AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Autorizatie radioamator receptor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
yo3hjv
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/03/2010

MesajSubiect: Autorizatie radioamator receptor   Mier 03 Mar 2010, 02:55

Am citit mesaje referitoare la problema detinerii echipamentelor de receptie si cred ca o solutie ar fi o autorizatie de radioamator receptor. Daca doriti, Societatea Romana a Radioamatorilor va poate ajuta cu o astfel de autorizatie. Este pe formatul cartii de identitate si se elibereaza la cerere.
Mai multe detalii:
www.asrr.org

Ideea este ca aceasta autorizatie va ofera o justificare in fata "organului" intrigat de scanner sau de statie.
Sus In jos
http://yo3hjv.blogspot.com
stendec
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 80
Data de inscriere : 02/03/2009

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Mier 03 Mar 2010, 09:56

1. Regumalentul care legifereaza activitatea radioamatorilor precizeaza CLAR ca receptia in benzile de radioamatori este libera. Mai bine ati avea la voi regulamentul. Detalii AICI.
2. Indicativ de radioamator elibereaza doar ANRCTI. Formatele acestora sunt formate din prefix (codul de tara: YO, YP, YR), o cifra ce indica zona geografica a romaniei (2 - sudvestul tarii, 3 - Bucuresti, etc) si sufix format din 2 sau 3 litere.
Sus In jos
http://n.a.
yo3hjv
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Mier 03 Mar 2010, 10:21

Stendec, ANCOM (asa se numeste acum Institutia) elibereaza autorizatia de radioamator DE EMISIE. Noi eliberam autorizatii de radioamator RECEPTOR.
Pe langa radioamatorii cu drept de emisie conform Regulamentului, mai exista si o comunitate a radioamatorilor receptori. Ca si cei cu drept de emisie, cei cu drept de receptie participa la diferite activitati care conduc la diplome si recunoasterea performantei la receptie.
Acest regulament este relativ nou (desi nu este actualizat pe site-ul ANCOM); in vechea forma, eliberarea se facea in temeiul unui protocol incheiat cu MCTI lista comunicandu-se catre minister.
Acum cativa ani, era obligatorie o perioada de radioamator receptor inainte de a sustine examenul de emisie! Acum nu mai este...
Acum se face de catre organizatiile ce activeaza in domeniul radioamatorismului cu evidente proprii.
Formatul indicativului de radioamator emisie/receptie este SUFIX TARA+DISTRICT+ prefix (2-3 litere).
Eu am YO (Romania)3(Bucuresti)HJV(sufix unic).
Autospeciala de transmisiuni are YP4FUN, indicativ special cu o structura diferita, contrasa din 4(four-for), avand o anume semnificatie pentru radioamatorii din strainatate.
Sus In jos
stendec
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 80
Data de inscriere : 02/03/2009

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Mier 03 Mar 2010, 11:20

Eu am spus doar ce scrie la regulamentul gasit pe site, pe care-l invat pentru examenul de luna asta. Acolo se specifica clar ca receptia e libera, fara autorizatie de nici un fel. Ce e nepublicat, cu regret, n-am de unde sa cunosc.
E adevarat ca exista militieni care te iau la intrebari pentru orice, inclusiv pentru statii CB montate pe turism (am patit-o eu). Mai mult de-aia dau pentru autorizatie.
Sus In jos
http://n.a.
yo3hjv
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Mier 03 Mar 2010, 11:41

|Ai dreptate, nu ai nevoie de autorizatie ca sa receptionezi. totusi, meletienii sunt cu ochii pe noi! Shocked Shocked

Stai sa vezi ce ochi fac meletienii cand vad asta!!! Very Happy

http://2.bp.blogspot.com/_vs03usor5cU/So7wIqn_6gI/AAAAAAAAA3M/dwKO631QOtk/s1600-h/la+Dunavatul+de+Sus.jpg
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4368
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 11:41

Un radioamator cu autorizatie de receptor poate asculta si banda de frecvente de aviatie? Ca din cate stiu, nu face parte din frecventele publice, sau nu e de interes public. Sau mai bine forumlat: are dreptul legal de a asculta frecventele aero? ca de ascultat le poate oricine Very Happy ...
Sus In jos
Edi
Membru activ

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 47
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 12:28

gabi-737 a scris:
Un radioamator cu autorizatie de receptor [...] are dreptul legal de a asculta frecventele aero? ca de ascultat le poate oricine ...
În discuția "Recepția radio a comunicațiilor aeriene", la pagina 1, demorra afirma la vremea respectivă (14 mai 2008):

demorra a scris:
acest raspuns l-am primit de la Inspectoratul General al Comunicatiilor la intrebarea mea vis a vis de receptia cu un scanner a frecventelor aero in Romania:

Citat :
Buna ziua,

Conform deciziei presedintelui IGCTI nr.658/28.11.2005, art.4, alin.1, lit.a este ilegal sa ascultati frecventele utilizate de piloti. De asemenea, este ilegal sa ascultati frecventa politiei, chiar daca dvs. nu emiteti nimic pe aceasta frecventa. Aceste frecvente fac parte din spectrul guvernamental care nu este gestionat de IGCTI. Pentru mai multe informatii trebuie sa va adresati Ministerului Apararii si Internelor.

Relatii cu Publicul
IGCTI

Edi
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 14:23

Cum te poate detecta cineva cand asculti anumite frecvente daca nu aude difuzorul sau vede aparatul cu care receptionezi ?
Sus In jos
Edi
Membru activ

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 16:07

Eu zic că nu te poate detecta nimeni. Poate Superman... Cool

Edi
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4739
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 16:18

Corect! Daca nu e Superman prin preajma ... scannerul sub tricou/camasa, o "galena" in ureche si eventual ceva atentie distributiva...Wink
Mi se pare totusi ilogic (aveam alt cuvant, dar nu-l folosesc) sa interzici asta din moment ce prin alte parti n-am auzit sa fie restrictii...Numai la noi...
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2852
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 16:35

Eu cred ca, atata timp cat nimeni dintre noi nu a avut probleme pana acum (si suntem multi posesori pe aici cred), nu are rost sa discutam aceasta "problema" care este cu dus si intors (securisitii vor spune "CUUUUUM cyclops sa ai asa ceva" si aia destupati la minte "nu-i bai daca e doar receptor")
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 16:36

dylan a scris:
Mi se pare totusi ilogic (aveam alt cuvant, dar nu-l folosesc) sa interzici asta din moment ce prin alte parti n-am auzit sa fie restrictii...Numai la noi...

In UK e ilegal sa asculti pe frecvente de aviatie. Asta nu inseamna ca n-am stat cu scanner-ul in mana/buzunar timp de 3 ore la EGLL fara probleme (la fel ca alti 5-10 spotteri de altfel).

In Romania presupun ca ori nu exista lege care sa se refere la aspectul asta, ori e usor de interpretat. Deci daca intrebi o autoritate daca este legal, atunci raspunsul cel mai "safe" e nu.
Sus In jos
Edi
Membru activ

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 16:42

dylan a scris:
Eu am auzit și de alții. Cel puțin în Marea Britanie este ilegal, dar sunt convins că mai sunt și alte țări:

buzzle.com a scris:
In the UK, it is illegal to listen to any transmission for which you are not the intended recipient.
aisupply.co.uk a scris:
LISTENING TO AIRCRAFT FREQUENCIES IS ILLEGAL, owning and using a scanner is not.
Sursa 1,
Sursa 2.

Edi

L.E.: Mi-a luat-o Radu înainte. Vârsta, ce să-i faci..
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4739
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Dum 07 Mar 2010, 16:46

arianne a scris:
In Romania presupun ca ori nu exista lege care sa se refere la aspectul asta, ori e usor de interpretat. Deci daca intrebi o autoritate daca este legal, atunci raspunsul cel mai "safe" e nu.
Pai asa ar trebui sa dispara de pe net feed-urile, de pe piata scannerele si eventual si "radar-box-ul" Razz

Edi a scris:
LISTENING TO AIRCRAFT FREQUENCIES IS ILLEGAL, owning and using a scanner is not.
Misto chestia...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   Sam 19 Feb 2011, 21:14

Stie cineva daca se mai fac aceste autorizatii? eu am trimis informatiile acum cateva luni dar nu am primit nici un raspuns .. nimic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Autorizatie radioamator receptor   

Sus In jos

Autorizatie radioamator receptor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: