AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Personalitati remarcabile in aviatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
abrazivu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 119
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/09/2009

MesajSubiect: Veteranii   Sam 15 Mai 2010, 19:11

Am cautat un topic cu acest specific dar nu am gasit. Daca este totusi, rog moderatorii sa-l mute.
M-am gandit sa postam materiale cu si despre cei care in floarea varstei, si-au ars trupul pe cerul patriei.
De ceva vreme, un amic din Sighisoara, care lucreaza in CJ, imi tot povestea despre unchiul lui. Profitand de un team-building in Poiana, m-am intors pe la Sighisoara unde am fost la acest om acasa.
Este fostul adjutant aviator Ilie Sandru, din Grupul 4 Vt. Pentru mine, a fost o adevarata revelatie sa-l cunosc si, mai ales sa-mi permita o scurta inregistrare. Mentionez ca discutia a fost mai lunga, inainte si dupa filmare, dar nu a dorit sa "pozeze", pentru ca nu considera potrivit. Zicea ca nu a facut mare lucru. Dragilor, inceputul povestii pe care o veti vedea, se refera la o lupa aeriana, undeva pe langa Agnita.
Pe scurt, Adjutantul Sandru decoleaza de pe Turnisor si vede 3 nemti, tot cu 109. ii angajeaza, doboara unul, altul fuge, iar cu celalalt incepe o lupta "ca doi cocosi" cum a spus domnia sa. In timpul luptei, aude pe frecventa lui cum celalalt il injura pe romaneste. Atunci il intreaba, "care esti"?. Neamtul Ii zice, "hai jos". Aterizeaza unul langa altul, si,...surpriza. Era unul din satul apropiat, un sas. Adjutantul este din satul Etos.
Aici continuarea:

Apoi, pleaca fiecare la armata sa. Nu mai stie nimic de celalalt, dar respectivul nu s-a mai intors in sat.
interlocutorul meu, are 92 de ani, si, atentie, un glont in cap, dupa urechea stanga, se vede locul, si zice ca uneori cand isi clatina lateral capul, il simte cum se misca. La primit intr-o lupta aeriana, ceva ricoseu probabil.
Am citit sute de pagini cu si depre pilotii nostrii din WW2, dar nu se compara nimic cu palmele frematande si cu privirea pe care o au atunci cand iti povestesc direct. Lucirea ochilor acestui om, atunci cand povestea depsre viata de atunci , cand "odata ce eram in aer, toata republica era a mea", nu paleste decat in fata altei vorbe preferate, si cu drag rostita "eram tanar ca fraguta".
A fost o mare onoare sa va cunosc, domnul Adjutant Aviator, Ilie SANDRU.
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Sam 15 Mai 2010, 21:16

fara cuvinte! RESPECT!
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Sam 15 Mai 2010, 21:35

Abrazivule, felicitari! Este exceptionala povestea! Poti sa-mi dai pe privat contactul domnului Ilie Sandru? Am un proiect in care fac niste interviuri cu aviatorii din WWII care mai sint in viata si as vrea sa vorbesc si cu domnia sa. Multumesc.

Ultima editare efectuata de catre propellerdream in Sam 15 Mai 2010, 22:10, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2379
Varsta : 54
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Sam 15 Mai 2010, 21:38

Respect Domnului Ilie Sandru , felicitari tie pentru interviu.......
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Mar 18 Mai 2010, 15:59

Mi s-a facut pielea de gaina. Este absolut fantastic ce si cate povestiri pot avea acesti batrani care au aparat tara in WWII si nu numai. Ei au scris si tot ei pot povesti istorie. Felicitari pentru interviu si jos palaria Domnule Sandru!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: legenda vie   Lun 14 Iun 2010, 10:57

Salutare tuturor: vreau sa va prezint o legenda vie a aviatiei: se numeste Matu Dumitru, pe 13 octombrie implineste 92 de ani: pe scurt - pilot in razboi, comandant la aviasan Buzau, pilot la tarom, diplome la concursuri de acrobatie etc
am cateva poze doveditoare, daca doriti puteti sa ma contactati la gabriel_l_reghin(at)yahoo.com. forumul acesta vad ca nu permite cel putin in aceasta sectiune atasarea de poze, cine vrea mess id gabriel_l_reghin
cu stima,
Gabriel Harapescu
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Dum 20 Iun 2010, 21:59

[quote="mihaiatanasie"]Nu imi dau seama cum am putut uita-o pe doamna Ruxanda Agache!
Toata lumea o cunoaste, o vedem la orice manifestare legata de aviatie (mitinguri, aniversari, comemorari, sedinte ale asociatiilor si fundatiilor aviatice), este o inimoasa si o apreciata aviatoare.
Atasez niste poze de la festivitatea de la Muzeul Militar National, 15 decembrie 2007, cand Sanda Agache si-a sarbatorit aniversarea celor 80 de ani.
/quote]

Am revazut-o pe dna Sanda Agache la centenarului lui Vlaicu; am fotografiat-o impreuna cu dl. general Croitoru:

Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
abrazivu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 119
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/09/2009

MesajSubiect: poze   Sam 04 Sept 2010, 19:55

Revin cu ceva fotografii apartinand Adjutantului Aviator Ilie Sandru. Prin amabilitatea Domnieni sale si bunavointa amicului meu, nepotul D-lui Adj, iata o parte dintre ele:

aici se vede cotul Donului, si isi aducea aminte ca Ii ardea aripa, si de-abia astepta sa ajunga la aerodrom.

munitia pregatita

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Dum 09 Ian 2011, 08:32

Frumoase poze abraziv-ule !

Cautand pe youtube am aflat ca Harrison Ford e si el pilot. Mi-a placut cum vorbeste despre ce presupune aviatia.

Clint Eastwood la fel :

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Dum 09 Ian 2011, 12:30

Multumesc tuturor pentru informatiile prezentate! Very Happy

Se pare ca si John Travolta iubeste aviatia:

http://www.youtube.com/watch?v=4lgI5Mo4JJA&feature=player_embedded
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Personalitati remarcabile in aviatie   Astazi la 09:59

Sus In jos