pilot, insa, a demonstrat mai putin decat nimic din ceea ce poate aeronava. A demonstrat doar ca este in stare sa zboare drept. Pacat... Probabil ca nu a fost lasat s-o faca.

N-au voie... inca zboara under supervision cu un instructor italian...
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 43
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   Lun 19 Iul 2010, 08:32

Din cate vad din imagini, a fost un miting "la inaltime". Felicitari organizatorilor, participantilor si nu in ultimul rand spotterilor de serviciu. Fotografii de pus in rama, baieti!

In unele imagini cu ACRO, se vede ca trenul principal nu este inchis complet, iar in ultima este chiar deschisa o usita...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Otopeni AIR SHOW 2010   

Sus In jos

Otopeni AIR SHOW 2010
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Caciuli, basti tricotate V
» Felicitari handmade
» Tărâmul Lupilor . Tierra de lobos (2010)
» Prin păduri și munți, inimi înlănțuite . V lesah na gorah (Rusia 2010)
» Profesorii Lucru de mana - gala 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2010-
Mergi direct la: