AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?   Mier 16 Dec 2009, 14:03

Ma adresez voua pentru ca stiu ca sunteti mai multi "zburatori" pe aici si poate ca ma puteti ajuta cu ceva informatii specifice.

Deci:

eu sunt broker independent de asigurari în Germania. Discutând aici cu un client pilot la o companie mica privata, care dorea o asigurare împotriva "Loss of Licence" (flight disability) am facut niste cautari si am dat de o companie specializata, care asigura asa ceva si anume:

"Incapacity for Airline Service", deci asigura o pensie lunara daca serviciul medical de aviatie da verdictul ca din diverse motive de sanatate nu mai primesti avizul medical de zbor.

Asa ca mi-a venit idea de a dezvolta poate cu ei împreuna acest domeniu în România. Pentru o discutie prealabila cu ei, m-ar interesa, daca stie cineva daca exista sau nu asemenea oferte în România pentru piloti si/sau FA´s?

Voi care sunteti piloti sau însotitori de zbor aveti asa ceva sau ati primit asemenea oferte concrete?

Deci nu ma refer la o asigurare de invaliditate clasica pe care o poate încheia oricine, ci de una speciala care acopera explicit acest risc special (neacoperit respectiv exclus de asigurarile de invaliditate clasice, cel putin aici în Germania).

În mod normal pentru personalul de Armata acest risc nu constituie o problema, deoarece acolo exista (de regula) programe speciale în acest sens, respectiv în cel mai rau caz se primeste alt post în cadrul Armatei, dar la companiile civile este un risc real desigur.

Mersi de ajutor!

Thomas
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada

MesajSubiect: Re: Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?   Mier 16 Dec 2009, 23:17

Eu din pacate nu am aceasta asigurare. Sunt asigurat in caz ca ma accidentez sau imi pierd viata (mai bine spus familia mea va beneficia), dar nu in caz ca ma imi pierd licenta medicala de zbor. Asta e ceva care trebuie sa ma interesez si eu, pentru ca dupa 40 de ani, incepe sa fie mai "riscant" cu sanatatea. Mai am totusi 12 ani pana atunci.
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 42
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?   Joi 17 Dec 2009, 08:53

Aici cred ca Edi ar avea ceva de spus. Din cate stiu eu (am lucrat 5 ani in asigurari de viata), controlorii de trafic aerian sunt asigurati in caz de "Loss of License".
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2379
Varsta : 54
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?   Joi 17 Dec 2009, 10:10

eugen a scris:
Aici cred ca Edi ar avea ceva de spus. Din cate stiu eu (am lucrat 5 ani in asigurari de viata), controlorii de trafic aerian sunt asigurati in caz de "Loss of License".

Confirm aici ce spune Eugen.....si nu numai controlorii . tot personalul care lucreaza in siguranta traficului aerian are asemenea asigurare.
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 52
Localizare : Göttingen

MesajSubiect: Re: Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?   Joi 17 Dec 2009, 10:20

Mersi de info. Ma asteptam pe undeva, ca bugetarii sa aiba asemenea asigurare. Întrebarea mea se refera în special la personalul navigant în companiile civile (particulare), cum pâna la urma este si Tarom unde angajatii nu sunt functionari de stat respectiv angajati la o regie de stat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?   Astazi la 16:41

Sus In jos

Asigurari personal de aviatie (Loss of Licence)?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum se face un blog personal?
» ZODIA TAURULUI
» S.O.S. - Stilul personal-1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: