AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Aeroportul Galati [desfiintat]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
lucian21
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 296
Varsta : 44
Localizare : galati
Data de inscriere : 19/04/2009

MesajSubiect: Aeroportul Galati [desfiintat]   Sam 16 Ian 2010, 17:17

Cu toate că în prezent în municipiu Galați nu mai există aeroportul, în apropierea fostei locații se găsesc mai multe cartiere care sunt denumite generic Aeroport sau Aviației. Deasemeni in aceste cartiere municipalitatea a luat inițiativa de a da unor strazi numele unor personalități din domeniul aviației. Așa că în Galați avem străzi ca Aurel Vlaicu, Henry Coandă, Traian Vuia, Av. Vasile Craiu, Ionel Fernic și Av. și Ionel Zorileanu. In memoria celor mai in varsta au ramas vii momentele în care, pe aeroportul Galati, aveau loc mitinguri aviatice. Primul teren de zbor, si prima construcție de caramida, care este în picioare și astazi, adapostind garajul unei regii locale, se gasește la intersecția străzilor A. Saligni cu Basarabiei. Ulterior, cladirile aeroportului sunt construite pe actualul amplasament al fostei fabrici de sarma, cuie și lanțuri din B-dul. G. Coșbuc. terenul de zbor se întindea de la limita nordică a cimitirului Eternitatea spre bariera Traian până deasupra tunelului (acutalul garaj R.A.T.U.). Terenul respectiv avea o lungime de 2,5 -3 km. In prima conflagrație mondială la Galați se afla Grupul 3 Aviație subordonat armatei a VI-a Rusă avand aparate Farman pentru observare și Nieuport pentru vânătoare. In acele vremuri activitatea aeronautică la Galați era prezentă, Ing. Petre Adrianov construind dupa o concepție proprie un planor cu care a zburat deasupraunui sat din apropierea orașului iar în 1911 Ion Paulat, mecanic șef pe o navă militară a proiectat și construit primul hidroavion de concepție românească pe care nu l-a dezvoltat din cauza lipsei fondurilor necesare pentru achizitia a doua motoare performante. In anul 1925 Direcția Aviației Civile din Ministerul de Război aprobă deschiderea primei linii regulate de transport aerian de călători și marfă, cu piloți și aeronave militare Potez 15, pe ruta București-Galați, rută care a funcționat 62 de zile. In anul următor s-au inaugurat 2 rute civile București Galați Chișinău și București Galați Iași. In 1937 pe aeroportul Galați a ființat o școală de pilotaj civilă care a brevetat 38 de piloți. In 1941 compania Lares a vea 5 curse zilnic, una legând Bucureștiul de Galați, iar celelalte la Bacău, Iași Cernăuți și Chișinău. In 1937 pe aeroportul Galați a ființat o școală de pilotaj civilă care a brevetat 38 de piloți. În timpul celui de-al doilea război mondial la Galați s-a aflat Corpul 1 Aerian, aici ființând și o școala de vânătoare în picaj, cu instructori germani, la 23 august pe aerodrom aflându-se 249 avioane de diferite tipuri. In perioada 47-48 pe aeroportul Galați se efectua pregătirea practică a elevilor școlii militare de aviație cu aparate de tipul I.A.R. 27,39 și 80, Fleet 10G, Nardi 305 și mai târziu cu IAK 11,17,18,23. In aceeași perioadă se dau in exploatare 7 linii de transport intern, printre care și București Galați, care se operau cu Junker 52 și PO2, iar mai tarziu noua societate TAROM opera cursa de Galați cu aeronave LI2. In continuare aeroportul Galați a fost desființat, una din ipoteze fiind cererea vecinilor de la est de a nu avea aeroporturi mai aproape de 25 km. față de graniță. La circa 5 km. de limita de nord a numicipiului s-a amenajat un aerodrom pe care a funcționat o stație Aviasan, și aparate pentru lucrări în agricultură eu văzînd aici doar A.N. 2 urile din care în prezent doar unul mai e funcțional. Tot aici a funcționat si o secție de parașutism a clubului Oțelul. Cele cateva date legate de istoria aeroportului Gălățean le-am adunat din lucrările publicate însă nu am gasit vreo lucrare care să trateze acest obiectiv. Sper ca postul meu să provoace persoanele care au date despre tot ce înseamnă aviație la Galați să ne impărtășească din experiența lor.
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 379
Varsta : 36
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

MesajSubiect: Re: Aeroportul Galati [desfiintat]   Vin 22 Ian 2010, 16:54

cateva poze facute azi... cu YR-APX ... un AN-2 de la baza aeriana pegas.... cam ultimul AN-2 de la galati.... baza aeriana este pe cale de dizolvare.... din cauza crizei(se pare ca nu face numia rau) nu au fost demarate lucrarile de construire a locuintelor... pe aerodrom.... precizez ca activitatea de zbor sportiv s-a mutat la vadeni braila....... noul aerodrom proprietate aerial club

aceste poze sunt facute in cinstrea batranei regine AN-2

Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Aeroportul Galati [desfiintat]   Mar 02 Mar 2010, 22:12

de pe aerodrom de azi

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2373
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Galati [desfiintat]   Mar 02 Mar 2010, 22:39

De curand am citit o carte faina: "Si eu am fost in Icaria", o antologie de amintiri ale unor piloti romani. Cartea este facuta de domnul Dan Antoniu. Ia legatura cu el chiar aici, pe forum, cred ca o sa te bucuri sa gasesti randuri legate de aerodromul si scoala din orasul tau.
Esti sigur ca acolo au zburat si reactoare? (IAK 17 si 23, ai spus)
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 797
Varsta : 55
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

MesajSubiect: Re: Aeroportul Galati [desfiintat]   Mier 03 Mar 2010, 10:29

ionut.vasile a scris:
.... baza aeriana este pe cale de dizolvare....

Am avut ocazia sa zbor in 1996 pe "baza" de utilitara de la voi.
Am stropit la propriu 2 zile, de am facut bataturi in palma... Very Happy
Comandant mi-a fost Ioan Ruginosu, dumnezeu sa-l odihneasca. Fost pilot la aeroclubul "Moldova" Iasi, s-a transferat in interes de serviciu la Aerobaza Galati in '87/'88.
Am zburat mult cu el atat la Iasi(Wilga si planoare) cat si la Galati si Tuzla cu AN-2-ul...!!!
Pot sa va spun ca orasul Galati impreuna cu imprejurimile-combinat,Dunare,lacul- arata sublim survolate...
Nelu a ajuns undeva spre 2000 la comanda Aerobazei apoi s-a pensionat.Pacat ca s-a folosit prea putin de aceasta...
Am postat o fotografie la http://romanian-spotters.forumer.ro/aerodromuri-din-romania-f25/arad-aerodromul-traian-vuia-t555.htm de la mitingul de la Arad din 1996 langa YR-VIY.. Primul din stanga este Nelu Ruginosu.Cel din dreapta-Edi Benko(pilot,instructor,comandant Arad).
Mai atasez aici una de la acelasi eveniment,aici Nelu copilot,inainte de decolare...

lol!
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Aeroportul Galati [desfiintat]   Joi 07 Apr 2011, 09:08

cateva poze facute ieri (06.04.2011) la aerobaza pegas
scuze de calitatea imaginilor, sunt facute cu sapuiera unui prieten

cred ca ultimele aterizari.. si decolari de la pegas (in foarte scurt timp vor fi case pe pista)

1 cimitirul "elefantilor"

2 lina de AN-2 (PBO fara resursa de zbor scos la expo- plan indepartat)

3 vizitatorul de la piatra-neamt

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Aeroportul Galati [desfiintat]   

Sus In jos

Aeroportul Galati [desfiintat]
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cerere de prietenie
» Imbracaminte barbateasca-2