AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 01:33

Titlu: M-au pus să-i cedez locul lui Virgil Ianțu
Sursa: LIBERTATEA
Autor: Claudiu Pacearca
Data: 4-1-2010

Materialul este AICI

Citat :
Constantin Tudor acuză personalul TAROM: "M-au pus să-i cedez locul lui Virgil Ianțu"

Un roman venit din Emiratele Arabe Unite să-și petreacă Sărbătorile in țara natală cu familia susține că a fost umilit de personalul Tarom. Conform spuselor bărbatului, pe 2 ianuarie, cand se intorcea in Emirate, după ce a plătit aproape 3.000 € pe bilete la business-class, Constantin Tudor a fost rugat să se mute pe alt loc, pentru a-i ceda scaunul lui... Virgil Ianțu, care dorea să stea lângă soții Ștefan Bănică jr și Andreea Marin. Toți trei, veniți în zona business de pe locurile clasei economic!

Constantin Tudor lucrează ca manager al controlului calității, la o companie petrolieră din Abu Dhabi. La finalul anului trecut, a venit în țară cu întreaga familie, sperând că Sărbătorile îi vor tihni după un an întreg de muncă în străinătate. Din păcate, se pare că nu a fost deloc așa. Din spusele sale, în timpul zborului de întoarcere spre Dubai, pe 2 ianuarie, omul ar fi fost umilit de personalul navigant al Tarom și de… vedetele Virgil Ianțu, Andreea Marin și Ștefan Bănică jr.

Un bilet la clasa economic poate costa cu 50% mai puoein, decât unul la business

Virgil Ianțu a ocupat în avion un loc care nu i se cuvenea, conform spuselor lui Constantin Tudor«Vedetele cumpără bilete ieftine și stau pe locuri scumpe»

“Eu am plătit aproximativ 3.000 de euro pentru biletele de avion, la clasa business. Andreea Marin și Ștefan Bănică jr au fost aduși de la clasa economic pe două locuri libere de la business-class. Mai mult, șefa de cabină, o doamnă pe nume Silvana, m-a rugat să mă mut pentru a-i ceda locul lui Virgil Ianțu, care dorea să stea de vorbă cu soții Bănică. Am refuzat. Cu toate acestea, domnul Ianțu tot a venit acolo. Au cerut vin, au vorbit și au râs zgomotos, deranjând. Nu vreau decât să se știe ce fel de vedete avem. Cumpără bilete ieftine, pentru că știu că vor avea sprijinul echipajului și vor sta pe locurile scumpe”, ni s-a plâns Constantin Tudor.

Tarom nu a dat nici o declarație

Până la închiderea ediției, reprezentanții Tarom nu au făcut nici o declarație oficială, aceștia preferând să se abțină de la orice comentariu până la o analiză amănunțită a incidentului.

E supărat și pe soții Bănică
Soții Bănică spun că au schimbat locurile deoarece scaunele lor erau ude
Constantin Tudor e supărat și pe soții Andreea Marin și Ștefan Bănică jr.

“După ce am semnalat însoțitoarei de bord neregulile, dnul Ștefan Bănică jr. m-a întrebat cu nonșalanță dacă e pentru prima dată când zbor la business, asta deși «domnia sa» călătorea fraudulos la business, cu sprijinul tacit al echipajului. Silvana, însoțitoarea de zbor, m-a întrebat ce am cu oamenii aceștia, de ce nu-i las în pace. I-am spus că nu au dreptul să stea la business, iar răspunsul dânsei a fost: “Dacă ar fi după mine, toți artiștii care ne luminează viața ar trebui să circule gratuit la business-class”.

«Își dorește publicitate»

Diferența dintre business-class și economic este de confort și de prețAndreea Marin susține că plângerile domnului Constantin sunt nemotivate. “Nimeni nu ni s-a adresat nouă direct plângându-se de ceva, deci domnul de care vorbiți își dorește probabil puțină publicitate prin ziarul Libertatea, folosindu-se de numele noastre. Dacă e vorba de pasagerul veșnic nemulțumit care a stârnit hazul celor din jur prin atitudinea sa față de echipaj pe întreg parcursul zborului, nu am nimic de comentat despre el, doar îl compătimesc cu ce își ocupă el timpul în prima sa zi de vacanță. În ceea ce ne privește, când am sosit în avion scaunele noastre erau murdare și umede, din greșeală cineva vărsase ceva din bagaj, așa că stewardesa ne-a mutat pe alte locuri, singurele libere din avion, un gest absolut firesc. În rest, toate amănuntele date sunt povești plăsmuite de mintea acestui om și, sincer, poate să facă o reclamație dacă e nemulțumit. Nu e rostul nostru să-i rezolvăm problemele”, ne-a declarat Andreea Marin.

Mai jos aveti mailul original forwardat de pasagerul Constantin Tudor mai multor ziare:

Citat :
Stimati Domni,

Numele meu este Tudor Constantin, pe data de 2 Ianuarie am calatorit cu familia mea pe ruta Bucuresti-Dubai, zbor TAROM 065. La imbarcare am avut locurile 4A, 4C si 4F la Business Class dupa care sotia si cele 2 fiice (6 ani 8 luni si 1 an si 2 luni) s-au mutat pe locurile de pe primul rand unde se putea monta un patut.

Imediat pe locurile 4A si 4C au venit de la Economic Class D-nul Stefan Banica Jr. si sotia sa D-na Andrea Marin Banica.

Peste cateva minute Insotitoarea de zbor D-na Silvana mi-a cerut sa ma mut pe locul 4D pentru ca pe locul 4F sa vina alta persoana (D-nul Virgil Iantu) de la Economic Class. Am intrebat Insotitoarea de zbor daca respectiva persoana are bilet la Business si mi s-a spus NU. Am refuzat categoric si am intrebat daca sunt si alte persone care au venit de la Economic Class. Mi s-a spus ca mai sunt 2 persoane (D-nul Stefan Banica Jr. si D-na Andrea Marin Banica) care au trebuit sa se mute pentru ca scaunele lor erau umede! Minciuna sfruntata!

In timpul acesta D-na Andrea Marin Banica, care propovaduia cinstea si onestitatea in emisiunile sale, statea cu o revista pe ochi dar nu a avut minima decenta sa se intorca la locul sau de la Economic.

Peste vreo jumatate de ora D-nul Virgil Iantu a venit la sotii Banica, au cerut vin dupa care au inceput sa vorbeasca tare si sa rada. Am cerut Insotitoarei de zbor sa-i spuna D-lui Iantu sa se intoarca la locul sau de la Economic deoarece nu ma puteam odihni. Insotitoarea de zbor a avut o atitudine impertinenta, m-a intrebat ce am cu oamenii acestia, de ce nu-i las in pace. I-am spus ca nu au dreptul sa stea la Business, iar raspunsul dansei a fost ca” daca ar fi dupa mine toti artistii care ne lumineaza viata ar trebui sa circule gratuit la Business Class”. Doamna Silvana uita ca TAROM este o companie de stat, ca are pierderi, ca pierderile sunt platite de contribuabili printre care ma numar si eu. Domna Silvana si ceilalti membri ai echipajului contribuie direct la aceste pierderi permitand pasagerilor de la Economic sa vina la Business. Aceste « vedete » stiu ca vor sta oricum la Business asa ca isi cumpara bilete la Economic lovind in incasarile firmei.

Acesta Insotitoare de zbor a avut tupeul sa ma intrebe « care este problema mea, ca am fost nemultumit de la inceput”. A trebuit sa-i repet ca nu este corect ca cineva care a platit la Economic sa stea la Business si am intrebat-o de ce nu a invitat de exemplu o domna cu un bebelus. Raspunsul domnei Silvana a fost halucinant, copiii nu au voie la Business iar faptul ca copiii mei stau la business nu este in regula, ei nu ar trebui sa fie acolo.

Apoi cu un glas umil i-a cerut D-lui Iantu sa se mute la locul sau. Peste 10 minute a trebuit sa chem din nou Insotitoarea de zbor, sa-i repete D-lui Iantu acelasi lucru.

D-nul Stefan Banica Jr. a avut tupeul sa ma intrebe cu o nesimtire crasa daca este pentru prima data cand zbor la Business asta desi « Domnia sa » calatorea fraudulos la Business cu sprijinul tacit al echipajului.

La 11.35 ora Romaniei domnii Stefan Banica Jr si Virgil Iantu au « disparut » in cabina pilotilor unde au stat vreo 25 minute asta desi ESTE STRICT INTERZISA INTRAREA PERSOANELOR NEAUTORIZATE. Cine stie, poate au luat si lectii de zbor in timpul acesta ! In nici o companie aviatica nu se intampla asa ceva, cum de si-a permis Comandantul aeronavei sa-i lase inauntru ? Dupa cateva minute, sotia mea care statea pe primul rand a simtit miros de tigara venind din cabina de pilotaj!

Ce se intampla in Tarom este incredibil ! Mentionez ca si pe data de 23 Decembrie echipajul a « invitat » o persona sa stea la Business.

Aceste « vedete » profita de numele lor pentru a obtine avantaje materiale cu sprijinul echipajului, biletul la Business fiind de 2.5 ori mai scump decat cel de la Economic.

Domnul Stefan Banica Jr care « se pricepe la combinatii cel mai bine » si sotia sa au sfidat cu o nesimtire greu de imaginat toti calatorii zborului Tarom 065, considerand ca este dreptul lor sa calatoreasca in conditii mai bune desi au platit mult mai putin.

Astept scuze in mod public de la familia Banica, sper ca vor avea minima decenta sa o faca.

De la Tarom la ce sa ne asteptam ? Ne-au tratat intr-un mod inacceptabil. Sper ca vor face o ancheta interna impartiala dar este greu de crezut…

PS MENTIONEZ CA NU AM NICI O PRETENTIE MATERIALA
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 16:26

Citat :
I-am spus ca nu au dreptul sa stea la Business

Asta a decis pasagerul in ce context? Sefa de cabina are dreptul de a upgrada un pasager de la economic la bussiness daca ea doreste fara a fi nevoita sa dea explicatii altor pasageri.

Citat :
La 11.35 ora Romaniei domnii Stefan Banica Jr si Virgil Iantu au « disparut » in cabina pilotilor unde au stat vreo 25 minute asta desi ESTE STRICT INTERZISA INTRAREA PERSOANELOR NEAUTORIZATE.

Fals! Comandantul aeronavei poate primi un pasager in cockpit, daca el doreste.

Citat :
Mai mult, șefa de cabină, o doamnă pe nume Silvana, m-a rugat să mă mut pentru a-i ceda locul lui Virgil Ianțu.... Am refuzat.

Si atunci care e problema? Daca l-ar fi rugat Iantu direct ar fi acceptat?

Reclamatia pasagerului mi se pare jenanta.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 16:54

Si mie mi se pare situatia jenanta din mai multe puncte de vedere :

1. Vedetele au bilete de economy si au pretentia sa mearga la bussines.
2. Vedetele au aere nepotrivite.
3. Daca cineva si-a cumparat bilet de economy stai unde iti e locul ca de aia s-au inventat clasele sa separe oamenii care au bani si vor sa se separe de cei cu bani mai putini si educatie mai scazuta .

Eu de ex am cumparat bilet la CFR Cluj-Oradea cu loc cu tot ce trebuie dar se pare ca locul era la clasa I desi eu eram stundet si biletul spunea ca tre sa stau la clasa II (locul fiind la cls.I). Nu tineam mortis sa stau la locul scris in bilet doar ca erau 2 norvegieni cu care discutam. Nasul cand a venit m-a intrebat daca stiu la ce clasa sunt am zis ca eu am bilet la vagonul respectiv pe locul respectiv si nu cunosc ce clasa este (nu mai umblasem cu trenu pana atunci sa vad cate scaune sunt in compartiment). Nasul mi-a zis ca nu e posibil sa stau acolo in compartiment. Atunci i-am spus ca nu e nevoie ca pot vorbi cu norvegienii cu care legasem o discutie si de pe coridor. La care nasul mi-a scos regulamentul si mi-a aratat ca nici asa ceva nu e posibil dpdv a cartii respective. Acu Tarom nu e CFR si nici nasul nu e stewardesa Silvana dar spune ceva comparatia mea. Nu ?
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 17:22

Fratilor si dragi colegi de forum, suntem pe un site de FOTOGRAFIE DE AVIATIE! Nu ma intereseaza ce fel de aere au vedetele si ce locuri in avion au ocupat si ca pe stewardesa TAROM o cheama ca pe o marca de bomboane de supt...ajungem ca in piata...sau in Cancan.

Zic eu ca mi-am exprimat punctul de vedere destul de clar.
Sus In jos
claudiup
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 18:33

@Mengelaus
Ai dreptate. Pasagerul e subiectiv si nici nu cunoaste toate regulile. Insa e ofticat si are tot dreptul sa fie. Pasagerii nu au fost upgradati, intrucat la aterizare s-a dus fiecare la locul lui...
Iata si comunicatul oficial al Tarom. Mi-a fost remis in cursul zilei de azi:

Citat :
Buna ziua,

Aveti mai jos raspunsul companiei TAROM:

Compania TAROM a luat nota de reclamatia familiei Constantin preluata de ziarele Libertatea, respectiv Evenimentul Zilei din data de 04 ianuarie 2010. In vederea evitarii oricaror speculatii Compania TAROM isi rezerva dreptul de a investiga acest incident atat prin analizarea raportului de cursa al echipajului ce a efectuat zborul Bucuresti-Dubai din data de 02 ianuarie 2010 cat si prin solicitarea sprijinului celorlalti pasageri business aflati pe cursa in calitate de martori.

In conditiile in care concluzia analizei va determina ca echipajul cursei a avut o atitudine nepotrivita fata de pasager si a incalcat procedurile de siguranta ale Companiei TAROM acestia vor fi sanctionati administrativ in functie de severitatea faptelor savarsite. Rezultatele analizei cat si sanctiunile aplicate vor fi facute publice.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 19:35

Ar fi fain sa iti trimita Taromul un comunicat cu masurile luate, dar la cat de seriosi sunt nu cred. Dar tot nu pot sa inteleg cu ce l-a deranjat pe pasager faptul ca ei au stat la bussiness? Sau e doar o chestie de oftica ca el a platit si ei nu?
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2869
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 19:43

Hai sa terminam cu prostiile.....nea cutare e ofticat ca el vezi Doamne a platit la clasa business ca sa nu stea cu plebea la economy si cum s-a trezit cu cineva de la economy venit in particica lui business s-a simtit "jignit". Come on, omu vrea publicitate si nimic mai mult. Daca nu era vb de sotii Banica si Virgil Iantu nici ca auzeam de acets incident. Se intampla destul de frecvent (nu vb doar de Tarom), mai ales pe cursele unde nu se ocupa toate locurile la business class, ca unii pasageri sa primeasca un upgrade. Si pana la urma daca Comandantul aeronavei sau sefa de cabina, cu aprobarea comandatului, a luat decizia de a le face un upgrade de clasa care e problema acestui nea cutare cu nasul pe sus? Hai sa lasam cancaniada si sa ne vedem de ale noastre.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 20:05

Mengelaus... nu ai 100% dreptate. Daca legea aeronautica sau company S.O.P. interzice admiterea persoanelor in cabina, capitanul nu are dreptul sa-i lase. Daca ai lasa, trebuie sa aiba un motiv foarte bun... urgenta, etc.

Reclamatiile fata de companiile aeriene au fost si vor fi. Foarte bine, sa fie, dar in mod normal si sa nu fie ridicole, false sau abuzive.

P.S.
Pentru moderatori:

Aceasta rubrica este "Stiri din aviatia" la sectiunea "Diverse", si nu Fotografii... Deci, subiectul este foarte potrivit.

Ultima editare efectuata de catre Capt_Vio in Lun 04 Ian 2010, 23:54, editata de 1 ori
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 21:16

Iertati-ma , dar nu inteleg de ce e tratat asa un subiect de imagine al Tarom.

Parerea mea e ca omul ala avea dreptul sa reclame ce considera , sa primeasca un raspuns si gata. Daca dadeati 3000 de euro pe bilete , probabil ca ati fi reactionat la fel !
Despre CE SPUNE OMUL , sa fiu iertat dar inclin sa il cred pe el si nu pe "marii artisti ai natiei" . Ca si cum nu am sti cate aere de fitze poate sa aiba toti trei enumerati .

Cred ca trebuie discutat si atitudinea personalului Tarom , nu va faceti ca nu intelegeti ca de multe ori ATITUDINEA cabin crew lasa mult de dorit . Ca mentalitatea de "lingai" e greu de scos din capul natiei asteia , e un fapt , dar ma astept ca macar in domenii oarecum "inchise" aceasta mentalitate sa dispara . M-a socat afirmatia sefei de cabina ca "ar trebui sa zboare toti la business gratis" !!!! Nu serios???? Pe banii tai ?

Chestia cu upgrade e discutabila , chiar daca exista reglementari , cum spuneti . Se poate face in conditii de urgenta , in situatii clare , nu ca o fitzoasa vede un micron de lichid pe un scaun.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 21:37

Eu am vrut doar sa vedeti penibilul situatiei, nu sa apar Taromul sau stewardesa sau mai stiu eu ce. Lucru care din pacate nu mi-a reusit.

Eu merg cu avionul si la un moment dat vine stewardesa si ma roaga sa ma mut de pe 4f pe 4d ca sa stea in locul meu un alt pasager. Eu refuz, stewardesa pleaca, imi vad de treaba mai departe, cand... ce sa vezi.... apare un pasager de la economic impreuna cu stewardesa, se aseaza langa mine si incepe sa rada si sa povesteasca cu alti doi pasageri. Eu, jignit de aceasta aparitie, o intreb pe stewardesa daca pasagerul respectiv are bilet la bussiness class. Ea imi raspunde ca nu si atunci eu fac scandal si ii explic ca nu are dreptul sa aduca pasageri de la economy la bussiness class. Mai mult de atat, cand aterizez, in loc sa ma duc la compania cu care am calatorit sa fac o reclamatie eu ma duc acasa, fac o scrisoare si o trimit la toate ziarele din tara si asta nu din cauza ca vreau sa-mi fac un pic de reclama ci doar pentru ca sunt oripilat de comportamentul stewardesei si de faptul ca am calatorit cu niste pasageri de economic langa mine.

Doar mie mi se pare penibila treaba asta?
Sus In jos
VIC
Fotograf

Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 26
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 21:56

Sincer are foarte mare dreptate tanarul pasager si e total absurd ca cineva sa plateasca un bilet la economy,iar apoi sa zboare la bussniss pt simplu fapt ca are pile sau ca-i mare destept in tara....Nu stiu sincer cat la % din comunicatul respectiv e adevarat,dar daca intradevar e asa inseamna ca virgula compania TAROM a ajuns la cel mai jenant nivel posibil si tin sa spun ca WIZZAIR isi trateaza mai bine pasagerii oricat de multa lume s-ar scandaliza. Oricum traim in Romania...totu e posibil,nimic absurd.
Absolut jenant...imi pare rau ca s-a intampla asa ceva...
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:05

O remarca si din partea mea ...

În principiu aveti toti dreptate, toate punctele de vedere au acoperire si le înteleg. Dar în opinia mea aici nu este vorba de faptele în sine ci de un anume "spirit" care îl revolta pe acest om.

Deci va spun ceva, din perspectiva mea personala ... Wink

Îl înteleg perfect pe acel domn, chiar daca nu aprob neaparat procedura (cum bine a punctat Mengelaus).

Însa, pentru cineva care nu sta în România, tot felul de "procedee" i se par de multe ori cel putin stranii, si exista de foarte multe ori acest sentiment ca exista în viziunea autoritatiilor, institutiilor, companiilor de stat etc. 2 categorii de oameni: "fitosi" (le spun asa acuma, înainte îi numeam "pilosi") si ... toti ceilaltii. Iar acei "toti ceilalti", conform regulilor nescrise din societate, ar cam trebui tot timpul sa se dea înapoi si sa "respecte" statutul special al celorlalti.

Acesta este un exemplu si exista (desigur pentru fiecare în parte dintre voi) un numar infinit de exemple. Începe cu banalul stat la coada la teleferic în Poiana si pâna la faptul ca unii, au voie sa fumeze în avion în cabina pilotului ... si va spun asta din propria experienta.

Exista oameni (printre care ma numar si eu, trebuie sa recunosc), care nu accepta aceste "reguli" ca fiind date, în sensul "asa e la noi, n-ai ce sa-i faci" si mai rabufnesc din când în când. Iar atunci, desigur regretabil, fiind o anume frustrare acumulata, reactia este de multe ori nepotrivita, deoarece unul "încaseaza" toata frustrarea acumulata în timp.

Asa vad eu personal întâmplarea descrisa ...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:09

Ceea ce vad ca nu se intelege este diferenta intre clasa economy si bussines. In alte tari mai civilizate oamenii de afaceri au o anumita tinuta care sa confere incredere in afacerile lor spre deosebire de Romanica unde marea majoritate a oamenilor de afaceri sunt smecherii care paduchiaza statul , mai pe intelesul tuturor - PARVENITII !! De aceea sunt clase la avioane si la trenuri , asta pe langa diferenta de comfort spatial. A calatori cu oameni la fel ca tine este si ea o forma de comfort. Daca cineva vorbeste tare si ti se adreseaza obraznic fiind sustinut moral de o stewardesa cu complexe si te deranjeaza e un fel de discomfort. Ce sa vrea pasagerul acela ? Publicitate ? Ma indoiesc.

Favorizarea unor pasageri e o lipsa de respect pentru ceilalti !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:13

Totusi va rog sa ramaneti strict la subiect fara sa divagam prea mult spre realitatea Romaneasca!!!!
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2869
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:14

VIC a scris:
Sincer are foarte mare dreptate tanarul pasager si e total absurd ca cineva sa plateasca un bilet la economy,iar apoi sa zboare la bussniss pt simplu fapt ca are pile sau ca-i mare destept in tara....

Pai asta inseamna ca majoritatea programelor de fidelitate is absurde deoarece printre altele iti ofera si acest lucru, cumperi bilet la economy si primesti upgrade la business !? Daca omul chiar era lezat se ducea si facea o reclamatie imediat cum s-a dat jos din avion.
Sus In jos
VIC
Fotograf

Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 26
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:15

valavia a scris:
Daca omul chiar era lezat se ducea si facea o reclamatie imediat cum s-a dat jos din avion.

asta a si facut
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:15

kkk a scris:
Totusi va rog sa ramaneti strict la subiect fara sa divagam prea mult spre realitatea Romaneasca!!!!

Ok, accept si înteleg atentionarea Smile

Am încercat totusi sa interpretez subiectul folosind o privire mai de ansamblu Wink
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Lun 04 Ian 2010, 22:33

Thomas , ai perfecta dreptate !

Pana la urma asta e , nu discutam aici ca cineva din Tarom a facut nu stiu cui un upgrade (si ala discutabil) . Ci faptul , si aici nu cred ca cineva ma poate contra , ca ATITUDINEA (repet asta) a personalului Tarom e departe de una profi. Nu ma intereseaza pe mine cat de fitzosi sau ne-fitzosi se cred unii "artisti" , problema e ca prin ATITUDINEA slugarniceasca ( "sa vezi fato , azi am zburat cu Andreea Marin si cu Banica" ) imaginea Tarom e stirbita . Pe susnumitii artisti nu le poti da ce nu au primit acasa (cei sapte ani) , dar atitudinea si pana la urma procedurile ar fi trebuit sa limiteze asemenea excese.

Pentru cei care lucrati in sistem (Tarom sau alte companii) , parerea exprimata de mine nu vrea DELOC sa va stirbeasca din respectul pe care il meritati , pentru ca VOI , cei anonimi , tineti Tarom in picioare ! Si ar trebui sa fiti PRIMII care sa va revolte o asemenea situatie !

P.S. Nu ma mai refer la comunicatul de raspuns al Tarom , care e in acelasi stil Adica penibil !
Sus In jos
claudiup
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Mar 05 Ian 2010, 02:17

Am cam exagerat ieri seara cu limbajul, cand am postat partea de final a primului meu mesaj, asa ca voi relua din nou respectivul mesaj, pe un ton mai linistit...
Cand am apelar nr PR-ului de la Tarom, mi-a raspuns o alta persoana, care nu are o experienta corespunzatoare in domeniu si mi-a explicat ca "PR-ul nostru e plecat in vacanta. eu ii tin locul temporar". nu a fost capabil sa-mi dea nici o explicatie, pt ca nu stia despre ce-i vorba, desi pasagerul respectiv sustine ca a inaintat plangerea se companiei. daca e asa, inseamna ca oamenii de la Tarom nu au acces la mailul de companie decat de la birou, ceea ce pt o companie de asemenea calibru e destul de aiurea. mai mult, ii citesc reclamatia si ma ofer sa-i trimit textul pe mail, insa abia dupa 2 ore, tipul imi explica ca el nu poate citi mailul si mai mult, ca nu stie ce sa spuna, ca nu poate sa dea nici o declaratie, ca nimeni nu va face nici o declaratie, etc. il rog sa ma tina la curent, intrucat eram sigur 100% ca Evenimentul zilei va discuta cu dir gen al Tarom. Tipul ma asigura ca dir gen nu va face nici o declaratie. a doua zi... na belea! ghici ale cui vorbe erau in ziar... ale dir gen! mai mult... inlocuitorul temporar revine cu cateva telefoane, in care ne roaga sa nu bagam articolul decat din ziua de luni spre marti, ca luni ajung si ei la munca si vor putea sa discute intre ei ce si cum... daca eram vreunul al naibii dadeam in ziar fix ce mi-a zis el si sigur nu dadea bine la imaginea companiei nationale... asa ca a trebuit sa bag de la mine textul cosmetizat cum ca Tarom se abtine de la comentarii, etc. ultimul apel, pana si-a inchis telefonul, al tipului a sunat ceva de genul : "maine veti primi un drept la replica" drept la replica? cred ca omul habar n-are ce-nseamna... bag mana in foc ca se gandea la un simplu comunicat... cum sa "ameninti" cu drept la replica, atunci cand nu sti ce va aparea a doua zi si sub ce forma... nu mai intru in detalii legate de bajbaieli si intrebari de genul "si ce veti scrie mai exact", adica exact lucruri pe care nici un PR sanatos la mansarda nu le-ar face. nu mai detaliez nici sfaturile date de genul: "spuneti si voi ca ati luat la cunostinta si veti analiza situatie". ce sa mai... omul era pe langa situatie. si ATENTIE! pentru un incident mai mult decat minor! asa cum s-a spus, daca nu era vb de Andreea Marin si restul, stirea nu facea 2 lei, din pacate. Azi, insa, dupa cateva telefoane, am ajuns sa vb chiar cu dir gen al Tarom care m-a asigurat ca imi va fi remis un comunicat. Ghiciti cine m-a sunat sa ma intrebe daca a ajuns comunicatul? TIPUL! Smile) care la final a adaugat: "vezi ca ce-i acolo in comunicat e spus de dir gen... adica sa sti, sa nu zici ca am spus eu" Acum... realizati de ce am fost atat de ofticat? De incompetenta astuia! Va intreb... daca avea loc un accident... ieseau si spuneau, "ne pare rau, dar PR-ul nostru lipseste. nu stim ce sa spunem, asa ca va rugam sa nu dati nimic in presa!" Cum am mai povestit, am fost cu un grup din care facea parte si PR-ul unei companii aviatice. La un moment dat, au inceput sa-i sune telefoanele si sa primeasca intrebari de la presa despre un bird-strike de care ea habar nu avea. A raspuns calm, ca nu poate detalia deocamdata dar ca va reveni in scurt timp cu un comunicat. A dat un tel la companie, a aflat detaliile, dupa care a scris frumusel un comunicat pe Blackberry si l-a trimis catre mailurile din baza ei de date. Uite ca se poate! Simplu si elegant.

Offtopic: stiu ca s-a tot reclamat nepotismul in aviatia de stat de la noi. am descoperit ceva f interesant. numele de fam al Tipului e acelasi cu al directorului general de la un aeroport al Capitalei si acelasi cu numele de fata al PR-ului oficial al companiei in cauza... nu vreau sa dau cu parul sau sa insinuez ceva, poate chiar e o coincidenta. dar se poat si sa nu fie. ne poate ajuta cineva care stie mai multe?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Mar 05 Ian 2010, 09:45

CalinCLJ a scris:
ATITUDINEA (repet asta) a personalului Tarom e departe de una profi. Nu ma intereseaza pe mine cat de fitzosi sau ne-fitzosi se cred unii "artisti" , problema e ca prin ATITUDINEA slugarniceasca ( "sa vezi fato , azi am zburat cu Andreea Marin si cu Banica" ) imaginea Tarom e stirbita .

Daca vorbim despre asta va dau 100% dreptate si tie si lui Thomas. Pentru ca atitudinea sa se schimbe trebuie sa treaca din pacate vreo 3 generatii, exact ca pentru schimbarea politicii in Ro. Trebuie sa dispara nepotismul, trebuie sa dispara ideea de "inchiaburire" pe seama companiei si in schimb trebuie sa apara o educatie a personalului in relatia cu pasagerii si cu alti oameni. Cata vreme aceea educatie nu exista si cata vreme oameni fara nici un studiu sunt luati de pe strada si pusi sa vorbeasca cu alti oameni, Tarom va aparea ca o companie de ageamii si va avea o imagine stirbita. Si treaba asa se intampla peste tot unde are Tarom oameni, nu numai in Bucuresti.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Vin 08 Ian 2010, 09:52

Just for fun!

Titlu: Ep. 12: Pasagerii Marin Andreea și Bănică Ștefan
Sursa: http://www.catavencu.ro/ep_12_pasagerii_marin_andreea_si_banica_stefan-12029.html
Autor: Hermiona Apilotăriței....Smile
Data: 07.01.2010

Citat :
Ep. 12: Pasagerii Marin Andreea și Bănică Ștefan

Am citit și eu articolul referitor la zborul soților Bănică spre Dubai, “Mecca” vedetelor, această oază a grandomaniei proptită între cămile și sonde petroliere. Am citit și m-am distrat, după care m-am hotărât să opinez.

Și eu l-am avut pasager pe Ștefan Bănică și tot la Economic se întâmpla acțiunea. A urcat în avion laolaltă cu restul pasagerilor, a salutat politicos, a zâmbit mortal precum Clive Owen în “Closer”, apoi s-a așezat omu’ la locul lui, între ceilalți pasageri mai puțin artiști. N-a comentat la adresa papornițelor care îi zgâriau chitara în compartimentul de bagaje și nici vis-à-vis de domnii de etnie rromă, lângă care avea loc.

Însă atunci când ți se transmite de sus că trebuie să te “ocupi” sau să ai “grijă” de anumiți pasageri, nu îți rămâne decât să execuți comanda.

Iar asta înseamnă să oferi locuri pe primul rând, la Business și să acorzi ceva mai multă atenție personajelor respective... Există privilegiați din aceștia care morfolesc fericiți gustul zaharisit al confortului generat de celebritate, dar există și opușii lor, care, oripilați de vâlvă și de zâmbete fals-leșinate, îți mulțumesc frumos pentru orice dovadă de amabilitate și preferă să nici nu se știe că există în avion.

Prin urmare, nu e vina însoțitorilor de bord că în urma unui ordin, oferă anumitor pasageri un loc mai curat și mai uscat. Deși nu contest că există și fane binevoitoare între membrii echipajului de cabină, care din proprie initiațivă lansează invitații lipicioase pe primul rând al avionului (enervând juma’ din pasageri, plus colegii), și care consideră că, citez din articol: “artiștii care ne luminează viața”, ar trebui să “călătorească gratis la Business Class” (replica în sine e grandioasă, din categoria Emil Bobu, iar adresată unui alt pasager, e privată rău de respect).

Însă acest lucru se poate întâmpla doar dacă există locuri disponibile, fără a ridica alți pasageri de pe locurile proprii! Înțeleg frustrarea pasagerului care a fost rugat să se mute în favoarea altcuiva, sau care întreabă de ce unii au tras lozul câștigător și intră în cabina de pilotaj, ori este deranjat de laptopul dat la maxim al vipurilor din primul rând, de multe ori fiind pusă în situația detestabilă de a da explicații rezonabile celor care nu pricepeau din ce motiv unii primesc tratament preferențial iar alții nu.

E adevărat că dacă locul unui pasager este murdar/ud/mirositor și există posibilitatea să fie mutat, el trebuie să primească alt loc, eventual mai bun și cu scuzele ce se impun. Însă în acest caz, dacă locul cel obraznic aparține Andreei Marin Bănică, siguuuur toată lumea se va întreba cum naiba fix al ei era locul și prin urmare fix ea nu va mai sta cu genunchii la gură până la destinație, spre deosebire de ghinioniștii care nu au nici scaunele murdare si nici bani de Business Class…

Nu neg nici faptul că există o droaie de celebrități care călătoresc mai ieftin la Economic, bazîndu-se pe faptul că oricum li se va acorda prioritate și vor fi tratați regește. Iar aici ar fi de amintit cazul unei consoarte de fotbalist român, care a bruscat un bătrân cu mobilitate redusă, spunându-i: "Hai, tataie, că aici stau eu!", și care, atunci când i s-a atras atenția că tataie chiar ședea pe locul propriu și personal, a mârâit întrebarea noastră favorită: “Auzi, tu știi cine sunt eu?!?!” La care, mie de fiecare dată îmi vine să răspund frumos și calm: “Nu. Da’ nici tu nu știi cine sunt eu!”…

Deci nu vedetele poartă vinași nici echipajele, ci companiile aeriene, care prin strategii de marketing tendențioase, atrag călători “de renume”, având speranța unei publicități ieftine, construită la fel de ieftin.

Cât despre intratul în cabina de pilotaj, da, accesul este restricționat, însă în cazuri de excepție și, bineînțeles, cu acordul Comandantului, acest lucru poate fi posibil. Acum, faptul că domnul acela a reclamat intrarea celor doi în cockpit pe motive de securitate, pare a fi doar o răutate generată de conflictul anterior. Îmi și imaginez prima pagină a tabloidelor lătrând cu majuscule: “Teroriștii Bănică și Ianțu au vrut să deturneze un zbor al companiei naționale!!! Stewardesa era complice???”… cu virgulă.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Vin 08 Ian 2010, 10:48

As vrea sa-mi spuna si mie gagiu asta care a scris care sunt cazurile alea exceptionale in care un pasager poate intra in cockpit in timpul zborului. scrie bine insa are habar la faza asta.
nu ai voie sa lasi pe nimeni in cockpit. iti pierzi licenta si job-ul, iar in Marea Britanie a fost un caz in care pilotul a ajuns in instanta ptr asa ceva. asta desi s-a intamplat in timpul unui zbor charter cu o echipa de fotbal.
cazurile exceptionale se refera la cazurile in care un pilot este de exemplu incapacitat in timpul zborului iar ca pasager in cabina este un alt pilot care poate sa-l ajute. exceptiile sunt rare dupa cum vedeti si nu se refera nicidecum la statulul de vedeta sau la rubedeniile care vor sa sa uite pe geam din cockpit sau sa-l vada pe taticu cu mana pe mansa. mai sunt cateva exceptii insa nu intru in amanunte.

ca sa ai acces la cockpit in timpul zborului tre sa fii parte din echipaj sau sa ai un anumit rang in staff-ul companiei. chiar si asa capitanul poate spune nu, daca el nu doreste pe nimeni inauntru.

daca eu as zbura ca pasager si vad ca unul in civil intra in cockpit, as intreba crew-ul de ce s-a intamplat si as scrie un raport la autoritatea aeronautica si la cateva ziare. din toata povestea asta acesta este aspectul care m-a frapat si este grav. gagiu asta care a scris mai sus bagatelizeaza aspectul asta si nu e bine. e bine ca lumea sa stie ca nimeni nu are voie in cockpit fie ca e el cantaret, senator sau dansator pe sarma la opera din milano.
chestia cu upgrade-ul este un romanism, sistemul favoritismelor care functioneaza in societatea noastra. asa este traditia la tarom sa pui persoanele cunoscute sau rudele echipajului in business daca e loc. desigur cu discretie si fara a-i deranja pe ceilalti pasageri care au platit bilet de business.
pacat insa ca am avem vedete prost crescute care nu stiu ce sunt modestia si bunul simt.

LE: PS: am vazut ca gagiu, e de fapt gagica:) si este stewardeza. desi nu-s de acord cu ea la faza asta, tipa scrie foarte misto, are talent. i-am citit cateva alte articole intre timp.

Ultima editare efectuata de catre Boeing777-300 in Vin 08 Ian 2010, 13:15, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Vin 08 Ian 2010, 11:56

Imi pare rau dar te contrazic la ultima fraza, cea cu upgrade-ul. Si tu care calatoresti asa de mult ar trebui sa stii/vezi. Chestia cu upgrade-ul nu este un romanism, se intampla oriunde pe orice companie si in orice tara si eu am vazut-o pe Emirates si sotia mea a patit-o pe Delta cand a fost upgradata impreuna cu alte 10 persoane si tot asa.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Vin 08 Ian 2010, 13:00

Mengelaus a scris:
Imi pare rau dar te contrazic la ultima fraza, cea cu upgrade-ul. Si tu care calatoresti asa de mult ar trebui sa stii/vezi. Chestia cu upgrade-ul nu este un romanism, se intampla oriunde pe orice companie si in orice tara si eu am vazut-o pe Emirates si sotia mea a patit-o pe Delta cand a fost upgradata impreuna cu alte 10 persoane si tot asa.

ufff. pai tocmai de aia m-am bagat si eu in seama ca am idee despre ce vorbesc.
ca tocmai ai precizat Emirates da-mi voie sa-ti explic. cabin crew de la emirates nu au voie sa faca upgrade, e regula stabilita de companie tocmai ptr ca preveni episoade de genu asta. ceea ce ai vazut tu a fost poate upgrade a unui skyward member (frequent flyer), care isi poate folosi punctele obtinute dupa mai multe zboururi ptr un upgrade la business.
acest tip de upgrade este posibil la bord altfel daca purserul face ceva dupa voia lui isi pierde jobul. de asemenea, mai exista upgrade cu bani, adica platesti diferenta de bilet, ti se da chitanta si stai la business. dar asta e doar la emirates.

despre tarom am zis ce am vazut mereu si ce stiam de la amici. numai anu trecut am zburat de vreo 10 ori cu ei pe diferite destinatii, deci vb in cunostinta de cauza.

upgraduri de fac mereu la companiile care permit purserilor sa o faca si sunt multe care permit. nu e nimic rau in asta. si eu am beneficiat de amabilitatea altor colegi de la alte companii (de obicei cei care lucreaza in aviatie, nu conteaza ce, se juta si se respecta intre ei) care m-au pus in business sau first, nu asta e problema. in cazul de fata a fost o sfidare si neprofesionalism fata de cel care platise bilet de business si asta e cam urat. asta e romanismul nu upgrade-ul in sine.

daca tot vorbim de tarom, eu unul am vazut o schimbare in bine referitor la cabin crew. au fost angajati multi tineri recent si asta se vede. un service mai prompt si mai profesional, insa mai sunt si incidente de genu asta. la orice companie nu numai la tarom. va pot da exemple multe de tot insa nu intru in amanunte.

PS: @KKK, dezactiveaza-ti PM ca sa-ti pot raspunde!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   Vin 08 Ian 2010, 17:45

Boeing777-300 a scris:

LE: PS: am vazut ca gagiu, e de fapt gagica:) si este stewardeza. desi nu-s de acord cu ea la faza asta, tipa scrie foarte misto, are talent. i-am citit cateva alte articole intre timp.

Asta am vrut sa corectez dar vad ca te-ai documentat Smile

Ca sa descretim fruntile si sa terminam cu articolul asta care a primit mai multa atentie decat merita am sa va spun cum eram noi obligati la Cluj sa upgradam un pasager care-si cumpara bilete la economy. Domnul Ghita Muresan in perioada lui de glorie calatorea intr-una cu Taromul si cea mai frecventata destinatie era Viena. Ei bine dumnealui nu incapea in ATR-ul ala amarat la economic si atunci intotdeauna trebuia upgradat la bussiness, pe gratis si cu locul de langa el blocat Smile. Bineinteles ca a fost rugat respectuos sa-si cumpere bilete la bussiness class dar va dati seama ca nu a facut-o niciodata.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri   

Sus In jos

Tarom aplica tratamente preferentiale vedetelor in detrimentul altor pasageri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Tehnica auritului
» Despre coafuri si ingrijirea parului-1
» Masinile noastre de cusut - 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: