AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

History with a Single Seat - Bucker Jungmeister

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: History with a Single Seat - Bucker Jungmeister   Lun Dec 07, 2009 9:28 pm

Accesand linkul urmator veti gasi niste date interesante despre un avion si mai interesant, cu o istorie halucinanta Smile
Va las sa savurati

http://www.bevhoward.com/Buecker.htm
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: History with a Single Seat - Bucker Jungmeister   Mier Dec 09, 2009 9:56 am

YR - PAX-ul lui Papana...chiar ca e o poveste interesanta...numai acolo nu e descrisa, mai amanuntit, povestea avionului in timpul cat a fost in proprietatea lui Alex Papana. Aici e o fotografie cu avionul in starea actuala.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: History with a Single Seat - Bucker Jungmeister   Mier Dec 09, 2009 10:26 am

Eu am mai citit cate ceva despre Papana, dar nu stiam ca a dat cu PAX de pamant, asa cum scrie acolo. Din contra, stiam ca in timpul acelui turneu american a facut o trecere foarte joasa cu avionul inclinat pentru a smulge niste stegulete din pamant. Apoi, cu acelasi avion, a castigat si titlul de Campion al celor doua Americi. Nici vorba sa-l dea de pamant!
A trantit, din cate stiu eu, un alt avion, un Lockheed – 10, cu care spera sa faca un raid New York - Bucuresti.
Cunostintele mele despre Papana :
http://www.agonia.ro/index.php/article/228395/Alexandru_Papana
Si alti aviatori romani au zburat Jungmeister, printre ei si Bazu Cantacuzino. A avut in Romania un avion rosu, inmatriculat YR-BIZ, pe care si-l amintea si socrul meu, pentru ca venea din cand in cand la Rosiori. Dupa ce a ramas in occident, Bazu si-a cumparat inca doua astfel de avioane in Spania.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: History with a Single Seat - Bucker Jungmeister   Mier Dec 09, 2009 1:29 pm

YR-BIZ jooooos de tot Very Happy

Copyright poza Razvan Bujor
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: History with a Single Seat - Bucker Jungmeister   Mier Dec 09, 2009 6:48 pm

Asa e domnule Atanasie, Papana nu s-a prabusit cu al sau PAX, la acel concurs din Miami, contele Hagenburg, care era in competitie cu Papana s-a prabusit cu al sau Bucker Jungmeister, iar Papana ca un "baiat salon" Razz Razz ...ce era, i-a oferit avionul sau (PAX-ul) sa termine concursul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: History with a Single Seat - Bucker Jungmeister   Astazi la 9:55 am

Sus In jos

History with a Single Seat - Bucker Jungmeister
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: