AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
FlaviusM
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 28
Localizare : Targu-Jiu
Data de inscriere : 18/08/2009

MesajSubiect: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Vin 11 Dec 2009, 21:36

Buna seara, in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia sau daca acest subiect a mai fost dezbatut (precizez ca am folosit functia de cautare dar fara succes) !
Am si eu o intrebare, cum de a renuntat armata la elicopterul IAR 316B? Din cate stiu au fost destule escadrile la nivelul tarii. De ce acesta mai zboara doar la Bobocu ca elicopter de scoala? Mai precis ma intereseaza sa gasesc ordinul (sau ordonanta de urgenta ,etc.. ) prin care au inlaturat 316-le din dotarea aviatiei militare ! Multumesc
Sus In jos
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Sam 12 Dec 2009, 01:10

Ceva interesant AICI
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ

Numarul mesajelor : 448
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Sam 12 Dec 2009, 18:19

FlaviusM, la Alouette s-a renuntat datorita desfiintarii bazelor/grupurilor de elicoptere pe la inceputul anilor 2000. Cum ar fi fost o imbecilitate sa se renunte la Puma in favoarea Alouette-ului (care, intre noi fie vorba, este potrivit antrenamentului si mai putin misiunilor in teren ostil), s-a luat hotararea de a mentine o parte din Pume in serviciu operativ si o escadrila de Alouette pentru formare/antrenament, pe Boboc.
Acum, nu prea mi-e clar ce doresti... Hotararea de scoatere a unui tip de aparat de zbor se ia la nivel inalt (CSAT, daca nu ma insel), iar ordinele rezultate au caracter clasificat. Nu cred ca vei gasi astfel de documente postate pe internet!...
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
FlaviusM
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Sam 12 Dec 2009, 23:33

RoNIN_731 a scris:
FlaviusM, la Alouette s-a renuntat datorita desfiintarii bazelor/grupurilor de elicoptere pe la inceputul anilor 2000. Cum ar fi fost o imbecilitate sa se renunte la Puma in favoarea Alouette-ului (care, intre noi fie vorba, este potrivit antrenamentului si mai putin misiunilor in teren ostil), s-a luat hotararea de a mentine o parte din Pume in serviciu operativ si o escadrila de Alouette pentru formare/antrenament, pe Boboc.
Acum, nu prea mi-e clar ce doresti... Hotararea de scoatere a unui tip de aparat de zbor se ia la nivel inalt (CSAT, daca nu ma insel), iar ordinele rezultate au caracter clasificat. Nu cred ca vei gasi astfel de documente postate pe internet!...

Sunt implicat intr-un proiect destul de indraznet, zic eu. Suntem cateva persoane care dorim sa scriem o carte despre securitate. Eu de exemplu voi scrie strict despre armata romana din perioada 1990-2010! Problema este urmatoarea: s-au desfintat destule unitati de aviatie care aveau in dotare cate 2 escadrile de IAR 316B (in total peste 100 de aeronave de acest tip) ! Sunt si eu curios unde au disparut/in ce conjunctura/ cine este responsabil de aceasta "disparitie" ! Cunosc situatia elicoterelor din dotarea armate ( tata zburand atat Alouette cat si puma). Intradevar, alouette este un elicoter usor care nu poate fi folosit decat intr-o misiune de transport, dar unde au disparut ? Multumesc pentru raspuns si mai astept si alte pareri (sper sa gasesc ceva concret) !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Sam 12 Dec 2009, 23:39

De disparut unele au disparut fiind vandute ca fier vechi unor straini de la depozitele armatei in care se afla in "stocare". Nu demult am vazut la televizor asta. Cativa militari au si dosar penal pe tema asta.
Sus In jos
FlaviusM
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Sam 12 Dec 2009, 23:49

Octavian a scris:
De disparut unele au disparut fiind vandute ca fier vechi unor straini de la depozitele armatei in care se afla in "stocare". Nu demult am vazut la televizor asta. Cativa militari au si dosar penal pe tema asta.

Am vazut si eu stirea dar cei "prinsi" nu au dosare penale pentru ca au vandut acele elicoptere ci pentru ca au bagat ceva fier in plus ( cred ca era vorba de munitie sau ceva de genul)
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Dum 13 Dec 2009, 09:32

In anii din urma pe site-ul Romtehica erau licitatii permanent cu privire la vanzarea IAR-316, IAR-93 sau Mig-21 fie si la fier vechi (erau demilitarizate).
Acum am mai gasit niste "resturi": http://www.romtehnica.com.ro/ex%20stock/List%20of%20%20aviation%20products%20available%20to%20be%20delivered%20from%20surplus%20Romanian%20MoD.pdf
Sus In jos
Vici
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Mier 16 Dec 2009, 19:13

Flavius, retragerea majoritatii elicopterelor Alouette din serviciu a fost un fapt absolut normal si necesar in contextul reducerii fortelor armate. Daca-mi permiti un sfat, nu cauta vinovati si teorii ale conspiratiei unde nu e cazul.

Au fost reduceri drastice de personal si de tehnica militara la sfarsitul anilor '90 - inceputul anilor 2000 - dar banuiesc ca asta stii deja din moment ce studiezi istoria armatei romane in 1990-2010.
La fel cum s-a renuntat la IAR-93, MIG-21 PFM, R, 23, 29, cum s-au casat T-34 si multe T-55, obuzierele autopropulsate model 1989, camioanele Bucegi, bateriile de coasta, vedetele torpiloare clasa HuChuan, etc. a fost clar ca si flota de elicoptere trebuia redusa. In mod logic s-au pastrat elicopterele mai capabile, adica Puma - vezi postul lui Ronin.

Unitatile de aviatie de care vorbesti aveau in dotare doar o escadrila de IAR-316 si una de Puma (in medie 15 aparate fiecare) si nu doua de IAR-316.

De disparut nu au chiar disparut, majoritatea sunt inca stocate la Ianca si Deveselu. Avand in vedere ca sunt uzate moral si au nevoie de RK, este destul de greu sa le gaseasca cumparatori. Unele au fost vandute intregi in alte tari (UK, Norvegia, Ukraina) si vor zbura din nou, unele au fost casate si vandute ca fier vechi.
Sus In jos
FlaviusM
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Mier 16 Dec 2009, 20:02

Vici a scris:
Flavius, retragerea majoritatii elicopterelor Alouette din serviciu a fost un fapt absolut normal si necesar in contextul reducerii fortelor armate. Daca-mi permiti un sfat, nu cauta vinovati si teorii ale conspiratiei unde nu e cazul.

Au fost reduceri drastice de personal si de tehnica militara la sfarsitul anilor '90 - inceputul anilor 2000 - dar banuiesc ca asta stii deja din moment ce studiezi istoria armatei romane in 1990-2010.
La fel cum s-a renuntat la IAR-93, MIG-21 PFM, R, 23, 29, cum s-au casat T-34 si multe T-55, obuzierele autopropulsate model 1989, camioanele Bucegi, bateriile de coasta, vedetele torpiloare clasa HuChuan, etc. a fost clar ca si flota de elicoptere trebuia redusa. In mod logic s-au pastrat elicopterele mai capabile, adica Puma - vezi postul lui Ronin.

Unitatile de aviatie de care vorbesti aveau in dotare doar o escadrila de IAR-316 si una de Puma (in medie 15 aparate fiecare) si nu doua de IAR-316.

De disparut nu au chiar disparut, majoritatea sunt inca stocate la Ianca si Deveselu. Avand in vedere ca sunt uzate moral si au nevoie de RK, este destul de greu sa le gaseasca cumparatori. Unele au fost vandute intregi in alte tari (UK, Norvegia, Ukraina) si vor zbura din nou, unele au fost casate si vandute ca fier vechi.

Ai dreptate, am facut o gresala cand am zis ca sunt doua de alouette si una de puma (am interpretat un tabel gresit, erau numerotate cu 1,2 si parea ca ar fi vorba de numarul de escadrile )!Multumesc pentru atentionare.
Nu incerc sa gasesc un vinovat ci ma intereseaza ceva concret. M-am blocat undeva la restructurarea/modernizarea avitatiei militare si nu am gasist nimic scris de IAR 316b (cu care stim cu toti ca se efectuau exercitii de tragere, ma gandesc ca nu le efectuau doar pentru a fi facute - deci erau aeronove de "lupta" la urma urmei ) !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare   Astazi la 20:01

Sus In jos

Scoatera elicopterului IAR 316B din dotarea aviatiei militare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: