AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Ryanair (FR / RYR)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Ryanair (FR / RYR)   Sam 31 Mai 2008, 08:20

mai veche stirea dar daca tot nu apare nimic de ei aici...

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-09-12/liderul-low-cost-ne-a-pus-pe-harta.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Ryanair
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 29
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Vin 20 Iun 2008, 22:10

Din pacate ne scoate de pe harta, cel putin din Arad. Toate zborurile din arad-milano au fost anulate incepand cu 1 August
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 48
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 28 Iul 2008, 15:16

Ryanair raporteaza o scadere de 85% a profitului
de Victor Cozmei HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 13:18 Economie | Companii

"Compania aeriana irlandeza Ryanair, cel mai mare operator low-cost din Europa, a raportat o scadere de 85% a profitului inregistrat in primul trimestru, anunta TimesOnline. Compania a declarat ca profitul a scazut de la 139 de milioane de euro la 21 de milioane, cu toate ca numarul pasagerilor a crescut cu 19% ajungand la 15 milioane.

Oficiali ai companiei au declarat ca exista posibilitatea ca la finele anului operatorul low-cost sa raporteze pierderi de 60 de milioane de euro si au dat vina pe cresterea pretului petrolului care au crescut factura la combustibil cu aproape 100%.

Pentru a remedia situatia, compania a declarat ca va scadea cosiderabil preturile la bilete, facandu-le mai accesibile decat cele ale concurentei, pentru a-si mari numarul de clienti, informeaza TimesOnline."

Interesant mod de rezolvare I love you .
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 82
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 28 Iul 2008, 20:42

Poate ca stiati deja, dar primele avioane turbojet intrate in flota Ryanair au provenit de la Tarom si erau "celebrele" Bac 1-11. Le-au venit in wetlease cu echipaj si intretinere ( 3 aparate in '87 si inca 3 in '88 ).
Istoric, Ryanair e legata de Tarom si implicit de Romania. Astept cu nerabdare si momentul intrarii ei serioase pe piata romaneasca, dar in contextul actual probabil ca va mai dura ceva timp.

http://www.ryanair.com/site/EN/about.php?page=About

Ultima editare efectuata de catre andreius in Lun 28 Iul 2008, 20:57, editata de 4 ori
Sus In jos
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 42
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 28 Iul 2008, 20:53

@metal, te rog pune si linkul de unde ai luat stirea.
multumesc
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 48
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Mar 29 Iul 2008, 08:47

andreius a scris:
Poate ca stiati deja, dar primele avioane turbojet intrate in flota Ryanair au provenit de la Tarom si erau "celebrele" Bac 1-11. Le-au venit in wetlease cu echipaj si intretinere ( 3 aparate in '87 si inca 3 in '88 ).

Da, imi aduc aminte. Un prieten de familie, comandant de nava la Tarom, a fost "inchiriat" - impreuna cu alti colegi - de irlandezii de la Ryanair si statea la ei cu lunile, intr-o vila. Unul dintre piloti era mare bucatar si de multe ori ceilalti piloti facea cu schimbul curse in locului lui, dar ca el sa stea sa gateasca pentru ei Laughing . Odata, la un Craciun, oamenii au zis: "stai acasa si fa sarmale - murim daca mancam prostiile astora". In vila mai erau cazati si piloti olandezi, etc. Ai nostri au plecat in curse, care incotro si "bucatarul" a ramas sa faca sarmalele. Olandezii si alti cativa piloti straini au ajuns mai devreme si cand au dat de sarmale, au mancat juma' de oala....romanasii cand au ajuns....sa faca spume Laughing !!!

Asa s-a facut mare Ryanair - cu sarmalele romanesti Very Happy .

"D13-th_electric"
Stirea este de pe HotNews - am pus acolo, dar iata si link-ul: Ryanair.
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 28/05/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Mar 29 Iul 2008, 11:43

lol!

N-am ajuns inca prin Irlanda, dar am auzit ca nu stau intr-adevar prea bine la capitolul culinar.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 09 Mar 2009, 19:18

Cautand date despre BAC 111 YR HRS , peste ce dau ?
Ia priviti inceputurile Ryanair , cu a/c in lease de la Tarom :

EI BVI cn 256 Ryanair : http://www.airliners.net/photo/Ryanair/British-Aerospace-BAC-111-525FT/0960758/M/
fost YR BCM Tarom : http://www.airliners.net/photo/Tarom/British-Aerospace-BAC-111-525FT/0678466/M/

O tempora ! sau , cum apare in unul din comentariile de acolo : "How things change" !!!
Sus In jos
RwO
Membru activ

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 33
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Mar 17 Mar 2009, 12:41

Scrie si pe site la ei:
"1987
Ryanair acquires its first jet aircraft by leasing three BAC1-11 aircraft from the Romanian state airline, Tarom. The aircraft arrive on a full wet lease with Tarom providing all the pilots and engineers to enable Ryanair to operate the aircraft. With the arrival of these jet aircraft Ryanair increases its network with 15 scheduled routes from Dublin to Liverpool, Manchester, Glasgow and Cardiff, and opens up new routes from Luton to Cork, Shannon, Galway, Waterford and Knock in the West of Ireland."
In 1988 au mai luat 3, si le-au operat pana prin 90-91.
Interesant e faptul ca avioanele au fost luate in wet-lease, deci inclusiv echipajul Razz
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
mihai
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 177
Varsta : 44
Data de inscriere : 09/03/2009

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Vin 20 Mar 2009, 11:46

Am auzit un zvon de la doi amici care lucreaza la Globe Ground, cum ca in aceasta vara de pe Baneasa va incepe sa opereze RYAN AIR. Nu stiau exact de cand.

Daca este adevarat sigur se va da un comunicat de presa.

Poate cineva sa verifice, sa confirme sau infirme acest zvon.
Sus In jos
gaudi
Membru activ

Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Vin 20 Mar 2009, 14:51

Exact aceleasi zvonuri au fost si in aprilie-mai anul trecut insa nu s-a intamplat nimic.
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Vin 20 Mar 2009, 15:19

Trebuie stiut ca FR negociaza constant cu zeci de aeroporturi în Europa. De multe ori însa negocierile cu un aeroport anume sunt duse în primul rând pentru a crea o presiune (financiara) asupra aeroporturilor pe care opereaza deja Wink

În România FR a avut discutii (confirmate) cu BBU, CRA, TGM, SBZ, chiar si cu CJ BV ...
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 266
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 20 Iul 2009, 18:27

Se zvoneste ca RyanAir ar inchide din toamna Constanta - Bologna. Stie careva ceva mai mult?
Sus In jos
Nic
Administrator

Numarul mesajelor : 750
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 20 Iul 2009, 18:44

mihairosioru a scris:
Se zvoneste ca RyanAir ar inchide din toamna Constanta - Bologna. Stie careva ceva mai mult?

Si eu am citit acel mesaj de pe softpedia... Probabil ca si tu.

Tot ce se poate. De la inceput nu am inteles rutele Ryanair catre Constanta. Sa fim seriosi, cati turisti / imigranti romani sa mearga in Italia, din cele 3-4 judete din zona? Ca restul zboara din Bucuresti sau alte orase.
Si cati romani / italieni sa vina pe litoralul nostru cand Italia este un litoral intreg...? Au unde merge acolo.
Asa ca nu e de mirare.

Daca ar baga curse din Bucuresti, chiar si Sibiu, Cluj... ar fi cu totul altceva.
Sus In jos
http://romanian-spotters.forumer.ro
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Lun 20 Iul 2009, 19:55

Nic a scris:

Tot ce se poate. De la inceput nu am inteles rutele Ryanair catre Constanta. Sa fim seriosi, cati turisti / imigranti romani sa mearga in Italia, din cele 3-4 judete din zona?

Nu stiu ce sa zic, Nic. Mie mi s-a parut ca exista suficient "vad" cat sa umple cate patru avioane pe saptamana catre cele doua destinatii. Imi pare rau numai la ce conexiuni faine se puteau face din Bologna... Dar macar sa ramanem cu Pisa si sa nu plece de tot de la noi.

Ultima editare efectuata de catre mihairosioru in Lun 20 Iul 2009, 21:32, editata de 1 ori
Sus In jos
RwO
Membru activ

Numarul mesajelor : 767
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Mier 29 Iul 2009, 11:02

Am zburat de 3 ori pe CND-PSA si mereu LF-ul a fost macar 90%. Si am ma avut ocazia sa asist la ceva plecari/sosiri ale avioanelor de la FR si mai mereu aproape plin. Cel putin pe PSA. Deci macar o ruta merge...
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

MesajSubiect: FR rullz   Sam 26 Sept 2009, 17:35

topicul asta mai are nevoie de putin refresh ca vb. aia Ryanair e "king of low cost"- sa nu mai vorbim si de preturile practicate (almost free). Ce se mai aude despre FR pe la noi? ceva curse noi sau reintroducerea altora spre CND ( se zvonea primvara asta ca ar introduce o noua cursa catre MAD sau GRO incepand din toamna)...sa auzim de bine Basketball
Sus In jos
http://www.expedia.com
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Sam 26 Sept 2009, 18:45

Pai, din pacate, nu se aud lucruri bune. Bologna se inchide cred ca pe la jumatatea lui octombrie, asadar singura ruta a irlandezilor din Romania ramane cea spre Pisa. Si asta doar de doua ori pe saptamana. Eu sunt sceptic ca vor deschide ceva spre Spania, e clar ca nu sunt prea interesati de piata romaneasca, la fel ca si cei de la EasyJet.

cristi_avb a scris:
Ce se mai aude despre FR pe la noi? ceva curse noi sau reintroducerea altora spre CND ( se zvonea primvara asta ca ar introduce o noua cursa catre MAD sau GRO incepand din toamna)
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Dum 27 Sept 2009, 10:07

Pai nu prea sunt interesati tocmai din cauza preturilor mici Wink

Ei de regula obtine veniturile nu din pretul biletelor ci din diverse activitati aditionale (on-boar-sales, hoteluri, masini de închiriat, reclame la ei pe site etc.). Iar la aceste aspecte vând foarte putin spre zero pe realtia România.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Dum 27 Sept 2009, 10:44

mihairosioru a scris:
Pai, din pacate, nu se aud lucruri bune. Bologna se inchide cred ca pe la jumatatea lui octombrie, asadar singura ruta a irlandezilor din Romania ramane cea spre Pisa. Si asta doar de doua ori pe saptamana. Eu sunt sceptic ca vor deschide ceva spre Spania, e clar ca nu sunt prea interesati de piata romaneasca, la fel ca si cei de la EasyJet.
[/quote]

De Easy nu stiu ce sa zic; stiu ca opereaza pe relatia MAD-OTP cu cel putin 1 zbor/zi si la fel mai au unul de pe Milan/Malpesna MXP. Rest, liniste si pace pe relatia cu Ro. In schimb vad ca pe pertea vestica si ei si RYR baga mare. Preturi?! Mad-Otp-Mad - 54Eur cu toate TAXELE INCLUSE. Eu zic ca este mai mult decat acceptabil.
Cat de politica RYR este simpla: la taxele de aeroport aberante ce se practica cel putin in Buc nu cred ca o sa zburam noi curand. Nu le convine sa dea intre 20 si 40 eur/pax taxe in conditia in care la MAD platesc 8 eur/pax iar in GRO 6eur/pax!!! Cam mare diferenta nu?
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Dum 27 Sept 2009, 11:02

Nu stiam ca in asa hal sunt taxele la noi. Atunci e clar pentru toata lumea ca nu se va intampla nimic spectaculos. Si Thomas made a good point.

talonone a scris:
Nu le convine sa dea intre 20 si 40 eur/pax taxe in conditia in care la MAD platesc 8 eur/pax iar in GRO 6eur/pax!!! Cam mare diferenta nu?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Dum 27 Sept 2009, 11:46

Pai si atunci lui Wizz Air de ce ii convine sa plateasca? Si ii merge si bine? Si in plus de asta are baze pe cele mai scumpe aeroporturi din Ro. Cum ar fi Cluj...

Nu afirm sau insinuez nimic, doar intreb Smile
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Dum 27 Sept 2009, 12:38

Poate ca Wizz se multumeste cu marje de profit mai scazute. Si, in plus, Wizz are mult spatiu liber pe noile piete din estul Uniunii Europene, tocmai pentru ca marii jucatori LCC nu sunt prea interesati. Asadar, incearca sa-si consolideze pozitia si sa-si taie o felie cat mai mare din tort.

Mengelaus a scris:
Pai si atunci lui Wizz Air de ce ii convine sa plateasca? Si ii merge si bine? Si in plus de asta are baze pe cele mai scumpe aeroporturi din Ro. Cum ar fi Cluj...

Nu afirm sau insinuez nimic, doar intreb Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re WIZZ AIR   Dum 27 Sept 2009, 16:47

Problema eu o vad destul de simplist. Alternative la aeroporturi in Ro nu prea exista (vezi experimentul BlueAir si Bacaul), iar atunci nu ai de ales decat sa joci pe muzica pe care ti-o pun la dispozitie lautari. Alternative reale la aeroporturile BBU, OTP sau CLJ pentru zonele respective nu exista. Nu ai infrastructura nici rutiera nici feroviara deci, esti legat de maini si picioare.
Pe de alta parte pentru RYR momentan nu pare o piata atractiva( cu toate ca suntem cam 2 mil de romani imprastiati prin EU) tocmai din prisma faptului ca nu au cum sa negocieze ( nu se poate merge pe politica daca nu imi dai taxele astea merg la aeroportul vecin) si atunci nu se baga. Barajas le-au dat tarife mai preferentiale, si atunci normal ca au deschis baza de operatii aici cu 34 de destinatii operate. Deci eu nu vad ca au pierdut mult cei de la AENA in conditia in care au 34 de destinatii zilnie unele cu o fregventa si de 3-4 zboruri/zi( ex MAD-GRO 3 zboruri/zi) iar media de incarcare depaseste 90% conform declaratiilor RYR in Spania.
Lasi la pret si castigi la volum.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

MesajSubiect: future is ours   Dum 27 Sept 2009, 17:07

cine stie in viitorul apropiat daca se vor tine cont de anumite criterii impuse de marii jucatorii pe piata LCC atunci acestia vor lua in reconsiderare si piata din Romania...nu inteleg politica lor in ceea ce priveste marginalizarea aeroporturilor din Europa de Est (excluzand aici Polonia), dar totul depinde doar de noi si modul in care vom aborda viitoarele negocieri cu FR si EZY...cu siguranta ar avea trafic din belsug la noi ( in speta as vedea intrand FR pe BBU, IAS, SBZ si CLJ)..Astept cu interes momentul cand vom vedea : free flights to BBU, CLJ si alte aeroporturi...sa vezi atunci cum vor crapa serverele romanian-spotters... Razz Smile
Sus In jos
http://www.expedia.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ryanair (FR / RYR)   Astazi la 14:02

Sus In jos

Ryanair (FR / RYR)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 11Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: