AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuişi | 

Receptia radio a comunicatiilor aeriene

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
YO4NAT
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 13/05/2008

MesajSubiect: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 00:08

Este cineva interesat de receptia radio a comunicatiilor aeriene? E foarte usor sa obtineti de la ANRCTI o autorizatie de receptor daca doriti. LRCK foloseste urmatoarele 2 frecvente radio:
120.450MHz TWR si
118.750 MHz ATIS
Am mai receptionat convorbiri intre Aerobaza Tuzla si elicopterul care face schimbul de tura la platformele de extractie titei dar accidental.
Are cineva orarul de zbor de pe LRCK ca sa pot sta pe receptie? Multumesc.
P.S. Acum joc Microsoft airplane simulator 2004 si am ramas uimit de detaliile pistei si a imprejurimilor LRCK din joc. Am zburat deasupra Constantei si chiar am incercat un zbor (cu ajutorul pilotului automat) dela BBO (Baneasa) la LRCK. Pe harta apar chiar si frecventele de la TWR si ATIS si frecventele pt semnalele de aterizare (laterale si sus-jos), VOR, NDE, NDB.
Daca e cineva interesat sa asculte frecventele LRCK il pot ajuta. Dati PM.
Sus In jos
http://www.stefan-foto.blogspot.com
hayabusa
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 33
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 00:55

Si cu ce statie legala le asculti ?
Sus In jos
YO4NAT
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 01:54

Sunt radioamator cu licenta clasa a III-a, detrin un YAESU-FT 897D care asculta tot dela 100KHZ pana la 430MHz asta inseamna :
-posturi de radio in scurte
-posturi de radio in ultrascurte
-radioamatori 1,8 3,5 7 14 21 28 50 144 432MHz
-politie (radar, rutiera, ordine publica etc)
-salvare
-pompieri
-118-130MHz canale aeronautice.
ATrag atentia ca receptionarea chiar si accidentala a emisiunilor radio ale unor servicii ce comunica informatii confidentiale, nu se pedepseste dar legea prevede sa "schimbi frecventa si sa nu spui nimanui ce ai auzit"....asta asa ca sa stiti

Ca antene am un GP pt band ade 2m (108-145MHz) si un dipol asimetric, 6 m la tresa si 12m la firul cald al unui coaxial. Urmeaza un Inverted Vee si poate un dipol cu trapuri. Maine trebuie sa soseasca un Automatic Antena Tunner care se spune ca dintr-o bucata de sfoara uda face antena (acordeaza impedante adica pui o sarma de 10 si aparatul acesta o face antena in ce frecventa vrei tu).
Alte intrebari? Raspund cu amre placere.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1158
Varsta : 66
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 10:29

Receptia frecventelor aero nu necesita nici o autorizatie de receptie, cel putin asa stiu eu. Aparate cu frecventa aero s-au vandut si pe piata romaneasca, dar niciodata nu am auzit de necesitatea unei autorizatii. Frecventele aero sunt publicate in documentele de informare aeronautica si sunt accesibile si pe net. Pe aeroporturi am vazut multi pasageri care ascultau linistiti traficul radio fara sa fie luati la intrebari de paza.
Sus In jos
demorra
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 196
Varsta : 36
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 19/03/2008

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 13:46

acest raspuns l am primit de la Inspectoratul General al Comunicatiilor la intrebarea mea vis a vis de receptia cu un scanner a frecventelor aero in Romania:

Citat :

Buna ziua,

Conform deciziei presedintelui IGCTI nr.658/28.11.2005, art.4, alin.1,
lit.a este ilegal sa ascultati frecventele utilizate de piloti. De asemenea, este ilegal sa ascultati frecventa politiei, chiar daca dvs. nu emiteti nimic pe aceasta frecventa. Aceste frecvente fac parte din spectrul guvernamental care nu este gestionat de IGCTI. Pentru mai multe informatii trebuie sa va adresati Ministerului Apararii si Internelor.

Relatii cu Publicul
IGCTI
Sus In jos
Nic
Administrator

Numarul mesajelor : 750
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 13:56

Am mutat eu mesajele legate de comunicatii radio intr-un topic nou, pentru ca nu aveau legatura directa cu aeroportul CND.
Deci va rog sa discutati aici legat de interceptiile radio.
Sus In jos
http://romanian-spotters.forumer.ro
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 16:09

Salutare!

Romanii astia sunt socati rau!

In Ireland fiecare spotter e dotat cu scanner ( fel de fel de modele care le gasesti la majoritatea magazinelor de profil ). Cand l-am cumparat pe al meu nu mi-au cerut decat adresa... poate pentru garantie. In fine puteam si sa nu o scriu au zis ca nu e asa important...

Mai jos exemplific tipul de scanner din dotare....

P.S Pentru autoritati: Actiunea se petrece in Ireland !!!! Basketball

Regards

Sus In jos
dragsolux
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 49
Localizare : Targu Mures
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 16:38

Vorbind de paranoia comunista What a Face affraid
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 18:23

YO4NAT, la noi se pot cumpara scannere? Daca da, la ce pret ajunge unul?
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
RATus
Administrator

Numarul mesajelor : 1497

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 18:33

era de cumparat pe www.aviationmegastore.com si livreaza si in romania.. cauta pe acolo.. si eu astept sa-mi iau licenta radio si imi cumpar unu
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 19:13

Incredibil ca este ilegal sa monitorizezi fregventele de radio. La noi cind am inceput scoala de aviatie primul lucru care mi-a zis instructorul: "Cumpara casti pentru pilot, si i-ati un scanner sa asculti air traffic control, ca se pot invata multe lucruri de acolo".

Noi in ce directie mergem cu tara asta? Spre EU sau spre Afghanistan?
Sus In jos
RATus
Administrator

Numarul mesajelor : 1497

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 19:22

Capt_Vio a scris:
Noi in ce directie mergem cu tara asta? Spre EU sau spre Afghanistan?

Cap Compas(bearing) 105 -> Bangladesh dar cu pretul imobiliarelor la nivelul Paris-ului Smile
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 21:25

Hey! Mai in gluma mai in serios
E ILEGAL sau nu in ROMANIA? Sa il tin ascuns daca merg la CLJ pentru spotting?... What a Face
Sus In jos
hayabusa
Membru activ

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 22:44

Eu stiam ca orice alta fecventa in afara de 446mhz fara autorizatie sau cu statut de radio amator, sunt ilegale pt ascultat. De asta am intrebat si eu mai sus ce aparatura legala poti folosi pt scanarea lor.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mier 14 Mai 2008, 22:48

Textul deciziei unui presedinte fie el si de la ICGTI nu cred ca are caracter de lege, legile se dau in parlament, parca asa stiu eu. De acea nici nu poti fi tras la raspundere pt infractiunea (atentat la securitatea statului) de ascultare a frecventelor folosite de piloti, care o fi acea? Spoterii asculta banda aero care este folosita de piloti si controlori.
Eu ascult banda aero din 81, receptorul Sony chiar mi-a fost confiscat de teribila Securitate, dar inapoiat dupa 2 luni pt ca nicaeri in legile tarii nu era restrictionata receptia acestei frecvente. Iar acum (in 2005) se trezeste un presedinte caruia i se pare ca avem prea multe drepturi..
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Joi 15 Mai 2008, 00:09

Daca stau bine si ma gandesc s-ar putea sa aiba dreptate prezidentu cu frecventa pilotilor: majoritatea acestora folosesc o frecventa pt discutii intre ei pe probleme diverse, aceasta este 123,45. Aici poti auzi de la probleme de zbor, viteze, directii, pozitii pana la probleme personale, intalniri, afaceri etc. Mesajul este scurt: treci pe 123,45.
Recunosc cu vinovatie proletara ca am ascultat de multe ori aceasta frecventa si am avut ce auzi Smile
Din cate am auzit un aeroclub de la noi si-ar fi adjudecat aceasta frecventa, deci ei ar trebui sa dea socoteala prezidentului...
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 27
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Sam 17 Mai 2008, 20:27

alexandru, cu scanner`ul care se vede in poza poti sa si emiti sau doar sa asculti?

Si intrebare generala: exista pe net vreun soft care sa tina loc de scanner?
Sus In jos
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Sam 17 Mai 2008, 20:33

airbusA380 a scris:
alexandru, cu scanner`ul care se vede in poza poti sa si emiti sau doar sa asculti?

Si intrebare generala: exista pe net vreun soft care sa tina loc de scanner?

Salutare.

Doar asculti! Ar fi prea de tot sa te apuci sa directionezi avioanele....
Din cate stiu nu cred ca se poate folosi soft in loc de scanner. E nevoie de partea de receptie hardware. Nu stiu sigur.

Oki doki
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Sam 17 Mai 2008, 21:42

airbusA380 a scris:
exista pe net vreun soft care sa tina loc de scanner?
Exista de cumparat soft impreuna cu hard-ul necesar pentru calculator: http://www.winradio.com
Sus In jos
hayabusa
Membru activ

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Sam 17 Mai 2008, 22:26

Damn 1000$ http://www.winradio.com/home/g33wsm.htm affraid

Dar la noi sunt legale scanerele astea? Daca iti comanzi asa ceva nu ti le retine la vama fara sa mai puna intrebari sau sa te intrebe de sanatate? Rolling Eyes
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 27
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Sam 17 Mai 2008, 22:29

Sau mai simplu de aici: http://www.radar-auto.ro/?p=productsList&iCategory=108 fara batai de cap cu vama si alte paranoi tipic autoritatilor romane. Presupun ca poti sa prinzi si frecvente aero cu ele, nu?
Sus In jos
hayabusa
Membru activ

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Sam 17 Mai 2008, 22:59

Si astea ce raza de actiune au ? Ma gandesc ca sunt limitate la fel ca si statiile de emisie receptie, 9km in spatiu deschis si vreo 5-6km in oras sau munti, cam astea sunt mai raspandite.
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Dum 18 Mai 2008, 10:41

hayabusa a scris:
Si astea ce raza de actiune au ?
Nu au raza de actiune fiindca sunt receptoare doar. Ele au sensibilitate insa iar distanta de receptie e in functie de antena, puterea emitatorului avionului si inaltimea celor doua dispozitive (avion si scanner). Iar distanta teoretica e data de linia orizontului sau mai simplu o calculezi aici: http://www.vwlowen.co.uk/java/horizon.htm
Sus In jos
YO4NAT
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mar 20 Mai 2008, 17:54

Am revenit. cateva definitii:

scanner radio =receptor, adica nu emite. Nu se poate defini raza de receptie deoarece depinde doar de puterea emitatorului si conditiile de propagare.

FRR= Federatia Romana de Radioamatorism (in contextul de fata pt ca poate insemna si de Rugby, Rummy, Rebus si alte sporturi mai mult sau mai putin inteligente)

Chiar daca va luati scanner radio din tara sau din afara, pt a iesi bine din intalnirile cu cei care patruleaza pe marginea aeroporturilor si linistea voastra va recomand sa solicitati FRR autorizatie de receptor. Nu costa decat s atrimiteti cerere si copie BI/CI si primiti hartia, o coala A4 care arata ca o diploma dar are STAMPILA...stampila care aduce liniste:) scrie pe ea FRR si asta linisteste deci sunteti radioamatori de receptie...sportivi care va sa zica. FRR sprijina receptorii pt ca vor asculta si traficul de radioamatori si poate ii va atrage catre un examen pt clasa a III-a.

Acum imi caut si eu un scanner portabil deoarece statia mea de radioamator cantareste cateva Kg bune si nu vreau sa desurubez cablurile de antene de la ea, sa scot mufele de la antenna tuner si cablurile care o leaga de PC iar celelalte 2 transceivere pe care le detin receptioneaza si emit intre 137-174MHz deci nu si frecventele aero de la 120MHz.

Am 2 optiuni:
ALINCO DJ X-30 http://www.mondoplast.ro/index.php?pg=ft&id=2844 la 650 lei
UNIDEN PRO-84 sau Radioshack PRO-84 care costa 450 lei

Am mai mutla incredere in ALINCO deoarece este firma japoneza care fabrica echipamente profesionale si pt radioamatori. Uniden-ul are carcasa de proasta calitate (plastic), are in schimb mufa BNC si e foarte comode sa faci o antena dedicata frecventelor aero, la ALINCO poti cumpara adaptor SMA-BNC cu 25 lei si ai confortul oferit de mufele BNC. Ambele receptioneaza frecventele de la 500Hz la 1299MHz, ambele receptioneaza AM, FM si WFM, ambele se alimenteaza de la sursa externa sau 2 acumulatori AA, usor de reancarcat acasa si de luat in buzunar mai multe perechi. De aceea am eliminat YAESU VR-120E care la acelasi ret receptioneaza si modurile SSB dar are acumulator intern, deasemenea modelul YAESU nu are tastatura deci doar scanezi si salvezi, nu poti introduce manual o frecventa, asta inseamna ca in jurtul unui aeroport scanezi pana gasesti frecventa ocupata ca sa o receptionezi nu introduci manual 120.450 si treci pe receptie. YAESUVR500 are si tastatura dar deja se ajunge la 1100 lei si asta chiar e prea mult, e aproape jumatate din pretul unui transceiver de radioamatori cu toate benzile si toate modurile de lucru ca YAESU FT-817, 857 sau 897.
In urma analizei mele, avand in vedere ca si puncte forte : tastatura completa, alimentarea de la acumulatori AA, mufa BNC la antena pt adaptarea unei antene pt frecventa de 120MHz (in jur de 59,4cm de sarma infipta in centrul mufei BNC care va imbunatati simtitor receptia sau montarea unei antene telescopice de radio in centrul mufei BNC), am decis sa cumpar un receptor ALINCO DJ-x30, ALINCO avand si alte receptoare deasemenea fara tastatura completa dar mai ieftine.
Ce scannere/receptoare detineti si ce parere aveti despre ele?
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   Mar 20 Mai 2008, 20:40

YO4NAT a scris:
ALINCO DJ X-30... Ce scannere/receptoare detineti
La firma respectiva sunt si alte tipuri cu mufa BNC plus caracteristici mai bune !
Trident TRX-200
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Receptia radio a comunicatiilor aeriene   

Sus In jos

Receptia radio a comunicatiilor aeriene
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CAFENEAUA RADIO MAXIM WEST

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: