AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

TSR-TFS-TSR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 14:51

Frumos TR-ul, mi-a placut, merci Smile

Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Mar 29 Dec 2009, 18:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Radu_is
Fotograf

Numarul mesajelor : 388
Varsta : 30
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 15:32

Frumos trip report. Imi plac foarte mult fotografiile facute noaptea in Venetia si cea cu apusul in zbor. Felicitari!

P.S.: De la intoarcere nu ai nimic? Very Happy
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 16:34

TFS
Ne-am intors in data de 02.12.2009. Am decolat la timp 14,20 (ora Italiei) si am aterizat 16,50 (ora Romaniei), cu 15 minute mai repede decat era stabilit.
Aeroportul din Treviso mi s-a parut foarte prost organizat: au decolat 3 curse in decurs de o ora si cei de la controlul bagajelor de mana erau depasiti de situatie. Am predat bagajul de cala la nici 15 minute de cand s-a deschis check-in-ul pentru cursa noastra si am trecut de controlul bagajelor de mana cand deja se anuntase ca a inceput imbarcarea pentru cursa noastra.
Liniste….vine furtuna

Coada la check-in-ul pentru cursa Wizzair de Bucuresti

Coada la check-in-ul pentru cursa noastra (noi deja ne pregateam sa mergem la controlul bagajelor de mana) si cursa de Casablanca (Air Arabia Maroc)

O parte din parcarea aeroportului

HA-LPB, Wizzair, Airbus A320 - MSN 1635 - cursa de Bucuresti

Cursa de Bucuresti gata de plecare

CN-NMC, Air Arabia Maroc Airbus A320 - MSN 3246

HA-LPT, Wizzair , Airbus A320 - MSN 3807 - avionul cu care am zburat noi

Incepem sa rula spre pista

Cursa care tocmai aterizase

In zbor

Aterizarea pe TSR a fost de nota 10. Pasagerii au inceput sa aplaude...ca au scapat cu viata si au fugit toti spre usa ca si cum s-ar fi dat ceva gratis. Elanul lor munictoresc a fost stopat la cele 3 ghisee ale "Militiei" de Frontiera care ne-a "analizat" de parca era traficanti de turta dulce sau rumegus.
Din pacate vremea era deplorabila...ploaie si frig.

Sus In jos
Lery
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/11/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 16:44

Superb la Venetia, vad ca si tu ai prins ploaie ca mine...Fain TR
Sus In jos
kayala
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 23
Localizare : Adjud
Data de inscriere : 15/10/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 16:48

Frumos.
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2870
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 17:35

Interesante cele doua avioane din fotografiile facute noaptea in Venetia Razz. Frumos TR dar parca as vrea ceva mai detaliat in ce priveste ceea ce se poate vizita + poze (nu o zic in nume de rau Wink )
Sus In jos
Alex_tm
Moderator

Numarul mesajelor : 1834
Varsta : 28
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mar 29 Dec 2009, 18:35

cipi_Tm a scris:
Cutia cu surprize
Cum sa iei dupa tine "Ciocanu` de carne"?? lol! Laughing

Fain TR`ul. Daca mai ai ceva poze Very Happy mai baga Razz

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
floyd
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 720
Varsta : 55
Localizare : Carei
Data de inscriere : 23/04/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mier 30 Dec 2009, 12:35

Fain TR Very Happy ! ..... pe mine mă interesează cum ați ajuns ce le aeroport la hotel Question . am fost în asta vara și noi în Veneția, (cu mașina), ne-a plăcut foarte mult
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4383
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mier 30 Dec 2009, 12:43

Frumos TR, cred ca mi-am facut o idee pentru o excursie viitoare. Poza cu obiectele confiscate e totala...Felicitari.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mier 30 Dec 2009, 13:49

Lery a scris:
Superb la Venetia, vad ca si tu ai prins ploaie ca mine...Fain TR
Noi in prima zi am prins si inundatii, dar cea de-a doua zi a fost superba!

Daca planuiti o excursie in zona si doriti sa vizitati Venetia si majoritatea insulelor din zona va trebuie cam 5-7 zile.
Noi am fost in extra-sezon (luna decembrie) si nu au fost foarte multi turisti. Canalele nu au mirosit, insa tantarii s-au ingrasat cu sangele nostrum. Am prins si inundatii (pana la ora 10,00 nu se prea putea iesi din hotel fara cizme de cauciuc. Pret cizme: 12-20 euro).
Legat de mancare: micul dejun inclus inclus in pretul camerei; pranzul 1-2 bucati pizza de pe strada (ca niste turisti adevarati) pret 2.5-3.5 euro/buc; cina depinde de buget..Smile...o pizza sau paste intre 10-15 euro, peste sau fructe de mare 20-25 euro, o sticla de vin 10-30 euro, o carafa de vin 0.5litri - 5 euro.

floyd a scris:
Fain TR Very Happy ! ..... pe mine mă interesează cum ați ajuns ce le aeroport la hotel Question . am fost în asta vara și noi în Veneția, (cu mașina), ne-a plăcut foarte mult

De la "Aeroporto di Treviso" pana in Venetia se poate merge cu autobuzul pana in Piazzale Roma (in acest loc este autogara si parcari supraterane). Pretul a fost de 9 euro dus-intors, biletul este valabil 7 zile. Durata drumului: 30-40 minute ( http://www.atvo.it/index.php?lang=en ). Din Piazzale Roma pe jos pana la hotel (varainta aleasa de noi…palpitant cu harta in mana) sau cu vaporetto.
De la “Aeroporto di Venezia Marco Polo” pana in Venetia se folosesc vaporetto (vaporase-autobuz). Pentru deplasarea sper alte insule (cum ar fi Lido, Murano, Burano sau Torcello) se folosesc aceleasi vaporetto ( http://www.actv.it/english/home.php ). Rentabil este sa-ti cumperi un abonament pentru mai multe ore sau zile. Noi ne-am cumparat un abonament pentru 12 ore la pretul de 16 euro.

valavia a scris:
Interesante cele doua avioane din fotografiile facute noaptea in Venetia Razz.

In cea de-a doua poza avionul era pe panta de aterizare pe “Aeroporto di Venezia Marco Polo”. Cand am mers cu autobuzul de la aeroport pe insula se puteau vedea luminile din zona aeroportului si multe aeronave care se pregateau sa aterizeze. Din pacate “sapunierea” impreuna cu lumina slaba si faptul ca eram in miscare m-au impiedicat sa fac vreo poza reusita..Smile

valavia a scris:
Frumos TR dar parca as vrea ceva mai detaliat in ce priveste ceea ce se poate vizita + poze (nu o zic in nume de rau Wink )

Din pacate timp a fost mult prea scurt pentru a vizita prea multe obiective turistice.
In prima zi am vizitat: “Piazza San Marco”, un atelier de sticlarie pe insula Murano, insula Burano (trebuie neaparat vizitata) si insula Lido (noaptea fara poze).
“Piazza San Marco”

Cimitero di San Michele

PECO pe insula Murano

Atelier de sticlarie pe insula Murano (interzis folosirea blitz-ului)

Canal Grande di Murano

Faro di Murano

Insula Burano (trebuie neaparat vizitata)

In cea de-a doua zi am vizitat din nou ‘Piazza San Marco”, “Campanile di San Marco”, muzeul “Palazzo Ducale di Venezia” si am luat la picior insulele care sunt legate intre ele de poduri.
Miri in Piazza San Marco

Curtea Palazzo Ducale di Venezia

Ponte dei Sospiri – face legatura intre Palazzo Ducale di Venezia si vechea inchisoare

Fantana din curtea inchisorii

Campo Francesco Morosini

Aprozarul plutitor

Mini-piata de peste proaspat

Pretul unui bilet de intrare in Palazzo Ducale di Venezia a fost de 12 euro. In cadrul acestui muzeu se viziteaza Palazzo Ducale, Ponte dei Sospiri si vechea inchisoare. Cu acelas bilet se mai pot vizita: Museo Correr, MuseomArcheologico si Biblioteca Marciana.
Pentru a urca in “Campanile di San Marco” 8 euro.
Pret WC: 1.5euro.
O alta alternativa este Venice card-ul. Cu acest card ai multe facilitiati: vaporetto gratuit, intrari la diferite muzee, etc ( http://www.hellovenezia.com/jsp/en/venicecard/index.jsp )
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mier 30 Dec 2009, 14:01

gabi-737 a scris:
Frumos TR, cred ca mi-am facut o idee pentru o excursie viitoare. Poza cu obiectele confiscate e totala...Felicitari.

Noi am stat la acest hotel...Wink
http://www.palazzoguardivenice.com/
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Mier 30 Dec 2009, 20:45

cipi_TM a scris:
...cina depinde de buget.. Very Happy ...o pizza sau paste intre 10-15 euro, peste sau fructe de mare 20-25 euro, o sticla de vin 10-30 euro, o carafa de vin 0.5litri - 5 euro. ...

plus 2 euro/persoana coperto (bacsis chelner) care este adaugat la nota finala de plata.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 122
Varsta : 37
Data de inscriere : 04/06/2008

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Lun 04 Ian 2010, 12:31

Foarte frumos, felicitari! Sper sa introduca cat mai repede web check-in cei de la Wizz sa scapam de imbulzeala creata la ghiseu. Ma doare capul cand intru in aeroport si vad coada asemanatoare ca acea cursa spre Bucuresti. Si eu sunt la fel de patriot, cum se apropie 1 decembrie ma gandesc unde sa evadez Smile
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 99
Varsta : 28
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Lun 04 Ian 2010, 17:51

Am si eu o intrebare: Cum te-ai descurcat cu transportul de la aeroport in Venetia?
Ce mijloace exista si cat costa?
Ma bate gandul pentru o excursie pe acolo...
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 234
Varsta : 38
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Lun 04 Ian 2010, 19:01

Celestin a scris:
Am si eu o intrebare: Cum te-ai descurcat cu transportul de la aeroport in Venetia?
Ce mijloace exista si cat costa?
Ma bate gandul pentru o excursie pe acolo...

A explicat mai sus:

"De la "Aeroporto di Treviso" pana in Venetia se poate merge cu autobuzul pana in Piazzale Roma (in acest loc este autogara si parcari supraterane). Pretul a fost de 9 euro dus-intors, biletul este valabil 7 zile. Durata drumului: 30-40 minute ( http://www.atvo.it/index.php?lang=en ). Din Piazzale Roma pe jos pana la hotel (varainta aleasa de noi…palpitant cu harta in mana) sau cu vaporetto."
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Lun 04 Ian 2010, 19:57

Superbe poze si trip... cam "pustiu" aeroportul din Timisoara. Toate Carptaturile erau plecate?
Sus In jos
puma330
Fotograf

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 39
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   Lun 04 Ian 2010, 20:29

Ciprian ...super TR, abia astept sa-l desfacem in bucatele la un pahar de vin. drunken
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TSR-TFS-TSR   

Sus In jos

TSR-TFS-TSR
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: