AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Blue Air (0B / JOR)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 09:53

Clar, super oferta!
Mi se par incredibile variantele oferite de Blue Air. Pasagerii lasati de izbeliste ca fraierii pe aeroport "fie apelează la o altă companie aeriană pentru a reveni în țară, fie se îmbarcă într-o altă cursă a Blue Air către România." Dar (si acum vine surpriza si nesimtirea maxima) CURSA DE INTOARCERE NU EXISTA. Nu stiu daca sa rad sau sau sa plang..zici ca e o parabola, nu o realitate
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 13:01

HighFly a scris:

Clar, super oferta!
Mi se par incredibile variantele oferite de Blue Air. Pasagerii lasati de izbeliste ca fraierii pe aeroport "fie apelează la o altă companie aeriană pentru a reveni în țară, fie se îmbarcă într-o altă cursă a Blue Air către România." Dar (si acum vine surpriza si nesimtirea maxima) CURSA DE INTOARCERE NU EXISTA. Nu stiu daca sa rad sau sau sa plang..zici ca e o parabola, nu o realitate

Ca se inchid rute , ca se opreste operarea pe unele aeroporturi / rute , pot intelege. Sa nu anunti pasagerii si acestia sa stea de-n boulea in aeroport , asta mi se pare revoltator. Ca si raspunsul (daca intr-adevar asa a fost) din partea Florentinei Ivan. Fata asta pe vremuri avea mai multa stiinta a comunicarii ! Pe de alta parte , trebuie vazut daca anuntarea a avut loc sau nu pe canalul logic , adica pe adresa de email oferita la achizitionarea biletelor.
Oricum , genul asta de "intamplari" imi intaresc convingerea ca , din pacate , sfarsitul e aproape. Ma gandesc cu groaza ca singura oferta pentru pesita de 3,500 m a CLJ e de la Romstrade a aceluiasi Iordache.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: blue air = mincinosi   Joi 07 Oct 2010, 17:20

In primul rand vreau sa va salut pe toti avand in vedere ca acesta este primul meu post. Va urmaresc de ceva timp, iar acum e timpul sa intervin, avand in vedere ca ma aflu printre cei cu un zbor BBU-VIE-BBU anulat.

Reprezentatii Blue Air spun ca pasagerii au fost anuntati cu 14 zile inainte. E posibil sa fie adevarat, insa eu nu cred si am motive destul de intemeiate. Situatia sta in felul urmator:

Avand un zbor spre Viena, pe 21 oct, cu retur pe 25 (asta dupa ce initial luasem biletul pentru data de 22 oct, insa acel zbor a fost anulat in vara si am schimbat pe 21 oct), pe 1 oct am facut o simulare pe site sa vad care este pretul. Toate zborurile apareau ca sold out; am incercat pe mai multe date si toate cursele de dupa 5 oct apareau ca sold out. Am sunat la call center sa clarific situatia si tipa cu care am vb mi-a spus sa nu ma ingrijorez ca aceste zboruri apar ca sold out deoarece au fost vandute (bineinteles ca nu am crezut-o si am incercat sa-i explic ca e imposibil sa apara toate zborurile sold out, dar ea a insistat ca are dreptate). Pe data de 4 oct am facut din nou o simulare si cursele nu mai apareau deloc. Stiam deja despre ce-i vorba, dar am sunat din nou ca sa-mi confirme. Cel de la call center mi-a confirmat ca zborurile au fost anulate, iar cand i-am spus despre situatia de pe 1 oct, mi-a zis ca pe 1 oct s-a luat in considerare decizia de anulare, iar pe 3 s-a luat hotararea propriu-zisa de anulare, deci din acest motiv nu cred ca au fost anuntati, deoarece a fost o decizie luata la repezeala.

Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 19:17

Bine ai venit , raduvr !
Ceea ce spui tu confirma ceea ce afirm au , si anume ca avem de-a face cu o situatie la limita , situatie ce se va "sparge" cat de curand intr-o implozie totala. As fi in stare sa pariez ca nu ii prinde Anul Nou ! Din pacate !
Sus In jos
Miță_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 222
Varsta : 21
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 20:57

CalinCLJ a scris:
As fi in stare sa pariez ca nu ii prinde Anul Nou ! Din pacate !

Chiar nu ma asteptam la un probostic asa de pesimist... Razz Sper sa apuce nul Nou si de ce nu, s-ar poate ca pana la urma sa iasa cu bine din situatia dificila in care se afla, doar nu ar fi singura...
Sus In jos
MrJack
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 34
Localizare : București
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 20:59

Miță_KRP a scris:
CalinCLJ a scris:
As fi in stare sa pariez ca nu ii prinde Anul Nou ! Din pacate !

Chiar nu ma asteptam la un probostic asa de pesimist... Razz Sper sa apuce nul Nou si de ce nu, s-ar poate ca pana la urma sa iasa cu bine din situatia dificila in care se afla, doar nu ar fi singura...

Iată! Smile

Blue Air lanseaza orarul de vara 2011 si Happy Hour cu bilete la pret fix de 29, 99 euro/segment pentru toate destinatiile!
Nu ai timp de pierdut pentru ca promotia este valabila doar intre orele 15:00 si 24: 00!

Perioada de calatorie : 01 Nov 2010 – 15 Dec 2010 & 15 Jan 2011 - 29 Oct 2011.

Să curgă cash-ul...(parcă îl aud pe Nelu...)
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 21:44

Sorry , MrJack , dar asta nu imi da nici o siguranta. Parca la fel suna lansarea cursei TSR-CND sau ofertele pentru VIE. Stim cu totii rezultatele.
Sigur , cauta solutii de cash , daca nu am avea atatea semnale negative , as spune ca e o initiativa normala pentru orice LCC. Cand insa ne reamintim realitatea acestor zile ......

Cat despre pesimism , Mita , sti bine cum e....."pesimistul nu e altceva decat un optimist mai informat".
Oricat incearca sa rezolve problema operationala , cu oferte de 30 de euro nu rezolva decat vreo 2-3 saptamani de amanare a verdictului.

Un pic off-topic : Ia priviti :

Plecare - BBU-BGY, L, 06. dec. , 2010
Zbor: 0B 111 , Plecare: 07:35, Sosire: 08:45

1 Adult(peste 14 ani) (-2,01) -2,01
Taxe/Tarife: 17,00

Intoarcere - BGY-BBU, V, 14. ian. , 2011
Zbor: 0B 112 , Plecare: 09:30, Sosire: 12:40

1 Adult(peste 14 ani) (0,99) 0,99
Taxe/Tarife: 14,00

Imi poate explica cineva cum e posibil dpdv fiscal asa ceva? Ma refer la acel (-2,01) la zborul de dus.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 07 Oct 2010, 22:32

=))
Te platesc ei ca sa zbori cu ei Smile) Doar doar poate le dai aia 0.99 de euro la zborul de intors Smile).
Ceva e foarte putred in sistemul ala de rezervari.
Si evident ca treaba e nasoala rau de tot si nu mai risca nimeni sa zboare cu ei acum dupa atatea anulari "semi-anuntate".
Eu personal nu as mai risca sa zbor acum cu ei nici macar pe rutele pe care stiu ca au LF bun.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 08 Oct 2010, 11:59

Intr-un fel toata situatia asta era de asteptat. blue a pastrat aproximativ aceleasi frecvente de zbor si destinatii in conditiile in care i s-a injumatatit flota.
cat despre happy hour, au tupeu nu jucarie. la ce sa cumperi bilete? sa le pastrezi ca amintire pt momentul cand dau faliment
Sus In jos
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 08 Oct 2010, 12:26

http://www.realitatea.net/tribunalul-bucuresti-a-decis-intrarea-in-insolventa-a-blue-air_756582.html
Sus In jos
mario antonio
Membru activ

Numarul mesajelor : 1078
Varsta : 37
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 08 Oct 2010, 12:42

Ciao tuturor,

In ceea ce priveste flota, iata o alta miscare:
Boeing 737 -4C9 25429 2215 YR-BAD Blue Air ferried 05oct10 LTN-ARN by Volito Aviation ex EI-DGN.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 08 Oct 2010, 12:52

mario antonio a scris:
Ciao tuturor,

In ceea ce priveste flota, iata o alta miscare:
Boeing 737 -4C9 25429 2215 YR-BAD Blue Air ferried 05oct10 LTN-ARN by Volito Aviation ex EI-DGN.

Volito e firma de lease care il detine. Au renuntat la el , e clar. Aceeasi soarta a avut si YR-BAA.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 08 Oct 2010, 12:56

La cate avioane au trimis inapoi la firmele de leasing o sa inceapa sa faca transport aerian cu autobuzul sau cu CFR Razz
Sus In jos
gelu
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

MesajSubiect: Hotararea TMB   Vin 08 Oct 2010, 20:14

Respinge contestația formulată de debitoarea SC BLUE AIR TRANSPORT AERIAN SA. Admite cererea introductivă formulată de creditoare SC CARPATAIR SA și creditoarea SC SERVICE EXCELENCE SOLUTIONS SRL din cererea conexa Dosarul nr. 15073/3/2010. În baza art. 33 alin 4 raportat la art.26 alin 1 si art.1 a1.1 lit. din L85/2006 deschide procedura generală a reorganizării judiciare. Decade debitoarea din dreptul de a formula un plan de reorganizare a activității sale în condițiile art. 94 din L. Ridică dreptul de administrare al debitoarei. Desemnează provizoriu, până la prima adunare a creditorilor, administrator judiciar pe ASSISTANCE INSOLV SPRL _____ cod identificare fiscală ______ nr. de ordine în tabloul practicienilor în insolvență, cu o retrib lunară de 2000 lei, exclusiv TVA, din averea debitoarei, conform art.19 si 34 din Lege, si care va îndeplini principalele atribuții prevăzute de art. 20 din Lege. Pune în vedere administratorului judiciar prevăzută de art.252 din L31/90 republicată și dispune menționarea la ORC București a reprezentanților permanenți ai administratorului judiciar. Administratorul judiciar va notifica: creditorii, debitoarea, ORC București, acționarii/asociații sau _________ conform art.61 din Lege art. l al. l din HG 460/2005. În temeiul art.62 al 1 din L, art 4 din HG 460/2005 si art.3,anexa 3.3. din Ord 1692/C/20\Xj a1.Ministerul Justiției, notificarea va cuprinde: 1. Termenul limită pentru depunerea cererii de admitere a creanței la 06.12.2010 2. Termenul de verificare a creanțelor, întocmirea, afișarea și comunicarea tabelului preliminar la 06.01.2011. 3.Termenul de definitivarea tabelului creanțelor la 06.02.2011 4. Termenul pentru soluționarea contestațiilor-la tabelul definitiv la 27.01.2011 5. Locul si data, ora primei ședințe a adunării generale a creditorilor Notificarea se va publica, pe cheltuiala averii debitoarei într-un ziar de largă circulație și în Buletinul procedurilor de insolvență. Dacă debitoarea are bunuri supuse transcripției, insripției sau inregistrată în registrul de publicitate, administratorul judiciar va emite instant autoritatilor, ori institutiilor care detin aceste registre o copie de pe sentinta si deschiderea procedurii pentru a se face mentiunea respectivă. Pune în vedere debitoarei să depună la dosarul cauzei, în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii actele si informatiile prevăzute de art.28 alin 1 din L. Pe baza documentelor depuse conform art.28 si 35 din L., și în urma examinării situației economice debitoarei, administratorul judiciar va intocmi, in termen de 30 de zile de la desemnare, un raport de activitate prin care va propune fie intrarea în procedura simplificată, fie continuarea perioadei de observație în cadrul procedurii generale așa cum prevede art.54 din L. În funcție de cuprinsul raportului și în condițiile și termenele prevăzute de art.94 din L., administratorul judiciar va elabora un plan de reorganizare. În termen de 60 de zile de la desemnare, administratorul judiciar va întocmi un raport amanuntit asupra cauzelor si împrejurărilor care au dus la apariția stării de insolvență, cu menționarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă, și asupra existentei permiselor angajării raspunderii acestora, conform art.138 din L, precum si asupra posibilității reale de reorganizare efectivă. - activitatea debitoarei ori a motivelor care nu permit organizarea cu respectarea formalitatilor prevăzute de art.3, anexa 3.5 din ORD 1692/C/2006 al Ministerului Justiției. La fiecare termen de continuarea procedurii, administratorul judiciar va prezenta un raport cuprinzând înscrierea modului în care și-a îndeplinit atributiile, precum si o justificare a cheltuielilor efectuate cu adm. procedurii, sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile debitoarei, baza de raportare fiind luna întreaga, dar raportul poate cuprinde mai multe luni. În vederea îndeplinirii atribuțiilor sale, administratorul judiciar va putea desemna pers de specialitate, a caror numire, respectiv nivel de remuneratie vor fi supuse aprobarii judecătorului sindic, sau a comitetului creditorilor, cu exceptia cazurilor in care acestea, s-a stabilit ca vor fi achitate din fondul special de lichidare prevăzut de artA din L. Pune in vedere administratorului judiciar prevederile art.252 din L.31/1990 republicată și dispune menționrea la ORC București reprezentantilor permanenti ai administratorului judiciar. Administratorul judiciar va inventaria patrimonial debitoarei si va lua masuri pentru conservarea bunurilor aplicând sigilii acolo unde este cazul, va intocmi bilantul deschiderii procedurii conform L82/91- Legea contabilității - si va depune diligente pentru recuperarea creantelor debitoarei de la alti debitori. Pe durata perioadei de observatie administratorul judiciar se va ingriji de redimensionarea organigramei astfel incât sa corespunda acestei etape si va asigura continuarea activității în scopul obținerii unui rezultat financiar cât mai bun posibil. Debitoarea va putea sa continue desfasfășurarea activitatilor curente si poate efectua plati catre creditorii cunoscuti, care se incadreaza in condițiile obisnuite de exercitarea activității curente, pe durata perioadei de observatie, in condițiile art.49 din L. De la data deschiderii procedurii se suspenda de drept toate actiunile judiciare sau extrajudiciare pe realizarea creantelor asupra debitoarei sau bunurilor sale, respective oricaror termene de prescriptie a acestor actiuni. In acest scop, dispune comunicarea sentinței de deschidere a procedurii la instanțele judiciare in a caror jurisdictie se afla sediul debitoarei respectiv tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi pentru a se suspenda aceste actiuni. Administratorul judiciar va mentine sau denunta contractile incheiate de debitoare in funcție de necesități si oportunități iar, iar acolo unde se impune va solicita anulare actelor frauduloase incheiate in dauna creditorilor si a oricaror transferuri susceptibile de a prejudicia drepturile acestora. Toate creantele vor fi supuse procedurii de verificare, cu exceptia creantelor constatate prin titluri executorii, respectiv a creantelor bugetare rezultate din titluri executarii necontestate in termenele prevăzute de legi speciale pentru a se stabili legitimitatea, va exacta si prioritatea fiecarei creante. Creantele constand in obligatii care nu au fost calculate in valoare mare, fara, sau a caror valoare este supusa modificarii, vor fi calculate de catre administratorul judiciar si inscrie in tabelul de creante cu valoarea nominala pe care o aveau la data deschiderii procedurii. Dispune ca administratorul judiciar sa intocmeasca si sa inregistreze la tribunal un tabel preliminar cuprinzind toate creantele impotriva averii debitoarei, in condițiile art.72 din Lege. Interzice administratorilor debitorilor sa instraineze actiunile ori partile lor sociale sau de interes detinute de debitoare fara acordul judecătorului sindic. Dispune indisponibilizarea acestor valori mobiliare in registrele speciale de evidenta ori in conturile inregistrate electronic. Pune in vedere administratorului judiciar sa ia masuri de arhivare a documentelor contabile ale debitoarei pe durata procedurii conform legii 16/1996, sa selectioneze si sa intocmeasca procesul-verbal de predare primire in unitatea abilitata pentru pastrarea arhivelor conform art.11, 18, 18 ind 1 din legea 16/1996, iar asupra masurilor dispuse sa incunostiinteze Directia Jud. a Arhivelor Nationale, asa cum prevad dispozitiile art.34 din aceeasi lege. In temeiul art.l lit."f" din LIO/200l,privind retrocedarea imobilelor preluate abuziv, adm.jud.va verifica daca debit nu detine bunuri immobile in patrimoniu care au fost preluate abuziv in perioada 6.03.1945-22.12.1989 si care pot face obiectul unor cereri de restituire in natura formulate de cei indreptatiti. In baza art.7 din OG 79/99 modificata, ordona organelor de politie, jandarmerie sau alti agenti ai fortei publice sa acorde concursul lor la indeplinirea efectiva a atributiilor administratorului judiciar. Dupa raminerea irevocabila a hotărârii de deschidere a procedurii, toate actele si corespondenta emise de debitoare si administratorul judiciar vor cuprinde, in mod obligatoriu si cu caractere vizibile, in limba romana, engleza si franceza, mentiunea: - "IN INSOL VENTA" - "IN INSOLVENCY" - "EN PROCEDURE COLLECTIVE" Obliga debit sa pună la dispoziție administratorului judiciar toate informațiile cu privire la activitatea si averea sa, precum si lista cuprinzând plățile si transferurile patrimoniale efectuate in cele 120 de zile anterioare deschiderii procedurii. In temeiul art.5 din HG 460/2005 si art.2, anexa 204 din ORD l692/C/2006, o copie de pe hotărârea de deschidere a procedurii se va comunica ORC- București si in Buletinul procedurilor de insolvență Fixează termen pentru prima adunare a creditorilor al data de 11.01.2011 prezidata de administratorul judiciar cu următoarea ordine de zi: art.3,anexa 3.1 din ORD l692/C/2006 - prezentarea raportului întocmit de administratorul judiciar in condițiile art.59 si 54 din L cu propunerea de continuarea perioadei de observație sau de trecere la faliment prin procedura simplificata. -alegerea unui comitet al credit. format din 3-5 creditori in cond.art.16 alA si art.17 din L. -confirmarea administratorului judiciar desemnat provizoriu de judecătorul sindic sau alegerea unui alt administrator judiciar. - probleme diverse - la adunarea creditorilor vor participa si 2 reprezentanți ai salariaților In temeiul art.18 din L, după deschid. procedurii, dispune ca adunarea generală a acționarilor/asociaților debit. sa desemneze un reprezentant (administrator special), persoana fizica sau juridica, care sa le reprezinte interesele. Dispune ca administratorul judiciar sa deschidă un cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii in termen de 2 zile de la notificarea procedurii daca debitoarea nu se conformează acestei obligații. Fixează termen pentru continuarea procedurii la data de 09.03.2010, ora 09.00 la sediul tribunalului. Cu recurs in 10 zile de la comunicare. Pronunțată în ședința publică din data de 06.10.2010
Sus In jos
Miță_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 222
Varsta : 21
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 10:00

Titlu: Blue Air: Clienții nu vor fi afectați, vom continua operarea
Sursa: evz.ro
Autor: Raluca Dan, Ciprian Mailat
Data: 09.102010

Citat :
Persoanele care au achiziționat bilete de la Blue Air, cel mai mare transportator aerian privat de tip low-cost de pe piața locală, nu vor fi afectați, întrucât compania va continua operarea, chiar dacă Tribunalul București a decis deschiderea insolvenței operatorului aerian, susține conducerea Blue Air.

Sursa: companiaSursa: Capital1 /2.
ATAC"Nu înțeleg decizia Tribunalului. Nu există o cauză pentru această decizie a Tribunalului decât de a ataca aceast brand românesc și unii vor să distrugă acest brand din diverse motive. Cred că este un complot din umbră. Vreau să le spun clienților noștri că vom continua operarea, nu este afectat deloc programul de zbor", a spus astăzi președintele executiv Sheriff Usama, în cadrul unei conferințe de presă referitoare la decizia Tribunalului.

El a explicat că Blue Air va ataca cu recurs decizia Tribunalului București pentru a clarifica această situație. "Am fost foarte surprinși ieri să aflăm din presă despre o decizie a Tribunalului București, potrivit căreia s-ar fi început o procedură de insolvență din cauza unor datorii pe care le-am fi avut la Carpat Air și Service Excellence Solutions. Datoriile au fost însă plătite încă din primăvara și vara acestui an și avem dovada plăților. Nu înțelegem de ce s-a luat această decizie", a mai spus CEO-ul Blue Air.

Un milion de bilete, vândute într-o singură zi

Potrivit lui Gheorghe Răcaru, director de dezvoltare al grupului de firme din care face parte și Blue Air, compania a vândut numai ieri (vineri- n.r.) bilete de 700.000 de euro pentru vara anului 2011 în cadrul unei promoții. "Numai ieri s-au făcut comenzi de 700.000 de euro. Asta înseamnă aproximativ un milion de bilete vândute pentru vara anului viitor, având în vedere că sunt la promoție și au tarife reduse", a spus Răcaru.

El a adăugat, citat de Agerpres, că Blue Air nu are deloc probleme de finanțare și că, în două - trei săptămâni, vor fi plătite și sumele restante pentru celelalte două companii care au de încasat sume de la companie, la TAROM prin plată directă, iar la societatea Club Zexe printr-o tranzacție comercială care va stinge datoria.

Oricum, au precizat reprezentanții Blue Air, suma datorată era de circa 100.000 de euro și nu 200.000 de euro.

"Luni, 11 octombrie, vom depune cererea de suspendare a acestei suspendări, deja cererea de recurs a fost depusă, și vom lupta până la capăt, iar cei vinovați vor plăti, chiar dacă sunt magistrați. Vom face chiar plângere la Consiliul Superior al Magistraturii. Hotărârea nu există, iar motivarea ar trebui să vină în zece zile. Comunicarea s-a făcut la 20,15 la Tribunalul București, care anunță că respinge contestația Blue Air, deși noi nu am formulat o contestație, ci o interpelare în care am arătat că au fost plătite datoriile", a spus Luana Stanciu, care coordonează departamentul juridic al Blue Air.

Compania aeriană românească Blue Air a intrat în insolvență după ce Tribunalul București a respins contestația depusă de companie împotriva cererii de insolvență a patru creditori, a anunțat, vineri, Remus Borza, administrator judiciar în dosar, citat de Agerpres.

Blue Air, deținută de omul de afaceri român Nelu Iordache este o companie de smart flying cu capital integral privat românesc și operează zboruri către peste 50 de destinații din Europa, fiind transportatorul oficial al Poștei Române.

Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 35
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 10:47

cum vine asta cu 700.000 euro pentru 1.000.000 de bilete vandute??? asta avand in vedere urmatoarele: pretul minim de achizitie in cadrul promotiei a fost de 29.99 euro (fara taxe de procesare a platii, bagaje, check-in la aeroport, etc.), numarul de pax pe un an al 0B este (a fost) in jur de 1.5 mil...adica ori racaru continua sa fie pe langa problema ori ceva imi scapa (sau jurnalistilor care au preluat stirea)...
adevarul e dincolo de noi.
deja acest sir de promotie dupa promotie aminteste de preferata mea de odinioara...skyeurope (si cand te gandesti ca sky opera numai cu avioane de generatie noua...). tind sa cred ca cei din spatele blueair (si nu ma refer aici la iordache, racaru etc...) si-au scos banii preconizati (probabil folosind contabilitatea firmei) si s-au cam saturat de afaceri "aeriene"... doar traim in romania, tara tuturor posibilitatilor. pacat pentru consumatorul final...(pasagerul).
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 10:55

fly_emirates a scris:
cum vine asta cu 700.000 euro pentru 1.000.000 de bilete vandute??? asta avand in vedere urmatoarele: pretul minim de achizitie in cadrul promotiei a fost de 29.99 euro (fara taxe de procesare a platii, bagaje, check-in la aeroport, etc.), numarul de pax pe un an al 0B este (a fost) in jur de 1.5 mil...adica ori racaru continua sa fie pe langa problema ori ceva imi scapa (sau jurnalistilor care au preluat stirea)...
adevarul e dincolo de noi.
deja acest sir de promotie dupa promotie aminteste de preferata mea de odinioara...skyeurope (si cand te gandesti ca sky opera numai cu avioane de generatie noua...). tind sa cred ca cei din spatele blueair (si nu ma refer aici la iordache, racaru etc...) si-au scos banii preconizati (probabil folosind contabilitatea firmei) si s-au cam saturat de afaceri "aeriene"... doar traim in romania, tara tuturor posibilitatilor. pacat pentru consumatorul final...(pasagerul).

Chiar suna interesant 1.000.000 de bilete la 700.000 de euro .... asta inseamna ca unele sunt mult sub un Euro.... Si oricum 1.000.000 de bilete intr-o zi (pentru un sezon de vara intreg) mi se pare enorm..... Sunt siguri ca numarul de avioane ramase sunt capabile sa care atat amar de pasageri intr-un sezon de vara....... Parerea mea este ca pe undeva ceva este putred (legat de stire nu de companie)
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 11:13

Adevarul (ziarul) propune alta varianta (citata de mediafax):
Titlu: Directorul Blue Air: Compania nu intră în insolvență, va continua să opereze
Sursa: adevarul.ro
Autor: Silvana Chiujdea
Data: 10.102010

Citat :
Compania Blue Air va continua să opereze singură sau cu administratorul judiciar desemnat, a declarat directorul de strategie și dezvoltare al grupului care deține operatorul aerian, Gheorghe Răcaru, în cadrul unei conferințe de presă. El a precizat că reprezentanții companiei vor depune luni o cerere de suspendare a începerii procedurii de insolvență.

De altfel, Blue Air a lansat vineri programul de vară pentru 2011, care cuprinde peste un milion de bilete, din care s-au vândut într-o singură zi aproape jumătate, în valoare de peste 700.000 euro, transmite Mediafax.

Pe de altă parte, Gheorghe Răcaru a explicat că restructurarea companiei este realizată în proporție de 75%, iar în această lună vor mai fi închiriate două-trei avioane.

"Tarifele aferente ratelor de închiriere sunt la jumătate față de cele din 2007-2008", a arătat Răcaru.
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 11:16

Deci pretul mediu e de 1,4€/segment. Ca de obicei cineva a facut o greseala in lantul transmiterii informatiei...

Ultima editare efectuata de catre arianne in Dum 10 Oct 2010, 11:19, editata de 1 ori
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 11:17

Banuiesc ca ziaristii sunt dusi cu pluta , pentru ca mi-e greu sa cred ca Racaru poate sa spuna asemenea tampenie. Ma bazez si pe expresia " ai fost facute COMENZI " , ceea ce e aiurea. La JOR SE CUMPARA , nu se fac comenzi.

Oricum , am avut rabdarea sa "scanez" destinatiile oferite pt vara viitoare si am gasit 48 de rotatii / saptamana pe diverse destinatii . De aici isi intra in rol aritmetica : 48 x 2 x 144 = 13,824 locuri ow / saptamana , adica aproape 400,000 de locuri ow / sezonul de vara 2011. Iar ei au vandut 1,000,000 ?????? De suma nu mai vorbesc , ca e penibil : 0,7 euro/tkt.

Nu ma mira nimic , e posibil sa fie si o intoxicare a lui Racaru , pentru ca "super ziaristii" EvZ au marea "calitate" sa fi inventat gaina care naste pui vii !

LE : Varianta Adevarul e mai "smooth" , dar la fel de inexacta. In primul rand ca "oferta" nu e aia , "Performanta" de a vinde jumate de milion de bilete / zi ar face foarte invidios pe M O'Leary . Ryanair vinde in medie 160-170,000 de bilete / zi.
Aparand in doua surse fara legatura una pe alta , tind sa cred ca Racaru intoxica.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 13:42

Am reusit sa vad cumva "argumentele" JOR si mi se pare ca e ceva "putred" . Nu vreau sa fac procese de intentie nimanui , dar acolo apar documente bancare fara viza bancii (stiti bine ca in Romania un simplu extras de cont nevizat de banca e o simpla foaie de hartie) , adrese "ciudate" care sunt datate in jurul zilelor in care au loc "platile" . Din pacate , argumentele JOR sunt subtiri , iar judecatorul poate argumenta ca nu poate lua in seama extrase de cont care sunt doar un print pe hartie . Nu vreau sa dau in nimeni , dar , daca nu sunt "manareli" , e vorba de multa neglijenta si bataie de joc din partea responsabililor Blue Air in acest proces !

Altceva ma intriga : TOTI de la Blue Air sustin sus si tare ca NU AU alte datorii ! In 31 martie , figurau pe site-ul ANAF cu datorii de aprox 4 milioane de euro la bugetul consolidat al statului ! Sa inteleg ca le-au achitat???? Mi-e imposibil sa cred asa ceva ! Spun toate astea pentru ca prea se dau "Alba ca zapada" . Hoteluri , aeroporturi , companii de lease (Volito e doar una dintre ele) .

Ca si connsumator , ma deranjeaza , de asemenea ca nu au avut decenta sa publice pe site unul din cele doua comunicate oficiale emise in data de 8 octombrie . Legatura cu consumatorul care a aflat vineri acea situatie neclara TREBUIA facuta in primul rand pe platforma pe care opereaza si vanzarea biletelor. Gresesc ?
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 15:12

CalinCLJ a scris:
Gresesc ?
DELOC. Chiar am cercetat site-ul lor cu atentie (prin toate cotloanele Very Happy ) si am sesizat aceasta "scapare" a lor de a nu sufla o vorba despre cele scrise de presa vizavi de neplata unor datorii/insolventa/etc. Ma gandesc ca dau doi bani pe pasagerii lor. poate merg pe ideea ca "fraierii" nu acceseaza decat blueairweb.ro si nu au timp de alte site-uri de stiri. Eu nu cred ca mai apuca luna noiembrie. Mai am rezervate niste bilete cu ei (luate demult...si preschimbate din viena - anulata- in alta destinatie), cumparate cu cardul de credit pentru a ma pune la adapost in caz de faliment (transmit frumos bancii neonorarea de servicii platite cu cardul si ei recupereaza banii - de doua ori am patit-o : prima data cu skyeurope si a doua oara cu un hotel din india care m-au pus sa platesc si la fata locului desi plata aparea clar in extrasul de cont; in ambele situatii in termen de maxim 30 de zile banii au fost in cont inapoi (cum si in ce fel nu m-a interesat - mai ales in cazul skyeurope).
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 18:56

CalinCLJ a scris:

Altceva ma intriga : TOTI de la Blue Air sustin sus si tare ca NU AU alte datorii ! In 31 martie , figurau pe site-ul ANAF cu datorii de aprox 4 milioane de euro la bugetul consolidat al statului ! Sa inteleg ca le-au achitat???? Mi-e imposibil sa cred asa ceva !

Calin, cunoastem sistemul, nu datoriile la stat sunt o problema, multe (ca sa nu spunem foarte multe) firme (nu putine deloc necunoscute), din toate domeniile de activitate, avand datorii (unele istorice) la bugetul de stat (practica e veche, indiferent de perioada de prosperitate economica la care ar fi sa ne raportam).

As lega mai mult problemele de acum ale Blue Air cu problemele celorlalte firme din cadrul asa-zisului "grup de firme", care, se pare, nu prea mai produc (cu austeritatea asta la bugetul statului)! Aici ar fi marea diferenta intre Blue Air si Ryanair sau Southwest Airlines, Blue Air n-a trait niciodata pe cont propriu!
Blue Air (ca multe alte "business-uri") nu este decat un alt produs (mai mult sau mai putin "de succes") al "structurilor" ...

Pana la urma, nimic deosebit, doar ca subiectul in cauza e ceva mai notoriu, avand in vedere activitatea pe care o desfasoara.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 21:13

@Radu,
Nu pot sa cred ca spui asa ceva ! Cum adica "nu datoriile la stat sunt o problema"? ba este , si inca una foarte mare ! Sa reamintesc ca in aceasta suma de aproximativ 4 mil de euro exista sume de CAS si CASS retinute de la angajati prin procedeul "stopaj la sursa" ? Si ca asta e CAZ PENAL ???
Nu ma intereseaza (vorba vine) ca asemenea datorii au si CFR si CNH si CLO si alte companii ale statului . Vorbim de datorii pur si simplu ! Ministerul Finantelor are dreptul si DATORIA , ca orice alt creditor , sa ceara INSOLVENTA in acest caz.
Scuze de offtopic , dar uite de asta avem o tara de rahat , cu conducatori de rahat si cu companii care isi permit ORICE ! Sa fie clar , nu e doar cazul Blue Air , doar ca de ei vorbim aici !
Sus In jos
kayala
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 22
Localizare : Adjud
Data de inscriere : 15/10/2009

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Dum 10 Oct 2010, 22:06

In momentul asta un Blueair face nebunii pe langa BBU..ce-o fi cu el?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Astazi la 06:05

Sus In jos

Blue Air (0B / JOR)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 38 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: