AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Air France (AF / AFR)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Lun 31 Oct 2011, 16:52

În HKG:

F-GSPO by strainu, on Flickr

Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Vin 04 Noi 2011, 08:04

Titlu: Air France si KLM, partenere cu Aerolineas Argentinas
Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Turism/111925/Air-France-si-KLM-partenere-cu-Aerolineas-Argentinas.html
Autor: Cristian Gubandru
Data: 03.11.2011

Citat :
Air France si KLM, partenere cu Aerolineas Argentinas

Aerolineas Argentinas, una dintre cele mai mari linii aeriene din America de Sud, a semnat la 1 noiembrie 2011 un acord reciproc de code-sharing cu Air France si KLM.

Air France si KLM vor oferi clientilor acces la un numar semnificativ de noi rute din America de Sud operate in prezent de Aerolineas Argentinas cu plecare din Buenos Aires. Aceste destinatii noi includ orase precum Cordoba (Argentina), Mendoza (Argentina), Rosario (Argentina), Montevideo (Uruguay) si Asuncion (Paraguay).

Acordurile semnate vor intra in vigoare in primul trimestru al anului 2012.

“Air France si KLM sunt primele doua companii europene care semneaza un acord de tip code-sharing cu Aerolineas Argentinas. Suntem mandri de acest parteneriat ce ofera clientilor nostri acces la curse interne si internationale din America de Sud cu plecare din Buenos Aires”, a declarat Erik Varwijk, executive vice president Air France KLM.

Acordurile au fost semnate in preajma intrarii operatorului argentinian in alianta globala SkyTeam, programata pentru anul 2012.

KLM lanseaza patru noi destinatii catre America Latina, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Havana si Punta Cana.

KLM opereaza astfel zboruri catre 24 de destinatii din America Centrala si 28 din America de Sud. Rio de Janeiro, Buenos Aires si Havana/Punta Cana sunt deservite de asemenea si de catre Air France.

Impreuna, cele doua companii opereaza saptamanal 17 zboruri catre Rio de Janeiro, 13 zboruri catre Havana, 10 catre Buenos Aires si 7 catre Punta Cana.
Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 70
Data de inscriere : 16/12/2008

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Joi 15 Dec 2011, 21:31

Incerc de aproximativ 30 min sa imi rezerv niste bilete spre state pe siteul Airfrance! Exista vreo smecherie cand imi aleg locurile? Am incercat 3 browsere si efectiv fereastra in care trebuie sa imi aleg locurile nu se deschide(pop up window este activ)...sau imi apare o fereastra goala, sau imi da o eroare cum ca pagina nu a fost gasita, sau pur si simplu nu se intampla nimic.
Dupa ce fac rezervarea este o alta interfata oare pentru selectarea locurilor? E prima oara cand iau eu personal de la ei online si mi se pare foarte greu de utilizat.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Joi 15 Dec 2011, 22:39

Am incercat si eu si la mine functioneaza. Singurele zboruri pentru care poti alege locul deja sunt cele peste ocean. Cand ai ajuns la pasul 3 (numit rezervare) si doar dupa ce completezi datele personale poti da click casuta goala care apare in dreptul zborului la rubrica Scaune. Daca nu se pot alege scaunele iti da Selectie imposibila si urmeaza sa le alegi in momentul check in-ului (cu 30h inainte de zbor)

Oricum, dupa ce se face rezervarea poti face alegerea scaunelor in rubrica de gestiune a rezervarii (daca alegerea este posibila deja pentru zborul in cauza)
Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Joi 15 Dec 2011, 23:07

Mersi de lamuriri, inseamna ca e ceva de la mine!
Stiam ca doar la zborurile peste ocean pot rezerva, dar nu merge(la fel e si la lufthansa)! O sa mai incerc si maine de pe alt IP/Calculator.

Legat de preturi, AirFrance are o oferta acum imbatabila as zice eu pentru perioada care ma intereseaza pe mine

Bucuresti - San Francisco
New York - Bucuresti

Pret 543 EUR

Lufthansa, Swiss sau British nu au nimic sub 800 EUR in aceiasi perioada, dar pun pariu ca vor scoate vreo oferta de genul celor de la AF, sper totusi sa nu fie cu mult mai ieftina Smile

Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Vin 16 Dec 2011, 20:18

Nici de pe alt calculator/IP nu am reusit asa ca am sunat al AF unde o doamna / domnisoara extrem de plictisita mi a raspuns sec ca nu mai pot sa imi aleg acum locul in avion ca trebuia sa o fac in timpul rezerverii scratch .
Dupa ce i am explicat ca exista posibilitatea oricand sa iti schimbi locul , s a oferit sa imi aleaga locurile pe care i le am comunicat si nu a stiut sa imi spuna de ce eu nu pot opera aceasta modificare .
Am inceput bine bom
Sus In jos
bogdan81
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 10 Ian 2012, 21:21

Am gasit si problema pana la urma cu rezervarile! Totul este sa nu fie limba setata pe Romana, si totul merge perfect...Smile.
O scapare cam de 2 lei din punctul meu de vedere, daca tot suporti limba romana pe site, pai sa fie pana la capat nu doar bucati ale siteului!
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 753
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 07 Feb 2012, 21:27

gasite intr-un folder cu poze din 2009

pozate de Virgil U
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mier 22 Feb 2012, 22:17

Le Figaro anunta o alianta a Air France KLM cu Etihad care s-ar traduce cu acorduri de partaj de coduri intre cele 2 entitati.

Daca in urma cu ceva timp o asemenea alianta parea imposibila, se pare ca Air France KLM este dispusa sa lucreze cu unul din granzii din Golf, mai ales ca tinta pare a fi Emirates, care are o gramada de A380 pe lista de comenzi si care va putea in curand sa atraga foarte multi pasageri in hub-ul din Dubai.

Articol complet aici
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Joi 08 Mar 2012, 23:34

Titlu: Profitul Air France-KLM, "daramat" de pretul combustibilului si criza
Sursa: dailybusiness.ro
Autor: ***
Data: 08.03.2012

Citat :
Grupul aerian Air France-KLM a inregistrat pierderi de 353 milioane de euro in 2011, desi veniturile au crescut cu aproape 4,5% fata de anul anterior, pana la 24,3 miliarde de euro. Insa contextul economic si majorarea pretului la combustibili au fost factorii care au transformat 2011 intr-un "an greu" pentru companie.

"2011 fost un an greu pentru grup din cauza mediului operational incert si a cresterii pretului la combustibili. De asemenea, economiile anumitor tari in care activitatea noastra este puternica au fost afectate de crize variate, ale caror consecinte inca se simt", a spus Jean-Cyril Spinetta, seful board-ului director.

Desi anul fiscal al companiei se incheie pe 31 martie, conducerea Air France-KLM a hotarat sa publice rezultatele anului calendaristic 2011, prin comparatie cucele obtinute in anul calendaristic 2010.

In 2010, grupul a afisat un castig de 28 milioane de euro.

Anjul trecut, traficul de pasageri a crescut cu 6,9% pentru liniile aeriene din grup, crestere corelata cu o majorare de 6,6% a capacitatii. Gradul de imbarcare a crescut cu 0,3 puncte procentuale pana la 82%.

In ceea ce priveste transportul de marfa, Air France-KLM a inregistrat o scadere de 1,2% a traficului si de 2,4 puncte procentuale a gradului de imbarcare, pana la 66,4%.

In ianuarie 2012, grupul Air France - KLM a anuntat planul "Transform 2015" prin care urmareste restabilirea profitabilitatii prin masuri ca inghetarea salariilor in 2012-2013.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

MesajSubiect: Singapore, a saptea destinatie Air France operata cu Airbus A380   Mar 20 Mar 2012, 09:55

Titlu: Singapore, a saptea destinatie Air France operata cu Airbus A380
Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Turism/118335/singapore-air-france-opereaza-cu-airbus-a380.html
Data: 19.03.2012

Citat :
Singapore, a saptea destinatie Air France operata cu Airbus A380

Air France va opera pe 1 aprilie pentru prima oara un Airbus A380 pe ruta Paris-Charles de Gaulle - Singapore.

Acest prim zbor comercial va fi urmat de zboruri regulate, cu o frecventa de trei ori pe saptamana, in intervalul iunie-octombrie 2012.

Air France propune 38 de zboruri pe saptamana cu plecare din Singapore, in regim de operare code-share cu compania australiana Qantas, spre cinci destinatii din Australia : Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth si Adelaïde.

In vara 2012, cele sapte destinatii operate de catre Air France cu A380 sunt New York JFK, Washington DC, Los Angeles, Montréal, Johannesburg, Tokyo-Narita si Singapore.

Air France a fost prima companie europeana care a introdus A380, in 2009. Din luna decembrie 2011, toate aparatele Air France sunt echipate cu 516 locuri, repartizate in 4 cabine de calatorie : La Première dotata cu 9 locuri si situata pe puntea principala ; cabina Affaires situata pe puntea superioara si care include 80 de locuri. Cabina Premium Voyageur ofera 38 de locuri situate tot pe puntea superioara, iar cabina Voyageur (economic) dispune de 449 de locuri, repartizate pe ambele punti.

A380 dispune de ambiante luminoase ce se schimba in functie de diversele faze de zbor si cu spatii speciale dedicate destinderii, cum ar fi galeria de arta contemporana sau cele sase baruri dispuse pe ambele punti.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Vin 06 Apr 2012, 08:13

Titlu: Air France isi mareste flota cu un Boeing 777
Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Turism/119222/air-france-isi-mareste-flota.html
Data: 05.04.2012

Sursa En: http://boeing.mediaroom.com/index.php?s=43&item=2202

Citat :
Air France isi mareste flota cu un Boeing 777

Air France a primit cea de-a 60-a aeronava Boeing 777, ce va fi utilizata pe zboruri cu plecare din Franta catre destinati din Caraibe si Oceanul Indian.

Noul 777-300ER are o configuratie cu 468 de locuri, fiind echipat cu noile fotolii Business Class, ce se transforma in paturi pentru odihna pe zborurile lungi. Aceste fotolii vor echipa toate aeronavele Boeing 777 catre destinatiile Fort de France, Pointe a Pitre si Saint Denis de la Reunion, incepand cu luna iulie.

Aeronava are in configuratie si Clasa Alize, cu 32 de locuri ce ofera pasagerilor cu 40% mai mult spatiu decat la clasa Voyageur (Economy).

Air France a transportat aproximativ 1,6 milioane pasageri in 2011 catre destinatii din Caraibe si Oceanul Indian, operand saptamanal aproape 80 de zboruri lung-curier si regionale in aceste zone.

Air France, impreuna cu subsidiarele sale regionale Brit Air, City Jet si Regional, opereaza 1500 de zboruri zilnic atat in Franta, cat si in intreaga lume. Flota sa este compusa din 398 aeronave.

Air France si KLM sunt membre ale aliantei SkyTeam ce are in componenta 15 companii aeriene si pune la dispozitia clientilor o retea de 14.500 zboruri zilnice catre 926 destinatii din 173 de tari din toata lumea.
Sus In jos
roger
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti/Toulouse
Data de inscriere : 31/08/2010

MesajSubiect: naveta air france   Mar 24 Apr 2012, 08:20

Pe cursele naveta dintre Paris ( CDG si Orly ) si diferite orase mari din Franta ( de obicei spre Toulouse si Nice ), sunt folosite in special A 320. Este interesanta conformatia interioara: fiind folosite exclusiv pe liniile de naveta, au o singura clasa ( economic ), cu 188 de locuri. Cum e posibil acest lucru? ( avand in vedere ca, spre exemplu Wizz, care foloseste tot 320, are 180 de locuri ? ). Simplu: s-a renuntat la toaletele din spatele avionului si s-au adaugat 2 randuri de cate 2 scaune. Astfel, exista randurile 31 si 32. Exista si toaleta, una singura, incrustata in "peretele" din spate al cabinei. Randul 31 mai are acces la doar o mica parte a hublouluiu, iar randul 32 e in intuneric Very Happy . La unul din zborurile pe care le-am facut intre Toulouse si Orly, LF a fost 101%, si Air France a avut solutie: scaunul din spatele cabinei, destinat personalului insotitor, a fost folosit de un calator, cu tot tacamul de rigoare: centura, tablita de mancat. Deci ajungem la 185 locuri...
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 09:21

roger a scris:
Deci ajungem la 185 locuri...
<nod in papura>180+4+4+1=189</nod in papura>Very Happy

Citisem la un moment dat ca au pus si scaune neinclinabile si cu spatar foarte subtire pe cursele interne pentru a mai castiga ceva spatiu. Cat de comode sunt scaunele respective?
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 09:28

Lufthansa si Austrian au facut deja asta, sunt f comode si arata f bine.
Sus In jos
roger
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti/Toulouse
Data de inscriere : 31/08/2010

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 09:36

Da, sunt f comode, iar interiorul arata bine. Sunt din cele cu spatarul subtire. Ideea nu era asta, ci de a va arata ca se poate si cu mai multe locuri ca la low cost. Da, 189, scuze, nu 185. Sunt obosit, am iesit dintr-un zbor de Barcelona cu Wizz-ul, azi noapte, zbor condimentat cu personajele de rigoare pe care le gasesc saptamanal pe zborurile acestea: vorbit tare, daca se poate dintr-un capat al cabinei catre celalat, baut la greu, critici stupide la fiecare clatinare a avionului, critici la fel de stupide pt ca avionul a plecat cu 10 minute intarziere, etc etc. Apropo, si off-topic: e prima data cand am facut 2 h si 30 min de la BCN la OTP. Asta nu au mai criticat romanii nostri.
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 09:44

Ah, daca sunt ca cele de la Austrian le-am incercat Smile

@roger: am inteles ideea, ma gandeam insa ca mai sunt si alte solutii pentru marirea numarului de locuri. 2,5 cm in minus pe rand mai face loc pentru un rand suplimentare.
Sus In jos
dc9northwest
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 90
Varsta : 25
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 16:34

Nu cred ca se poate sa aiba 189 de locuri.

Eu stiam ca A320 e certificat pt max 180 de locuri. Asta inseamna ca este ilegal sa ai mai multe locuri ca la Wizz intr-un A320.

AF pe website-ul oficial arata o configuratie de max 178 de locuri in A320.

http://www.airfrance.fr/FR/fr/common/guidevoyageur/classeetconfort/plan_cabine.htm

Oricum, AF este recunoscuta pt faptul ca face lucruri de genul asta. 777 cu 3-4-3... Ma intreb cand vom vedea 3-5-3 in A380...
Sus In jos
MRares
Fotograf

Numarul mesajelor : 755
Varsta : 38
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 16:58

Configuratie AF:

A320 Europe :http://www.seatguru.com/airlines/Air_France/Air_France_Airbus_A320_Europe.php

A320 Carribean interiors : http://www.seatguru.com/airlines/Air_France/Air_France_Airbus_A320_Caribbean_Interiors.php

A320 Metropole Version 1: http://www.seatguru.com/airlines/Air_France/Air_France_Airbus_A320_Metropole_V1.php

A320 Metropole Version 2: http://www.seatguru.com/airlines/Air_France/Air_France_Airbus_A320_Metropole_V2.php

si Aici pentru ce vreti voi din ce au in flota plus alte companii normal!
Sus In jos
dc9northwest
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 90
Varsta : 25
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 24 Apr 2012, 17:48

Cineva de la seatguru nu stie sa numere? Oricum, am mai mare incredere in site-ul AF decat in seatguru.

R1-12: 6*12-3=69
R14-30: 6*17=102
R31-32: 7

total: 69+102+7=178, nicidecum 185... desigur, au uitat ca randul 13 nu exista.

Referitor la: http://www.seatguru.com/airlines/Air_France/Air_France_Airbus_A320_Metropole_V1.php
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 14 Aug 2012, 12:36

In ultima vreme vad ca cei de la AFR trimit aproape doar A321 la LROP. Sa fie un semn bun?
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

MesajSubiect: Air France ataca piata de testare a motoarele de avion   Lun 19 Noi 2012, 11:59

Titlu: Air France ataca piata de testare a motoarele de avion: cate zeci de milioane de euro a investit
Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Turism/140269/air-france-intra-piata-de-testare-a-motoarele-de-avion.html
Autor: Alice Gheorghe, Paris
Data: 18.11.2012

Citat :
EXCLUSIV, din Paris - Air France ataca piata de testare a motoarele de avion: cate zeci de milioane de euro a investit

Compania Air France Industries a inaugurat oficial o unitate de testare a motoarelor de avioane, in urma unei investitii de 43 milioane de euro. Noua facilitate este situata in apropiere de aeroportul Charles de Gaule si a fost denumita Zephyr.

“Am investit 43 de milioane de euro in aceasta noua unitate de testare a motoarelor de avioane. Am ales sa investim in aceasta industrie a mentenantei motoarelor deoarece este o piata cu oportunitati de crestere foarte mari in urmatorii ani”, a declarat Alexandre de Juniac (foto), presedinte si CEO al Air France, intr-o conferinta de presa sustinuta la Paris cu ocazia inaugurarii unitatii Zephyr.

Oficialii companiei estimeaza ca noua facilitate va putea testa aproximativ 300 de motoare de avioane pe an, dintre care 100 de foarte mare capacitate.

In acest context, Frank Terner, director general al Air France Industries, a declarat ca planurile companiei vizeaza amortizarea investitiei intr-o perioada de trei ani pana la trei ani si jumatate de la inaugurare.

“Am intrat pe o piata dura, unde competitori ne sunt atat producatorii de motoare, cat si alte companii aeriene, insa este un segment cu un potential mare de crestere. In primul rand, piata asiatica ne starneste interesul prin posibilitatile mari de dezvolare pe care le ofera”, a explicat Frank Terner (foto).

Investitia de 43 de milioane de euro in noua facilitate face parte din planul de restructurare anuntat in 2012 de grupul Air France-KLM pentru o perioada de trei ani. In acest fel, compania se va concentra si pe partea de mentenanta, sector care o poate ajuta la atingerea obiectivelor de readucere pe profit si diminuarea datoriei cu circa doua miliarde de euro.

“Ca parte a planului Transform 2015, intentionam se ne extindem activitatea in ariile cu oportunitati mari de crestere, precum componente si motoare. Implementarea unei noi celule de testare a motoarelor in Paris-CDG ne permite sa ne consolidam pozitia de jucator important in businessul de mententanta multi-product a avioanelor”, a adaugat Alexandre de Juniac.

Unitatea Zephyr va permite Air France Industries KLM Engineering & Meintenance (AFI KLM E&M) sa acopere intreg procesul de mentenanta pentru motoarele GE94/115 ale avionelor Boeing 777 si motoarele CFM56 de pe Airbusurile A320 si A340.

Aici pot fi de asemenea testate motoarele GP7200 ale Airbus A380, iar unitatea poate fi adaptata pentru motoare care vor echipa generatii viitoare de avioane.

Air France a investit in ultimii 10 ani circa 350 de milioane de euro in modernizarea facilitatilor de mentenanta si in construirea de infrastructura in Franta.

Air France Industries KLM Engineering & Meintenance (AFI KLM E&M) a inregistrat in 2011 o cifra de afaceri de 3,1 miliarde de euro si un profit operational de 110 milioane de euro. AFI KLM E&M reprezinta al treilea business ca importanta in portofoliul grupului Air France – KLM.
Sus In jos
oldblueeyes
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 97
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 05/03/2012

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Lun 28 Ian 2013, 20:14

HOP! , noul Germanwings Wink

http://www.bloomberg.com/news/2013-01-28/air-france-pushes-regional-offering-with-hop-discount-unit.html
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Lun 28 Ian 2013, 21:54

Da si nu....

DA -> pentru ca intr-adevar cam aceeasi idee este luata in vedere, de a produce la un cost mai mic si respectiv a propune tarife mai atractive bazate pe "practici" low-cost (avioane care zboara mai mult, bilete fara bagaje incluse la pretul cel mai mic...etc.) + concentrarea ofertei pe zborurile care nu duc catre hub-urile principale (CDG si Orly)

NU -> pentru ca Hop! este de fapt Polul Regional Francez (Airlinair, Brit Air si Regional) care lasa pe dinafara partea pur low-cost, ce va ramane sub marca Transavia

Este adevarat ca sunt mai multe similitudini pentru DA decat pentru NU, dar...de dragul precizarii Smile

De altfel planul Air France : Transform 2015 prevede (printre altele) crearea a 8 sectoare care vor fi reponsabile in totalitate de parcursul client, de pozitionarea marketing, zboruri....ect. Bine'nteles vor fi si servicii transverse intre cele 8 sectoare (poli) - Resurse Umane, Finante, Comunicari etc.

Cele 8 sectoare vor fi :

- Hop !
- Transavia
- Long Haul (long courrier)
- Middle Haul (moyen courrier) CDG
- Orly si Provincia
- Cargo
- Activitatea Industriala
- Servair (catering aerian)
Sus In jos
oldblueeyes
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 97
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 05/03/2012

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Mar 29 Ian 2013, 03:48

Eu ma refer la concept, nu la transpunerea lui. Noul Germanwings nu este doar o extindere la operatiunea ex-huburi, ci si o rearanjare totala a conceptelor regionale, prin incorporarea CityLine, schimbarea radicala de la Dolomiti si renuntarea la Lufthansa Regional. Practic noua strategie Lufthansa duce la iesirea de pe pietele operate cu turboprops.

O asemenea reorganizare va fi si HOP, unde se aduna citeva teme de casa inca neterminate : renuntarea la CRJurile mici la BritAir si uniformizarea flotei pe CRJ700/900 (similitudini cu Eurowings/Cityline ?), eliminarea E135/145 din flota Regional . E un prin pas, in urmatorii ani trebuind luate decizii si la BAEurile Cityjet si F70urile ramase la KLM. Mai devreme sau mai tirziu totul va fi sub aceeasi umbrela sub care ar putea intra si Alitalia cityliner.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Air France (AF / AFR)   Astazi la 18:01

Sus In jos

Air France (AF / AFR)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: