AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Blue Air (0B / JOR)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39  Urmatorul
AutorMesaj
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 08 Sept 2010, 12:44

mario antonio a scris:
Ciao,

O prima miscare legata de strategia pe care a anuntat-o compania:

Boeing 737 -8Q8 32841 1705 YR-BIF Blue Air ferried 07sep10 BBU-SNN on return to lessor ex G-SAAW.

Deci unul in minus.

Inseamna ca au ramas cu BIA si BIC , atata timp cat BIB e la Travel Services.
Inteleg ca si astea pleaca la 30 oct (sau poate mai repede ?)

PS : ca cauta Blueair la Stansted ?

2010/09/08 08:39 JOR131 JOR131 BBU-STN YR-BAF Blue Air B733
Numerele sunt de Luton , acolo apare delay de 2 ore ......

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: blue air   Mier 08 Sept 2010, 20:50

Conform site-ului aerop.Baneasa cursele Blue Air de la Paris si Dublin ,se fac cu MD82. Sunt cumva aeronave ale Jetran sa Medalion? Pe Bacau se zboara tot cu MD 82?
Sus In jos
Dumitru Fabian
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 125
Varsta : 19
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 08 Sept 2010, 20:56

Salut. Pe Bacau se opereaza momentan cu un MD 83 YR-HBE (Medalion Air) iar pe Baneasa se foloseste MD 82 YR-MDS (Jetran air). YR-HBE il inlocuieste pe YR-BAD care e grounded la Londra-Luton de pe 02.08 a.c. iar YR-MDS pe YR-BAA care e grounded si el la Paris-Beauvais de pe 27.07. a.c. ,iar ca informatie suplimentara YR-BID si YR-BIF (amandoua B738) au fost deja returnate catre proprietari.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 10 Sept 2010, 02:37

Poate nu are relevanta cu problemele actuale pe care le intampina Blue Air , insa multi s-au plans de serviciile si politetea care lasa de dorit in majoritatea agentiilor fie ele din Romania cat si din afara . Aceeasi problema pana nu demult era si in cazul personalului de bord , dar care , poate datorita unor reclamatii , in ultimul timp si-au schimbat mult modul de a trata clientii. Acelasi lucru nu il pot spune de angajatii sediilor care de cum te vad intrand pe usa se uita la tine de parca ai intra acolo ca sa le strici ziua , sau lucru care mi s-a intamplat personal si nu doar odata , sa sun ore in sir fara ca cineva sa raspunda la telefon . O alta intamplare sa-i spunem haioasa la prenotarea unui zbor - eram in fata angajatei iar dansa se lupta de zor cu mess-ul - se vedea imaginea monitorului in sticla de la mobila din spate . Ca sa nu spun ca in sediile unde sunt doua persoane una sta in fata sa se " ocupe " de clienti in timp ce colega sta in spate la celular si cu tigara in mana ... si ma mai mir ca sun ore in sir fara ca cineva sa raspunda Laughing . Toate aceste lucruri nu se intalnesc la companiile din afara , fie ele mari sau mici ... dar poate vorba " ca la noi la nimenea " se aplica inca din plin ... din pacate .
Sus In jos
etravel
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 44
Localizare : Snagov :)
Data de inscriere : 03/02/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 10 Sept 2010, 05:13

ovidiu^ a scris:
O alta intamplare sa-i spunem haioasa la prenotarea unui zbor - eram in fata angajatei iar dansa se lupta de zor cu mess-ul - se vedea imaginea monitorului in sticla de la mobila din spate .
Ca sa nu spun ca in sediile unde sunt doua persoane una sta in fata sa se " ocupe " de clienti in timp ce colega sta in spate la celular si cu tigara in mana ... si ma mai mir ca sun ore in sir fara ca cineva sa raspunda Laughing . Toate aceste lucruri nu se intalnesc la companiile din afara , fie ele mari sau mici ... dar poate vorba " ca la noi la nimenea " se aplica inca din plin ... din pacate .
Probabil sunt oamenii demotivati, din cauza situatie companiei imi inchipui ca numai bine nu sunt platiti. Bine, acum asta nu e o scuza pentru balcanismele respective, dar treaba asta sigur contribuie la atitudinea generala a angajatilor.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 10 Sept 2010, 11:08

Nu e din cauza problemelor companiei, e din cauza lipsei de educatie combinata cu balcanismele amintite mai sus. Se intampla si la Tarom frecvent, de multe ori imi vine sa ma ascund de rusine cand ii aud pe unii colegi cum vorbesc cu pasagerii. Si asta nu e numai vina angajatilor. Angajatorii trebuie sa se asigure ca oamenii lor stiu sa vorbeasca si stiu sa se poarte. Iar acest lucru nu se face decat cu cursuri sau scolarizare sau spuneti-le cum vreti.
Sus In jos
bogdan17
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 25
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 15/06/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 10 Sept 2010, 20:10

Si problemele nu se termina aici.Ieri YR-BAC s-a defectat inaintea cursei de la Sibiu spre Madrid.Acesta a fost inlocuit cu YR-BAF care a ajuns la Madrid la ora 05:00 si inapoi la Sibiu la 10:50(5 ore intarziere).
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 99
Varsta : 27
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Vin 10 Sept 2010, 22:43

BAC este totusi cel mai vechi avion al Blue Air. Erau de asteptat problemele...
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Sam 11 Sept 2010, 10:59

bogdan17 a scris:
Si problemele nu se termina aici.Ieri YR-BAC s-a defectat inaintea cursei de la Sibiu spre Madrid.Acesta a fost inlocuit cu YR-BAF care a ajuns la Madrid la ora 05:00 si inapoi la Sibiu la 10:50(5 ore intarziere).

Celestin a scris:
BAC este totusi cel mai vechi avion al Blue Air. Erau de asteptat problemele...

Asta-i pura rautate ce spuneti voi aici. Probleme tehnice exista la orice avion oricat de vechi sau de nou ar fi asa ca hai sa nu facem conexiuni intre criza prin care trece Blue Air si aceste defectiuni.
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 99
Varsta : 27
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Sam 11 Sept 2010, 13:31

Mengelaus a scris:
Asta-i pura rautate ce spuneti voi aici. Probleme tehnice exista la orice avion oricat de vechi sau de nou ar fi asa ca hai sa nu facem conexiuni intre criza prin care trece Blue Air si aceste defectiuni.

Era o constatare fara legatura cu problemele mult mai grave pe care le are Blue Air acum.

Am fost si voi ramane un sustinator al lor si chiar imi pare rau pt. toate problemele lor.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Sam 11 Sept 2010, 14:23

Celestin, nu conteaza cat de vechi sau de nou este un avion. Probleme tehnice apar si pot sa apara si la o zi dupa intrarea in servici.
Sus In jos
bogdan17
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 25
Data de inscriere : 15/06/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Sam 11 Sept 2010, 16:14

Nu am spus cu rautate ceea ce am spus.Am asteptat 5 ore sa vina aeronava respectiva.Insa bravo lor ca au facut tot posibilul sa inlocuiasca Yr-BAC imediat,
Sus In jos
mario antonio
Membru activ

Numarul mesajelor : 1075
Varsta : 37
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 10:12

Ciao tuturor,

Se duc NG-urile de la JOR:
Boeing 737 -8Q8 32841 1705 YR-BIF Blue Air ferried 07sep10 BBU-SNN on return to lessor ex G-SAAW.
Boeing 737 -8AS 29925 588 YR-BIA Blue Air ferried 14sep10 BBU-SNN on return to lessor ex EI-CSJ.
Boeing 737 -8AS 29926 722 YR-BIB Blue Air ferried 15sep10 BBU-SNN on return to lessor ex EI-CSM.
Boeing 737 -8BK 33019 1502 YR-BIC Blue Air ferried 16sep10 BBU-SNN on return to lessor ex OY-SEM.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 39
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 12:42

Trist, imi aduc aminte ce valuri a facut BIAnca cand a fost pozat / a prima data... nu a trect mult timp si deja ii spunem BYE-BYE...

Acum ca NGurile se duc, care va fi flota JOR, in afara de MD? BAA, BAC, BAD, BAE, BAF si BAG?
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 13:14

Relativ corect , gabi !
Scoate insa din ecuatie BAA si BAD , arestate la LTN si BVA , si pt care JOR poarta negocieri cu firma de lease sa nu mai continue contractul. Ar ramane BAC , BAG , BAE si BAF , plus wetlease cele doua MD ( HBE si MDS ) Sigur ca mai e disponibil la Jetran si YR-OTN , dar tot de cacao e situatia ! . Chiar dramatica !
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 15:39

Idee buna la BlueAir, realizare proasta Razz.

Nu as vrea sa fiu carcotas si nici nu cunosc toate detaliile, dar prin comparatie, cand domnul Racaru a fost director la Tarom cred ca stim cu totii ce bine mergea compania.

Eu pot sa constat ca prin comparatie doamna Brutaru care este acum la Tarom parca a mai pus pe picioare compania nationala, chiar daca nu e chiar pe profit.
Sus In jos
LeCCa
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 244
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti - Baneasa Str Marinarilor / Campina , Prahova
Data de inscriere : 11/07/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 17:46

http://moneyexpress.money.ro/articol_21346_16/unde_a_gresit_blue_air.html
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Miță_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 222
Varsta : 21
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 19:33

LeCCa a scris:
http://moneyexpress.money.ro/articol_21346_16/unde_a_gresit_blue_air.html

Acest analist are face mai bine sa se informeze!
Cursele interne deschise de JOR au esuat datorita lipsei de reclama si nu datorita faptului ca opera cu aeronave mari pentru ca defapt JOR opera cu unele dintre cele mai mici de pe piata (SB 340 - 33 loc)
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 20:16

Corect Mita. In rest sunt de acord cu ce zice articolul: prea multe baze, prea multe agentii, destinatii introduse si scoase inainte sa afle lumea de ele si cel mai important...s-au luat la tranta cu cine nu trebuie. Adica cu Wizz pe extern si cu Tarom pe intern.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 20:24

E singura eroare din articol , aici mai mult il suspectez pe autor decat pe expert , e posibil sa aiba "opinia expertului" din primavara cand , intr-adevar JOR facea zborurile cu 733.

Restul e absolut corect si coerent. Foarte importanta mi se pare mentiunea ca au structura de cost de clasic si tarife de LC . Aici a fost "cheia" , lasand la o parte faptul ca mult prea tarziu si-au dat seama ca cu Wizz de exemplu nu te poti lupta pe tarife. Ei s-au luptat pe rand cu MyAir , cu SkyEurope , cu Wizz , cu Tarom , fara sa isi structureze clar ideile. Credeam ca odata cu "implementarea" conceptului "smart flying" , se vor pozitiona undeva in categoria easyJet / AirBerlin , dar au ramas incremeniti in proiect.
Cat priveste internele , as fi mers pe CLJ-IAS , TSR-IAS , CRA-SCV , adica acolo unde exista un gol si unde Saab=-urile putea foarte bine sa fie solutia. S-au "canibalizat" cu ROT pe CLJ si TSR , unde nu aveau NICI O SANSA. Probabil ca internele au reprezentat numai o mica gaura in marele haloimas generat de incoerenta , dar e posibil sa le fi dat lovitura decisiva !

Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 21:21

Ce e ciudat e ca pe interne au mai avut un esec si totusi s-au hotarat sa incerce iarasi. E ca si cum deciziile nu erau luate de un manager ci de patron. Ceva in genul Becali si jucatorii de la Steaua Smile
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Mier 15 Sept 2010, 23:12

Mengelaus a scris:
Ce e ciudat e ca pe interne au mai avut un esec si totusi s-au hotarat sa incerce iarasi. E ca si cum deciziile nu erau luate de un manager ci de patron. Ceva in genul Becali si jucatorii de la Steaua Smile
De data asta , din cate stiu , Ussama a insistat , el a gasit si "bresa" cu Saab-urile , dar se pare ca organizatia nu l-a ajutat deloc. Nici promovarea nu a fost asa cum trebuia , in plus , nu ma mai repet , au "atacat" unde nu trebuia .
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 16 Sept 2010, 00:13

Pai da! Ca in loc sa se bage si sa-si faca reclama si sa zboare unde piata gemea de lume...cum e pe SCV unde n-aveau concurenta, s-au bagat in alte parti peste barosani si n-au facut fata. Stau si ma gandesc de ce oare acum cand nu mai zboara JOR-ul de aici spre Italia, nu se baga trupa alb-verzuie sa faca macar un zbor pe saptamana. Pasageri ar cam fi si poate nu exagerez s-ar putea face chiar 2 pe saptamana...
Pe Suceava la pista asta de 1800 wizulinul si taromul nu se bagau sa le haleasca paxii pentru Italia, ceea ce se cere pe aici. Ar mai fi si ceva loc de Spania sau Anglia de macar una pe saptamana dar deja de aici incep calculele si nu cred ca iese la socoteala....
JOR-ul ce-a facut?!? La inceput au avut 2 FCO/2 VIE si 2 VCE. Dupa aia au scos 2 VIE si au bagat 4 (patru) affraid de FCO pe saptamana si doua de VCE. Se putea face altfel....dar nah! Pai Suceava e locatie pentru 4 zboruri pe saptamana pentru Roma?!?
Alta chestie cel putin interesanta sau dubioasa a fost faptul ca pentru relatia CLJ-SCV-CLJ , atunci cand il foloseau pe SBMarin de la KRP n-au facut reclama mai deloc. De fapt, reformulez....lumea nu stia de asa o cursa de pe Suceava. Cred ca stiti cum merg trenurile incolo spre Cluj si invers....Pline ochi si pe langa asta faci si 6 ore in mizeria din trenurile chefereului.... Parerea mea si nu numai e ca acolo au fost alte interese si asta s-a mai discutat atunci la topicul JOR, tot prin paginile astea.

Daca se va rezolva vreodata cu pista la Suceava sunt absolut convins ca apar si ceva culori de companii straine si LC-uri in acelasi timp....Daca...
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 16 Sept 2010, 09:30

dylan a scris:
Pai da! Ca in loc sa se bage si sa-si faca reclama si sa zboare unde piata gemea de lume...cum e pe SCV unde n-aveau concurenta, s-au bagat in alte parti peste barosani si n-au facut fata. Stau si ma gandesc de ce oare acum cand nu mai zboara JOR-ul de aici spre Italia, nu se baga trupa alb-verzuie sa faca macar un zbor pe saptamana. Pasageri ar cam fi si poate nu exagerez s-ar putea face chiar 2 pe saptamana...
Pe Suceava la pista asta de 1800 wizulinul si taromul nu se bagau sa le haleasca paxii pentru Italia, ceea ce se cere pe aici. Ar mai fi si ceva loc de Spania sau Anglia de macar una pe saptamana dar deja de aici incep calculele si nu cred ca iese la socoteala....
JOR-ul ce-a facut?!? La inceput au avut 2 FCO/2 VIE si 2 VCE. Dupa aia au scos 2 VIE si au bagat 4 (patru) affraid de FCO pe saptamana si doua de VCE. Se putea face altfel....dar nah! Pai Suceava e locatie pentru 4 zboruri pe saptamana pentru Roma?!?
Alta chestie cel putin interesanta sau dubioasa a fost faptul ca pentru relatia CLJ-SCV-CLJ , atunci cand il foloseau pe SBMarin de la KRP n-au facut reclama mai deloc. De fapt, reformulez....lumea nu stia de asa o cursa de pe Suceava. Cred ca stiti cum merg trenurile incolo spre Cluj si invers....Pline ochi si pe langa asta faci si 6 ore in mizeria din trenurile chefereului.... Parerea mea si nu numai e ca acolo au fost alte interese si asta s-a mai discutat atunci la topicul JOR, tot prin paginile astea.

Daca se va rezolva vreodata cu pista la Suceava sunt absolut convins ca apar si ceva culori de companii straine si LC-uri in acelasi timp....Daca...

Ai nimerit la fix problema Very Happy.
O fi si patriotismul meu local (chiar daca stau la Cluj, tot din judetul Suceava sunt Razz), dar chiar era buna cursa SCV-CLJ-SCV, mai ales ca era zbor de posta oricum.
Cel putin pe relatia SCV-CLJ-SCV garantat era lume si de asemenea si pe relatia cu Italia era sigur, mai ales ca in zona sunt o gramada care merg (stiu sigur Very Happy) si faptul ca aeroportul e la o ora de Botosani le era de folos, dar asta este... Acolo era o paine buna de mancat. Evident cu conditia unor preturi normale.
Baietii verzi chiar daca ar fi sa preia rutele alea, au preturi cam mari, si nu s-ar inghesui lumea.
Prea curand nu o sa ii vedem facand mare lucru pentru ca au o gramada de datorii si au scapat de SAAB-uri care puteai fi folosite pe intern. Eu cred ca totusi piata interna ar avea nevoie de cateva zboruri directe, gen SCV-CLJ-SCV, , IAS-CLJ-IAS, si alte aeroporturi din tara care nu sunt servite de Wizz, astfel Clujul ar putea deveni un fel de hub.
Eu nu prea inteleg de ce au inchis zborul BBU-CLJ-BBU daca tot au zborul posta. Le stricau niste bani in plus? Puteau sa se rezume la un zbor pe zi si era de ajuns, puneau preturi mai mici decat Tarom si tot prindeau ceva...
Poate nu cunosc eu toate detaliile dar mie mi se pare o prostie ca nu transporta si niste pax cu zborul ala...
Sus In jos
radudanutz005
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Data de inscriere : 14/08/2010

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Joi 16 Sept 2010, 17:01

Exista un asa zbor si anume SBZ-SCV-SBZ .... KRP
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Astazi la 19:55

Sus In jos

Blue Air (0B / JOR)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 36 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: