AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Ce exact este un "Insotitor de Bord"?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 10:36

Ciao,

Doar cit ma uit la pagina de cariere pe Blue Air si este o pozite de "insotitor de bord" Ce exact e asta? Co-pilot?

Curs formare insotitori de bord acrediat de A.A.C.R..
-Posesor de brevet insotitor de bord emis de AACR sau alt stat membru JAA.
-Preferabil posesor licenta B 737
-Posesor de certificat medical clasa 2.
-CRM, cursuri de trecere pe tipul de avion.
-Cunostinte de limba engleza nivel avansat si o limba straina secundara de circulatie internationala

Mersi de explicatii
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 34
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 11:02

Din cate stiu eu insotitorul de bord este "flight attendant", adica stewardessa sau stewardess-ul daca e barbat. Razz Poate ma insel. Smile
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 11:18

si eu cred acelas lucru... nu par fi pilot ca nu cer medical class 1... dar CRM??> Crew Resources Management? In fine... cam confuza terminologia
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 82
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 12:19

Stewardess, steward, air host, cabin crew

Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 34
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 12:33

Now there's the answer! Smile
Io la angajare i-as cere numa cunostinte de limba straina! Embarassed Wink Razz
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 13:28

andreius a scris:

... and that's why I became a pilot... Now I just gotta get a job for a real airline Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 15:59

bei magarilor de aviatie ce sunteti voi si vreti sa luati gagicile la examene...
vreau sa va spun un banc, care daca e prea porcos, rog sters:

I: care e diferenta dintre doi betivani si doua C....ve?
R: usa de la cabina de pilotaj lol!
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 17:13

ce desparte mah!
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 17:25

Eurofighter a scris:
ce desparte mah!

eu asa l-am invatat de la the one and only TOGO, deci... respect omu ca stie mai multe! mult mai multe afro Razz
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 28/05/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 19:20

Capt_Vio a scris:
andreius a scris:

... and that's why I became a pilot... Now I just gotta get a job for a real airline Very Happy

Persons in the illustrated image may look better than in reality Smile

Vio, numai la Tarom sa nu fie din punctul asta de vedere, pentru ca o sa-ti doresti probabil sa stai incuiat in cockpit.

La Blue Air in schimb, am vazut pe STR-BBU o frumusete cu nasul pe sus. N-a fost deloc nevoie de Flight Entertainment.
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 20:20

Asa ar trebui sa arate o stewardesabune lol! nu ca mumiile de la Tarom

Pt mai multe va recomand sa vizitati calendaru Lavazza din anu 2006;)
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Mar 03 Iun 2008, 20:21

Haha. Fain bancul Virusu

andreius a scris:
Vio, numai la Tarom sa nu fie din punctul asta de vedere, pentru ca o sa-ti doresti probabil sa stai incuiat in cockpit.

La Blue Air in schimb, am vazut pe STR-BBU o frumusete cu nasul pe sus. N-a fost deloc nevoie de Flight Entertainment.

De obicei asa e la companiile mari / sau vechi / stat. Lume cu experienta de viata. Oricum nu am eu ce imparti cu ele in timpul zborului Wink... N-am de cind sa fac ce au facut pilotii aia de la Air France... Wink
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 28
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Vin 06 Iun 2008, 10:52

Si ce au facut pilotii de la AirFrance? Rolling Eyes Very Happy
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/06/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Vin 06 Iun 2008, 16:26

Vio,

Dar poti sa imparti timpul dupa zbor, cum a facut pilotul de la British Airways Very Happy

http://www.newsoftheworld.co.uk/2001_hero_pilot_romp.shtml

Ce rau sunt Twisted Evil
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Vin 06 Iun 2008, 16:58

Cayenne a scris:

Au avut show "live" de la o stewardeza ca, in cabina, in timpul zborului... Este un video pe net, dar nu-l pun pe site aici, ca nu este decent... afro

Ti-l trimit prin private message lol!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Vin 06 Iun 2008, 17:05

RazVanAir a scris:
Vio,

Dar poti sa imparti timpul dupa zbor, cum a facut pilotul de la British Airways Very Happy

Ce rau sunt Twisted Evil

Hahaha! Si? Care-i baiu? Au fost prosti ca si-au facut poze, dar sincer sa-ti zic, nu vad nimic rau in ce-au facut. (Daca erau casatoriti, asta-i alta treba), dar totusi, pina la urma nu are nici o legatura "sula cu prefectura" Smile Ei sunt piloti (si piloti buni) cind sunt la munca si seara, n-au decit sa faca ce vor ei, atita timp cit nu merg beti sau obositi la servici a doua zi.

Am si eu un amic care e capitan, si cu toate ca are 40 de ani, toate fete sunt dupa el. E un fel de Denzel Washington, LOL, dar are nevasta si doua fetite mici, deci nu-l intereseaza pe el asta. Eu pe de alta parte... imi place sa ma distrez Very Happy king
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Vin 06 Iun 2008, 19:21

Capt_Vio a scris:
Cayenne a scris:

Au avut show "live" de la o stewardeza ca, in cabina, in timpul zborului... Este un video pe net, dar nu-l pun pe site aici, ca nu este decent... afro

Ti-l trimit prin private message lol!
Am auzit si eu de el, dar nu l-am gasit. Poti sa-mi dai si mie un link?
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 122
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/06/2008

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Vin 06 Iun 2008, 22:40

Capt_Vio a scris:
RazVanAir a scris:
Vio,

Ce rau sunt Twisted Evil

Hahaha! Si? Care-i baiu? Au fost prosti ca si-au facut poze, dar sincer sa-ti zic, nu vad nimic rau in ce-au facut. (Daca erau casatoriti, asta-i alta treba), dar totusi, pina la urma nu are nici o legatura "sula cu prefectura" Smile Ei sunt piloti (si piloti buni) cind sunt la munca si seara, n-au decit sa faca ce vor ei, atita timp cit nu merg beti sau obositi la servici a doua zi.

Am si eu un amic care e capitan, si cu toate ca are 40 de ani, toate fete sunt dupa el. E un fel de Denzel Washington, LOL, dar are nevasta si doua fetite mici, deci nu-l intereseaza pe el asta. Eu pe de alta parte... imi place sa ma distrez Very Happy king

Eu n-am zis ca e ceva rau, e chiar normal. Eu am fost putin rau Very Happy . Sigur multi fac la fel dar cum ai spus si tu rau au facut ca s-au fotografiat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce exact este un "Insotitor de Bord"?   Astazi la 00:19

Sus In jos

Ce exact este un "Insotitor de Bord"?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» "The Sinners of Fate ~Guilty~"( "Shukumei no Giruti")
» PROVOCARE 13 Polymer clay - "fluture de primavara"
» Soleirolia soleirolii (Helxine soleirolii, Salteluta, "cap de copil", "lacrimi de copil")
» "Sa coasem impreuna" tinuta de Revelion
» Am vazut, mi-ar placea sa "croiesc, tricotez, crosetez" pentru a purta!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: